٨/١١/١٤٣٥ --- 9/3/2014 --- ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۲ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  141  نفر
بازدید امروز :  2640  بازدید
بازدید دیروز :  19248  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بامبو

 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
شفق
5 شاخه بامبو بافته دارم که به تازگی روی 2تا از برگ های قدیمی حالت زنگ زدگی پیدا شده و نقطه نقطه سوخته. علت چیست؟ آیا باید برگ ها را جدا کنم؟ تا به حال هم از قطره تقویتی استفاده نکردم. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : از تابش افتاب به گیاه خودداری شود.
سمانه ایروانی
باسلام بامبوهای من روی ساقه هاشون لکه های سفید رنگ اویزان مانند جوش زده چی کارکنم لکه ها ازبین برند وبامبوهام صدمه نبینند پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با محلول قارچکش +افت کش طبق دستور مصرف روی نقاط الوده سمپاشی کنید
نازنین
سلام،آیا اینکه می گویند گیاه بامبو رنگ قرمز را دوست داشته و به آن واکنش میدهد حقیقت است؟ این جمله را چند وقت پیش گلفروشی که بامبوهایم را از او خریده بودم، گفت! پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خیر.این موارد بیشتر جنبه خرافی دارد وپایه علمی ندارد
یاسمین رادپور
سلام من نعدادی گیاه بامبو خریداری کردم تقریبا 20 عدد بامبو به ارتفاع 10-15 سانتی متر توسط یک رمان به هم متصل هستند و در بک گلدان سفالی لعابدار قرار دارند و ریشه هاشونم در هم پیچیده شده اگراینها رو از هم جدا کنم آسیب نمیبینند؟ و آیا راهی هست که اینها سریعتر رشد کنند؟ و اینکه رشد طبیعی اونها باید به چه صورت باشه؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام اگر ریشه ها در هم پیچیده شده اند ممکنه جدا کردنشون سخت باشه و ریشه صدمه ببینه ،هنگام تعویض آب بامبو ها را از گلدان خارج کنید و اگر لازم است به آرامی ریشه ها را ازم جدا کنید . .گياه بامبو نياز به نور مستقيم خورشيد ندارد. اين گياه كاملا آپارتماني است و بهترين نور براي آن نوري است كه جلوي آن پرده کشيده شده مي باشد. بامبو با شرايط آب و هوايي ثابت ، سازگار است. از اين رو از نگهداري بامبو مقابل باد کولر ، نزديک بخاري يا شومينه و يا جلو دري که بعضي اوقات نسيمي از لاي آن مي وزد ، خود داري كنيد و همچنين از جا به جا کردن آن بپرهيزيد. جا به جايي ممکن است ضربه جبران ناپذيري به گياه وارد کند و باعث زرد شدن برگهاي آن شود.ر روش نگهداري بامبو در آب نبايد تمام ساقه را در آب قرارداد ، بلکه بايد فقط 3 تا 5 بند پايين آن در آب باشد . اگر تمام ساقه داخل آب قرار گيرد ، ريشه تمام سطح ساقه را مي پوشاند و اين از زيبايي گياه مي کاهد. براي نگهداري بامبو در آب معمولي ابتدا مي بايد حدود 24 ساعت آب را کنار بگذاريد تا کلر آن کاملا از بين برود ، زيرا کلر آب باعث زرد شدن گياهان سبز مي شود . پس از گذشت مدت زمان ياد شده بامبو را در آن قرار دهيد . لازم به يادآوريست که هر 20 روز يک بار بايد آب گياه بامبو را عوض کرد . بامبو ، املاح موجود در آب را جذب و به اين ترتيب رشد مي کند . با تعويض آب ، املاح مورد نياز در اختيار گياه قرار مي گيرد و در نتيجه ، رشد سريع تر را شاهد خواهيد بود.پس از مدتی ممکن است بامبو دچار کمبود مواد غذایی شود در این صورت از قطره های مخصوص بامبو استفاده کنید .
محمود محمدی نوین
با عرض سلام بامبوهای من مدتی هست که برگهاش زرد میشن و تعدادی از اونها هم سبز مایل به زرد هستند و برگهای جدید که در میاره سبز خیلی کم رنگه که به زردی میزنه قطره هم بهشون میدم ذغال هم تو آبشون انداختم شرایط نوری و دمایش مطابق سایت هستش ولی هیچ فرقی نکرده لطفا راهنمایی کنید پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام برای بامبو کود آهن تهیه کرده سپس ظرف بامبو را خوب بشویید و خشک کنید و تا 3تا 5 سانتی انتهای ساقه آب بریزید ( آبی که 24 ساعت در دمای محیط مانده باشد)سپس 2 گرم کود آهن را در آب بامبو بریزید.کود دهی بعدی 1 ماه بعد است اگر علائم بر طرف شدند برنامه کود دهی را طبق برنامه ریز انجام دهید: هر 10 روز یک قطره بامبو برای هر ساقه و هر 2 ماه یک گرم کود آهن در آب بامبو سعی کنید کود دهی آهن دو هفته بعد از قطره دهی باشد. هر 20 روز تعویض گلدان و آب تا کود اضافی خارج شود.
tanha.neh
با سلام اگه بخوایم بامبو را تکثیر کنیم چه اقداماتی باید انجام بدیم اگه مقدوره با تصویر نشون بدین ممنون از سایت عالیتون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه زنی آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
بهزاد
باسلام خواستم بپرسم علت زرد شدن ساقه ی بامبو چیست و اب بامبو چه اندازه باید باشد؟ با تشکر. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در روش نگهداری بامبو در آب نباید تمام ساقه را در آب قرارداد ، بلکه باید فقط 3 تا 5 بند پایین آن در آب باشد . اگر تمام ساقه داخل آب قرار گیرد ، ریشه تمام سطح ساقه را می پوشاند و این از زیبایی گیاه می كاهدزرد شدن برگ وساقه بامبو علل متعددی ممیتواند که با مطالعه بخش معرفی وپاسخ پرسشهای قبلی به پاسختان برسید .
شكوفه
سلام،درسته كه براي اينكه بامبو قارچي نشه داخلش يه تيكه زغال بندازيم؟من اينكارو كردم اگر نه بگين چيكار كنم بهتره؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ذغال مواد سمی را به خود جذب میکند ولی برای داشتن بامبوهایی سالم باید نکان گفته شده در زمینه تعویض اب و... را رعایت نمایید .صولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنیدو قبل از آنکه گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد
هلن شیخی
با سلام من 3 شاخه جدید بامبو که ساقه های کلفتی هم دارند خریداری نمودم پس از چند روز زرد شدند آب انها کدر شده بود .با استفاده از مطالب سایت شما تمام ظرف و تیله های آنرا به کمک آب و وایتکس ضدعفونی نموده و قسمت هایی از ته گیاه که از داخل سیاه و دیواره بیرونی ساقه لزج شده بود بریدم تا دو هفته خوب بود ند ولی مجددا آب کمی کدر و شاخه ها لزج شدند و یکی از بامبوها نیز داخل ساقه اش سیاه شده بود مجددا ضدعفونی نمودم .لطفا تا قبل از کدر شدن مجدد اب مرا راهنمایی نمایید.من هیچ گونه سم ،دارو و کودی نداده ام. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : یكی از موارد تشخیص بیمار بودن گیاه بامبو این است كه آبی كه گیاه در آن قرار داده شده زود به زور زرد و كدر می شود.3 گرم سم مانکوزب را اب گلدان حل نمایید.در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود(.اگر یکی از بامبوهای شما زرد شد و باقی سبز بودند، بامبوی زرد را از بقیه جدا کرده و در ظرفی جدا قرار دهید
میرزاپور
سلام1هفته ای هست 2شاحه بامبو گرفتم از چندمرجع که جستجوکردم بابت آبش اینوبدست اوردم که حدود2.5تا3سانت بیشتر نباید توگلدانش آبباشه وآبش هم از اب تصویه شده باشه و موقعی که گرفتم گفتن هر 1هفته یکبار باید آبش تعویض بشه می خواستم راهنماییم کنید تا دچار مشکل نشم وبتونم تو پرورشش موفق باشم با تشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند. آبی که برای بامبو استفاده میشود ، باید فاقد کلر باشد ، برای این منظور می توان از آب جوشیدهء سرد شده و یا بهتر هست که مقدار آبی را که می خواهید برای این گیاه استفاده کنید 24 ساعت جلوتر در ظرفی نگه دارید تا تمام کلر و جرم آن از بین برود ، استفاده شود . در هنگام تعویض اب گلدان را شسته وضدعفونی نمایید. حتی می توانید از گل و لای کف آکواریوم که با مدفوع ماهی ها آغشته هست استفاده کنید که بسیار مورد پسند این گیاه است.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
دراسینا نقره‌ای
دراسینا مارگیناتا
دراسینا درمنسیس
دراسینا ریکی

از همین خانواده :
سانسیویریا مهتابی
لیندا
سانسیویریا تریفاسکیاتا
برگ عبایی
سانسوریا (نیزه آفریقایی)


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد