٢٤/١٠/١٤٣٥ --- 8/21/2014 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۳۰ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  31  نفر
بازدید امروز :  2446  بازدید
بازدید دیروز :  20520  بازدید
ارکیده فالانوپسیس  -  PHALAENOPSIS ORCHID
PHALAENOPSIS ORCHID : نام علمی
  ORCHIDACEAE  - اركيد ، ثعلب : خانواده
سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا : بومی منطقه
: نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک و جاذب رطوبت
20 درجه سانتیگراد
کمی خشک
کم

ارکیده فالانوپسیس:

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)
شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.
گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت)
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)
همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.
همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

: منابع  

تصاویر گیاه ارکیده فالانوپسیس:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
رقیه پار
گل ارکیده من سه تا پاجوش داره که هر کدوم سه تا برگ دارن ، چه جوری میشه پاجوشا رو جدا کنم ؟ تو چه فصلی این کارو باید بکنم ؟ خاکش هم چی باید باشه ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بهترین زمان برای جدا کردن پاجوش ها فصل بهار هست.
0 امتیاز
حسن امیدی تبریک میگم
1بذارید برگهای جدید قوی بشن
2 بذارید گلدهی ساقه اصلی تموم بشه
3 خاک گلدون را عوض کنید(از بستر مناسب ارکیده استفاده کنید) وهم زمان پاجوش ها رو با مقداری ریشه از مادر جدا کنید و خاک ومرطوب کنید
0 امتیاز
حسن امیدی راستی خاکش باید مخلوطی از پرلیت, پیت ماس, ذغال چوب,پوکه معدنی و مقداری کوکو پیت باشه
الف جیم
سلام. گلدان ارکیده ای دارم که از خارج کشور آورده اند.گلدان شفافی داره. ریشه هاش سالم هستند. و هر هفته تقریبا یک بار آبیاری میکنمش. هر دو هفته یکبار هم گلدان رو زیر آب ولرم آبشور میکنم و بعد بهش کود آهن (سیکوسترون) میدم. اسفند گذشته دوتا از برگهاش زرد شدن و جداشون کردم. در دمای اتاق نگهداری میشه و در نیم نور شرقی اتاق. بقیه ی برگها سالم هستند و اسفندماه بعد از کلی مراقبت و آبیاری از پاییز تا به حال، یک جوانه ی برگ داد و برگش در حال رشد هست. هنوز منتظر گلدهی ارکیده م هستم و امروز هم بهش کریستالون صورتی دادم. به نظر شما دیگه چه مراقبتی لازم هست که گلدهی گیاهم تحریک بشه؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد.گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند
محسن خسروی
با سلام یکی دو ماه میشه که یک ارکیده خریده ام . ولی فکر کنم به دلیل آبیاری زیاد ( هفته ای 2 بار : چون تو کاتالوگ اش نوشته بود ) ، یکی از برگ هایش زرد شده و ریشه هایش علایم بیماری را نشان میدهد که روی ریشه ها هم قارچ هست هم لکه های سفید . اکنون چکار باید بکنم ؟ ارکیده ها ضد قارچ و آفت کش مخصوصی دارند ؟ لطفا راهنمایی نمایید پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام در آبیاری زیاده روی نکنید هر زمان که خاک گلدان نزدیک به خشک شدن بود، در حدودهفته ای یکبار گلدان را ابياري كنيد.تا بهبود علائم غبار پاشی را متوقف کنید .از قارچ کش بنومیل به مقدار کم میتونید استفاده کنید ،یک قاشق چای خوری از سم را در 4 لیتر آب حل کنید روی ریشه ها اسپری کنید ،مقداری را هم به برگ های آلوده اسپری کنید در صورت لزوم 10 روز بعد مجددا سم پاشی تکرار شود .
ستاره
مرسی وعالی بود. پاسخ
سما
سلام من پارسال یه دونه ارکیده فالانوپسیس خریدم اما بلافاصله گل هاش ریخت و خشک شد و بعدش برگها شکست الان هیچ اثری از زنده بودن در گیاه نیست. فقط هفته ای دوبار بهش آب میدمو در سایه گذاشتمش. می خواستم بدونم امیدی به رشد کردن دوباره اون هست یا نه؟ بفرمایید باید چکار کنم؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خشکی وشکنندگی تنه گیاه علامت زنده نبودن گلتان است.در صورت زنده بودن گیاهتان ا ایجاد شرایط مناسب دوباره جوانه خواهد داد
sohrab
merci aliii boodd پاسخ
آرين مددي
با سلام و خسته نباشید. میشه لطف کنین و طرز استفاده کود های مخصوص ارکیده رو توضیح بدین؟ رو بسته بندی نوشته 20 قطره در نیم لیتر آب هر هفته یک مرتبه! این مقدار کود یکم زیاد بنظر می رسه. نسبت کودی اون 15-3-13 8ca 2mg هستش. این کود ها تاریخ انقضا دارن؟ ببخشید سوالاتم زیاد شد :) پیشاپیش از اطلاعات و سایت خوبتون ممنون. پاسخ
2 امتیاز
نارگیل کود 15-3-13 که به شما توصیه شده به صورت آبیاری هر هفته یکبار مشکلی نداره اگه شک دارید میتونید مقدار کود را کمتر کنید .ولی بهتره در زمان گل دهی از کود 20-30-10 که نیتروژن کمتر و فسفر بیشتری دارد استفاده شود و هر یک ماه یکبار نیز با آب خالص خاک شسته شود تا از تجمع املاح زیاد کاسته شود .
1 امتیاز
نارگیل بهترین روش طبق دستور شرکت تولید کننده است البته در زمانیکه گیاه در حال استراحته نباید بهش کود بدهید یا در فصول سرد هر ماه یه بار کافیه یه قاشق چای خوری را درنیم لیتر اب حل نموده واستفاده کنید برای اینکه نگرانیتون برطرف بشه مقدار مصرف را تدریجی افزایش دهید تا اگر گیاه واکنش منفی نشن داد از اسیب بیشتر جلوگیری شود
0 امتیاز
آرين مددي
0 امتیاز
آرين مددي
با سلام و خسته نباشید.
میشه لطف کنین و طرز استفاده کود های مخصوص ارکیده رو توضیح بدین؟
رو بسته بندی نوشته 20 قطره در نیم لیتر آب هر هفته یک مرتبه!
این مقدار کود یکم زیاد بنظر می رسه.
نسبت کودی اون 15-3-13 8ca 2mg هستش.
این کود ها تاریخ انقضا دارن؟
ببخشید سوالاتم زیاد شد :)
پیشاپیش از اطلاعات و سایت خوبتون ممنون.
0 امتیاز
آرين مددي ممنون از سایت و راهنمایی های خوبتون.
با آرزوی موفقیت برای شما.
0 امتیاز
آرين مددي ممنون از سایت و راهنمایی های خوبتون.
با آرزوی موفقیت برای شما.
علی اسمعیلی
سلام من یه ارکیده دارم حدود 4 ماه میشه که خریدم این گل اولا خیلی خوب گل دهی کرد مدتی شده که گلاش ریخته و گل های مونده هم رو به خشکیه این گل دو شاخه داره که گل ها رو اونن یکی از این شاخه ها به طرز عجیبی زرد شده میشه گفت اون شاخه رو به خشکیه از طرف دیگه برگ های بالایی این گل سالم و صافه در حالی که برگ های پایینی به نظر پزمرده میرسن لطفا راهنمایی کنین. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند. اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.گلدان قبل از خشک شدن باید آبیاری شود و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.معمولا بعد از پایان گلدهی هم باید خاک گلدان را عوض کرد.
سمیه عباس پور
سلام من گلدان خیلی خوبی از گل ارکیده دارم اما چندوقت است هر برگ آن از وسط دو نیم شده است و از هم باز شده اند خواهشمندم به من بگوئید چه کار کنم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام در جه شرایطی از گیاه نگهداری می کنید.معمولا شکاف برگ به علت کمبود رطوبت تغییرات درجه حرارت وحتی زیاد دادن کود است.
omid
خیلی خوب وکامل بود متشکرم پاسخ

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ارکیده فالانوپسیس
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
ارکیده سیمبیدیوم
ارکیده دندروبیوم
اسپیرانتز اسپیرالیس
ارکیده دارزی
اسپیرانتس سرنوآ


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد