٢٥/١٠/١٤٣٥ --- 8/22/2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۳۱ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام بر شیعیان تسلیت باد       
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  19  نفر
بازدید امروز :  2656  بازدید
بازدید دیروز :  22455  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
parsia
سلام من بامبویی دارم که تو خاکه وچندروزیه که برگهاش رو به پایین آویزون شده وساقش حالت پوسیده پیدا کرده چی کار بایدبکنم؟در ضمن بایدبگم شمال زندگی می کنم وهفته ای1بار آبش میدم.ممنون. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام گیاه را با آب ولرم که 24 ساعته مانده و فاقد کلر و فلوراید است انجام دهید و در نور غیر مستقیم نگهداری کنید.در صورتیکه انتهای ساقه زرد و نرم شده قسمت آسیب دیده را تا جایی که بافت سالم است به صورت مورب برش دهید و در آب بگذارید تا ریشه زند.
leyla
سلام ایا می توان به بامبو کود اهن در ابش ریخت؟ چرا در خانه ساقه ها نازکتر رشد می کنند؟ ایا اسپری کردن اب بر روی برگ بامبو مفید است؟ با تشکر از سایت خوبتان :) پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام میتونید از کود آهن محلول در آب استفاده کنید.البته برای تغذیه بامبو میتونید از ورمی کمپوست هم استفاده کنید.به این ترتیب که تقریبا 2 قاشق از ورمی کمپوست رو درون یک پارچه تنظیف بریزید و سر پارچه رو گره بزنید و به صورت tea bag(چای کیسه ای) وارد آب بامبو بکنید.(البته نباید فراموش کرد که کلا تغذیه دادن به بامبو رو باید بعد از ریشه دار شدن اون انجام داد). اینکه ساقه بامبو نازک میشود بستگی به نوع گیاه شما و شرایط نوری محل نگهداریتون داره. اسپری کردن آب هم براش میتونه مفید باشه.انجام بدید موفق باشید
پارسا
8 تا بامبو دارم نوکاشون زرد شدن فروشنده گفت هر بامبو 4 قطره درسته ؟ بامبو به اسپری نمیاز نداره پاسخ
1 امتیاز
میترا صدرایی سلام من سه شاخه بامبو دارم و هر ده روز واسه هر شاخه یک قطره میریزم
1 امتیاز
نارگیل : بامبو ، گیاهی است که در رطوبت 70 درصد در جنوب شرقی آسیا رشد می کند ، اما با دمای معمولی داخل اتاق نیز سازگاری دارد ، البته اگر قصد رسیدگی بیشتر و بهتر از این گیاه را دارید می توانید در زمان های مختلف ، برگ های گیاه را با آب پاش مرطوب كنید .دو عامل برای زرد شدن بامبو مطرح است. نور مستقیم یا بیش از حد و آب لوله کشی مورد استفاده برای گیاه که حاوی مقدار بیش از حد نمک یا فلوراید است. اگر گیاه‌تان بنابه دلایلی زرد و رشد آن متوقف شده است، آن را از تابش مستقیم نور آفتاب دور کرده و آب آن را تنها از آب فیلتر شده یا آب معدنی طبیعی تامین کنید تا دوره پربار و جدیدی را آغاز کند.در مورد کود هم بهتر است با توجه به متنوع بودن کودها وترکیبات ان از دستور العمل مصرف روی قوطی استفاده شود
alavi
با سلام ، من یک سال پیش 5 شاخه بامبو خریدم 3 تای آنها خراب شد و از ساقه قسمت خراب آن را قطع کردم حال رنگ برگ های جدید در آمده خیلی کمرنگ تر ( سبز خیلی کمرنگ ) شده و انتهای بعضی از برگ ها هم خشک شده است . لطفا مرا راهنمایی کنید . در ضمن آب بامبو ها را هر دو هفته یکبار با آب جوشیده شده عوض میکنم و به ازای هر بامبو 2 قطره محلول میدهم . با تشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا شما ساقه را از محل مناسب قطع نکرده اید.در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود وتیره نباشد).
بابک قشقایی
با سلام .من سه شاخه بامبو دارم که روی نوک بعضی از شاخه ها حالت سوختگی داره فقط نوک برگ ها از قطره بامبو هم استفاده می کنم .همچنین رشد گیاه خیلی کم شده چون هر وقت به گیاه نگاه می کنم هیچ تغیری در آن احساس نمی کنم( نسبت به گذشته) . پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سوخته شدن نوک برگها معمولا در اثر خشکی وکمبود رطوبت هوا.نور وگرمای زیادویا سرمااتفاق می‌افته. شما باید ببینید کدام اینهاست جهت تامین وافزایش رطوبت محیط از اسپره کردن اب روی برگهای گیاه غافل نشوید. در فصول گرم دفعات ابپاشی بیشتر باشد در ساعات بدون افتاب این کار را انجام دهید دقت کنید گیاهان را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ای که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند.
0 امتیاز
بابک قشقایی
وحیده
سلام و خسته نباشید من یکماه قبل سه شاخه بامبو خریدم ظاهرا سرحال بودند اما آبشان هر 2 تا 3 روز باید عوض بشه در ضمن اب انها بوی خیلی بدی داره و ساقه ها لیز می شوند و یک لایه سفید رنگ روی اب ایجاد میشه.گلدان را با وایتکس هم شسفم اما فایده نداشته .لظفا مرا راهنمایی کنید .ممنونم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام این نشانه های ابتلا به بیماری قارچی کپک است هرجا که رطوبت و دما زیاد شود قارچها بشدت رشد می کنند .از یک قارچکش مناسب استفاده کنید هم گیاه را محلولپاشی کنید هم به میزان مناسب پودر قارچکش را به آب گلدان بیافزایید و پس از چند روز که از حذف کامل قارچها در گیاه ،ریشه آن و گلدان مطمئن شدید آب را عوض کرده و گلدان را در جای سردتر نگهداری کنید. موفق باشید.
امیر رستمی
با سلام میشه از کود شیمیایی ازون سفیدا که مثل شکر میمونه توی آب بامبو ریخت؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام خیر ،از قطره های مخصوص بامبو یا غذای بامبو هر دو تا سه هفته یکبار استفاده کنید یا هر یک ماه یکبار 3 تا 4 سی سی کود مایع را در دو لیتر آب حل کنید و به اندازه یک لیوان به آب بامبو اضافه کنید.
سیاوش
سلام من از دوستم گیاه بامبو گرفتم که ساقه هاش که تو آب بود لیزشده بود و داخل آب یه کرمای کوچیکی داشت و ته ساقه ها له بود. آبشو زود زود عوض میکنم و ساقه هاشو با آب میشورم و آن قسمتهای له شده رو بریدم ولی باز همون مشکلات پیش میاد. رشد هم نمیکنه روز به روز ضعیفتر میشه. چیکار باید بکنم؟ باتشکر از شما پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بریدن باید از جایی بالاتر از محل لهیدگی(جایی که ساقه سالم است)انجام شود.اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند.
سینا مرادی
سلام.من گیاه بامبویم از پایین ساقه شروع به زرد شدن کرد.حالا الان از جایی که بریدم تقریبا جای پیچهایش است الان داخل اب گذاشتم یعنی دورگ بالاترش برگ هایش است.الان از زیر ساقه داره له میشه نرم شده روی یکیشون یه نقطه های قرمز قهوه ای ایجاد شده اند.لطفا بگید چیکار کنم؟ ایا از اونجا بریدم عاملشه؟
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل شل نرم و له شدن نشانه خوبی نیست و احتمالا دچار بیماری شده ولی اگر کمی چروکیده شده و مایل به رزد آب ظرف را عوض کنید در نور غیر مستقیم قرار دهید
behtisss لیسانس
سلام من سه شاخه بامبو دارم که چند وقت پیش یکیشون دچار بیماری شد و ساقه اش پوسید منم از قسمت های بالاتر جداش کردم الان یک سالی میشه که همینطوری داره زندگی میکنه اما نه رشد میکنه نه به ریشه هاش اضافه میشه و جدیدا بحاطر اینکه در معرض باد کولرآبی بودن بردمشون مکان دیگری که و برگهاش شروع کرده به سفید شدن! من مواظب آبشون هستم و قطره بامبو را به سه قطره در آب میریزم اما نمیدونم چرا اصلا رشد نمیکنن؟! ممنون میشم راهنماییم کنید تا بهتر بتونم به این موجودات کوچولو کمک کنم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام براي نگهداري بامبو در آب معمولي ابتدا مي بايد 24 ساعت آب را کنار بگذاريد تا کلر آن از بين برود ، زيرا کلر آب باعث زرد شدن برگ ها مي شود . پس از گذشت مدت زمان ياد شده بامبو را در آن قرار دهيد .نبايد تمام ساقه را در آب قرارداد ، بلکه بايد فقط 2 تا 3 بند پايين آن در آب باشد . هر 20 روز يک بار بايد آب گياه بامبو را عوض کرد خود ظرف را هم خوب بشویید و خشک کنید. بامبو ، املاح موجود در آب را جذب و به اين ترتيب رشد مي کند . با تعويض آب ، املاح مورد نياز در اختيار گياه قرار مي گيرد و در نتيجه ، رشد سريع تر را شاهد خواهيد بود. پس از تعویض آب نیز طبق دستور از قطره مخصوص بامبو استفاده کنید.گیاه را در مکان ثابتی با نور غیر مستقیم و دما 24 درجه قرار دهید .روی برگ ها را هم با آب ولرم و بدون املاح غبار پاشی کنید.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
دراسینا نقره‌ای
دراسینا مارگیناتا
دراسینا ریکی
دراسینا درمنسیس

از همین خانواده :
سانسیویریا مهتابی
سانسوریا (نیزه آفریقایی)
لیندا
سانسیویریا ارنبرگی
سانسویریا زیلانیکا


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد