٤/٢/١٤٣٦ --- 11/27/2014 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۶ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  259  نفر
بازدید امروز :  19449  بازدید
بازدید دیروز :  27745  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بامبو

 
 
MILAD eshraghi
سلام من يه بامبو دارم كه از اول يعني يك هفته پيش هم سافه هاش حالت خشكي داشت ولاغر شده بود و به نظر مي رسيد داره خشك ميشه.بعضي برگهاش كاملا خشك و شده و بقيه اش هم يا نيمه خشكه يا يا سر برگ هاش خشك شده. روي ساقه هاش جاييكه پيچ بر ميداره و نزديك برگ هاست نقاطي زرد رنگ به صورت جوش بيرون زده. ريشه هاش رو هم نگاه كردم در انتها كمي زرد شده كه طبق مطالب شما بايد قطعش كنم. وريشه هاي سياه رو هم بايد جدا كنم. نقاط سفيدي در ريشه ها پيدا شده كه به نظر ميرسه ريشه هستن. به غير از بيست-سي سانتي كه درون آب هست بقيه ساقه در حال خشك شدنه. تا الان در آب معمولي(لوله كشي)بود ولي از الان در آب جوشيده سرد شده ميزارم. حتما بايد بهش قطره بامبو بدم؟ خب نميدونم چيز ديگه اي رو هم بايد توضيح بدم يا نه!فقط بگيد ميشه اين شرايط بحراني رو مديريت كرد؟! ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بامبو را از آب خارج کنید اگر تمامی ساقه زرد و چروکیده و یا شل شده که نشانه خوبی نیست ،اگر قسمتی از ساقه سبز هست و شل نشده چند سانتیمتر بالاتر شو قطع کنید و قسمت بالاي گیاه را با چسب مخصوص يا شمع بپوشانيد..ریشه ها را خوب بشویید و در آب تمیز قرار دهید (24 ساعت آب دردمای محیط مانده باشد ) تا جوانه های پایینی گیاه بیدار شوند .نصف قاشق چای خوری قارچ کش بنومیل را در یک لیتر آب حل کنید مقداری را روی ساقه اسپری کنید و مقداری را در آب بامبو بریزید .هر 20 روز آب ظرف را عوض کنیدو خود ظرف را هم خوب بشویید و خشک کنید تا بتوان تا حدودی جلوی گسترش عارضه را گرفت .
محمد
سلام برای 3تا بامبو در یک گلدان چقدر قطره باید بریزم؟ هر چند وقت؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : دستور العمل استفاده روی بطری کود قید شده ولی به طور کلی در دستورالعمل استفاده از این قطره گفته شده که برای هر شاخه بامبو هر ده روز یک بار ده قطره نیاز است. در واقع اگر شما دو شاخه بامبو دارید لازم است هر ده روز معادل 20 قطره کود مایه بامبو در گلدان شیشه ای آن بریزید (.البته استفاده بیش از اندازه از کود نیز باعث سوختن برگ ها و نیز زرد شدن ساقه می گردد
نرگس ح
سلام و خسته نباشید ما یک شاخه بامبوی جوون داشتیم و گیاه سالمی هم بود تا این که ازین آفت های پنبه ای سفید زد (اون موقع نمی دونستم چیه. یک بار گیاه رو شستم و فکر کردم خوب شده) و همه برگهاش زرد شد. ما ساقه اش از زیر اولین برگش بریدیم و سر ساقه رو هم مسدود کردیم که شیره اش درنیاد. الان شش ماه گذشته و هنوز هیچ برگی نداده. آبش رو مرتب عوض می کنیم. از قبل عید هم بهش قطره تقویتی میدیم. در روز یکی دو ساعت نور مستقیم می بینه و بعدش نور غیرمستقیم داره. امیدی هست خوب بشه؟ چه کار دیگه ای می تونم انجام بدم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل نور مستقیم؟؟؟؟ باید گیاهتان را درمکانی که نور غیر مستقیم و زیادی دارند قرار دهیدو با عنایت به این موضوع هر چه فاصله تا منبع نور( مثلا پنجره اتاق ) زیاد باشد شدت نور دریافتی کمتر بوده و بر کیفیت گلدان اثر می گذارد. معمولا ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر فاصله تا پنجره مناسب است در مورد افت مورد نظر هم شپشک ارد الود بوده وفقط کافی بود روش سم دیازینون اسپره کنید ونیازی به برش و... نبوده در ضمن اصلا جای مناسبی رو برای برای برش انتخاب نکردید
آنیتا
با سلام روی ساقه بامبو من زیره پیچ خورده گیهاش یه نقاط برجسته ای ایجاد شده .باید چه کار کرد ؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در هنگام تعویض اب ساقه را با دستمال نمدار بشوریدتا نقاط برجسته جدا شود.البته احتمال افت هست.
حجت پیمانی
سلام دوستان.من هرچند وقتی نوک بعضی از برگهای بامبوم حالت سوختگی پیدا میکنه و من هم با قیچی محل سوختگی را جدا میکنم و مشکل حل میشه ولی ریشه و ساقه گیاهم کاملآ سالمه.آیا این سوختگی هرازچندگاهی برا گیاهم مشکل ساز میشه؟چطور مشکل را برطرف کنم.مرسی
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام خشکي نوک برگ علل متعددي ميتواند داشته باشد،گرما ونورز ياد،رطوبت کم وخشکي محيط،ابياري کم ونامناسب. يک به يک انها رابرسي کرده واگر مشکلي داشت مرتفع نمايييد.جهت تامين رطوبت از اسپره کردن اب روي برگهاي گياه غافل نشويد از آبی استفاده کنید که 24 ساعت در دمای محیط مانده فاقد کلر و فلوراید شود. گلدان را در نور غیر مستقیم و متوسط قرار دهید ،نور نباید زیاد باشد ،گلدان در نزدیکی منبع گرمایی ،وسایل الکترونیکی و ...نباشد.هر 20 روز یکبار هم با قطره مخصوص بامبو گیاه را تقویت کنید.
نازنین
سلام،آیا اینکه می گویند گیاه بامبو رنگ قرمز را دوست داشته و به آن واکنش میدهد حقیقت است؟ این جمله را چند وقت پیش گلفروشی که بامبوهایم را از او خریده بودم، گفت! ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خیر.این موارد بیشتر جنبه خرافی دارد وپایه علمی ندارد
لیلا
با سلام و تشکر گیاه بامبوی من در قسمت اتصال برگ به ساقه حات زنگ زدگی پیدا کرده و همینطور بعضی از اونخا زائدهای شبیه زیگیل ولی از جنس خود گیاه دارن از سسم کلورودیاز هم استفاده کردم ولی حالت زنگ زدگی رفع نشده ممنون می شم که راهنماییم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمال بیماری قارچی وافت هست.ابتدا با یک مسواک نرم، قسمت های زنگ زده را با آب و صابون شسته و یکساعت آن را کناری گذاشته و سپس ساقه ها را با آب زیاد بشوئید تا صابون پاک شود.در صورت رفع نشدم مشکل باید ار سم قارچکش استفاده کنید.
نیلوفر فتح اللهی
باسلام من دوسال است بامبوخریداری کردم ولی هیچ رشدی نداشته وبرگهای ان ریزوزرد است.دوهفته یکباراب ان راتعویض میکنم وقطره مخصوص میدهم.ممنون اگرمراراهنمایی کنید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : مکان گلدان را به جایی روشنتر وگرم تر منتقل نمایید
sara
با سلام و خسته نباشید من تعداد 14 شاخه بامبو دارم آب تصفیه می دم و هر 2-3 هفته عوض میکنم. مدتی هست که نوک برگهای بعضی شاخه ها زرد شدند و 2 تا شاخه بامبو دیگه از ساقه زرد میشه و به سمت بالا میروند در صورتی که برگ های سبز و شادابی دارند بعد از ملاحظه ساقه رو تا جایی که زرد شدهه بودند قلمه زدم و از باقی بامبوها جداشون کردم ولی بازهم ساقه زرد و له شده چیکار کنم خواهش میکنم زودتر بهم بگید چیکار کنم ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمال وجود بیماری هست.سه گرم سم مانکوزب را اب گلدان حل نمایید.بالاتر از قسمت زرد شده را ببرید وجدا کنید.وهردوهفته اب را عوض نمایید.در هنگام تعویض اب گلدان را شسته وضدعفونی نمایید.
soha
با سلام من دو بامبو دارم که حدود ده روز پیش به دلیل ریشه کردن انتهای انها را به صورت اریب بریدم قبلا هم این کار را هر چند وقت یکبار انجام میدادمومشکلی هم تا بحال نداشت و اتفاا رشد خوبی هم داشت ولی این بار یکی از انها از قسمت انتهایی دچار گندیدگی شده است و روی آب آن مدام کف سفیدی جمع می شود و بوی بدی نیز می دهد با اینکه آب آنرا هم مدام عوض می کنمولی فایده ای نداشته ضمنا از قطره بامبو نیز استفاده می کنم لطفا زود مرا راهنمایی کنید حال بامبوی بیچاره خوب نیست سپاس فراوان ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : . برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند.به دلیل احتمال وجود بیماری قارچی3 گرم سم مانکوزب را اب گلدان حل نمایید.اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شده باید در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود(.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
دراسینا نقره‌ای
دراسینا مارگیناتا
دراسینا ریکی
دراسینا درمنسیس

از همین خانواده :
لیندا
برگ عبایی
سانسیویریا تریفاسکیاتا
سانسیویریا مهتابی
سانسیویریا ارنبرگی


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد