٤/١٠/١٤٣٥ --- 8/1/2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۱۰ مرداد امروز
 
   
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  96  نفر
بازدید امروز :  2064  بازدید
بازدید دیروز :  16255  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
نرگس ح
سلام و خسته نباشید ما یک شاخه بامبوی جوون داشتیم و گیاه سالمی هم بود تا این که ازین آفت های پنبه ای سفید زد (اون موقع نمی دونستم چیه. یک بار گیاه رو شستم و فکر کردم خوب شده) و همه برگهاش زرد شد. ما ساقه اش از زیر اولین برگش بریدیم و سر ساقه رو هم مسدود کردیم که شیره اش درنیاد. الان شش ماه گذشته و هنوز هیچ برگی نداده. آبش رو مرتب عوض می کنیم. از قبل عید هم بهش قطره تقویتی میدیم. در روز یکی دو ساعت نور مستقیم می بینه و بعدش نور غیرمستقیم داره. امیدی هست خوب بشه؟ چه کار دیگه ای می تونم انجام بدم؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل نور مستقیم؟؟؟؟ باید گیاهتان را درمکانی که نور غیر مستقیم و زیادی دارند قرار دهیدو با عنایت به این موضوع هر چه فاصله تا منبع نور( مثلا پنجره اتاق ) زیاد باشد شدت نور دریافتی کمتر بوده و بر کیفیت گلدان اثر می گذارد. معمولا ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر فاصله تا پنجره مناسب است در مورد افت مورد نظر هم شپشک ارد الود بوده وفقط کافی بود روش سم دیازینون اسپره کنید ونیازی به برش و... نبوده در ضمن اصلا جای مناسبی رو برای برای برش انتخاب نکردید
ميرزاگل فاطمه

سلام 

باتشکر از سايت خوبتون، حدود 2 ماه پيش 3 شاخه بامبو خريدم که انها را در اب نگهداري ميکنم حالا ريشه هاي دو تا از انها تغيير رنگ داده و قهوهاي تيره  شده ايا بيماري خاصي هست يا نه و اينکه چطور ميشه اين حالت رو رفع کرد؟

پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام مهم‌ترین نکاتی که در مورد این نوع بامبو لازم است در نظر گرفته شود، نور کافی و آب تازه است. بامبوها گیاهان بسیار حساسی هستند و در صورت کوچک‌ترین تماسی با موادشیمیایی مثلا مواد‌شوینده، نگهداری در هوای گرم، عدم تعویض آب، قرار گرفتن در مجاورت نور زیاد و گاهی بیماری، کم‌کم شادابی و سلامت خود را از دست می دهند و از بین می‌روند. به همین دلیل ظرف یا گلدانی که در آن نگهداری می‌شود باید ماهی یک بار شسته شود و قبل از آنکه گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود. موفق باشید
مرجان كهزاد
با سلام ميخواستم بدونم كه بامبو بايد توي اب نكهداري بشه؟!؟ ايا ساقه بامبو هم بلند تر ميشه؟!؟ من كذاشتمشون توي اب ريشه هم زدن حالا بايد بكارمش؟! پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام باید هر 20 روز آب ظرف را عوض کنید و خود ظرف را هم خوب بشویید و ضد عفونی کنیدو 3 تا 5 سانتی انتهای ساقه بیشتر آب نریزید.از آبی استفاده کنید که 24 ساعت در دمای محیط مانده و فاقد کلر و فلوراید شده باشد.جهت تقویت هم هر 10 روز یکبار یک قطره مخصوص بامبو به ازای هر ساقه در آب بچکانید. اگر مي‌خواهيد گياه را در خاك بكاريد، خاك مناسب بايد به نسبت مساوي از خاك برگ مرغوب يا پيت موس،‌ خاك باغچه، دانه‌هاي ريز ليكا يا پرليت و مقداري پودر قارچ كش تركيب شده باشد تا زهكشي به‌خوبي انجام شود و گياه از گزند قارچ گرفتگي نيز در امان بماند. گياه كاشته شده در درون خاك نيازي به كود ندارد به شرط آنكه خاك تركيبات مناسب و مواد مغذي كافي داشته باشد.
رعنا امیری
سلام من 3تا شاخه بامبو حدودا اردیبهشت 91خریدم با اینکه فقط یک بار جابجا شدیم و تمام روشهایه نگهداری که گفتید انجام دادم فقط هرکدومشون چندتا برگ کوچولو دادن که شر برگها هم زرد شده اصلا رشد نمی کنه و برگ جدید نمیده از نور دوره-گلدون استوانه ای- قطر برای هر شاخه 1قطره-از دیوار فاصله داره-آب که براش میریزم با دمای محیط یکی شده- اگه لازم عکسش رو هم براتون می فرستم بهم بگید چیکار کنم این گلها یه عالمه خاطره خوش برای من و همسرم داره نمی خوام ازدستش بدم چند نفر از اطرافیان بهم گفتن که نباید به دیوار یا هر شی دیگه ای تکیه بده گل و این که نصبت به رنگ قرمز هم واکنش نشون میده به شاخه هاش یه نخ یا ... قرمز رنگ ببندید چقدر این گفته ها درسته مرسی بابت همه کمک های زیباتون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام سعی کنید نور متوسط به گیاه برسه ،دما هم حدود 22 تا 24 درجه باشه ،مهمترین دلیل زردی برگ ها عدم تعویض به موقع آب ،استفاده از آب حاوی کلر و فلوراید ،کمبود و یا بیش بود مواد غذایی هست .یک قاشق چای خوری کوچک قطره بامبو را در یک لیتر آب حل کنید و روی برگ ها اسپری کنید اگر برگ های جدید علائم نشان ندادند یعنی نیاز به تغذیه داشته .در غیر این صورت دمای محیط و وضعیت ریشه باید بررسی شود .بهتر است برگ ها با دیوار تماس نداشته باشند و یا گلدان در مسیر رفت و آمد قرار نگیرد .
mohammad yazdani
من مدت 10 روز است که گیاه بامبویی خریداری کردم که در خاک است در موقع خرید مقدار کمی نوک برگ های آن زرد بود.
بنا به گفته فروشنده به دلیل نور زیاد نمایشگاه بوده و گفت بعد از مدتی در شرایط خانه درست می شود اما این طور نیست و بیشتر زرد شده است با اینکه شرایط ان کاملا مناسب است
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : توجه داشته باشید وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد میگردد، انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید... برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. باید منتظر بمانید تا گیاهتان با ایجاد شرایط مناسب رو به بهبودی برود.
عبدالقادر رحيمي هلري
با سلام در مورد بامبو اطلاعاتي ميخواستم و اينكه چرا ساقه آن زرد شده و آيا ميتوان از كود كريستاله 20-20-20 براي تغذيه آن استفاده كرد يا نه ؟ اگر ميشود مقدار و درصد آن را بفرماييد با تشكر
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : زرد شدن ساقه میتواند ناشی از علل متعددی باشد.سرمای محیط.کود ندادن یا زیاده روی در کود دهی،وجود بیماری قارچی،نزدیکی به منابع حرارتی،استفاده از اب لوله کشی،وجود مواد شیمیایی اضافه در اب مانند مایع ظرفشویی و.......قطره بامبو در حقیقت نوعی کود کامل است .میتوانید برای هر شاخه بامبو هر ده روز یک بار ده قطره نیاز است. در واقع اگر شما دو شاخه بامبو دارید لازم است هر ده روز معادل 20 قطره کود مایه بامبو در گلدان شیشه ای آن بریزید (معادل یک قاشق چای خوری کود 20-20-20
امیر
حدود سه سال است که دو شاخه بامبو را در آب نگهداری می کنم و هفته ای یک بار آب ظرف را عوض می کنم و از محلول بامبو استفاده می کنم اخیرا یک لکه ی قهوه ای در نوک شاخه ایجاد شده و باعث از بین رفتن جوانه گیاه شده است آیا دوباره گیاه جوانه خواهد زد یا از بین می رود ارتفاع گیاه در حدود 180سانتی متر است و محل نگهداری از نور مناسب برخودار می باشد پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
نشاط
من چند ماه هست که بامبوخریده ام اما ریشه هایش زرد شده اشغالی دارد؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام نکته بسیار مهمی که باید در نظر داشت این است که سعی کنید هر 2 هفته یک بار و حداکثر یک ماه یک بار آب گلدان بامبو را تعویض کنید. همچنین کیفیت آب مورد استفاده بسیار مهم می باشد. باید سعی شود که از آب بدون املاح و تصفیه شده استفاده شود. موفق باشید
مجید
سلام سه ماه پیش دوشاخه بامبو خریدم رشدشون کمه .روش تکثیرشون را بهمون بگین.با تشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام مهم‌ترین نکاتی که در مورد این نوع بامبو لازم است در نظر گرفته شود، نور کافی و آب تازه است. بامبوها گیاهان بسیار حساسی هستند و در صورت کوچک‌ترین تماسی با موادشیمیایی مثلا مواد‌شوینده، نگهداری در هوای گرم، عدم تعویض آب، قرار گرفتن در مجاورت نور زیاد و گاهی بیماری، کم‌کم زرد می‌شوند و از بین می‌روند. به همین دلیل ظرف یا گلدانی که در آن نگهداری می‌شود باید ماهی یک بار شسته شود و قبل از آنکه گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود. اگر نکات بالا را مدنظر قرار دهید و بامبو را در دمای 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد و دور از نور مستقیم خورشید و باد مستقیم کولر نگه‌دارید و رطوبت لازم را برای آن فراهم کنید، پس از مدت 5 تا 7 ماه شاهد قد کشیدن عجیب این گیاه پیچ خورده و سرسبزی آن خواهید بود. در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر می شوند. موفق باشید
سمیه
باسلام وتشکر نحوه انتقال بامبو از اب به خاک و نوع خاک را توضیح دهید پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام اگر بامبو ها ریشه داشته باشند و در انتقال به ریشه ها آسیبی نرسد می توان آنها را در خاک کاشت. خاك مناسب بايد به نسبت مساوي از خاك برگ مرغوب يا پيت موس،‌ خاك باغچه، دانه‌هاي ريز ليكا يا پرليت و مقداري پودر قارچ كش تركيب شده باشد تا زهكشي به‌خوبي انجام شود و گياه از گزند قارچ گرفتگي نيز در امان بماند. گياه كاشته شده در درون خاك نيازي به كود ندارد به شرط آنكه خاك تركيبات مناسب و مواد مغذي كافي داشته باشد.

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
دراسینا ریکی
دراسینا مارگیناتا
دراسینا نقره‌ای
دراسینا درمنسیس
سانسیویریا ارنبرگی
سانسیویریا تریفاسکیاتا
لیندا
برگ عبایی
سانسیویریا مهتابی


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه