(یا ذاالجلال والاکرام) ٢٠/٦/١٤٣٥ --- Sunday, April 20, 2014 --- ۱۳۹۳ يکشنبه ۳۱ فروردين امروز
ورود عضویت
همکاری با ما
 
 
میهمان گرامی خوش آمدید
تالار های گفتگوی نارگیل
نیازمندی های نارگیل
عناوین کلی سایت
گیاهان زینتی آپارتمانی
گیاهان زینتی فضای باز
کاکتوس های زینتی
بونسایی - درخت در گلدان
تراریوم - باغ شیشه ای
پرورش گیاهان در آب
 
پر بازدیدترین ها
 
پر طرفدارترین ها
 
تصویر روز


آمار سایت
بازدید کننده آنلاین :  92  نفر
بازدید امروز :  3061  بازدید
بازدید دیروز :  39096  بازدید
 
 
تماس با ما نقشه سایت فروشگاه خدمات پرسش و پاسخ صفحه اصلی
ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها و روز مادر مبارک       
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
sanaz arian
با سلام و تشکر از سایت خوب و پرارزشتون. من 4 سال پیش 5 تا بامبو خریدم که تا 2 سال رشد خیلی خوبی داشتند ولی بعد از دو سال خیلی سریع از ساقه زرد شدند و مجبور شدم ساقه اونها رو از بالای پیچ ها قطع کنم. خوشبختانه ساقه ظریف باقیمانده ریشه داد و الان بعد دوسال بلند شده و ریشه ها در هم حسابی تنیده. اما الان حدودا دو ماهی هست که برگ های یکی از بامبوها داره به آرومی زرد میشه و به علت تنیدگی زیاد ریشه ها نمی تونم اونها رو از هم جدا کنم. گلدونش جلو نور غیرمستقیم قرار داره و هروقت که آبش کم میشه بهش آب اضافه می کنم، البته آب شیر که فقط می گذارم کلر اون خارج بشه. راستش چون شنیده بودم گلدونش رو نباید شست تا حالا نشستم اما هیچ چیز سبز یا جلبکی توی آب یا ریشه ها نیست. دمای خونه بین 24-27 است. قطره خاصی هم نمیدم بهشون. مرسی پیشاپیش از راهنماییتون. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام در صورتیکه مقدار آب از بند های پایینی گیاه بیشتر باشه ،تمام قسمت هایی که در آب قرار می گیرند ریشه می زنند و تراکم ریشه های زیاد باعث زردی برگ ها میشه میتونید با یک قیچی تمیز حدود یک سوم ریشه ها را هرس کنید ،آب بامبو باید هر 20 تا 30 روز یکبار عوض شه ،اگه ظرف خوب شسته و ضد عفونی شود و خشک شود مشکلی پیش نمی یاد .دما بهتره 22 تا 24 باشه .از قطره مخصوص بامبو هم استفاده شود تا روند زردی کمتر شود.
سمیرا
با سلام آخه اگه پایین تر از قسمت زرد شده کوتاه کنم جوانه رو هم باید قطع کنم . قسمت زرد شده تا کنار جوانه زرد شده و من میترسماگه پایین ر از قسمت زرد شده قطع کنم دیگه جوانه نزنه و فقط ساقه داشته باشم لطفا راهنماییم کنید با تشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : باسلام.حتما به نحوی قطع نمایید که جوانه (بند)حفظ شود
Cer Berus
سلام و خسته نباشید
از بابت جواب ها و راهنمایی هاتون یک دنیا ممنون

یک مشکلی جدیدا" بامبو هام دارن که توی عکس کاملا" مشخصه:

-دمای نگهداریشون دور و بر 15-20 هست که فکر کنم مناسبه - یه 2-3 متری با شومینه فاصله داره قبلا" دماش سردتر بود برگهاش افتاده بودن که وقتی آوردمشون یه جای گرم بهتر شدن

-نور هم میشه خوبه ، نور غیر مستقیم میبینه

-3 هفته - 1ماه یکبار هم آب گلدونش رو عوض میکنم و ریشه هاش و برگهاشو زیر آب میگیرم جوری که کلا" به همه جاش آب میخوره
هرسری بعد عوض کردن آب گلدونش ، 10-15 قطره غذای بامبو به آبش اضافه میکنم شاید یکم بیشتر یا کمتر

همینطور که توی عکس مشخصه یه 1-2 هفته ای میشه که برگهای 2تا لز بامبوهام این شکلی زرد شدن و ریشه هاش هم همینطور ، زرد و پوسیده و لهیده شدن

برای دوباره سبز شدنشون چیکار باید بکنم؟

پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : عکس رو که ندیدم ولی دقت کنید دمای مناسب برای بامبو 18-22 درجه میباشد.دمای محیط را افزایش دهید.این گیاه را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ای که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند.برای هر شاخه بامبو هر ده روز یک بار ده قطره نیاز است. در واقع اگر شما دو شاخه بامبو دارید لازم است هر ده روز معادل 20 قطره کود مایه بامبو در گلدان شیشه ای آن بریزید (.البته استفاده بیش از اندازه از کود نیز باعث سوختن برگ ها و نیز زرد شدن ساقه می گردد که در این حالت باید مدتی کود دهی متوقف و آب ظرف بامبو تعویض شود .
الهام
سلام من 3 روز پیش 5تا بامبو خریدم.تا امروز حالشون خوب بود اما امروز دیدم برگاشون زرد شده.با خوندن مطالب سایت فهمیدم به خاطره نور خیلی مستقیمی بوده که بهشون می خورده.چی کار کنم دوباره رنگشون سبز شه؟خواهش می کنم راهنمایم کنید.ممنونم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام وقتي بدليل نگه داري نامناسب مشکلي در گياهتان ايجاد ميگردد، انتظار نداشته باشيد برگ هاي زرد يا قهوه اي يا ريخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنيد که محيط گياه کاملاً مناسب باشد شرايط ايده ال رشد را که در قسمت مربطه توضيح داده شده فراهم نماييد... برگ هايي که از اين پس مي رويند مي توانند رشد و نمو خوبي داشته باشند. بايد منتظر بمانيد تا گياهتان با ايجاد شرايط مناسب رو به بهبودي برود. در صورتي که به طور ناگهاني گياهان را از مکاني با نور کمتر به مکاني که به طور کامل در معرض نور خورشيد قرار دارد منتقل شوند، دچار آفتاب سوختگي خواهند شد؛ بنابراين بايد گياهتان را درمکاني با افتاب ملايم و فيلتر شده مانند افتاب پشت پرده توري قرار دهيد،بامبو سایه را به نور زیاد ترجیح می دهد .
نسرین
سلام ببخشید می خواستم ببینم میشه ماهی فایتر رو توی ظرف بامبو نگهداری کرد من شنیدم یه حالت همزیستی و همسفرگی ایجاد میشه ممنون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.بعضی از ماهی ها این قابلیت را دارند.البته در مورد فایتر اطلاعاتی ندارم
فاطمه غفاری
لطفا" چگونگی نگهداری بامبو در خاک را توضیح دهید پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اگر مي‌خواهيد گياه را در خاك بكاريد، خاك مناسب بايد به نسبت مساوي از خاك برگ مرغوب يا پيت موس،‌ خاك باغچه، دانه‌هاي ريز ليكا يا پرليت و مقداري پودر قارچ كش تركيب شده باشد تا زهكشي به‌خوبي انجام شود و گياه از گزند قارچ گرفتگي نيز در امان بماند. گياه كاشته شده در درون خاك نيازي به كود ندارد به شرط آنكه خاك تركيبات مناسب و مواد مغذي كافي داشته باشد.در فاصله دو آبیاری خاک باید مرطوب باشد.همواره رهکش را بازدید کنید تا دچار پوسیدگی ریشه نشود.
پریسا امینی

سلام

سؤال بعدیم مربوط به سؤال اولمه.من ساقۀ زردو بریدم همون اندازه که گفتید ولی با گذشت زمان به سمت خشکی وجمع شدن میره.روی بدنۀ ساقه خطوط موازی ایجادشده و هرچی ازریشه به نوک ساقه نزدیک میشیم،عمق این خطوط بیشتره.آیا این وضعیت گیاه قابل درمان هست؟این عکسه

پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : طبیی است.
فهیمه خواجه امینیان

با سلام و تشکر از اطلاعات بسیار خوب شما

من سه شاخه بامبو دارم و رشد بسیار خوبی دارن و سرحال هستند. یک جا دیدم که یک ماهی فایتر را در آب بامبو انداخته بودند.آیا این کار درست است و مکلی برای بامبو و درخت بوجود نمی آید؟

با تشکر و سپاس فراوان

پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : مشکلی برای بامبو نخواهد داشت
رضا
با سلام و خسته نباشید من 5 گیاه بامبو دارم که یکی از اونا نوک برگاش قهوهای شده البته این توی آشپز خانه است دلیلش چیه؟ سوال دوم سه تا از بامبو هام توی یه شیشه است که یکی از اونا برگاش زرد شده دلیلش چی میتونه باشه؟ سوال سوم آیا قطره بامبو تاریخ مصرف داره یا خراب نمیشه؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام رضای عزیز قهوه ای شدن و سوختن نوک برگها چند دلیل می تواند داشته باشد از جمله گرمی و خشکی محل نگهداری ؛ کمبود پتاسیم که از عناصر مورد نیاز گیاه است و قطره غذایی باید حاوی آن باشد و همچنین عدم جذب آب کافی توسط ریشه ها بعلت بیماری یا سختی آب شرایط را بررسی کرده و مشکل را برطرف کنید. سئوال سختی است تنها چیزی که بنظر می رسد جهت تابش نور و ابتلا به بیماریهای قارچی است که ممکن است روی رشد بامبو تاثیر گذاشته باشد اما در مورد سئوال سوم ؛ بله تاریخ مصرف آنها معمولا یک تا دو سال است چون مواد غذایی و عناصر موجود در آنها بصورت محلول هستند و بتدریج دچار تغییر خواص و کاهش اثر می شوند. موفق باشید
ریحانه
با عرض سلام وخسته نباشید من نه ماه که گیاه بامبو رو خریداری کردم سه شاخه درون گلدون از کنار گل سه شاخا دیگه جوانه زده روز به روز هم گل اصلی داره زرد میشه و برگهاش حالت چسبندگی داره میگیره البته بیشتر پشت برگ .من راهنمایی کنید چیکارش کنم و برای جدا کردن قلمه هاش چه کار کنم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : برگ‌ها و جوانه‌های بامبو تا زمانی رشد می‌كنند كه ارتفاع، وزن و ضخامت ساقه بامبو به حد نرمال باشد، به همین دلیل است كه گیاه بامبو وقتی بیش از حد بلند و سنگین شود نیاز به هرس شدن پیدا می‌كند. همانطور که اشاره شد، شما می توانید قلمه بامبو را هم در خاك و هم در آب قرار دهید. اگر قصد شما صرفا تاثیر گیاه است بهتر است قلمه را از 2 تا 5 سانتی متر از زیر گره ساقه جدا كنید.برگ‌ها و جوانه‌های بامبو تا زمانی رشد می‌كنند كه ارتفاع، وزن و ضخامت ساقه بامبو به حد نرمال باشد، به همین دلیل است كه گیاه بامبو وقتی بیش از حد بلند و سنگین شود نیاز به هرس شدن پیدا می‌كند. همانطور که اشاره شد، شما می توانید قلمه بامبو را هم در خاك و هم در آب قرار دهید. اگر قصد شما صرفا تاثیر گیاه است بهتر است قلمه را از 2 تا 5 سانتی متر از زیر گره ساقه جدا كنید.

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
دراسینا نقره‌ای
دراسینا ریکی
دراسینا درمنسیس
دراسینا مارگیناتا
لیندا
سانسوریا (نیزه آفریقایی)
سانسیویریا مهتابی
سانسویریا زیلانیکا
سانسیویریا ارنبرگی
 
این صفحه را به اشتراک بگذارید
 
 
صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع بلامانع است.

  Copyright © 2010-2013  www.Nargil.ir All Rights Reserved. Designed by MNSHAHAB
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد