٢٦/١٢/١٤٣٥ --- 10/21/2014 --- ۱۳۹۳ سه شنبه ۲۹ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  212  نفر
بازدید امروز :  15822  بازدید
بازدید دیروز :  24650  بازدید
ارکیده فالانوپسیس  -  PHALAENOPSIS ORCHID
PHALAENOPSIS ORCHID : نام علمی
  ORCHIDACEAE  - اركيد ، ثعلب : خانواده
سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا : بومی منطقه
: نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک و جاذب رطوبت
20 درجه سانتیگراد
کمی خشک
کم

ارکیده فالانوپسیس:

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)
شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.
گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت)
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)
همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.
همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

: منابع  

تصاویر گیاه ارکیده فالانوپسیس:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
کوروش کبیری
با سلام هفته ی پیش یک ارکیده خریدم و در گلخانه ام که به وسیله ی نور مصنوعی تامین نور میکند قرار دادم تا دیروز در وضعیت عالی بود و یکی از غنچه هایش باز شد و گل بسیار زیبایی داد ولی به طور ناگهانی از دیشب غنچه ی بعدی اش دارد خشک می شود.لطفا راهنمایی بفرمایید تا گلم را نجات دهم.با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل احتمالا یک جای کار ایراد دارد ،کمبود رطوبت ،کود دهی زیاد ،بالا بودن نور و دما می تواند عامل ریزش و خشک شدن غنچه ها شود .اگر به گیاه کود می دهید کود دهی را فعلا قطع کنید.پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود. برای گل دهي ارکيده، هواي نمناک را خيلي دوست دارد. براي تامين رطوبت موردنياز آن از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید طوری که کف گلدان با آب تماس نداشته باشدگلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) . ارکیده تابش مستقيم نور خورشيد را دوست ندارد. آن را در جايي بگذاريد که فقط روشنايي نور به آنها برسد . نيازدمايي 23 تا 26 درجه است.بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسي کنيد. روي ساقه زبانکهاي سبز يا قهوه‌اي وجود دارد که از ساقه‌هاي گلدهنده جانبي حفاظت ميکند. در صورت وجود چنين زبانکهايي ساقه گلدهنده را قطع نکنيد. و اجازه بدهيد که ساقه‌هاي جانبي نيز رشد کنند. و شکوفا بشوند. اگر ساقه جانبي وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلي موجب تسريع در گلدهي مجدد خواهد شد.
مژگان
سلام 2 ماه پیش برام یک گل بزرگ ارکیده آوردن که خیلی زیبا بود اما طی یک ماه گلهاش ریخت .سایت شما رو مطالعه کردم همون شرایط رو براش فراهم کردم تاثیری نداشت ساقه اش هم خشک شد بریدمش .یک ماه بعد برگهاش هم زرد شدو ریخت 3 تا برگ داشت .به نظر شما از بین رفته ؟ یا اینکه می تونم براش کاری بکنم . ممنون می شم اگه پاسخم رو بدید . ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در صورتیکه ساقه خشک وشکننده باشد عمر گیاه به پایان رسیده ودیگر نمیتوان برایش کاری کرد.در صورتیکه گیاه زنده بود انرا به حال خودش رها کنید ورسیدگی وابیاری بسیار کمی انجام دهید
سارا امیرزاده
از کجا میتوانم ارکیده فلانوپسیس خریداری کنم؟ ثبت پاسخ
اعظم گل
سه هفته ای هست که ارکیده ای خریده ام ولی به مدت یه هفته هست که گلهایش یکی یکی خشک شد و افتاد و برگهایش هم شروع به گندیدن و له شدن کرد و افتاد حالا دو شاخه دراز و دو تا برگ دارد. تمام اون مواردی که مربوط به این گیاه بود را رعایت کردم و حتی یه کودی مربوط به گلهای ارکیده را هم خریدم و هفته ای یه بار با آبدهی آن کود را هم مخلوط کردم ولی گل نازنینم درحال خراب شدن هست. گلدانش مشکی هست و در داخل آن فقط خزه ریخته اند و حتی گلدانی هم برایش خریدم ولی چون وضعیتش را اینطور دیدم گلدان را عوض نکنم. حالا نمیدانم که شاخه هایش را باید ببرم و یا اینکه امکان دارد که دوباره برگ دهد یا نه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اگر ساقه اصلی خشک وشکننده باشد دیگر امیدی به بازگشت گیاه نیست ودر صورتیکه سبز وانعطافپذیر باشد با ایجاد شرایط ایده ال دوباره سبز خواهد شد.در مورد این عارضه چند احتمال وجود دارد.اول اینکه هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید ویا خاک گلدان را تعویض میکنید به گیاه تنش وارد میشود.مخصوصا زمانیکه انتقال از 2اب وهوای متفاوت باشد. در نتیجه برخی از برگ ها ویا گلهای آن زرد،قهوه ای بیطراوت می شوند ویا میریزند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. .شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید.. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. مشکلات گیاه تا چند هفته پس از جابجایی طبیعی است وبه مرور کم میگردد.از طرف دیگر ممکن است گیاه خرداری شده ضعیف ویا کم ریشه بوده باشد.ابیاری نامناسب هم از احتمالات است.ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. بهتر است گیاهتان را به گلدان با خاک مناسب منتقل نمایید.معمولااز ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌ برای اینکا استفاده میشود.
ایمان
سلام میخواستم بدونم در ایران به روش کشت بافت هم تکثیر و در اختیار تولید کننده قرار می گیرد؟با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله ولی هزینه ان بیشتر است
نگین دفتریان
سلام، آیا امکان نگهداری ارکیده در شرایط تراریوم هست یا خیر اگر بله چطور؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در مورد تراریوم های بزرگتر ممکنه
1 امتیاز
نارگیل در مورد تراریوم های بزرگتر ممکنه بخش تراریوم سایت رو مطالعه نمایید
علی اسمعیلی
سلام من یه ارکیده دارم حدود 4 ماه میشه که خریدم این گل اولا خیلی خوب گل دهی کرد مدتی شده که گلاش ریخته و گل های مونده هم رو به خشکیه این گل دو شاخه داره که گل ها رو اونن یکی از این شاخه ها به طرز عجیبی زرد شده میشه گفت اون شاخه رو به خشکیه از طرف دیگه برگ های بالایی این گل سالم و صافه در حالی که برگ های پایینی به نظر پزمرده میرسن لطفا راهنمایی کنین. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند. اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.گلدان قبل از خشک شدن باید آبیاری شود و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.معمولا بعد از پایان گلدهی هم باید خاک گلدان را عوض کرد.
الف.جیم
سلام. گلدان ارکیده ای دارم که از خارج کشور آورده اند.گلدان شفافی داره. ریشه هاش سالم هستند. و هر هفته تقریبا یک بار آبیاری میکنمش. هر دو هفته یکبار هم گلدان رو زیر آب ولرم آبشور میکنم و بعد بهش کود آهن (سیکوسترون) میدم. اسفند گذشته دوتا از برگهاش زرد شدن و جداشون کردم. در دمای اتاق نگهداری میشه و در نیم نور شرقی اتاق. بقیه ی برگها سالم هستند و اسفندماه بعد از کلی مراقبت و آبیاری از پاییز تا به حال، یک جوانه ی برگ داد و برگش در حال رشد هست. هنوز منتظر گلدهی ارکیده م هستم و امروز هم بهش کریستالون صورتی دادم. به نظر شما دیگه چه مراقبتی لازم هست که گلدهی گیاهم تحریک بشه؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دی ماه شروع میشود و چند ماه گل دارند.محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد.دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.
pedram
سلام من یه ارکیده دارم پا جوش داره که سه تا برگ داره میخاستم ببینم چه وقط میتونم از گلدون جداش کنم و چه طور این کارو انجام بدم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با تقسیم بوته ارکیده را افزایش می‌دهند. این عمل روی گیاهانی انجام می‌شود که ۶ سوخ‌نما یا بیشتر داشته باشند. محل برش ریزوم از بین سومین و چهارمین سوخ‌نما بوده و هر دو قسمت را به صورت گیاهانی مجزا در گلدان می‌کارند. از آنجایی که اکثر ارکیده ها تنها سالی یک برگ بوجود می آورند، تقسیم ریزوم بیشتر گیاهان هر سه سال یکبار انجام می‌شود.باید سعی نمایید گیاه جدید را با ریشه همراه خاک اطراف ریشه جدید جدا کنید. معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. در این زمان میتوانید تقسیم را انجام دهید.
سحر سروری
من یک گل ارکیده فالانوپسیس دارم تمام شرایط نگهداری گل رو رعایت کردم ولی تمام گلهای ارکیدم بیشتر از دو روز عمر نمیکنه و همه گلهاش حالت پژمرده میشه وخشک میشه و از ساقه میافته هر 10 روز بهش یک قطره کود HB-101 در یک لیتر آب بهش میدم برگاشو اسپره میکنم نمیدونم چرا گل نگه نمیداره ممنون از سایتتون منو راهنمایی کنید
ثبت پاسخ
1 امتیاز
حسن امیدی سلام اشتباه شما اینه که به گیاه گل دار موقع گلدهی کود نباید داد چرا؟ چون باعث سریعتر شدن روند رشد و درنتیجه سیکل گلدهی زودتر تموم میشه و البته اسپری کردن حتی آب روی گل ارکید بشدت به گل آسیب میزنه
1 امتیاز
نارگیل : سلام : پژمردگی و دوام گل میتونه به دلیل خشکی و یا گرمای هوا باشه . با آب ولرم اسپری کنید. میتوانید با قرار دادن گلدان در یک گلدان بزرگتر و قرار دادن خزه مرطوب در حد فاصل دو گلدان گیاه رطوبت گیاه را تامین کنید ( رطوبت هوا ).دمای مناسب برای ارکیده به طور معمول 15 درجه در شب و 27 درجه در روز میباشد.
0 امتیاز
افسانه فرود با سلام

معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند. با نگهداری مناسب، ساقه گل دهنده به رشد خود ادامه داده و گل های جدید تولید خواهد کرد و این در حالی است که گل های قبلی نیز همچنان شاداب روی ساقه باقی خواهند ماند و شاید تا یک ماه هم تازه بمانند. چند روز اول پس از خرید، دوران بحرانی در زندگی فالائنوپسیس است.

گاهی بزرگترین جوانه های گل به فاصله چند روز پس از خریدن گیاه می افتند. برای این اتفاق دو دلیل وجود دارد: یا ینکه گیاه سردش شده و یا تحت تاثیر گاز اتیلن قرار گرفته است. گاز اتیلن که توسط میوه های رسیده نیز تولید می شود باعث ریزش جوانه ها می شود. در این مورد باید گل را از نزدیک منابع تولید گاز اتیلن دور نگاه داشت و در مورد اول هم باید از گیاه در برابر سرما محافظت کرد. برای این منظور باید گیاه را چند روز اول در هوایی مانند روزهای قبل و در همان دما نگاه داشت تا به مرور به دمای اتاق عادت کند.پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود. 


فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ارکیده فالانوپسیس
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
اسپیرانتس سرنوآ
ارکیده دندروبیوم
اسپیرانتز اسپیرالیس
ارکیده سیمبیدیوم
ارکیده دارزی


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد