٥/٢/١٤٣٦ --- 11/28/2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۷ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  145  نفر
بازدید امروز :  4022  بازدید
بازدید دیروز :  23052  بازدید
ارکیده فالانوپسیس  -  PHALAENOPSIS ORCHID
PHALAENOPSIS ORCHID : نام علمی
  ORCHIDACEAE  - اركيد ، ثعلب : خانواده
سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا : بومی منطقه
: نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک و جاذب رطوبت
20 درجه سانتیگراد
کمی خشک
کم

ارکیده فالانوپسیس:

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)
شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.
گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت)
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)
همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.
همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

: منابع  

تصاویر گیاه ارکیده فالانوپسیس:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
سینا جهادی
سلام خسته نباشید من چند هفته پیش یه ارکیده گرفتم بعد از ریختن گل هاش یک نفر گفته بود باید ساقش را15 سانت بالاتر از ریشه بچینی من هم چیدم ولی وقتی مطالب بالا را خوندم و ساقه چیده شده را دیدم متوجه شدم که ساقهی جانبی داشته و من نمی دونستم و اون را چیدم مادرم این گل را خیلی دوست داشت حالا می خواستم ببینم گل خراب شده؟ من یک در میان به ان اب و کود ابی رنگ که با خودش بود را بهش می دم ایا این کار خوبه؟ ایا دوباره گل میده؟ چقدر طول می کشه؟ یک سوال دیگه هم داشتم بعضی برگ های اون خیلی سبزن (یکجا خوندم اگه خیلی سبزه نورش کمه و برگ های دیگش خیلی کم مایل به زرد) ایا درسته؟ ممنون میشم جواب بدید مرسی ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند. از اول فصل رشد تا زمان پژمردگی گل­ها گیاه را با مواد غذایی مصنوعی تغذیه نمائید بعد از پژمرده شدن گل­ها تا بهار آینده تغذیه را متوقف نمائید. کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم*مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود. در گلخانه­های حرفه­ای در زمان گلدهی میزان فسفر را افزایش می­دهند مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده می­کنند. همچنین در طول ماه­های زمستان کودآبیاری را کم می­کنند. از طرف دیگر پیشنهاد می­شود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودآبیاری انجام نشود. ارکیده نور غیر مستقیم کنار پنجره را می پسندد.محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد.
0 امتیاز
سینا جهادی  ایا احتیاج به تویض خاک داره؟روش تعویض خاکش را هم بلد نیستم
0 امتیاز
حسن امیدی بریدنش اشتباه بود چون گیاهت شاخه فرعی زده بود این یعنی یه نعمت
ولی گیاهت کاملا سالم نگران نباش
خاک ومیشه تا دوسال هم عوض نکرد

ساناز
سلام،دوسال پیش یک گلدون ارکیده خریدم که تا حالا گل نداده ، یک بار خاکش رو عوض کردم که شامل پوکه و زغال خرد شدست ،کود هم دادم اما فقط برگ اضافه میکنه وگل نمیده ،نورش هم زیاده ولی مستقیم نیست و هفته ای دوبار آبیاریش میکنم،لطفا راهنماییم کنید تا ارکیدم گل بده ،ممنون. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد).. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.در فصول گرم 2-3بار در هفته .دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود
0 امتیاز
حسن امیدی  گیاه شما به اصطلاح رشد علفی داره
علت اون هم غالبا نور زیاده
احتمالا برگهای گیاه شما روشن تر از حد معمول و باریکن ؟
آبدهی رو کم کنید واز کود کریستالون قرمز جهت گلدهی استفاده کنید
غزل
سلام من یک ارکیده دارم که از 6 ماه پیش که گلش خشک شد ساقه هاشم خشک شد, فکر کردم فصل استراحتشه و بهش آب ندادم,تغربیا 5 ماه که آب بهش نرسیده وه 1 ساقه خشک داره بهش کود کریستال دادم اما هنوز خشک است. آیا دوباره درست میشه؟چیکار باید کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خیر.در صورتیکه 5ماه اب نخورده باشد دیگر زنده نیست.در فصل استراحت باید ابیاری را کم کنید نه اینکه قطع کنید
زیبا
سلام. من هفته پیش یک گلدان ارکیده هدیه گرفته ام. توی یک هفته یک بار به گلم آب دادم. روی برگه نگهداریش نوشته هفته ای دوبار آبیاری شود. که یک بار آن باید به صورت کوداب باشد. در ضمن اتاق من (محل نگهداری گل) بدون پرده است و کاملا با نور خورشید روشن میشود اما نور خورشید مستقیم به گل نمیتابد و فقط روشنایی اتاق زیاد است. هوای اتاق هم خنک هست. یکی از غنچه های گلم در این یک هفته کامل باز شده و غنچه دیگری که کوچک بود کاملا بزرگ شده که فکر کنم تا دو روز دیگر گل بدهد. لطفا من را در مورد آبیاری گلم راهنمایی کنید(که آیا توضیح دفترچه را رعایت کنم یا هفته ای یک بار) - چه مقدار کود و چند بار در ماه و اینکه آیا با توجه به روشن بودن اتاق مکان گلم را تغییر دهم یا همین که دور از تابش مستقیم آفتاب باشد کافیست؟ قبلا از راهنمایی شما سپاسگذارم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام ارکیده ها به آبی که هفته ی یک بار به آنها می دهید و درجه حرارت آن با درجه حرارت هوی اتاق برابر است، قانع اند. گل هی ارکیده هوای نمناک را خیلی دوست دارند. آبیاری در هوای گرم هر 1 هفته یک بار و در هوای سرد هر 10 تا 12 یک بار زمانی که سطح خاک خشک می شود با آب بدون املاح و ولرم. برای تهیه رطوبت گیاه از زیز گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید طوری که ته گلدان با آب تماس نداشته باشد.از آنجا که ارکیده یک گیاه جنگلی است در خصوص غنی بودن خاک چندان حساس نیست. کافیست در دوران باروری و قبل از شروع به گلدهی (معمولا از اواخر پاییز شروع میشود و تا چندین ماه گل میدهند) به این گیاه هر سه تا چهار هفته کود مخصوص ارکیده بدهید. اگر از کود معمول برای گلهای دیگر استفاده میکنید باید غلظت آنرا را به نصف برسانید، درغیر اینصورت به گیاه صدمه میزند. موفق باشید
nasim
salam,ellate gol nadane orkide dar hodude 2 sal chist? ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : در مورد شرایط نگه داری و نوع ارکیده توضیح دهید(یکی از دلایل تاخیر در گلدهی دما میباشد)
آرش صادق
سلام ارکیده من دو هفته بود که گل داده بود تا 1سانتی نشده بود متسفافه هلزون خورده باز گل دهی به چه زمانی ماند امسال امید وار باشم ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند. در مورد افت حلزون اقدام به جمع اوری مکانیکی حلزرونها نمائید ویا از طعمه حلزون کش استفاده نمائید.
0 امتیاز
آرش صادق ممنون از شما

سیما
سلام خسته نباشید من یه گل ارکیده خریدم که از اول شش تا گل داشت ولی بعدازچندروز دونه دونه گلهایش افتاد من ترسیدم جاشو تغییر دادم و یه جای سایه و خنک گذاشتم ولی دوباره یکی دیگه ازش افتاد الان 3تا از گلهایش افتاده من هفته ای یکبار آبدهی میکنیم وکودش را 2هفته یکبار میدهم البته هروز آب به گلها و ساقه اش اسپری میکنم لطفا من را راهنمایی کنید که نگهداریم درست بوده یا غلط! ممنونم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ابیاری را رد فصول گرم به 2-3 بار در هفته افزایش داده.فقط روی برگه اب اسپره کنید.به طور کلی وارد شدن تنش به گیاه پس از جابجایی وانتقال وتعویض گلدان و...تا حدی طبیعی است وبه صورت ریزش برگها و گلها،عدم طراوت و... بروز میکند وبه مرور وبا عادت کردن گیاه به شرایط محیطی جدید کمتر شده واز بین میرود.شرایط ایده ال رشد را که در قسمت معرفی گیاه عنوان شده فراهم نموده واز هرگونه تعویض خاک،کوددهی ،سمپاشی و... تا استقرار کامل گیاه وادابته شدن با شرایط جدید اجتناب کنید چون باعث بدتر شدن اوضاع میگردد
نگفته بودید اگه ریشه های بیرونی خشک بشن باید چه کرد ویا دلیلیش چیست آبا گیاه بیمار است یا طبیعی ضمنا" از مقاله خوبتان متشکرم ثبت پاسخ
آرش صادق
باسلام من بعد سال ها ارکیده ام را به گل نشاندم وکیفیت بسیار عالی دارد مشکلی که است ارکیده من3تا شاخه های فرعی داده درروی شاخه اصلی ودر کل 17 قنچه دارد 4تا باز شده وبقیه ها در اندازه 1نخود است ودر این چند روز اخیر هوای تبریز کمی گرم شده و در ساعات 12تا 5 هوای گل خانه تا 30 درجه بالامیرود ورطوبت گل خانه هم تا 70درجه است بعد باز شدن 4تاگل احساس میکنم رشدش کمی کند شده نمی دانم چه کار باید بکنم میخواستم ببرم داخل خانه ولی فکر مکنم رشدش کند تر میشود ولی هوای خانه نسبت به گلخانه سرد تر است نمی دانم چهکنم مرا راهنمای کنید ممنون ازشما ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام ارکیده در تابستان دمای 27 درجه را می تواند تحمل کند ،به نظر من مکان گیاه را تغییر ندهید به خصوص الان که روی گل هست سعی کنید دمای اطراف گیاه را کمی کمتر کنید از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید طوری که کف گلدان با آب تماس پیدا نکند. اگر غنچه ها باز نشدند و وضعیت گیاه بدتر شد چاره ای نیست گلدان را به مکان خنک تری منتقل کنید فقط تغییر دما به یکباره نباشد تا دچار تنش نشود.
1 امتیاز
نارگیل بله .ممکن است رطوبت را کمی افزایش دهد ولی دمای اطراف گیاه را چند درجه پایین تر می آورد .رطوبت مطلوب برای رشد ارکیده 65 درصد هست و در تابستان حداکثر تا 90 درصد را تحمل می کند.
0 امتیاز
آرش صادق ممنون بعد باز شدن گل ها میخواهم ببرم خانه مشکلی میکنند. ومنضور شما این است که در یک ضرف اب ریخته وگلدان راروی ان بگزارم درهالی که زیر گلدان با اب در تماس نباشد .این عمل باعث پلاسیده شدن نشود چون گلخانه به حد کافی مرطوب است
0 امتیاز
آرش صادق سلام به وجود امدن خال خال های بروی گل ارکیده نشانه چیست 
صادقی
سلام مطالب خیلی مفیدی دارید سپاسگزارم. من یک ارکیده دارم که اسفند ماه وقتی غرق گل بود خریداری کردم به خاطر ابیاری و کود دهی بیش از حد گلها یک ماهه از بین رفتن و حتی چند تا غنچه هنوز باز نشده بودند که ریختند پایین و بعد هم برگها شروع به زرد شدن کردند. ابیاری و کود دهی رو منظم کردم و فاصله زمانی آنها رو بیشتر کرم اول هر ده روز و الان که نزدیک تابستونیم هر یک هفته خوشبختانه یک برک تازه داره میده ولی رشد خیلی کمی داره، راستی یک در میون به جای آبیاری کودآب میدم بهش. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : طبیعی است.به گیاهتان شوک وارد شده .البته برگ جدید زدن گیاه علامت خوبی است ونشاندهنده این است که اوضاع روبه بهبودی میرود.شرایط ثابتی را برای گیاهتان فراهم نموده تا گیاهتان به حالت اولیه بازگردد.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ارکیده فالانوپسیس
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
ارکیده سیمبیدیوم
اسپیرانتس سرنوآ
اسپیرانتز اسپیرالیس
ارکیده دارزی
وانیل


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد