٢١/١١/١٤٣٦ --- 9/5/2015 --- ۱۳۹۴ شنبه ۱۴ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  247  نفر
بازدید امروز :  14099  بازدید
بازدید دیروز :  13276  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بامبو

 
 
فریدون
سلام خسته نباشید روی یکی از قطره هایی که خریده بودم(کود بامبو) نوشته بود برای هر گل یک قطره... روی یکی دیگه هم چیز خاصی نوشته نبود.حالا باید از دستورالعمل یک قطره به ازای هر گل استفاده بشه یا 10 قطره برای هر گل؟ راستی؟مارک معتبری هم هست که قطره های بامبو (Bambo Food) رو عرضه کنه؟آخه اینایی که تو بازار هست اصلا شکل ظاهری جالبی نداره.میترسم همونطور هم کارایی خاصی نداشته باشه... مارک معتبری در بازار هست؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بهتر است از دستورالعمل روی بسته استفاده گردد.چون ممکن است ترکیبات متفاوت باشد.کمپلکس تقویت کننده بامبو که در فروشگاه سایت نیز عرضه شده کیفیت خوبی داشته ومحصول مشترک ایران واسپانیا میباشد
حجت پیمانی
باسلام خدمت دوستان عزیزم.مگه نمیگن بامبو از موسیقی خوشش میاد؟من همه شرایط نگهداری بامبوهام را فراهم کردم فقط حدود 50سانتی تلویزیون گذاشتمشون.آیا مشکل من در ارتباط با ادامه رشدشون همین مورده؟
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اگه شرایط فراهمه پس چرا مشکل داره؟؟؟ دقت کنید گیاهان را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ای که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند
بابک قشقایی
با سلام .من سه شاخه بامبو دارم که روی نوک بعضی از شاخه ها حالت سوختگی داره فقط نوک برگ ها از قطره بامبو هم استفاده می کنم .همچنین رشد گیاه خیلی کم شده چون هر وقت به گیاه نگاه می کنم هیچ تغیری در آن احساس نمی کنم( نسبت به گذشته) . ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سوخته شدن نوک برگها معمولا در اثر خشکی وکمبود رطوبت هوا.نور وگرمای زیادویا سرمااتفاق می‌افته. شما باید ببینید کدام اینهاست جهت تامین وافزایش رطوبت محیط از اسپره کردن اب روی برگهای گیاه غافل نشوید. در فصول گرم دفعات ابپاشی بیشتر باشد در ساعات بدون افتاب این کار را انجام دهید دقت کنید گیاهان را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ای که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند.
0 امتیاز
بابک قشقایی
مریم م
سلام با توجه به گفته هاتون آب منطقه ما کلر و فلوراید داره چون توی 4 ماهی که نقل مکان کردیم تمام گلهام برگ وسطشون کمرنگ شده آیا استفاده از آب جوشیده این مسئله رو رفع میکنه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام آب جوشیده شده کلر را از بین می رود ،ولی ممکنه هنوز مقداری فلوراید در آب باقی بماند ،یا یکی دو روز آب را در دمای اتاق کنار بگذارید .
اعظم ایزدیان
با عرض سلام . من سه شاخه بامبو دارم که هر سه در یک شیشه هستند الان دو ماه که آب بامبوها سیاه و بد بو می شوند و شاخه ها شادابی خودشون را از دست دادن . لطفا راهنمایی کنید که باید چه کار کنم تا بامبوها از بین نروند. ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بامبوها را از ظرف را خارج کنید ،ریشه ها را خوب بشویید ،ریشه ها سیاه و پوسیده را با قیچی جدا کنید .هر 20 روز باید آب ظرف را عوض کنید و خود ظرف را هم خوب بشویید ،ضد عفونی کنید و خشک کنید سپس به اندازه 3 تا 5 بند انتهایی در گلدان آب بریزید.(از آبی استفاده کنید که 24 ساعت در دمای محیط مانده و فاقد کلر شده )
سمیرا
با سلام آخه اگه پایین تر از قسمت زرد شده کوتاه کنم جوانه رو هم باید قطع کنم . قسمت زرد شده تا کنار جوانه زرد شده و من میترسماگه پایین ر از قسمت زرد شده قطع کنم دیگه جوانه نزنه و فقط ساقه داشته باشم لطفا راهنماییم کنید با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : باسلام.حتما به نحوی قطع نمایید که جوانه (بند)حفظ شود
tanha.neh
با سلام ممنون می شم دقیقا بگید چند قطره غذای بامبو باید در ان انها ریخت.مثلا من سه شاخه دارم چقدر باید بریزم چون فروشنده ای که بامبوها رو ازش خریدم گفت هفته ای یک قطره به ازای هر شاخه. ایا این درسته؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
منیره سامع با سلام. روی قطره چکانی هم که من خریده ام نوشته هر ده روز یکبار یک قطره برای هر گل.آیا این هم اشتباهه و باید هر ده روز ده قطره بریزم؟
1 امتیاز
نارگیل : در دستورالعمل استفاده از این قطره گفته شده که برای هر شاخه بامبو هر ده روز یک بار ده قطره نیاز است. در واقع اگر شما سه شاخه بامبو دارید لازم است هر ده روز معادل 30 قطره کود مایع بامبو در گلدان شیشه ای آن بریزید
یمان
سلام،دلیل اینکه میگن تعداد گیاه بامبو باید فرد باشه چیه؟و اینکه صدای اهنگ های سنگین روی رشدشون تاثیر بدی نداره؟؟ مرسیی ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : مبنای علمی در این رابطه وجود ندارد و بر اساس تجربیات شخصی چنین مطالبی عنوان میگردد که خیلی هم قابل استناد نمیباشد.یکنواخت نبودن محیط برای گیاه مضر است(نوسان صدا)
اميد
با سلام ساقه بامبوي من از ژايين شروع به زرد وليز شدن کرده چند بار از محل سالم بالاتر برش زدم اما فايده ندارد لطفا راهنمايي کنيد.متشکرم ثبت پاسخ
1 امتیاز
افسانه فرود سلام
بعد از اینکه ساقه را برش زدید و بافت کاملا سالم را جدا کردید انتهای ساقه را در محلول اکسی کلرر مس فرو کنید سپس برای چند ساعت در آب نگذارید تا کاملا ضد عفونی شود.ظرف بامبو را هم با مواد شوینده ضد عفونی کرده  خشک کنید سپس ساقه را در آن قرار داده 3 تا 5 سانتیمتری انتهای ساقه آب بریزید.
باران
سلام.برای قلمه بامبو از قسمت پایین که در آب میباشد و ریشه دارد چه کار باید کرد و ا چه خاکی باید برای کاشت آن استفاده کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : گیاه بامبو فقط در خاک های مخصوص می تواند به زندگی ادامه دهد . از خصوصیات این نوع خاک ها ، قابلیت نگهداری آب به مدت طولانی را می توان نام برد . رشد بامبو در این خاک ها افزایش می یابد. بایستی به نسبت مساوی از خاک کوکوپیت مرغوب و دانه های ریز لیکا (پوکه صنعتی) یا پرلیت و مقداری پودر قارچ کش ترکیب شده باشد تا زهکشی به خوبی انجام گیرد و گیاه از گزند قارچ گرفتگی در امان بماند.از هر جا که خواستید قلمه می زنید اما دیگر پیچ نمی خورد.از قسمت پایین ساقه ، بالای ریشه ، 3 بند را در نظر بگیرید ، از وسط بند 4 به بعد می توانید آن را قلمه بزنید . شما می توانید تعداد بند های بیشتری را انتخاب كنید ، اما اگر کمتر از سه بند داشته باشد ، ممکن است گیاه از بین برود . قسمت پایین ساقه را به صورت اریب، برش زده و قسمت بالای آن را به وسیله ی چسب مخصوص و یا شمع بپوشانید.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
دراسینا نقره‌ای
دراسینا ریکی
دراسینا مارگیناتا
دراسینا درمنسیس

از همین خانواده :
سانسیویریا مهتابی
سانسویریا زیلانیکا
سانسیویریا تریفاسکیاتا
سانسیویریا ارنبرگی
برگ عبایی


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد