٢٧/١٢/١٤٣٥ --- 10/22/2014 --- ۱۳۹۳ چهارشنبه ۳۰ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  142  نفر
بازدید امروز :  802  بازدید
بازدید دیروز :  25105  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بامبو

 
 
پرستو
سلام من یه دو شاخه بامبو داشتم که خیلی اتفاقی یکی از اونا شکست الان باید این شاخه رو که به دو قسمت تقسیم شده چجوری توی اب قرار بدم؟ اگه اون ساقه ای رو که برگ نداره توی اب قرار بدم و قسمتی از ساقه بیرون باشه خشک نمیشه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خیر. خشک نمیشود.دو قسمت شکسته شده در حقیقت دوقلمه هستند.انها را در گلدان جدیدباارتفاع مناسب قرار دهید. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
صمذ دانشمند
2 سال که 8عدداین گیاه دارم وآن رادرداخل آپارتمان پشت پنجره نگهداری میکنم اما4تای آن ارمحل پیچ خودض را انداخته وبرگهایش رردشده ار بالا سافه که زرد شده آن را قطع کردم ودر آب قرار داده ام آیادرست است؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.اگر ساقه بامبو لهیده باشد(از داخل)باید از محلی بالاتر از محل لهیدگی ساقه را ببرید تا مانع گسترش ان شوید
سامان ملک نیا
Barg hay balayi sabz kam rang ast.bayad chikar konam ? ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام نور کم ،کمبود مواد غذایی ،آب کلر و فلوراید دار و عدم تعویض به موقع آب گلدان از علل زردی برگ ها هست.هر 20 روز یکبار آب ظرف را عوض کنید و تا 5 سانتی انتهای ساقه بیشتر آب نریزید.از آبی استفاده کنید که 24 ساعت در دمای محیط مانده و فاقد کلر و فلوراید شده هست.هر 10 روز نیز 1 قطره بامبو به ازای هر ساقه در آب بریزید.
مریم م
سلام با توجه به گفته هاتون آب منطقه ما کلر و فلوراید داره چون توی 4 ماهی که نقل مکان کردیم تمام گلهام برگ وسطشون کمرنگ شده آیا استفاده از آب جوشیده این مسئله رو رفع میکنه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام آب جوشیده شده کلر را از بین می رود ،ولی ممکنه هنوز مقداری فلوراید در آب باقی بماند ،یا یکی دو روز آب را در دمای اتاق کنار بگذارید .
صدف
با سلام من 2 گلدان بامبو درون خاک دارم که هر دو چند بچه دادن حالا ساقه اصلی بدون برگ شده ولی حال بچه ها خوب و سرحال هستن به گلدان خاک و کود اضافه کردم و 1 روز درمیان هم آبیاری میکنم لطفا راهنمایی کنید که دوبار شاخه اصلی برگ بدهد یا شاخه اصلی را قطع کنم .باتشکر . ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ابیاری گیاهتان را در فصول سرد به 2بار درهفته کاهش دهید
امیر احمدی

با سلام 

من ۵ شاخه بامبو دارم. شرایط نگهداری آن‌ها شبیه به شرایط گفته شده در سایت شماست. نور غیر مستقیم، آب معدنی یا آب جوشیده سرد شده. قطره‌ای که توش می‌ریزم مارک فلورال است. بامبو هام حدود یک هفته است که شروع به زرد شدن کرده اند. عکس‌ها رو براتون فرستادم منتظر راهنماییتون هستم. 

لطفا جواب سوالمو بدین من قبلا هم پرسیدم ازتون. ایمیل هم زدم. بامبو هام دارن از بین می‌رن.
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : دقت کنید این گیاه را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ای که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند.توجه داشته باشید وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد میگردد، انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید... برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند.
بهناز احمدی
باسلام و خسته نباشید ,یک گیاه بامبو دارم که داخل گلدان کاشته ام ابتدا خوب بود و کمی رشد کرد اما الان سربرگهاش خشک شده و برگهاش کم رنگ شدن لطفا راهنماییم کنید , باتشکر از سایت خوبتون . ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام خشکي نوک برگ علل متعددي ميتواند داشته باشد،گرما ونورز ياد،رطوبت کم وخشکي محيط،ابياري کم ونامناسب. يک به يک انها رابرسي کرده واگر مشکلي داشت مرتفع نماييد.جهت تامين رطوبت از اسپره کردن اب روي برگهاي گياه غافل نشويد.(آب آبیاری یک تا دو روز در دمای محیط مانده باشد ) بهتر است گلدان را با خزه مرطوب احاطه کرد يا آن را در يک سيني يا زير گلداني محتوي آب بر روي يک لايه سنگريزه قرار داد به نحوي که خاک گلدان در تماس مستقيم با آب قرار نگيرد.
محمد زنجانی
سلام ممنون از زحماتتون و از سایت خوبتون. من 1گیاه دارم ک نمیدونم اسمش چیه و اینکه از خونواده دراسینا هست یا بامبو، اما میتونم مشخصاتش رو بهتون بدم، ازتون ممنون میشم ک برای پیداکردن اسمش راهنماییم کنید. گیاه من برگهایی درحدود 10سانت، براق و با دمبرگ داره. ساقه اون شل هس و مث گلهایی که نیاز به قیم دارنه و کمی بیشتر از نیم سانت قطرشه. در محل چسبیدن برگها ب ساقه میشه کرکهای زرد تا قهوه ای رو دید.طول گیاه من 20 سانته و من کنارش یه میله گذاشتم تا ساقه اش صاف باشه و خودشو نندازه. ممکنه از اون مدل گلهایی باشه که ساقه هاشونو توی 1گلدون به هم میبافن؟ خیلی خوشحال میشم اگه راهنماییم کنید. از زحمات بی دریغتون واقعا ممنونم. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بامبو هم از خانواده دراسیناست
مجتبي مازوچي
با سلام حدود دو سال قبل، دو شاخه بامبوي نسبتاً ظريف و كم برگ با برگهاي نسبتاً نازك و كم رنگ كه با بامبوهاي برگ پهن و قد بلند موجود، متفاوت است خريداري كرده و در داخل آب نگهداري مي كنم ولي از آن زمان تا كنون، رشد بسيار اندكي در حدود5 تا 10 سانتيمتر داشته و ريشه هاي آن نيز فقط كمي زيادتر شده اند. سعي كرده ام كه از آب جوشيده سرد استفاده كرده و هر چند هفته يكبار نيز آب ظرف را تعويض نموده و گياه را در نور متوسط قرار دهم. ضمناً قد گياه در حدود 120 سانتيمتر تقريباً ثابت است! آيا نوع اين بامبو با سايرين متفاوت است و چرا برگهاي كم و رشد بسيار ناچيز دارد؟ اگر آنرا در خاك قرار دهم بهتر مي شود؟ نظرتان راجع به مطلب شايعي كه تعداد شاخه هاي بامبو بايد فرد باشد چيست؟ البته شخصاً‌ به آن اعتقادي ندارم. متشكرم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام آب ظرف را هر دو هفته یکبار عوض کنید و پس از تعویض آب از قطره مخصوص بامبو یا غذای بامبو استفاده کنید طبق دستور چند قطره در آب ظرف بچکانید.لازم نیست به خاک منتقل شود ،قرار دادن بامبو در خاک شرایط خاصی دارد.روی برگ ها را هم با آب بدون املاح اسپری کنید تا رطوبت گیاه فراهم شود.دما حدود 24 درجه باشد. بامبو نباید زیر باد کولر، کنار بخاری و یا پشت پنجره و زیر تابش مستقیم نور خورشید باشد.در مورد شایعات هم باید بگویم چینی ها بر این باورند که تعداد فرد بامبو خوش شانسی می آورد و از نظر ما چنین چیزی پایه علمی ندارد.
1 امتیاز
نارگیل موفق باشید
0 امتیاز
مجتبي مازوچي با سلام، از دقت شما در پاسخگويي بسيار متشكرم.
حسین -
سلام
ممنون بابت اصلاعات و راهنماییهاتون ،
 بامبو من داخل خاک می باشد ، حدود 4 سال دارم و 2 سال است به خاک انتقالش دادم  و از اطراف هر ساقه 3 تا 4 تا بامبو از زیر خاک پا جوش زده و رشد کرده و تا پیچ بامبو رسیده ، حالا با توجه به شرایط چند تا  سوال :

1- ساقه اصلی بامبو تقریبا به سقف رسیده و دیگه زیبایی سابق را ندارد و می خواهم از بالای پیچ بامبو قطعش کنم ، بعد از کات کردن چه کنم تا خشک نشه ، شمع آب کنم روی قسمت کات شده و یا می تونم از چسب یک دو سه استفاده کنم چون چسب مخصوص رو پیدا نکردم ؟

2- تقریبا نوک تمام برگ های بامبوها گاهاً تا نیم سانت خشک شده ، با توجه به داخل خاک بودن بامبو ها بهتر است از کود های 20-20-20 در آب حل کنم و به گلدان بدم یا از همین قطره های بامبو با دوز بالاتر استفاده کنم ؟
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل برگ‌ها و جوانه‌هاي بامبو تا زماني رشد مي‌كنند كه ارتفاع، وزن و ضخامت ساقه بامبو به حد نرمال باشد، به همين دليل است كه گياه بامبو وقتي بيش از حد بلند و سنگين شود نياز به هرس شدن پيدا مي‌كند.هرس كردن را با بريدن مقدار كمي از ساقه بامبو شروع كنيد و بعد از برش اول اگر باز هم لازم بود مي‌توانيد يك قطعه كوچك ديگر از بامبو را از ساقه جدا نمائيد. بهتر است قلمه را از 2 تا 5 سانتي متر از زير گره ساقه جدا كنيد. گره اولين جايي است که جوانه بامبو از آنجا بوجود آمده است. اين منطقه وقتي از ساقه جدا شود به زودي ريشه مي دهد و گياه جديدي بوجود مي آيد. به همين دليل مهم است که آن را طوري کوتاه کنيد تا جوانه گره کاملا دست نخورده باقي بماند. قسمت بالاي قلمه را با پارافین يا شمع بپوشانيد.برای بامبو هایی که در خاک کاشته می شوند در صورت لزوم ،کود دهی باید با کود مخصوص بامبو مثل نگهداری در آب یا کود مایع رقیق شده یک بار در ماه انجام شود.در مورد گیاهان آبی، بهتر است هنگام استفاده از کود، یک دهم مقدار توصیه شده برای گیاهان عادی استفاده شود. برای مثال اگر میزان تعیین شده برای یک گیاه ده قطره است، بهتر است شما یک قطره ازآن را برای بامبوی خوش یمن استفاده کنید. البته اگر بامبوی شما در خاک است بهتر است از محلولی استفاده شود که قدری قوی تر است.(مثلا کود 10 -10-10 )

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
دراسینا درمنسیس
دراسینا نقره‌ای
دراسینا ریکی
دراسینا مارگیناتا

از همین خانواده :
سانسیویریا ارنبرگی
برگ عبایی
سانسیویریا مهتابی
سانسیویریا تریفاسکیاتا
سانسویریا زیلانیکا


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد