٢٨/٢/١٤٣٦ --- 12/21/2014 --- ۱۳۹۳ يکشنبه ۳۰ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت غریب مدینه امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) تسلیت باد       
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  225  نفر
بازدید امروز :  15759  بازدید
بازدید دیروز :  25113  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بامبو

 
 
shima
سلام...داخل مایع بامبوی ون جانورای م دار شبیه ماهی پیدا شده اینها خطرناکند ؟و چاره چیت...متشکرم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در صورت رعایت گفته شده در مورد تعویض اب و... چنین چیز ی نباید مشاهده شود.
محبوبه
بامبوی من زرد شده وقتی خریدم خوب بود یکم چون تو گرما مونده بود احساس کردم چروکیده شده اما رفته رفته زرد شد بالای ساقه رو هم یه چیزی مثل لاک زدن احتمالا که بلند نشه! حالا باید چکار کنم؟ قابل رشد هست؟ ترمیم میشه کرد بامبوهای من تو آب هستن و اصلا نور بهشون نمیخورد آوردم روبروی پنجره منزل ما آفتابگیر نیست. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل دو عامل برای زرد شدن بامبو مطرح است. نور مستقیم یا بیش از حد و آب لوله کشی مورد استفاده برای گیاه که حاوی مقدار بیش از حد نمک یا فلوراید است. اگر گیاه‌تان بنابه دلایلی زرد و رشد آن متوقف شده است، آن را از تابش مستقیم نور آفتاب دور کرده و آب آن را تنها از آب فیلتر شده یا آب معدنی طبیعی تامین کنید تا دوره پربار و جدیدی را آغاز کند.
پریا
با سلام گل بامبوی من از ساقه زرد شده اما برگاش سالمه چکارش کنم باتشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود(.
0 امتیاز
omid omidifar سلام گل منم 2 روزی است که از ساقه داره زرد میشه نمیدونم چکار کنم
hilda pakzad
درودبر شما چند ماه پیش 12شاخه بامبوی بافته شده که در خاک و با گلدانی پلاستیکی کاشته شده بود، خریداری کردم. تقریبا هر سه یا چهار بار در هفته یک لیوان به آن آب می دادم و در دمای معمولی اتاق و به دور از آفتاب (فقط با نور لامپ کم مصرف) نگهداری کردم . ابتدا هر هفته روی برگهایش آب اسپری می کردم. اما با این حال برگهایش دچار سوختگی شد. جایش را عوض کرده و در معرض نور غیر مستقیم آفتاب قرار دادم و دیگر برگهایش را اسپری نکردم اما باز هم همچنان برگهایش می سوزد. دو بار قرص آهن در آب حل کردم و پایش ریختم که نمی دانم درست بود یا اشتباه.حتی یکی از شاخه ها هم له شدکه البته هنوز آن را از خاک در نیاورده ام. خواهشمندم بفرمایید برای سلامت این گیاه چه کنم؟ آیا لازم است خاک، گلدان و یا جایش را تغییر دهم؟ با سپاس ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام گیاه را در نور غیر مستقیم قرار دهید و در دمای 15 تا 25.در فاصله 3 متری از پنجره ای که نور از پشت پرده دارد.و دیگر گیاه را جا به جا نکنید تا به مکان خودش عادت کند.آبیاری را با آبی که 24 ساعت در دمای محیط مانده انجام دهید تا کلر و فلوراید نداشته باشد.توجه کنید که خاک های بامبو آب را به مدت طولانی در خود نگهداری می کنند و آبیاری بیش از اندازه موجب فساد ریشه می شود.در فاصله دو آبیاری سطح خاک نباید خیس باشد همین که مرطوب باشد کافیست و یا سطح رویی خاک خشک باشد (برای فهمیدن میزان رطوبت خاک بهتر است که انگشت خود را در خاک وارد کنید. اگر تا عمق سه یا چهار سانتی خاک خشک بود، وقت آبیاری خاک فرا رسیده است.)در هر آبیاری گیاه را سیراب کنید طوری که چند قطره اضافی از زهکش گلدان خارج شود و بعد آب جمع شده در زیر گلدانی را خارج کنید.برای کود دهی هر یک ماه یک بار 1 قاشق چای خوری کود کریستالون را در یک ایتر آب حل کنید و به گیاه دهید. اگر یک سال از خرید گلدان گذشت گلدان را تعویض کنید و شاخه ی نرم را از گلدان جدا کنید قسمت آسیب دیده را قطع کنید و در آب نگهداری کنید تا ریشه بزند.موفق باشید
غلام حسین زارع
سلام بامبوی من هر دو جوانه ش خشک شده و افتاده از لحاذ ریشه و ساقه هم سالم هست، ایا دوباره جوانه می زنه؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل اگر ساقه اصلی سبز وسالم باشه دوباره جوانه خواهد زد
mina
سلام شنیدم که بامبوباید نروماده باشه تارشدکنه ازکجامتوجه بشم؟ درباره زوج وفردبودن بامبوهم بگید.تشکرازسایت خوبتون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خیر چنین مسایلی مبنای علمی نداشته ودر حد شایعه وخرافات است
بهروز رادفر
اگر بخواهم دو شاخه بامبوي كه دارم و در آب هم مقداري ريشه زده اند را به خاك منتقل كنم چكار بايد بكنم؟ قبلا تشكر مي كنم ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام ااجازه دهید ریشه ها کمی پر و متراکم تر شوند سپس گياه را در خاك بكاريد، خاك مناسب بايد به نسبت مساوي از خاك برگ مرغوب يا پيت ماس،‌ خاك باغچه، دانه‌هاي ريز ليكا يا پرليت و مقداري پودر قارچ كش تركيب شده باشد تا زهكشي به‌خوبي انجام شود و گياه از گزند قارچ گرفتگي نيز در امان بماند. گياه كاشته شده در درون خاك نيازي به كود ندارد به شرط آنكه خاك تركيبات مناسب و مواد مغذي كافي داشته باشد.تنها زمانيکه برگ ها کمي زرد شدند مي توانيد نصف مقدار توصيه شده به گياه کود دهيد. اين گياهان ، بايد در خاکي قرار داده شوند که مرطوب است - نه خاکي که خيلي خيس باشد- اجازه ندهيد که خاک کاملاً خشک شود. سطح خاک ملاک مناسبي براي سنجش ميزان رطوبت خاک نيست چرا که گاهي در بعضي مناطق تابش خورشيد بر سطح گياه باعث ميشود که سطح رويي خاک خشک باشد درحاليکه خاک داراي رطوبت مناسب است. براي فهميدن ميزان رطوبت خاک بهتر است که انگشت خود را در خاک وارد کنيد. اگر تا عمق سه يا چهار سانتي خاک خشک بود، وقت آبياري خاک فرا رسيده است.
1 امتیاز
نارگیل سلام ااجازه دهید ریشه ها کمی پر و متراکم تر شوند سپس گياه را در خاك بكاريد، خاك مناسب بايد به نسبت مساوي از خاك برگ مرغوب يا پيت ماس،‌ خاك باغچه، دانه‌هاي ريز ليكا يا پرليت و مقداري پودر قارچ كش تركيب شده باشد تا زهكشي به‌خوبي انجام شود و گياه از گزند قارچ گرفتگي نيز در امان بماند. گياه كاشته شده در درون خاك نيازي به كود ندارد به شرط آنكه خاك تركيبات مناسب و مواد مغذي كافي داشته باشد.تنها زمانيکه برگ ها کمي زرد شدند مي توانيد نصف مقدار توصيه شده به گياه کود دهيد. اين گياهان ، بايد در خاکي قرار داده شوند که مرطوب است - نه خاکي که خيلي خيس باشد- اجازه ندهيد که خاک کاملاً خشک شود. سطح خاک ملاک مناسبي براي سنجش ميزان رطوبت خاک نيست چرا که گاهي در بعضي مناطق تابش خورشيد بر سطح گياه باعث ميشود که سطح رويي خاک خشک باشد درحاليکه خاک داراي رطوبت مناسب است. براي فهميدن ميزان رطوبت خاک بهتر است که انگشت خود را در خاک وارد کنيد. اگر تا عمق سه يا چهار سانتي خاک خشک بود، وقت آبياري خاک فرا رسيده است.
رحیمه لطفی
من میخوام 3 شاخه بامبو بخرم چطور بخرم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل برگها و ساقه گیاه را به دقت بازدید نمایید تا به وجود آثار و بقایای آفات ، امراض پی برده و از خرید این گونه گیاهان خودداری نمایید ،گیاهی را انتخاب نمایید که برگهای سالم و شاداب و بدون لکه زرد و سوختگی داشته باشد .معمولا این گیاه در گل فروشی ها یا بازار گل به وفور یافت می شود .
محمد رضا الیاس
با سلام من 9تا بامبو توی 1 گلدون دارم که خیلی راضی هستم ، الان ارتفاعشون به 190 رسیده ، لازم به ذکر که من آبشونو 1ساله عوض نکردم ولی آبشون کم میشه و هر هفته به آبشون اضافه میکنم. و هر دفعه 10 قطره کود میدم ، نور غیر مستقیم روشونه یعنی به فاصله 3 متر از پنجره پرده دار ولی 1 لامپ فلوروسنت (مهتابی) دقیقا روشون هست ،گلدون پر ریشست به حدی که ساقه هارو نمیشه دید. مشکل اینجاکه 1 ماه هست که برگهای بالایی حلت شیار شیار شده و دست روشون میکشی خطاشو حس میکنی. لطفا منو راهنمایی کنید خیلی بهشون وابسته هستم. با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام پر شدن گلدان از ریشه ها با عث می شود که جذب آب و مواد غذایی به کندی در گیاه صورت بگیرد سعی کنید به آرامی بدون اینکه به گیاه آسیب برسانید ریشه ها کوتاه کنید.هر 20 روز نیز آب گلدان را تعویض کنید گلدان را خوب بشویید و ضد عفونی کنید و خشک کنید اگر آب گلدان را عوض نکنید گیاه دچار بیماری های قارچی می شود.هر 10 روز نیز 10 قطره بامبو در آب بریزید.در صورت تمایل می توانید ساقه ها را کوتاه کرده و از آنها قلمه بگیرید.
سلمان اسماعیلیان
سلمان:چطورمی توانیم بانبوراتکثیر کنیم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل طرق مختلف پرورش بنساي يامابوري يا پرورش نهالي كه از طبيعت گرفته ميشود. پرورش نهالي كه از طريق خوابانيدن به وجود ميآيد. پرورش نهالي كه از طريق جدا كردن به وجود ميآيد. پرورش نهالي كه از قلمه زدن به وجود ميآيد. پرورش نهالي كه از طريق پيوند زدن به وجود ميآيد. پرورش نهالي كه از طريق كاشت بذر به وجود ميآيد. پرورش نشا كه از يك خزانه فراهم شده است . قلمه سرعت بیشتری به کار شما می دهد.از یک درخت سالم ومناسب قلمه های یک یا دو ساله(بستگی به نوع درخت) تهیه کرده وآنها را در اوایل بهار در مخلوطی از دو قسمت ماسه ویک قسمت خاک می کاریم وبا نایلون وشیشه روی آن را می پوشانیم. اگر از هورمون ریشه استفاده کنیم نتیجه ی بهتری می گیریم .در پاییز اکثر قلمه ها ریشه کرده و بهار بعد می توانیم آنها را از هم جدا کرده ودر گلدان تک تک بکاریم. بعد از دو سال می توانیم به فرم دادن وهرس بپردازیم.تمام روش های تعریف شده در کتب باغبانی ازدیاد گیاهان را نیز می توان به کار برد. زمان مناسب براي قلمه زدن اوايل بهار قبل از باز شدن جوانه هاست،شاخه اي براي قلمه زدن منا سب است كه نه پير و نه جوان ووقتي خم شود به سرعت به حالت اول برگردد. طول قلمه 10 سانتيمتربا حداقل زاويه 45 درجه درست بالاي گره زيري ببريد،اينجا محل ريشه جديداست. برگ و جوانه هاي انتهايي را جدا و برگهاي بالايي براي تغذيه گياه باقي بماند.قلمه را در خاك ودائما مرطوب نگه داشته و از تابش مستقيم خورشيد در امان داريد.
0 امتیاز
سلمان اسماعیلیان چطورمی توانیم بانبوراتکثیرکنیم
0 امتیاز
سلمان اسماعیلیان

چطورمی توانیم بونسای درست کنیم؟خصوصا کاج


فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
دراسینا درمنسیس
دراسینا نقره‌ای
دراسینا ریکی
دراسینا مارگیناتا

از همین خانواده :
برگ عبایی
سانسیویریا مهتابی
سانسیویریا تریفاسکیاتا
سانسویریا زیلانیکا
سانسیویریا ارنبرگی


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد