٢٢/١١/١٤٣٥ --- 9/17/2014 --- ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۶ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  22  نفر
بازدید امروز :  1176  بازدید
بازدید دیروز :  19129  بازدید
ارکیده فالانوپسیس  -  PHALAENOPSIS ORCHID
PHALAENOPSIS ORCHID : نام علمی
  ORCHIDACEAE  - اركيد ، ثعلب : خانواده
سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا : بومی منطقه
: نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک و جاذب رطوبت
20 درجه سانتیگراد
کمی خشک
کم

ارکیده فالانوپسیس:

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)
شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.
گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت)
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)
همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.
همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

: منابع  

تصاویر گیاه ارکیده فالانوپسیس:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
وحید
سلام و تشکر بابت سایت پربارتون سال گذشته یک فالانوپسیس خریدم که گل داشت و تا حدود 4 ماه هم(تا نزدیک خرداد) گل میداد.بعد از اون برگ دهیش ادامه داشته و هر برگ جدید که میداد یکی از برگ های قدیمی چند روی بعد میریخت.ولی ساقه خشک شده بود و برای همین ساقه رو بریدم. تا دو هفته پیش همچنان برگ داشت ولی الان که باید گل میداد ساقه ای نداشت که گل بده و احساس می کردم که باید ساقه جدید بده.منتها برگ ها هم هفته پیش همگی از بین رفتند که فکر میکنیم به دلیل نوسان دمایی زیاد بود.خاک(کوکو پیت و پوه و برلیت) رو عوض کردم و کود مخصوص رشد ارکیده رو هم گرفتم.ریشه های زیادی داشت که درصد زیادیش سالم بودند.ریشه های فاسد رو هم بریدم.هنوز از تعویض خاک و کوددهی یه هفته نگذشته ولی در واقع گیاهم فقط یک استم داره و ریشه های زیاد.به نظرتون گیاه بر میگرده؟ و اگر بله چه کاری رو توصیه می کنید؟ ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده باید برری شود. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند. اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد. ریشه های فالانوپسیس معمولا سبز مات و بیرون از گلدان به دنبال تهیه رطوبت و … هستند. از بین رفتن ریشه‌ها میتواند در اثر تماس با خاک باشد. نباید ریشه‌ها در داخل گلدان فرو کرد. یا آنها را جمع کرد. همانطور باید بیرون گلدان آویزان باشند.شرایط ایده آل را فراهم کنید تا مجددا برگ دهد. و آماده گل دهی بعدی شود.
1 امتیاز
نارگیل تعویض گلدان شرایط را بد تر میکنه .یکیی از رایج ترین اشتباهاتی که در مورد ارکیده میشود آبیاری بیش از حد آن است آبیاری قبل از خشک شدن خاک باید انجام شود و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. در هوای گرم هر زمان که خاک گلدان نزدیک به خشک شدن بود، در حدودهفته ای یکبار گلدان را ابياري كنيد. آب مناسب برای ارکیده آبی با املاح كم است.از قارچ کش بنومیل هم استفاده کنید .
0 امتیاز
وحید سلام دوباره
نورش مثل همیشه س.غیر مستقیم و نه خیلی زیاد. دمایی که داره دمای اتاقه و اون هم مثل همیشه س. به آبیاری 5 یا 6 روز یه بار عادت داره که دارم همون رو رعایت می کنم. زیر گلدونی رو با مواد جاذب پر کردم و کمی مرطوب کردم که رطوبت رو هم داشته باشه.اما ریشه هایی که معلومن و سالم بودند دارن فاسد میشن. این گیاه داره از بین میره و نمیدونم باید چی کارش کنم.و از اونجایی که حدود دو هفته پیش گلدون رو عوض کردم نمیدونم میتونم دوباره عوضش کنم؟ و آیا تاثیری داره؟
پورتوکلی
با سلام من 2 ماه پیش 2 عدد گل ارکیده در یک گلدان خریداری کردم و در اپارتمان نگهداری میکنم در ضمن خونه ما فقط نور کمی از پاسیو میگیرد. ومن هر 3 روز یک لیوان به هر کدام اب دادم و هر 2 هفته یکبار کودی را که پودری و ابی رنگ بود را در یک لیوان اب قاطی کردم و به گل دادم. اما نمیدانم چرا ریشه هایش که بیرون است همه خشک شده وگلهایش میریزندو برگهای ان نیز میریزد. لطفا به من کمک کنید که اینهارو نجات بدم. ممنونم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام علت :آبیاری زیاد-زمان و میزان نا مناسب کود دهی ارکيده ها به آبي که هفته ي يک بار به آنها مي دهيد و درجه حرارت آن با درجه حرارت هوي اتاق برابر است، قانع اند. ارکید برای گل دهي هواي نمناک را خيلي دوست دارد. آبياري در هواي گرم هر 1 هفته يک بار و در هواي سرد هر 10 تا 12 يک بار زماني که سطح خاک خشک مي شود با آب بدون املاح و ولرم. براي تهيه رطوبت گياه از زيز گلداني سنگريزه دار حاوي آب استفاده کنيد طوري که ته گلدان با آب تماس نداشته باشد.از آنجا که ارکيده يک گياه جنگلي است در خصوص غني بودن خاک چندان حساس نيست. کافيست در دوران باروري و قبل از شروع به گلدهي (معمولا از اواخر پاييز شروع ميشود و تا چندين ماه گل ميدهند) به اين گياه هر سه تا چهار هفته کود مخصوص ارکيده بدهيد. اگر از کود معمول براي گلهاي ديگر استفاده ميکنيد بايد غلظت آنرا را به نصف برسانيد، درغير اينصورت به گياه صدمه ميزند. موفق باشيد
nahid
من2عددارکیده ازتهران اززعیم خریداری کردم وبه شمال اوردم ایا میتوانم درلابلای درختان انهارادر میان درختان اویز کنم؟درحال حاضردربالکن در سایه هستندوگل دارندامسال سال دومشان هست متشکرم. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : نکته مهم این است که محل نگهداری این گیاه نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد.از طرف ذیگر دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها ویخبندان باع از بین رفتن گیاه میشود. گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند
مریم م
با سلام
چند وقت پیش یک ارکیده هدیه گرفتم. با توجه به سایت شما هفته ای دوبار با آن آب می دادم. غنچه هایش هم باز شد. هفته پیش گل هایش ریخت. ولی شاخه اصلی آن دارد از بالا خشک می شود. لطفاً من را راهنمایی کنید.
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام پس از گلدهي مدتي استراحت و بازسازي نياز هست تا گیاه دوباره به گل بنشيند ،ارکيدها دوست ندارد تا مرز خشکيدگي و پژمردگي بي‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن بايد آبياري شوند و صبر شود تا دوباره تقريبا نزديک به خشک شدن برسد تا مجددا آبياري انجام شود. .تا زماني که گياه شما گل و گلچه دارد. کود ندهيد. که موجب تسريع در ريزش گلها خواهد شد. وقتي تمام گلها افتادند (چند ماه بعد) آن وقت لازم است که گياه شما براي گل دادن مجدد آماده شود و کود لازم خواهد شد.بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسي کنيد. روي ساقه زبانکهاي سبز يا قهوه‌اي وجود دارد که از ساقه‌هاي گلدهنده جانبي حفاظت ميکند. در صورت وجود چنين زبانکهايي ساقه گلدهنده را قطع نکنيد. و اجازه بدهيد که ساقه‌هاي جانبي نيز رشد کنند. و شکوفا بشوند. اگر ساقه جانبي وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلي موجب تسريع در گلدهي مجدد خواهد شد.(شاخه ي گل رو از بالاي دومين گره روي شاخه ببريد تا دوباره بهتون گل بده يا ميتونيد از ته بزنيد تا گياهتون استراحت کنه) معمولا بعد از پايان گلدهي بايد خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکيبي از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرليت درشت. ليکا. ورميکوليت. پوکه معدني درشت خرد نشده) همراه با بقاياي پوسيده چوب يا پيت ماس يا کوکوپيت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمي شن و خزه
1 امتیاز
نارگیل شرایط نگهداریش رو شرح دهید
فریدا
با سلام گیاه ارکیده ام را حدود 1 ماه است که هدیه گرفته ام وقتی به منزل آمد گل هایش پژمرده بود و بعد از 3 روز همه گلها و غنچه هایش ریخت الان هم برگهایش زرد شده میریزد از 6 برگ آن فقط 2 برگ مانده.به نظرم ریشه هایش که از خاک بیرون میاید هم در حال خشک شدن است اما نوک ساقه گل دهنده اش جوانه زده.هر2 هفته کود همراه آن را میدهم هفته ای یک بار گلدانش را پر از آب کرده و بعد از چند ثانیه خالی میکنم هر روز غبار پاشی میکنم.دما هم 23درجه است.رطوبت هم در حد اتاق است در تهران نور مستقیم هم هرگز نخورده خواهش میکنم قبل از مردن گلم راهنماییم کنید ممنونم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل وارد شدن تنش به گیاه پس از جابجایی وانتقال وتعویض گلدان و...تا حدی طبیعی است وبه صورت ریزش برگها و گلها،عدم طراوت ورشدو... بروز میکند وبه مرور وبا عادت کردن گیاه به شرایط محیطی جدید کمتر شده واز بین میرود ونیازی به انجام کار خاصی نیست.کوددهی تا عادی شدن شرایط متوقف گردد.ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.
زیبا
سلام. من هفته پیش یک گلدان ارکیده هدیه گرفته ام. توی یک هفته یک بار به گلم آب دادم. روی برگه نگهداریش نوشته هفته ای دوبار آبیاری شود. که یک بار آن باید به صورت کوداب باشد. در ضمن اتاق من (محل نگهداری گل) بدون پرده است و کاملا با نور خورشید روشن میشود اما نور خورشید مستقیم به گل نمیتابد و فقط روشنایی اتاق زیاد است. هوای اتاق هم خنک هست. یکی از غنچه های گلم در این یک هفته کامل باز شده و غنچه دیگری که کوچک بود کاملا بزرگ شده که فکر کنم تا دو روز دیگر گل بدهد. لطفا من را در مورد آبیاری گلم راهنمایی کنید(که آیا توضیح دفترچه را رعایت کنم یا هفته ای یک بار) - چه مقدار کود و چند بار در ماه و اینکه آیا با توجه به روشن بودن اتاق مکان گلم را تغییر دهم یا همین که دور از تابش مستقیم آفتاب باشد کافیست؟ قبلا از راهنمایی شما سپاسگذارم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام ارکیده ها به آبی که هفته ی یک بار به آنها می دهید و درجه حرارت آن با درجه حرارت هوی اتاق برابر است، قانع اند. گل هی ارکیده هوای نمناک را خیلی دوست دارند. آبیاری در هوای گرم هر 1 هفته یک بار و در هوای سرد هر 10 تا 12 یک بار زمانی که سطح خاک خشک می شود با آب بدون املاح و ولرم. برای تهیه رطوبت گیاه از زیز گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید طوری که ته گلدان با آب تماس نداشته باشد.از آنجا که ارکیده یک گیاه جنگلی است در خصوص غنی بودن خاک چندان حساس نیست. کافیست در دوران باروری و قبل از شروع به گلدهی (معمولا از اواخر پاییز شروع میشود و تا چندین ماه گل میدهند) به این گیاه هر سه تا چهار هفته کود مخصوص ارکیده بدهید. اگر از کود معمول برای گلهای دیگر استفاده میکنید باید غلظت آنرا را به نصف برسانید، درغیر اینصورت به گیاه صدمه میزند. موفق باشید
آرش صادق
بله لکه های خاکستری رنگ است وبعد از چند روز مکال گل را از گل خانه به خانه تغیر خواهم داد این مشکل از روی گلها رفع میشود وقارچ بوتورایتیس که فرمودید برای گل ها اسیبی نرسانند یا کوتاهی عمر گل نشود ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در صورتیکه مبارزه نشود بر کیفیت گلها تاثیر می گذارد.
الف.جیم
سلام. گلدان ارکیده ای دارم که از خارج کشور آورده اند.گلدان شفافی داره. ریشه هاش سالم هستند. و هر هفته تقریبا یک بار آبیاری میکنمش. هر دو هفته یکبار هم گلدان رو زیر آب ولرم آبشور میکنم و بعد بهش کود آهن (سیکوسترون) میدم. اسفند گذشته دوتا از برگهاش زرد شدن و جداشون کردم. در دمای اتاق نگهداری میشه و در نیم نور شرقی اتاق. بقیه ی برگها سالم هستند و اسفندماه بعد از کلی مراقبت و آبیاری از پاییز تا به حال، یک جوانه ی برگ داد و برگش در حال رشد هست. هنوز منتظر گلدهی ارکیده م هستم و امروز هم بهش کریستالون صورتی دادم. به نظر شما دیگه چه مراقبتی لازم هست که گلدهی گیاهم تحریک بشه؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دی ماه شروع میشود و چند ماه گل دارند.محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد.دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.
آرش
سلام 3ساله ارکیده دارم ارکیدم مث بچمه روزی6-7 بار خاکشو برگاشواسپری میکنم گل که میده2-3 ماه میمونن هرچی مفاله تو اینترنت هست جه فارسی چه انگلیسی خوندم اما گویا تو خونه باگلخونه فرق داره روزانه باید خیس بشه آبدهی بشه برگاش اسپری بشه هوای تازه داشته باشه دماش21 باشه تا24 اگه خاکش خشک شد فاتحش خوندس کود رو وقتی غنچه داره حتمن باید بهش رسوند (کود مایع و بسیار کم) از اساتید پوزش میخام.تجربیات خودم بود a_miveh@yahoo.com ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با تشکر از شما که تجربیات خود را دراختیار دوستانتان قرار میدهید
نرگس ایرانی
سلام ارکیده فالانویسیس من روی برگ های ضخیم سبز رنگش موادی به شکل پنبه صفید زده است. این لکه های سفید جند برگ بالائی راا بکلی پوشانیده است و روز بعضی از برگ ها کمتر و به صورت لکه های کوچک و بزرگ هستند. چه باید بکنم؟ پیشاپیش از شما به خاطر راهنمائیتان سپاسگزارم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : عامل آن حشره آفت است هر 2 هفته يکبار با سم حشره کش نفوذي سمپاشي نماييد تا علايم برطرف گردند.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ارکیده فالانوپسیس
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
اسپیرانتز اسپیرالیس
اسپیرانتس سرنوآ
ارکیده دندروبیوم
ارکیده دارزی
ارکیده سیمبیدیوم


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد