٩/٥/١٤٣٦ --- 2/28/2015 --- ۱۳۹۳ شنبه ۹ اسفند امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  419  نفر
بازدید امروز :  28034  بازدید
بازدید دیروز :  30928  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بامبو

 
 
بنفشه
سلام. من حدود 4 ماه است 5 شاخه بامبو را در آب نگهداری میکنم.شرایط خوبی دارند. از قطره تقویتی هم هر 10 روز یکبار استفاده میکنم اما قد کشیدن شاخه با برگ های کوچکی به طول حدود سه بند انگشت است و در کل برگ های جدید بسیار کوچک هستند. میخواستم نظرتون و بدونم. ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا دما یا نور محیط نامناسب است .
مهدی دهکردی
با سلام من شینیدم که موقع خرید بامبو باید بامبوی اصلی خریداری شود. میشه لطف کنین بفرمائید موقع خرید بامبو باید به چه مسائلی توجه شود و آیا نوع اصلی و غیر اصلی داره؟ اگر هست چطوری میشه تشخیص داد؟ مورد بعد اینکه بامبوهای من که 4 سال بود خوب مونده بودن امسال در عرض 2 ماه ساقه هاشون پوسید و وقتی قسمت پوسیده را جدا کردم بجز یکیشون بقیه ریشه زدن فقط 2 تا مشکل دارم یکی اینکه ساقه ها خیلی نازک و ضعیفه دوم اینکه نوک برگها زرد میشه. از پنجره ها 3 متر فاصله داره آب هم از دستگاه نصفیه میریزم 10 سانتیمتر آب بیشتر توش نیست غبار پاشی هم روزی 2 بار صبح و شب میکنم بعد از تعویض آب هم به ازای هر ساخه یک قطره کود بامبو میریزم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بامبو هایی که در بازار به فروش می رسند لاکی بامبو هستند از خانواده دراسینا ،گیاهانی را انتخاب کنید که سبز روشن بوده و برگ های سالمی داشته باشد. گلدان محتوی این گیاه باید تا نصفه حاوی آب وریشه های کوچک آن نیز قابل مشاهده باشد. برگ های زرد و قهوه ای، ساقه زرد، کوفتگی ساقه، خراشیدگی و کرم خوردگی بیانگر گیاهی است که به اندازه کافی سالم نیست.معمولا بامبوهای پیچ دار گران تر هستند چرا که هنگام رشد این گونه پرورش داده شده اند.هر 20 روز آب ظرف را عوض کنید ،خود ظرف را خوب بشویید هر 3 تا 4 هفته یکبار یک قاشق چای خوری از کود مخصوص را در یک لیتر آب حل کنید و روی برگ ها اسپری کنید .نور متوسط و غیر مستقیم باشد .در نور کم گیاه رشد علفی خواهد داشت.
sanaz
سلام با تبریک ساله نو وتشکر از مطالب آموزنده سایت شما.3شاخه بامبو خریدم از روز دوم برگهاش شروع به زرد شدن کردن والآن که روز 4تمام برگها زرد شدن.ممنوم می شم راهنمای کنید باید چه کاری انجام بدم. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : دو عامل برای زرد شدن بامبو مطرح است. نور مستقیم یا بیش از حد و آب لوله کشی مورد استفاده برای گیاه که حاوی مقدار بیش از حد نمک یا فلوراید است. اگر گیاه‌تان بنابه دلایلی زرد و رشد آن متوقف شده است، آن را از تابش مستقیم نور آفتاب دور کرده و آب آن را تنها از آب فیلتر شده یا آب معدنی طبیعی تامین کنید تا دوره پربار و جدیدی را آغاز کند.
Nafas
بسیار ممنونم از توجه و پاسخگویی شما؛ یه سوال دیگه هم داشتم انتهای ساقه بامبوم، ینی فقط ته ساقه نه طول ساقه، سیاه رنگه اما سفته، و لزج نیست. این طبیعیه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.در صورتیکه لزج ونرم نشده طبیعی است.معمولا رنگ این قسمت تیره میشود.
رعنا امیری
سلام من 3تا شاخه بامبو حدودا اردیبهشت 91خریدم با اینکه فقط یک بار جابجا شدیم و تمام روشهایه نگهداری که گفتید انجام دادم فقط هرکدومشون چندتا برگ کوچولو دادن که شر برگها هم زرد شده اصلا رشد نمی کنه و برگ جدید نمیده از نور دوره-گلدون استوانه ای- قطر برای هر شاخه 1قطره-از دیوار فاصله داره-آب که براش میریزم با دمای محیط یکی شده- اگه لازم عکسش رو هم براتون می فرستم بهم بگید چیکار کنم این گلها یه عالمه خاطره خوش برای من و همسرم داره نمی خوام ازدستش بدم چند نفر از اطرافیان بهم گفتن که نباید به دیوار یا هر شی دیگه ای تکیه بده گل و این که نصبت به رنگ قرمز هم واکنش نشون میده به شاخه هاش یه نخ یا ... قرمز رنگ ببندید چقدر این گفته ها درسته مرسی بابت همه کمک های زیباتون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام سعی کنید نور متوسط به گیاه برسه ،دما هم حدود 22 تا 24 درجه باشه ،مهمترین دلیل زردی برگ ها عدم تعویض به موقع آب ،استفاده از آب حاوی کلر و فلوراید ،کمبود و یا بیش بود مواد غذایی هست .یک قاشق چای خوری کوچک قطره بامبو را در یک لیتر آب حل کنید و روی برگ ها اسپری کنید اگر برگ های جدید علائم نشان ندادند یعنی نیاز به تغذیه داشته .در غیر این صورت دمای محیط و وضعیت ریشه باید بررسی شود .
1 امتیاز
نارگیل در زمستان معمولا رشد گیاهان کم و یا متوقف میشه و باید تا بهار صبر کرد ،اگر دمای محیط گرم و خشکه روی برگ ها را با آب بدون املاح اسپری کنید ،برای یکبار ،حدود 2 سی سی ( نصف قاشق چای خوری )کود مایع را در یک لیتر آب حل کنید و روی برگ ها اسپری کنید (قطره را به آب بامبو طبق روال قبل اضافه کنید ) در مصرف کود زیاده روی نکنید بامبو به کود زیاد هم حساسیت نشان می دهد .
1 امتیاز
نارگیل هر بیست روز یکبار ،معمولا نحوه مصرف روی قطره نوشته شده و بر اساس کارخانه سازنده میزان استفاده فرق می کنه ولی به طور کلی هر 10 تا 14 روز یکبار ،یک قطره برای هر شاخه بامبو کافیست .
0 امتیاز
رعنا امیری ممنون از راهنمای تون
بس امروز برم از آب دربیام گلدونش رو بشورم و ریشه هاش رو یه ابی بزنم بعد دوباره تو گلدون بزارم جای گل رو هم حتما تغییر میدم چون دقیقا سر راه هستش. امیدوارم که این مشکل حل بشه

برای رشد کمش باید چه کاری انجام بدم؟ اصلا رشد قابل چشم گیری نداشته فقط وقتی که این گلهارو خریدیم ساقه بدون برگ بوده والان شاید هر کدوم 5-6تا برگ داشته باشه

0 امتیاز
رعنا امیری ممنون از راهنمایتون

چند وقت به چند وقت باید گلدون رو بشورم؟ به من گفتن برای هر بامبو 1قطره کود مایع بریزم برای 3تا بامبو 3تا قطره ـب گلدون هم تا 5تا بند پایین گلهاست اون وقت این چند قطره برای اون مقدار آب زیاد نیست؟؟؟؟
رویا خوشرو
آیا گلدان بامبو حتما باید شیشه ای باشد؟اگر سفالی باشد مشکلی برای گیاه ایجاد میشود؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خیر .مشکلی ندارد
عبدالقادر رحيمي هلري
با سلام در مورد بامبو اطلاعاتي ميخواستم و اينكه چرا ساقه آن زرد شده و آيا ميتوان از كود كريستاله 20-20-20 براي تغذيه آن استفاده كرد يا نه ؟ اگر ميشود مقدار و درصد آن را بفرماييد با تشكر
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : زرد شدن ساقه میتواند ناشی از علل متعددی باشد.سرمای محیط.کود ندادن یا زیاده روی در کود دهی،وجود بیماری قارچی،نزدیکی به منابع حرارتی،استفاده از اب لوله کشی،وجود مواد شیمیایی اضافه در اب مانند مایع ظرفشویی و.......قطره بامبو در حقیقت نوعی کود کامل است .میتوانید برای هر شاخه بامبو هر ده روز یک بار ده قطره نیاز است. در واقع اگر شما دو شاخه بامبو دارید لازم است هر ده روز معادل 20 قطره کود مایه بامبو در گلدان شیشه ای آن بریزید (معادل یک قاشق چای خوری کود 20-20-20
احمد نجفی
یک بامبو داشتم که بعد مدتی برگهاش زرد شد و ساقه از 2 جا ریشه زد(فک کنم بخاطر این بود که از جایی که خراب شده بود،از جایی بالاتر ریشه برای رشد زد).به همین خاطر از جای خراب ب دو قسمت تقسیمش کردم و دو قلمه ریشه دار سالم دارم ک یکی 20 سانت و دیگری 10 سانت میباشد. راهنمایی ام کنید .مرسی ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل گلدان را در نور غیر مستقیم قرار دهید (نور متوسط ) دمای 23 تا 24 درجه ،هر 20 روز یکبار آب ظرف را عوض کنید خود ظرف را هم خوب بشویید و خشک کنید و تا 3 بند پایینی بیشتر آب نریزید و از قطره مخصوص بامبو استفاده کنید.آب را 24 ساعت در دمای محیط کنار بگذارید تا کلر و فلوراید آن خارج شود.
exliton
باسلام: آیا باید جوانه را با ساقه قطع کنم یا فقط جوانه را به تنهایی؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : جوانه را به تنهایی قطع نمایید
مرتضی بابایی
با سلام چرا بامبوهای من بعد از یک ماه هنوز ریشه ندادند؟ برگهایش سبز هستندنور غیر مستقیم دارند.کود مخصوص بامبو هم دادم ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام برای ریشه زنی بهتر و سریع تر اطراف ظرفی که بامبو را در ان قرار می دهید را تالبه گلدان با پارچه یا پلاستیک سیاهی کاملا بپوشانید وجود محیط تاریک منجر به ریشه زنی سریع تر می شود.ریشه زنی یک تا 2 ماه طول خواهد کشید.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
دراسینا ریکی
دراسینا مارگیناتا
دراسینا درمنسیس
دراسینا نقره‌ای

از همین خانواده :
لیندا
سانسیویریا مهتابی
سانسیویریا تریفاسکیاتا
سانسیویریا ارنبرگی
سانسویریا زیلانیکا


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد