٧/٣/١٤٣٦ --- 12/29/2014 --- ۱۳۹۳ دوشنبه ۸ دي امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  305  نفر
بازدید امروز :  12112  بازدید
بازدید دیروز :  27621  بازدید
ارکیده فالانوپسیس  -  PHALAENOPSIS ORCHID
PHALAENOPSIS ORCHID : نام علمی
  ORCHIDACEAE  - اركيد ، ثعلب : خانواده
سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا : بومی منطقه
: نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک و جاذب رطوبت
20 درجه سانتیگراد
کمی خشک
کم

ارکیده فالانوپسیس:

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)
شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.
گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت)
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)
همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.
همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

: منابع  

تصاویر گیاه ارکیده فالانوپسیس:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
شهناز
با سلام و تشکر از سایت مفیدتان من 5 گلدان ارکیده 2 سال پیش خریداری کردم بعد از انکه کلدهی انها تمام شد به مرور زمان 4 کلدان خراب شدند 1 گلدان مانده با اینکه برگ و ریشه و جوانه ای از بغل داده گل نمیدهد لطفا مرا راهنمائی کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : در مورد شرایط نگهداری توضیح دهید. عوامل مختلف مثل دما - سایز گلدان و تغذیه نامناسب میتواند باعث عدم گلدهی در ارکیده باشد.
الهام
سلام.بازهم تشکر فراوان به خاطر اطلاعات ارزشمندتون در سایت خوبتون .من یک گلدان ارکیده دارم از زمان خرید ان نزدیک دو سال می گذرد .زمانیکه که خریدم گل داشت وقتی گلهایش خشک شد و ساقه اش زرد شد مدت زیادی می گذرد اما از آن به بعد برگ های جدید می دهد حتی ریشه های نو هم می زند اما متاسفانه هنوز اثری از ساقه برای گل دادن ندیدم .ایا احتیاج به کود خاصی دارد تا به گل دهی بیوفتد ؟ البته گاهی کود گل دهی بنقشه افریقایی می دهم و دیگر اینکه برای تولید و پرورش این گیاه ایا کلاسهای آموزشی هست یا خیر ؟چون این گیاه یکی از بهترین گلهایی است که دوست دارم .لطفا خواهشا بنده را راهنمایی کنید . ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : گلدهی ودوام ان تابع طول روز(فصل).مقدار نور دریافتی(کمیت وکیفیت) سن گیاه،شرایط دمایی (سرما وگرما) وابدهی وفصل و.... است. کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعات نورگیری، افراط در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)، هوای خشک، حمله تریپس‌ها و یا فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند از عوامل این عارضه باشد.کود کریستالون قرمز به گلدهی در فصل گلدهی کمک میکند
نرگس ایرانی
سلام ارکیده فالانویسیس من روی برگ های ضخیم سبز رنگش موادی به شکل پنبه صفید زده است. این لکه های سفید جند برگ بالائی راا بکلی پوشانیده است و روز بعضی از برگ ها کمتر و به صورت لکه های کوچک و بزرگ هستند. چه باید بکنم؟ پیشاپیش از شما به خاطر راهنمائیتان سپاسگزارم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : عامل آن حشره آفت است هر 2 هفته يکبار با سم حشره کش نفوذي سمپاشي نماييد تا علايم برطرف گردند.
شیدا رنجبر
سلام.من تازه یه ارکیده خریدم.خیلی هم خوشحال بودم.ولی گلهاش ریخت.ساقه گلدهیش هم خیلی بلنده.تمام کارهایی رو که گفتید دارم می کنم.دارم دق می کنم.نکنه گلم بمیره.چه کار کنم? ثبت پاسخ
0 امتیاز
forud سلام نگران نباشید ریختن گل ها و برگ ها بعد از خرید و حمل گل به منزل تنش طبیعی گیاه است که در اثر جا به جایی به وجود می آید تنها کاری که باید انجام دهید مراقبت از گل است تا دو هفته یا 3 هفته این حالت طبیعی هست و در این مدت به گیاه کود ندهید.آبیاری را با آب ولرم که 24 ساعت مانده انجام دهید رطوبت مناسب برای گلدان را از طریق زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب فراهم کنید.موفق باشید
شیلا
با سلام من چند روز قبل یک گل ارکیده سفید بسیار زیبا خریدم وتوی آشبزخانه گذاشتم که امروز اولین گلهای آن شروع به ریختن کرد ؛ با توجه به این که گلدون کوچک بود می خواستم عوضش کنم که با شرایطی که الان داره اصلا به صلاح نیست و این که اصلا احتیاجی هست که ریشه های گیاه هم نور بگیرند چون گلدانی که من خریدم بلاستیکی است . لطفا راهنمایی کنید که چجوری از ریختن گل ها جلوگیری کنم چون نزدیک کولر هم نیست و دما هم 16درجه است.سک بار هم بیشتر بهش آب ندادم... :( ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ریشه گیاه نیاز به نور ندارد.خشکی هوا، کمبود نور، انتقال گلدان از محلی به محل دیگر، و حمله شته‌ها یا آفات دیگر به غنچه‌ها ممکن است عامل این عارضه باشند.شرایط ایده ال رشد را که در قسمت معرفی گیاه عنوان شده فراهم نموده واز هرگونه تعویض خاک،کوددهی ،سمپاشی و... تا استقرار کامل گیاه وادابته شدن با شرایط جدید اجتناب کنید چون باعث بدتر شدن اوضاع میگردد.
کیان شهابی
چه بذرهایی در فصل خزان برای کشت خوبه گلهی فصلی ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در پاییزداوودی ودر زمستان کاشنت کلم زینتی وبنفشه و.. رایج است
,ونوس
با درود.يك سال قبل بوته اركيده فالئونوپسيسي هديه گرفتم و قائدتا باگل.ساقه گل دهنده يك ونيم متري داشت با گلهاي سفيد و درشت.تا حدود آبان گذشته خوب بود.هر هفته آبياريش ميكردم و هر 2هفته كودي كه همراهش بود طبق دستور ميدادم.پشت پنجره جنوبي وپشت زير پرده با ضخامت متوسط.آبان گذشته در اثر باد شديدبوته افتاد ومن گلدانش رو با يك كاسه شيشه اي با حجم تقريبا برابرگلداني كه در اون بود عوض كردم.كفش 2رديف سنگ صيقلي با قطر زير10سانت چيدم وريشه رو باهمون خاك كه داشت روي سنگها گذاشتم.منتها بوته كمي لق بود وگويا نياز بود كه رويش پوكه معدني بريزم. از اون زمان به تدريج رو به زوال رفت،بركهاش از اطراف كاسه آويزون و الان دهيدراته شده است طي اين مدت حدود4.5 ماه قبل 1برگ زد.در زمستان گذشته كمي انتهاي بعضي از ريشه ها سبز شد كه بعد متوقف شد.از زير هم 3تا از برگهاش طي اين مدت زرذ وخشك شد كه جداش كردم.خواهش ميكنم راهنمايي ام كنيد.ميشه دوباره شادابش كرد.خيلي برام ارزشمنده. بسيار ممنون و متشكرم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : محل کاشت باید زهکش داشته باشد وبتواند اب اضافی را از محیط ریشه خارج کند وقائدتا کاسه زهکش ندارد(سوراخ انتهایی).در ضمن لق بودن گیاه هم نشاندهنده این است که خاک اطراف یشه جدا شده وخوب فشرده نشده وباعث اسیب دیدن ریشه گیاه شما شده است.
نداسیف الهی
با سلام گل ارکیده من دوباره شروع به گلدهی کرده و این بار برخلاف زمانیکه خریدم(که یک ساقه گلده داشت)،چهار ساقه گلده داردولی متاشفانه این ساقه ها حدود چهارماه است که شروع به بلند شدن کرده اند و هیچ غنچه ای ندارند. آیا این زان نرمال است واگر نرمال نیست ،برای گلدهی چه باید کرد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل گیاهتان را به مکان پرنورتر منتقل نمایید
پورتوکلی
با سلام من 2 ماه پیش 2 عدد گل ارکیده در یک گلدان خریداری کردم و در اپارتمان نگهداری میکنم در ضمن خونه ما فقط نور کمی از پاسیو میگیرد. ومن هر 3 روز یک لیوان به هر کدام اب دادم و هر 2 هفته یکبار کودی را که پودری و ابی رنگ بود را در یک لیوان اب قاطی کردم و به گل دادم. اما نمیدانم چرا ریشه هایش که بیرون است همه خشک شده وگلهایش میریزندو برگهای ان نیز میریزد. لطفا به من کمک کنید که اینهارو نجات بدم. ممنونم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام علت :آبیاری زیاد-زمان و میزان نا مناسب کود دهی ارکيده ها به آبي که هفته ي يک بار به آنها مي دهيد و درجه حرارت آن با درجه حرارت هوي اتاق برابر است، قانع اند. ارکید برای گل دهي هواي نمناک را خيلي دوست دارد. آبياري در هواي گرم هر 1 هفته يک بار و در هواي سرد هر 10 تا 12 يک بار زماني که سطح خاک خشک مي شود با آب بدون املاح و ولرم. براي تهيه رطوبت گياه از زيز گلداني سنگريزه دار حاوي آب استفاده کنيد طوري که ته گلدان با آب تماس نداشته باشد.از آنجا که ارکيده يک گياه جنگلي است در خصوص غني بودن خاک چندان حساس نيست. کافيست در دوران باروري و قبل از شروع به گلدهي (معمولا از اواخر پاييز شروع ميشود و تا چندين ماه گل ميدهند) به اين گياه هر سه تا چهار هفته کود مخصوص ارکيده بدهيد. اگر از کود معمول براي گلهاي ديگر استفاده ميکنيد بايد غلظت آنرا را به نصف برسانيد، درغير اينصورت به گياه صدمه ميزند. موفق باشيد
حسین قهری
سلام ما یک حیاط خلوت در قسمت پشتی ساختمان داریم که با شیشه مات مسقف شده ونور به طور غیر مستقیم دارد دنبال چند گیاه مقاوم و زیبا می گردم پیشنهاد شما رو میخواستم بدونم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در انتخاب گیاه باید دقت نمایید گیاهانی متناسب با شرایط محیطی خودتان انتخاب کنید.تا در اینده مشکلات کمتری داشته باشید.گیاهانی که از نظر نور،دما،رطوبت،مناسب محیط نگهداری شما باشد.در شرایط ذکر شده ببسیاری از گیاهان اپارتمانی با نیاز نوری متوسط به بالا را میتوانید داشته باشید

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ارکیده فالانوپسیس
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
ارکیده دندروبیوم
اسپیرانتس سرنوآ
وانیل
ارکیده دارزی
اسپیرانتز اسپیرالیس


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد