٥/٤/١٤٣٦ --- 1/26/2015 --- ۱۳۹۳ دوشنبه ۶ بهمن امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  18  نفر
بازدید امروز :  2437  بازدید
بازدید دیروز :  27472  بازدید
ارکیده فالانوپسیس  -  PHALAENOPSIS ORCHID
PHALAENOPSIS ORCHID : نام علمی
  ORCHIDACEAE  - اركيد ، ثعلب : خانواده
سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا : بومی منطقه
: نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک و جاذب رطوبت
20 درجه سانتیگراد
کمی خشک
کم

ارکیده فالانوپسیس:

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)
شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.
گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت)
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)
همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.
همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

: منابع  

تصاویر گیاه ارکیده فالانوپسیس:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
پویا
با سلام و تشکر فراوان از مطالب بسیار مفیدتان مدتی ‍پیش بعد از ریختن گلهای ارکیده ام روی ساقه قسمتی شروع به برگ دادن داد و به نظر میرسد میتواند یک گیاه مستقل باشد ولی هیچ ریشه ای ندارد. ایا میتوانم انرا جدا کنم و بطریق معمول در بستر مناسب و ابیاری مرتبط رشد بدهم یا نه؟ با تشکر از راهنمایی های با ارزشتان ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : معمولا ارکیده‌های با قلمه انتهایی ازدید می‌شوند. قلمه‌های استفاده شده باید دارای ریشه هوایی باشند.چون ارکیدها خیلی کند رشد هستند بنابراین طول قلمه را زیاد می‌گیریم تا زودتر گل بدهد.
علی اسمعیلی
سلام من یه ارکیده دارم حدود 4 ماه میشه که خریدم این گل اولا خیلی خوب گل دهی کرد مدتی شده که گلاش ریخته و گل های مونده هم رو به خشکیه این گل دو شاخه داره که گل ها رو اونن یکی از این شاخه ها به طرز عجیبی زرد شده میشه گفت اون شاخه رو به خشکیه از طرف دیگه برگ های بالایی این گل سالم و صافه در حالی که برگ های پایینی به نظر پزمرده میرسن لطفا راهنمایی کنین. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند. اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.گلدان قبل از خشک شدن باید آبیاری شود و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.معمولا بعد از پایان گلدهی هم باید خاک گلدان را عوض کرد.
سعید
با سلام من یک گیاه ارکیده از خارج از کشور آوردم که خیلی سر حال و با نشاط هست، فقط چند تا از ریشه هاش بیرون از گلدون هستندو تقریبا تا وسط خشک شدند. میخوام خاک گلدون رو امروز عوض کنم، ایا میتونم کوکوپیت استفاده کنم؟؟ منظورم این هست که من سنگ لیکا و ورمیکولیت و پرلیت درشت ندارم، اینهارو از کجا گیر بیارم؟؟ در ضمن شهرستان هستم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در لوازم کشاورزی فروشیها یا گلفروشیها موجود است.معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌. در هنگام تعویض خاک نکات زیر را رعایت نمایید .عدم رعایت هریک از نکات زیر موجب بروز مشکل میشود:تعویض خاک را در فصل مناسب انجام دهید(با توجه به نوع گیاه)2-3 روزقبل از جابجا نمودن به گیاه اب ندهید تا خاک خشک شده واز اطراف ریشه گیاه جدا نشود. جهت ایجاد زهکش از باز بودن سوراخ های انتهای گلدان مطمین شوید ودر انتهای گلدان یک لایه سنگ ریزه بریزید وروی ان مقداری ماسه شسته شده ودر نهایت خاک گلدان را پرنمایید.توپ ریشه(ریشه وخاک اطراف ان )را به ارامی وبدون اسیب دیدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتری(یک یا دوسایز)قرار داده وفاصله بین توپ ریشه وگلدان را با خاک جدید پر نمایید. خاک را فشار داده تا منافذ موجود از خاک پرشود.بلافاصله پس از جابجایی گلدان را ابیاری نموده به طوریکه تمام خاک را در بر بگیرد ومقدار کمی اب از سوراخ های انتهای گلدان خارج گردد.از قرار دادن گلدان تا چند روز در مقابل نور خورشید وباد و... خوداری نمایید
feloor talebi
با درود و سپاس. آیا می توانم شاخه ای از ارکیده را در آب بگذارم تا ریشه کند؟ اصولا چطور می توانم با نشای ی یک شاخه ارکیده آن را تکثیر کنم. لطفا راهنماییم کنید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل معمولا قلمه ها را در ماسه یا پرلیت ریشه دار میکنند واستفاده از اب روش استانداردی نیست وگیاهان یا تولید ریشه نمیکنند ویاپس از انتقال گیاه به خاک دچار مشکل خواهد شد. قلمه‌های استفاده شده باید دارای ریشه هوایی باشند.چون ارکیدها خیلی کند رشد هستند بنابراین طول قلمه را زیاد می‌گیریم تا زودتر گل بدهد.. معمولا قلمه‌های ارکیده از حد معمولی 10 - 7.5 سانتیمتر بزرگتر در نظر گرفته می‌شود. قلمه انتهایی Vanada معمولا به طول 30 تا 37 سانتیمتر بوده و باید دارای 12 برگ و چند ریشه هوایی باشد. قلمه‌ها را در گلدان و بدون استفاده از بستر کشت مخصوص می‌توان رویاند.
هرمین صفاران
با سلام - گل ارکیده ای دارم که در زمان خرید بسیار شاداب و پر گل بود ولی پس از گذشت 3 ماه گلهای آن شروع به ریختن کرد و ساقه آن زرد شد ، ساقه را  از بعد از محل زرد شده  بریدم . ولی بعد از گذشت حدود 1 سال هنوز ساقه جدیدی رشد نکرده ولی برگهای گل کاملا سبز و شاداب است . و ریشه های جدیدی ( شبیه به ساقه سبز روشن ) ایجاد شده و بعضی از انها از گلدان بیرون زده است . لازم بذکر است که گیاه در معرض نور ملایم و آب و هوای متعادل است . آیا ممکن است گیاه من ساقه و گل جدیدی بدهد ؟؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بله .ریشه های هوایی نشانه خوبی هست و شما باید ریشه ها را مرطوب نگه دارید .شرایط مطلوب را برای گیاه فراهم کنید :نور غیر مستقیم ،دما 24درجه باشد ،ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود.هر یک ماه یکبار نیز با کود مخصوص ارکیده گیاه را تقویت کنید
آرين مددي
با سلام و خسته نباشید. میشه لطف کنین و طرز استفاده کود های مخصوص ارکیده رو توضیح بدین؟ رو بسته بندی نوشته 20 قطره در نیم لیتر آب هر هفته یک مرتبه! این مقدار کود یکم زیاد بنظر می رسه. نسبت کودی اون 15-3-13 8ca 2mg هستش. این کود ها تاریخ انقضا دارن؟ ببخشید سوالاتم زیاد شد :) پیشاپیش از اطلاعات و سایت خوبتون ممنون. ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل کود 15-3-13 که به شما توصیه شده به صورت آبیاری هر هفته یکبار مشکلی نداره اگه شک دارید میتونید مقدار کود را کمتر کنید .ولی بهتره در زمان گل دهی از کود 20-30-10 که نیتروژن کمتر و فسفر بیشتری دارد استفاده شود و هر یک ماه یکبار نیز با آب خالص خاک شسته شود تا از تجمع املاح زیاد کاسته شود .
1 امتیاز
نارگیل بهترین روش طبق دستور شرکت تولید کننده است البته در زمانیکه گیاه در حال استراحته نباید بهش کود بدهید یا در فصول سرد هر ماه یه بار کافیه یه قاشق چای خوری را درنیم لیتر اب حل نموده واستفاده کنید برای اینکه نگرانیتون برطرف بشه مقدار مصرف را تدریجی افزایش دهید تا اگر گیاه واکنش منفی نشن داد از اسیب بیشتر جلوگیری شود
0 امتیاز
آرين مددي
0 امتیاز
آرين مددي
با سلام و خسته نباشید.
میشه لطف کنین و طرز استفاده کود های مخصوص ارکیده رو توضیح بدین؟
رو بسته بندی نوشته 20 قطره در نیم لیتر آب هر هفته یک مرتبه!
این مقدار کود یکم زیاد بنظر می رسه.
نسبت کودی اون 15-3-13 8ca 2mg هستش.
این کود ها تاریخ انقضا دارن؟
ببخشید سوالاتم زیاد شد :)
پیشاپیش از اطلاعات و سایت خوبتون ممنون.
0 امتیاز
آرين مددي ممنون از سایت و راهنمایی های خوبتون.
با آرزوی موفقیت برای شما.
0 امتیاز
آرين مددي ممنون از سایت و راهنمایی های خوبتون.
با آرزوی موفقیت برای شما.
اعظم گل
سه هفته ای هست که ارکیده ای خریده ام ولی به مدت یه هفته هست که گلهایش یکی یکی خشک شد و افتاد و برگهایش هم شروع به گندیدن و له شدن کرد و افتاد حالا دو شاخه دراز و دو تا برگ دارد. تمام اون مواردی که مربوط به این گیاه بود را رعایت کردم و حتی یه کودی مربوط به گلهای ارکیده را هم خریدم و هفته ای یه بار با آبدهی آن کود را هم مخلوط کردم ولی گل نازنینم درحال خراب شدن هست. گلدانش مشکی هست و در داخل آن فقط خزه ریخته اند و حتی گلدانی هم برایش خریدم ولی چون وضعیتش را اینطور دیدم گلدان را عوض نکنم. حالا نمیدانم که شاخه هایش را باید ببرم و یا اینکه امکان دارد که دوباره برگ دهد یا نه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اگر ساقه اصلی خشک وشکننده باشد دیگر امیدی به بازگشت گیاه نیست ودر صورتیکه سبز وانعطافپذیر باشد با ایجاد شرایط ایده ال دوباره سبز خواهد شد.در مورد این عارضه چند احتمال وجود دارد.اول اینکه هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید ویا خاک گلدان را تعویض میکنید به گیاه تنش وارد میشود.مخصوصا زمانیکه انتقال از 2اب وهوای متفاوت باشد. در نتیجه برخی از برگ ها ویا گلهای آن زرد،قهوه ای بیطراوت می شوند ویا میریزند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. .شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید.. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. مشکلات گیاه تا چند هفته پس از جابجایی طبیعی است وبه مرور کم میگردد.از طرف دیگر ممکن است گیاه خرداری شده ضعیف ویا کم ریشه بوده باشد.ابیاری نامناسب هم از احتمالات است.ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. بهتر است گیاهتان را به گلدان با خاک مناسب منتقل نمایید.معمولااز ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌ برای اینکا استفاده میشود.
آزاده
سلام.. من يك گل اركيد پروانه اي هديه گرفتم كه بعد از سه چهار روز گلبرگ هاي گل هاي نزديك ريشه بسته شده اند! لطفا من را راهنمايي كنيد كه چرا اين اتفاق افتاده؟؟؟! ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام وارد شدن تنش به گياه تازه خریداری شده ،تا حدي طبيعي است وبه صورت ريزش برگها و گلها،عدم طراوت ورشدو... بروز ميکند وبه مرور وبا عادت کردن گياه به شرايط محيطي جديد کمتر شده واز بين ميرود.در مکان خنکی با نور غیر مستقیم قرار دهید ،برگ ها و ریشه های بیرون گلدان را غبار پاشی کنید، قبل از خشک شدن خاک آبیاری انجام شود و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد سپس آبیاری بعدی انجام شود .
مریم سرمدی
باسلام وتشکر از اطلاعات مفید شما یک گلدان ارکیده با دو برگ بزرگ سبز ویک شاخه شش تایی گل سفید فالانوپسیس از دو ماه پیش در اپارتمان بارعایت شرایط نگهداری صحیح دارم از دو هفته پیش با ریختن گلها و در اخر برگها شاخه هم خشک شد که انرا بریدم دو سانتش را باقی گذاشتم گلدانم سفالی است ودر محل تاریک خانه قرار دارد حالا باید ابیاری هفته ای یک بار وکود دو هفته یک بار را ادامه بدهم با برگ در بیاورد یا گلم کامل از بین رفته از راهنماییتان متشکرم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : احتمال اینکه گیاه دوباره سبز شه کمه چون شما چیزی از اون باقی نگذاشتید . گلدان سفالی هم مناسب ارکیده نیست. بر فرض اینکه گیاه سالم باشه تا زمان شروع رشد نیاز به کود نداره.در مورد شرایط نگهداری مثل نور - دما - نوع کود توضیح دهید.
آرش صادق
سلام به وجود امدن لکه هاروی گل ارکیده علت اش چیست وچه عاملی باعث این میشود ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام لکه را بیشتر توضیح دهید ،شکل و انداه و رنگ ؟اگر به صورت لکه های کوچک خاکستری هست قارچ بوترایتیس هست که در شرایط گلخانه ای روی می دهد.تهویه مناسب ،مبارزه با آفات مکنده در کنترل بیماری موثر هست.
0 امتیاز
آرش صادق fبله لکه های خاکسری است بعد باز شدن گل ها مکان گل رااز گل خانه به خانه تغییر خواهم دادو یک دو هفته در گلخانه خواهد مانند این لکه ها برطرف میشود وراهای دیگر به جز تهویه هوا وجود دارد واین بیماری  باعث کوتاهی عمر گلها نشود راهنمای ام کننید ممنون از شما

0 امتیاز
حسن امیدی سلام
آب یا کود روی گل اسپری کردید؟

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ارکیده فالانوپسیس
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
وانیل
اسپیرانتز اسپیرالیس
ارکیده دارزی
ارکیده دندروبیوم
اسپیرانتس سرنوآ


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد