(اللهم صل علی محمد وال محمد) ٢٨/٩/١٤٣٥ --- Friday, July 25, 2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۳ مرداد امروز
ورود عضویت
همکاری با ما
 
 
میهمان گرامی خوش آمدید
تالار های گفتگوی نارگیل
نیازمندی های نارگیل
عناوین کلی سایت
گیاهان زینتی آپارتمانی
گیاهان زینتی فضای باز
کاکتوس های زینتی
بونسای - درخت در گلدان
تراریوم - باغ شیشه ای
گیاهان آبزی
 
پر بازدیدترین ها
 
پر طرفدارترین ها
تصویر روز


آمار سایت
بازدید کننده آنلاین :  86  نفر
بازدید امروز :  3832  بازدید
بازدید دیروز :  20767  بازدید
 
 
تماس با ما نقشه سایت فروشگاه خدمات پرسش و پاسخ صفحه اصلی
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
ابراهیم
سلام من کمک برای کاشت کاکتوی می خوام و از اهواز هستم . www.t2download.sub.ir www.cactus.sub.ir من امروز از نمایشگاه کاکتوس 1 افوریا چند شاخه خریدم و از خاک واسم در آورد و 10 شاخه 20 سانتی هست خریدم 8 تومان با تخفیف ویژه و چند شاخه کاکتوس پرپینی گرفتم اشانتیون 20 شاخه می شه توی گلدان دهانه 40 سانتی و ترتفاع 45 سانتی کاشتم و با خاک خود نمایشگاه و ته گلدان رو 5 سانت سنگ ریزه گذاشتم حالا توی گلخانه هستند در گلدان پلاستیکی به نظر شما کارم درست بوده و بذر رو چگونه می کاریم و کود مخصوص کاکنوس چیست ؟ و 2 شاخه بامبو 7 ماه پیش خریدم و جوانه 10 سانتی داشت و الان شده کامل 2 متر و 30 سانتی متر و جوانه ها بالای 1 متر شده اند و فقط یکی از برگ ها یک نوک کوچیک زرد شده قطعش کردم به نظر شما مشکلش چیست ؟ و نخل مرداب در گلخانه داشتم چند سال پیش و منتقل کردم در باغچه حالا 1 ساله هر کار میکنم دیگه به گلخانه عادت نمی کنند چه کنم خشک می شوند ولی اولا تا 1.5 متر هم رشد داشتند . پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام.نوع خاک رو ذکر نکردید . خاک مناسب برای کاکتوس ماسه بادی است .گلخانه مر طوب برای کاکتوس مناسب نیست ورطوبت سبب ایجاد بیماری قارچی در گیاه میشود.سعی نمایید کاکتوس را در گلخانه خشک نگه داری نمایید.کاکتوس گیاهی کم توقع است وتا یک سال پس از کاشت نیازی به کود ندارد .در فصل رشد (بهار وتابستان ) با کود های کامل تغذیه نمایید.بذر کاکتوس بسیار ریز است وباید بسیار سطحی کاشته شده وملایم ابیاری گردد تا سبز گردد..برای بامبو هم از اب جوشیده وسرد شده استفاده نمایید.
soha
با سلام من دو بامبو دارم که حدود ده روز پیش به دلیل ریشه کردن انتهای انها را به صورت اریب بریدم قبلا هم این کار را هر چند وقت یکبار انجام میدادمومشکلی هم تا بحال نداشت و اتفاا رشد خوبی هم داشت ولی این بار یکی از انها از قسمت انتهایی دچار گندیدگی شده است و روی آب آن مدام کف سفیدی جمع می شود و بوی بدی نیز می دهد با اینکه آب آنرا هم مدام عوض می کنمولی فایده ای نداشته ضمنا از قطره بامبو نیز استفاده می کنم لطفا زود مرا راهنمایی کنید حال بامبوی بیچاره خوب نیست سپاس فراوان پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : . برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند.به دلیل احتمال وجود بیماری قارچی3 گرم سم مانکوزب را اب گلدان حل نمایید.اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شده باید در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود(.
راهبه
با سلام و کمال تشکر از راهنمایی های خوبتون× من دوتا سوال داشتم از حضورتون:1-شش ماه است که دوشاخه بامبو خریدم درشرایط نورخوب و آبیاری با آب چشمه ریشه دادند و خوب رشد کردندولی قطره یا کودی تا اکنون ندادم آیا در دراز مدت > ندادن کود یا قطره مشکلی ایجاد میکند؟در ضمن برگهای تازه ای که میدهندلکه لکه هستندو لکه ها نسبت به خود برگ سبز کمرنگتری دارنددلیل چیست لطفا مرا راهنمایی کنید. 2-گل فروش به من یک کود مایع به رنگ قرمز تیره داده است (برای انواع گلها به غیراز بامبو) آیا کود مناسبی است؟و از این کود به کاکتوس هم می توان داد؟(ازتبریز)ممنون. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.باید گیاه را با کود تغذیه نمایید .بهتر است از کودهای مخصوص بامبو وانواع با کیفیت ان استفاده کنید.در مورد کاکتوس نیز باید از کود مخصوص ان استفاده نمایید.لکه ها هم ممکن است به دلیل وجود افت ویا کمبود مواد غذایی ایجاد شده باشند
پارسا ادیب نیا
باسلام چگونه باید این گیاه را در خاک بکارم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل فضای مورد نظر برای بامبو را، برای کاشت آن آماده کنید. آن را شخم زده و علفهای هرز آن را بگیرید. چاله ای بکنید و با خاک نرم و مقوی پر کنید. از کودهای شیمیایی یا حیوانی استفاده نکنید، زیرا این عمل ریشۀ گیاه را می سوزاند. ساقه های مورد نظر را ½2 تا 5 سانتیمتر در عمق خاک بکارید. اگر می خواهید گیاهی که رشد کرده است را در زمین بکارید، از همان قسمتی که در آب قرار داشته در خاک قرار دهید. خاک آن را مرطوب نگاه دارید. هنگامی که گیاه جا افتاد، بین آبیاری ها اجازه دهید که خاک گیاه کمی خشک شود، سپس آبیاری کنید. اگر می خواهید گیاه در خاک بکارید بایستی به نسبت مساوی از خاک کوکوپیت مرغوب و دانه های ریز لیکا (پوکه صنعتی) یا پرلیت و مقداری پودر قارچ کش ترکیب شده باشد تا زهکشی به خوبی انجام گیرد و گیاه از گزند قارچ گرفتگی در امان بماند.
فهیم پورعباس
سلام خسته نباشید عزیزان محترم روی ساقه یه مثل چه بگم اینگار نوار سبز پرنگتر از ساقه درست شده اینگار رنگ چطور بگم گندیده ولی دست زدم گندیده نبود علتش چیه من هر 5 روز ابشو عوض میکنم اب چاه داریم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام ممکن است آب چاه آلوده باشد و دچار بیماری باکتریایی شده باشد .قسمت آلوده را تا جایی که دیگر آلودگی نباشد و چند سانت بالاتر برش دهید.آب را بجوشانید و بگذارید خنک شود سپس بامبو را در گلدان تمیزی قرار دهید تا 5 سانتیمتری انتهای ساقه آب بریزید و هر 3 هفته یک بار گلدان را به خوبی بشویید ضدعفونی و خشک کنید.موفق باشید
مریم باقری
با سلام 11 ماه پیش سه عدد بامبو خریداری کرده ام دو ابلق و یکی ساده در گوشه ای از خانه نسبتاسایه به دور از تور مستقیم خورشید با دمای 19-22ولی در این مدت فقط دو نای انها رشد کردند و روی نوک برگها سوخته و زرد رنگ شده اند لطفا راهنمایی نمایید. با تشکر پاسخ
1 امتیاز
محسن عجمي سلام مریم من محسن از مشهد.تمامی موجودات زنده برای رشد و زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند.ظرفی که گیاهان بامبوی خود را درون آن نگهداری میشود را بررسی کنید ببنید چه حجمی از آب درون آن جای میگیرد اگر بتوانید آب آن را مرتب تازه نگهدارید تا اکسیژن آب بیشتر شود.اگر ضرفتان دهن گشاد باشد تبادل هوا آسانتر انجام میشود و نیاز به تعویض مکرر آب ندارید.از قطرهای مکمل رشد بامبو هم حتما استفاده کنید.نتیجه خواهید گرفت.با احترام محسن.
علیرضا عینعلی
یاسلام :برای تمام گلها (حسن یوسف . بنجامین و سایه پرور و ...) از چه خاکی استفاده نمایم تا گلخانه ای شادوسبز داشته باشم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : حسن یوسف:1 واحد خاکبرگ+1واحد ماسه شسته شده+یک قسمت خاک باغچه) بنجامین:1 واحد خاکبرگ+1واحد ماسه شسته شده+مقدار کمی کود دامی پوسیده)
آتنا
سلام سه شاخه بامبو دارم که مرتب هر 15 روز یک بار آبش رو تعویض می کنم کود مایع می دم از عید تا الان قد کشیده ولی مشکل اینه که روی برگ ها لکه سوختگی با شکستگی حالت سوختگی پیدا شده نمی دونم بخاطر چی هست اما فک می کنم از نظر نور و دما وضعیتش متناسبه چون قدش داره بلند و بلند تر میشه.چکار باید کرد که برگها دچار سوختگی و شکستگی طولی نشوند؟ با تشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : اگر افتاب مستقیم روی برگها میتابد انرا به جایی بانور غیر مستقیم منتقل کنید.گیاه را به مکانی خنکتر منتقل کنید.روی برگها اب اسپره نمایید.البته احتمال بیماری قارچی نیز هست که باید با قارچ کش سمپاشی شود
امیر
با عرض سلام و خسته نباشید. من یک شاخه بامبو دارم.از آب مقطر استفاده می کنم.قطره بامبو را هم در داخل آب می ریزم.بامبو هنوز ریشه نکرده. با این حال برگ های آن در حال خشک شدن است.ممنون می شم مرا راهنمایی کنید. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : دلیل اصلی آنها وجود فلوراید و کلر در آب هست و همچنین خشک بودن بیش از حد هوای محیط . بدین منظور آب را فیلتر کرده و یا 24 ساعت بعد از ساکن بودن آن را به گیاه منتقل کنید. همچنین نیاز است تا روزانه به برگهای گیاه با افشانه آب اسپری کنید.بامبوها گیاهان بسیار حساسی هستند و در صورت کوچک‌ترین تماسی با موادشیمیایی مثلا مواد‌شوینده، نگهداری در هوای گرم، عدم تعویض آب، قرار گرفتن در مجاورت نور زیاد و گاهی بیماری، کم‌کم زرد می‌شوند و از بین می‌روند. به همین دلیل ظرف یا گلدانی که در آن نگهداری می‌شود باید ماهی یک بار شسته شود و قبل از آنکه گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود.
سمانه ایروانی
باسلام یکی از بامبوهای من برگ بالایی اش  زرد شده ریشه هردوتابامبو سبزشده چی کارکنم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل گلدان را در نور غیر مستقیم قرار دهید بامبو به سایه مقاوم تر است و تا پنج سانتی انتهای ساقه بیشتر آب نریزید.از آب بدون املاح استفاده کنید و هر 20 روز آب را تعویض کنید و هر 10 روز نیز یک یا دو قطره مخصوص بامبو برای هر ساقه در آب بچکانید.ساقه را بررسی کنید زرد و نرم نشده باشد.

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
دراسینا مارگیناتا
دراسینا نقره‌ای
دراسینا درمنسیس
دراسینا ریکی
سانسویریا زیلانیکا
سانسیویریا تریفاسکیاتا
سانسیویریا مهتابی
لیندا
سانسیویریا ارنبرگی
 
 
 
صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع بلامانع است.

  Copyright © 2010-2013  www.Nargil.ir All Rights Reserved. Designed by MNSHAHAB
Label
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد