٢٣/١٢/١٤٣٦ --- 10/7/2015 --- ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۵ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  249  نفر
بازدید امروز :  4467  بازدید
بازدید دیروز :  21357  بازدید
ارکیده فالانوپسیس  -  PHALAENOPSIS ORCHID
PHALAENOPSIS ORCHID : نام علمی
  ORCHIDACEAE  - اركيد ، ثعلب : خانواده
سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا : بومی منطقه
: نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک و جاذب رطوبت
20 درجه سانتیگراد
کمی خشک
کم

ارکیده فالانوپسیس:

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)
شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.
گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت)
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)
همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.
همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

: منابع  

تصاویر گیاه ارکیده فالانوپسیس:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
طناز
باسلام . در اذر ماه سال گذشته ارکیده فلانوپسیس تهیه کردم که شاخه ای پر گل به همراه غنچه داشت . به هنگام خرید کود ابی رنگی در اختیارم گذاشتند که هفتهای 1 بار روی خاک پاشیده شود . این عمل را همراه با ابدهی هفته ای به مدت2 هفته ادامه دادم سپس گلها ریزش کردو نوک ساقه زرد شد . نوک ساقه را قیچی و خاک را شستشو دادم و 5 ماه بعد برگ جدید که حوددا10 سانت است رویید . در 15 روز پیش کود صورتی رنگ و کود کلات 23درصد را مخلوت کرده و 1 قاشق چای خوری در 1 لیوان اب را در هنگام اب یاری تنها 1 بار به گل رساندم سپس ساقه گل از سر شروع به زرد شدن کردو در حال حاظر باوجود شستشو خاک همچنان زرد شدن ساقه ادامه دارد. لطفا راه حلی برای بهبدی گل در اختیارم قرار دهید . با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام زمانی که ارکیده گل و غنچه دارد نباید به گیاه کود داد(اولین اشتباه شما پس از خرید) برای ارکیده از کود هایی استفاده می کنند که نسبت عناصر مورد نیاز به اندازه باشد(اشتباه دوم شما کود صورتی رنگ +کلات) و اشتباه سوم میزان کود مصرفی بوده معمولا از کود n.pk استفاده می کنند (14+14+14 n.p.k) و زمان گل دهی ( 20+30+10) میزان این کود ها 1قاشق چای خوری کود در یک لیتر آب هست. بنابر این بهترین زمان گل دهی از بهار تا غنچه دهی و کود دهی بعدی بعد از پژمره شدن برگ ها تا بهار است.موفق باشید
رقیه پار
گل ارکیده من سه تا پاجوش داره که هر کدوم سه تا برگ دارن ، چه جوری میشه پاجوشا رو جدا کنم ؟ تو چه فصلی این کارو باید بکنم ؟ خاکش هم چی باید باشه ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بهترین زمان برای جدا کردن پاجوش ها فصل بهار هست.
0 امتیاز
حسن امیدی تبریک میگم
1بذارید برگهای جدید قوی بشن
2 بذارید گلدهی ساقه اصلی تموم بشه
3 خاک گلدون را عوض کنید(از بستر مناسب ارکیده استفاده کنید) وهم زمان پاجوش ها رو با مقداری ریشه از مادر جدا کنید و خاک ومرطوب کنید
0 امتیاز
حسن امیدی راستی خاکش باید مخلوطی از پرلیت, پیت ماس, ذغال چوب,پوکه معدنی و مقداری کوکو پیت باشه
مینا اساسی
سلام سال نوی شما مبارک
 .به تازگی یک گیاه ارکیده خریدم که گلدان آن به صورت نشان داده شده در عکس هست 
گلدان کلا خاک ندارد 
لازم است که گلدان عوض شود؟ چه خاکی بهتر است ؟ 

ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل این نوع کشت بدون خاک است وباید گیاه را به صورت مصنوعی تغذیه کنید وبه طور مرتب گیاهتان را کوددهی کنید.اگر مشکلی ندارد نیاز به تعویض ندارد.
1 امتیاز
نارگیل از کود مخصوص ارکیده استفاده کنید.تا قبل از گل دهی هر 3 تا 4هفته یکبار .ریشه های هوایی را مرطوب نگه دارید.
0 امتیاز
مینا اساسی چه نوع کودی و چه جوری ؟
ایمان
سلام میخواستم بدونم در ایران به روش کشت بافت هم تکثیر و در اختیار تولید کننده قرار می گیرد؟با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله ولی هزینه ان بیشتر است
مونا مونا
سلام من یک ارکیده سفید دارم اردیبهشت ماه خریداری کردم اون موقع دو تا شاخه گلدهنده داشت و تمامی گل هایش باز بودند. 2 3 روز بعد از اینکه به خونه آوردمش گلها کم کم خشک شده و ریختند. امکان داره علتش تمام شدن فصل گلش بوده باشه؟ از اونجایی که شما توی مقالتون نوشتین از دی ماه گل می ده و تا 6 ماه روی گله؟ هفته ای یکبار آب می دم و هرروز به برگ هاش آب اسپری می کنم و بسترش ذغال هست و لیکا فقط. هیچ کودی هم تا به حال بهش ندادم و از اون موقع تا به حال 2 تا برگ درآورده. الان کار خاصی باید براش انجام بدم که بعدا مشکلی براش پیش نیاد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند. اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.پس از تمام شدن گلها تا شروع گل دهی از کود مخصوص ارکیده استفاده کنید.
cho noor
با سلام در ابتدا باید یگم که سایتتون فوق العاده ست، مطالبتونم عالیه. من واقعا لذت میبرم وقتی وقتی مطالب سایت شما رو میخونم. بخاطر سایت خوبتون ازتون تشکر میکنم. نارگیل عزیز این گل رو میشه توی تراریوم استوانه ای پرورش داد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل میشه ولی مناسب تراریوم نیست چون باید از گیاهان کم رشد در تراریوم استفاده نمایید
رضا صیادی
با سلام من گل ارکیده (با گل های سفید)دارم . الان کمتر از یک هفته است که خریدم و لازم به ذکر است در زمان خرید گل به همراه غنچه و برگ های سبز سبز داشت. ولی الان بعد از حدود 5 روز گل ها پژمرده و دو سه تا از برگ ها کاملا زرد زرد شده است . تو این مدت یک بار به اندازه یک لیوان آب دادم و سعی کردم حدود یک متری شوفاژ قرارش دادم . ولی هیچ کمکی نکرده است .لازم به ذکر است در معرض مستقیم نور هم قرارش ندادم . کود هم خریدیم ، ولی هنوز بهش ندادم . لطفا کمکم کنید ، چون خیلی دوست اش دارم . ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل فاصله گلدان با منابع حرارتی(مانند شوفاژ،بخاری و...)حداقل 3-2متر باشد.فاصله گلدان از پنجره باید حداقل نیم متر باشد(به علت سرمای پنجره) از طرف دیگه وارد شدن تنش به گیاه پس از جابجایی وانتقال وتعویض گلدان و...تا حدی طبیعی است وبه صورت ریزش برگها و گلها،عدم طراوت ورشدو... بروز میکند وبه مرور وبا عادت کردن گیاه به شرایط محیطی جدید کمتر شده واز بین میرود. فعلا از کودهی و... خوداری شود
آرش صادق
من در خانه یک گل خانه مطوستی ساختم قسمتی افتاب گیراست وقسمطی سایه و در قسمت سایه گل های نظیر دفین باخیا کالادیم بنفشه افریقای وفیتونیاو ...نگاه میدارم و دمای داخل گل خانه ظهر ها به 35تا37 درجه بالا میرود رطوبت اش هم خوبه اگه بخواهم ار کیده و بنسای بزارم انجا براش مشکل ایجاد نکنه دمای زیاد هوا ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خیر.ولی باید سعی نمایید دما را در حدود 30 درجه ثابت نگهدارید
ناهید
با سلام مجدد می خواستم بدانم خاک ارکیده را از کجا می توانم تهیه کنم من ساکن تهران هستم با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : کوکوپیت برای این گیاه مناسب است واز فروشگاه سایت قابل سفارش دادن میباشد
شیدا رنجبر
سلام.من تازه یه ارکیده خریدم.خیلی هم خوشحال بودم.ولی گلهاش ریخت.ساقه گلدهیش هم خیلی بلنده.تمام کارهایی رو که گفتید دارم می کنم.دارم دق می کنم.نکنه گلم بمیره.چه کار کنم? ثبت پاسخ
0 امتیاز
forud سلام نگران نباشید ریختن گل ها و برگ ها بعد از خرید و حمل گل به منزل تنش طبیعی گیاه است که در اثر جا به جایی به وجود می آید تنها کاری که باید انجام دهید مراقبت از گل است تا دو هفته یا 3 هفته این حالت طبیعی هست و در این مدت به گیاه کود ندهید.آبیاری را با آب ولرم که 24 ساعت مانده انجام دهید رطوبت مناسب برای گلدان را از طریق زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب فراهم کنید.موفق باشید

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ارکیده فالانوپسیس
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
ارکیده کفش بانو
اسپیرانتز اسپیرالیس
کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس
ارکیده دارزی
ارکیده سیمبیدیوم


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد