٢٩/١/١٤٣٦ --- 11/23/2014 --- ۱۳۹۳ يکشنبه ۲ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  184  نفر
بازدید امروز :  3060  بازدید
بازدید دیروز :  27036  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بامبو

 
 
zahra malekjahan
سلام ممنون ازسایت خوبتون برگهای بامبوی من که پاجوش زده خیلی سبزکمرننگ شده علتش چیه ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل پاجوشها را جدا کنید واز قطره بامبو برای تغذیه گیاه استفاده کنید
مهری منصوریان
با سلام بامبوهای من دچار افت ساس اردی شده اند که نتیجه ان ذرد شدن وسوختن برگها بخصوص برگهای جدید شده است.لطفاراهنمایی کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام اگر تعداد آفت کم است با پنبه آغشته به الکل آنها را جدا و از بین ببرید و یا چند قطره مایع ظرف شویی را در یک لیتر آب حل کنید روی آفات اسپری کنید طوری که کاملا آغشته به محلول شود ،این کار را 3 بار به فاصله 4 روز تکرار کنید اگر بر طرف نشد مجددا مکاتبه کنید تا سم مناسب تجویز شود .
1 امتیاز
مهری منصوریان من همه اینکارها را انجام داده ام ولی بعد از چند روز دوباره افتها برگشتند...در اب زغال انداختم بی تاثیر بود.شاخه هارا چند وقتی هر روز میشستم بی تاثیر بود بنظرم سمپاشی لازم دارد
1 امتیاز
نارگیل 2 سی سی سم دیازینون + چند قطره مایع ظرف شویی را در یک لیتر آب حل کنید و روی آفات اسپری کنید در صورت لزوم 7 روز بعد مجددا سم پاشی را تکرار کنید .
0 امتیاز
مهری منصوریان
mjk
سلام من یک بامبو زود رشد میکنه ولی برگهاش خیلی کوچک چطور درمانش کنم و میشه برگهایه کوچکش رو بزرگ کنم؟؟؟؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : گیاه را به مکانی پرنورتر ولی غیر مستقیم منتقل نموده واز قطره بامبو نیز استفاده نمایید
محمد مسعود
سلام ساقه قلمه بامبو که یک سال پیش از انتهای سه ساقه دیگه جدا کرده بودم در اب قرار دادم . ریشه داد ولی رشدبسیار کمی داشتند . اما مدتی که یکی از بامبو های جدید که نسبت به بقیه رنگ روشنتری داره یکی از برگ هاش از پایین زرد شده و برگهای دیگه هم نوک زرد پیدا کردن . 1. چرا رشدشون اینقدر کمه 10سانت در یک سال 2 چرا یکی از اونهاسبز مالی به زرده 3.علت زرد شدن یکی ار اونها در حالی که هرسه در یک ظرف اب هستند چیست؟ در پایان از همکاری و اطلاع رسانی خوبتون کمال تشکر دارم محمد مسعود. ثبت پاسخ
0 امتیاز
forud سلام در صورتیکه بامبو زرد شده ضعیف تر است نشان دهنده این است که در به دست آوردن عناصر غذایی هم ضعیف تر بوده و طبیعتا این بامبو هم زود تر بیمار می شود.بامبو زرد شده را در گلدان جداگانه ای نگه داری کنید.(در صورتیکه انتهای ساقه زرد و یا له شده قسمت آسیب دیده را قطع کنید) هر 20 روز گلدان های بامبو را کاملا بشویید و ضدعفونی کنید و تا 5 سانتی انتهای ساقه آب بریزید (برای همه بامبو ها بیشتر از این مقدار آب نریزید)آب ولرم و 24 ساعت مانده باشد تا فاقد کلر و فلوراید شود. برای بامبو ها قطره بامبو تهیه کنید و زمانیکه برگ ها زرد شدند 1 قطره برای هر ساقه در آب بچکانید و هر 10 روز یک بار تکرار کنید تا زردی برگ ها بر طرف شود.بامبو را در نور غیر مستقیم و دمای 15 تا 25 نگهداری کنید.موفق باشید
sanaz arian
با سلام و تشکر از سایت خوب و پرارزشتون. من 4 سال پیش 5 تا بامبو خریدم که تا 2 سال رشد خیلی خوبی داشتند ولی بعد از دو سال خیلی سریع از ساقه زرد شدند و مجبور شدم ساقه اونها رو از بالای پیچ ها قطع کنم. خوشبختانه ساقه ظریف باقیمانده ریشه داد و الان بعد دوسال بلند شده و ریشه ها در هم حسابی تنیده. اما الان حدودا دو ماهی هست که برگ های یکی از بامبوها داره به آرومی زرد میشه و به علت تنیدگی زیاد ریشه ها نمی تونم اونها رو از هم جدا کنم. گلدونش جلو نور غیرمستقیم قرار داره و هروقت که آبش کم میشه بهش آب اضافه می کنم، البته آب شیر که فقط می گذارم کلر اون خارج بشه. راستش چون شنیده بودم گلدونش رو نباید شست تا حالا نشستم اما هیچ چیز سبز یا جلبکی توی آب یا ریشه ها نیست. دمای خونه بین 24-27 است. قطره خاصی هم نمیدم بهشون. مرسی پیشاپیش از راهنماییتون. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل زردی برگها به خاطر تعویض نکردن اب وعدم استفاده از قطره مخصوص بامبو طبیعیه بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آبی که برای بامبو استفاده میشود ، باید فاقد کلر باشد ، برای این منظور می توان از آب جوشیدهء سرد شده و یا بهتر هست که مقدار آبی را که می خواهید برای این گیاه استفاده کنید 24 ساعت جلوتر در ظرفی نگه دارید تا تمام کلر و جرم آن از بین برود ، استفاده شود . در هنگام تعویض اب گلدان را شسته وضدعفونی نمایید. برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود.
ایمان
سلام.از اطلاعات مفیدتون متشکرم. می خواستم آب گلدان بامبو را عوض کنم و اگر بامبوها برای مدتی که گلدان شسته و ضد عفونی شود بیرون از آب باشند مشکلی پیش نمی آید یعنی ریشه ها هوا نمی کشند؟ در ضمن اگر با این کار به ریشه ها اسیب برسد چطور؟ چون ریشه های بامبو من به هم تنیده اند و با بیرون آوردن آنها از گلدان بخشی از ریشه اسیب می بیند.آیا این کار باعث خراب شدن گیاه نمی شود؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : مشکلی پیش نخواهد امد ولی بهتر است درظرف اب دیگری قرار بگیرد.
جواد
سلام ممنون از سایت بربارتان من سه بامبو دارم احساس میکنم قدشان خیلی بلند است چگونه میتوانم قدشان را کوتاه تر کنم در ضمن همه شرایط نگهداری ان را رعایت میکنم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : میتوانید ز گیاهتان قلمه تهیه کرده وبه این شکل ارتفاع گیاه را در حد دلخواه خود حفظ نمایید.از هر جا که خواستید قلمه می زنید اما دیگر پیچ نمی خورد.از قسمت پایین ساقه ، بالای ریشه ، حداقل3 بند را در نظر بگیرید ، از وسط بند 4 به بعد می توانید آن را قلمه بزنید . شما می توانید تعداد بند های بیشتری را انتخاب كنید . قسمت پایین ساقه را به صورت اریب، برش زده و قسمت بالای آن را به وسیله ی چسب مخصوص و یا شمع بپوشانید
وحیده
سلام و خسته نباشید من یکماه قبل سه شاخه بامبو خریدم ظاهرا سرحال بودند اما آبشان هر 2 تا 3 روز باید عوض بشه در ضمن اب انها بوی خیلی بدی داره و ساقه ها لیز می شوند و یک لایه سفید رنگ روی اب ایجاد میشه.گلدان را با وایتکس هم شسفم اما فایده نداشته .لظفا مرا راهنمایی کنید .ممنونم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام این نشانه های ابتلا به بیماری قارچی کپک است هرجا که رطوبت و دما زیاد شود قارچها بشدت رشد می کنند .از یک قارچکش مناسب استفاده کنید هم گیاه را محلولپاشی کنید هم به میزان مناسب پودر قارچکش را به آب گلدان بیافزایید و پس از چند روز که از حذف کامل قارچها در گیاه ،ریشه آن و گلدان مطمئن شدید آب را عوض کرده و گلدان را در جای سردتر نگهداری کنید. موفق باشید.
سروش
سلام گیاه بامبو من لکه هایی زرد رنگی روی انتهای برکهای تازه سبز شده زده که فکر کنم قارچ باشد چه باید کرد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید و رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
نسرین
سلام ببخشید می خواستم ببینم میشه ماهی فایتر رو توی ظرف بامبو نگهداری کرد من شنیدم یه حالت همزیستی و همسفرگی ایجاد میشه ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.بعضی از ماهی ها این قابلیت را دارند.البته در مورد فایتر اطلاعاتی ندارم

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
دراسینا مارگیناتا
دراسینا ریکی
دراسینا درمنسیس
دراسینا نقره‌ای

از همین خانواده :
سانسوریا (نیزه آفریقایی)
سانسویریا زیلانیکا
سانسیویریا مهتابی
لیندا
سانسیویریا تریفاسکیاتا


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد