١٧/٧/١٤٣٦ --- 5/6/2015 --- ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۶ ارديبهشت امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  325  نفر
بازدید امروز :  7368  بازدید
بازدید دیروز :  41333  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بامبو

 
 
سارا شهرياري
سلام چگونه مي توان ريشه هاي 3 شاخه گياه بامبو را تزيين و به دور هم پيچيده و حالت زيبا داد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام باید اجازه بدهید ریشه ها در محلی که کمی تنگتر باشند رشد کنند به شرط آنکه براحتی بعدا بتوان آنرا به گلدان اصلی بزرگتر منتقل نمائید
سهیل
وقتیکه بامبورادرخاک میکاریم جه زمانهایی بایدبه آن آب داد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : اگر می خواهید گیاهی که رشد کرده است را در زمین بکارید، از همان قسمتی که در آب قرار داشته در خاک قرار دهید. خاک آن را مرطوب نگاه دارید. هنگامی که گیاه جا افتاد، بین آبیاری ها اجازه دهید که خاک گیاه کمی خشک شود، سپس آبیاری کنید.
حجت پیمانی
سلام دوستان.من هرچند وقتی نوک بعضی از برگهای بامبوم حالت سوختگی پیدا میکنه و من هم با قیچی محل سوختگی را جدا میکنم و مشکل حل میشه ولی ریشه و ساقه گیاهم کاملآ سالمه.آیا این سوختگی هرازچندگاهی برا گیاهم مشکل ساز میشه؟چطور مشکل را برطرف کنم.مرسی
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام خشکي نوک برگ علل متعددي ميتواند داشته باشد،گرما ونورز ياد،رطوبت کم وخشکي محيط،ابياري کم ونامناسب. يک به يک انها رابرسي کرده واگر مشکلي داشت مرتفع نمايييد.جهت تامين رطوبت از اسپره کردن اب روي برگهاي گياه غافل نشويد از آبی استفاده کنید که 24 ساعت در دمای محیط مانده فاقد کلر و فلوراید شود. گلدان را در نور غیر مستقیم و متوسط قرار دهید ،نور نباید زیاد باشد ،گلدان در نزدیکی منبع گرمایی ،وسایل الکترونیکی و ...نباشد.هر 20 روز یکبار هم با قطره مخصوص بامبو گیاه را تقویت کنید.
محمد
آیا درست است که گیاه بامبو باید به تعداد فرد در یک گلدان باشد من دوتا بامبو دارم رشد خوبی هم دارند ولی همه میگن باید تعدادشان فرد باشد وهمینطور میگویند باید روبان قرمز دورشان بپیچیم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خیر.این موضوع بیشتر جنبه خرافی داشته ومبنای علمی ندارد
فربد
باتشكر از سايت خوبتون. مي خواستم بدونم نشانه هاي يك بامبوي شاداب چيست؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
hamed در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.برگها ، ساقه گیاه را به دقت بازدید نمایید تا به وجود آثار و بقایای آفات ، امراض و پی برده و از خرید این گونه گیاهان خودداری نمایید (فصل زمستان دقت بیشتری می طلبد
ناهید
سلام عزیز از مطالب جالبت ممنون خیلی مفیدوآموزنده هستندمن 3تا شاخهبامبو دارم که روشتش هم خوبه من از بامبوهام از پایینش بریدم و زیادش کردمو وتا ریشه داد در خاک کاشتم و درمدت 4ماه بعد جونه زدوهر کدو.م 2تا جونه اضافه کردن میخواستم بدوستان پیشنهاد کنم که در خاک هم میشود بامبو را پرورش دادممنونومتشکر. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
ابراهیم
سلام من کمک برای کاشت کاکتوی می خوام و از اهواز هستم . www.t2download.sub.ir www.cactus.sub.ir من امروز از نمایشگاه کاکتوس 1 افوریا چند شاخه خریدم و از خاک واسم در آورد و 10 شاخه 20 سانتی هست خریدم 8 تومان با تخفیف ویژه و چند شاخه کاکتوس پرپینی گرفتم اشانتیون 20 شاخه می شه توی گلدان دهانه 40 سانتی و ترتفاع 45 سانتی کاشتم و با خاک خود نمایشگاه و ته گلدان رو 5 سانت سنگ ریزه گذاشتم حالا توی گلخانه هستند در گلدان پلاستیکی به نظر شما کارم درست بوده و بذر رو چگونه می کاریم و کود مخصوص کاکنوس چیست ؟ و 2 شاخه بامبو 7 ماه پیش خریدم و جوانه 10 سانتی داشت و الان شده کامل 2 متر و 30 سانتی متر و جوانه ها بالای 1 متر شده اند و فقط یکی از برگ ها یک نوک کوچیک زرد شده قطعش کردم به نظر شما مشکلش چیست ؟ و نخل مرداب در گلخانه داشتم چند سال پیش و منتقل کردم در باغچه حالا 1 ساله هر کار میکنم دیگه به گلخانه عادت نمی کنند چه کنم خشک می شوند ولی اولا تا 1.5 متر هم رشد داشتند . ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام.نوع خاک رو ذکر نکردید . خاک مناسب برای کاکتوس ماسه بادی است .گلخانه مر طوب برای کاکتوس مناسب نیست ورطوبت سبب ایجاد بیماری قارچی در گیاه میشود.سعی نمایید کاکتوس را در گلخانه خشک نگه داری نمایید.کاکتوس گیاهی کم توقع است وتا یک سال پس از کاشت نیازی به کود ندارد .در فصل رشد (بهار وتابستان ) با کود های کامل تغذیه نمایید.بذر کاکتوس بسیار ریز است وباید بسیار سطحی کاشته شده وملایم ابیاری گردد تا سبز گردد..برای بامبو هم از اب جوشیده وسرد شده استفاده نمایید.
فریدون
سلام خسته نباشید روی یکی از قطره هایی که خریده بودم(کود بامبو) نوشته بود برای هر گل یک قطره... روی یکی دیگه هم چیز خاصی نوشته نبود.حالا باید از دستورالعمل یک قطره به ازای هر گل استفاده بشه یا 10 قطره برای هر گل؟ راستی؟مارک معتبری هم هست که قطره های بامبو (Bambo Food) رو عرضه کنه؟آخه اینایی که تو بازار هست اصلا شکل ظاهری جالبی نداره.میترسم همونطور هم کارایی خاصی نداشته باشه... مارک معتبری در بازار هست؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بهتر است از دستورالعمل روی بسته استفاده گردد.چون ممکن است ترکیبات متفاوت باشد.کمپلکس تقویت کننده بامبو که در فروشگاه سایت نیز عرضه شده کیفیت خوبی داشته ومحصول مشترک ایران واسپانیا میباشد
sepideh
با سلام وتشکر فراوان از سایت خوبتون من توی عکسهای گیاه بامبو دیدم در خاک کاشته شدند ایا میتوان این گیاه را در خاک کاشت؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
سید احمد علوی می شود ولی بامبو به آب زیاد ی نیاز دارد وبرای اینکه گیاه خوبی داشته باشیند بهتر است آنرادر آب قرار دهیند
1 امتیاز
نارگیل : این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
عبدالقادر رحيمي هلري
با سلام در مورد بامبو اطلاعاتي ميخواستم و اينكه چرا ساقه آن زرد شده و آيا ميتوان از كود كريستاله 20-20-20 براي تغذيه آن استفاده كرد يا نه ؟ اگر ميشود مقدار و درصد آن را بفرماييد با تشكر
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : زرد شدن ساقه میتواند ناشی از علل متعددی باشد.سرمای محیط.کود ندادن یا زیاده روی در کود دهی،وجود بیماری قارچی،نزدیکی به منابع حرارتی،استفاده از اب لوله کشی،وجود مواد شیمیایی اضافه در اب مانند مایع ظرفشویی و.......قطره بامبو در حقیقت نوعی کود کامل است .میتوانید برای هر شاخه بامبو هر ده روز یک بار ده قطره نیاز است. در واقع اگر شما دو شاخه بامبو دارید لازم است هر ده روز معادل 20 قطره کود مایه بامبو در گلدان شیشه ای آن بریزید (معادل یک قاشق چای خوری کود 20-20-20

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
دراسینا ریکی
دراسینا نقره‌ای
دراسینا درمنسیس
دراسینا مارگیناتا

از همین خانواده :
سانسیویریا ارنبرگی
سانسیویریا تریفاسکیاتا
سانسوریا (نیزه آفریقایی)
سانسویریا زیلانیکا
لیندا


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد