٢٤/١١/١٤٣٥ --- 9/19/2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۲۸ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  216  نفر
بازدید امروز :  16484  بازدید
بازدید دیروز :  22902  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بامبو

 
 
حمید دیوسالر
با سلام من دوسال است بامبو دارم رشد ان خوب است هر پانزده روز قطره مخصوص خودش را می دهم وماهی یکبار ابش راعوض می کنم البته با اب معدنی و گلدون را ضد عفونی هم میکنم الان یه مدت است برگهایش کم رنگ واحساس میکنم دارد زرد میشود چند روز پیش داشتم برگهارا تمیز میکردم متوجه شدم زیر برگها حالت چربی زیاد شده تمیز کردم دوباره روی برگها همین حالت رخ داده چه کار باید بکنم علت چیست ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمال وجود افت هست.بهتر است با یک حشره کش عمومی سم پاشی نمایید (4 قطره سم مالاتیون را در یک لیتر اب حل نموده وهر ده روز یکبار روی قسمت الوده سمپاشی نمایید
سعید رحمانی
آقا ببخشید این قطره بامبو رو من توی اب ریختم . ولی به رنگ ابه . ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل طبیعیه
علی مبینی
سلام پوست قسمت پیچ بامبو حالت چروکیدگی پیدا کرده . در صورتیکه ما هم از آب معدنی و قطره مخصوص بامبو استفاده می کنیم و هم دو هفته ای یکبار گلدونشو تمیز شسته و خشک می کنیم . لطفا راهنمایی کنید . ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام بامبو را در نور غیر مستقیم قرار دهید بهتر است از آبی که 24 ساعت مانده استفاده کنید متاسفانه آب های معدنی دارای فلوراید بالایی هستند در صورتیکه ساقه زرد و یا نرم شده قسمت آسیب دیده را جدا کنید و تا تا 3 سانتی امنتهای ساقه بیشتر آب نریزید.احتمال بیماری و یا آسیب دیدن بافت پیچ خورده هست.
1 امتیاز
Nargil سلام بامبو را در نور غیر مستقیم قرار دهید بهتر است از آبی که 24 ساعت مانده استفاده کنید متاسفانه آب های معدنی دارای فلوراید بالایی هستند در صورتیکه ساقه زرد و یا نرم شده قسمت آسیب دیده را جدا کنید و تا تا 3 سانتی امنتهای ساقه بیشتر آب نریزید.احتمال بیماری و یا آسیب دیدن بافت پیچ خورده هست.
فاطمه غفاری
لطفا" چگونگی نگهداری بامبو در خاک را توضیح دهید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اگر مي‌خواهيد گياه را در خاك بكاريد، خاك مناسب بايد به نسبت مساوي از خاك برگ مرغوب يا پيت موس،‌ خاك باغچه، دانه‌هاي ريز ليكا يا پرليت و مقداري پودر قارچ كش تركيب شده باشد تا زهكشي به‌خوبي انجام شود و گياه از گزند قارچ گرفتگي نيز در امان بماند. گياه كاشته شده در درون خاك نيازي به كود ندارد به شرط آنكه خاك تركيبات مناسب و مواد مغذي كافي داشته باشد.در فاصله دو آبیاری خاک باید مرطوب باشد.همواره رهکش را بازدید کنید تا دچار پوسیدگی ریشه نشود.
آرمان
با سلام من شب عید بامبو خریدم و از شب عید تا الان فقط یک برگ درآورده؟آبش رو هر چندوقت یک بار عوض میکنم و قطره مخموص بامبو رو بهش میدم توی این پنج ماه فقط یک برگ زده... ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : بامبو به نور خوب ولی به دور از نور مستقیم آفتاب احتیاج دارد . بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند. در مجموع اگر قطر تقریبی بامبو حدود 1 سانت باشد انتظار زیادی برای رشد از این گیاه نمتوان داشت.
بابک میهن خواه
با سلام من یک گیاه بامبو دارم که ریشه دار شده و میخواستم اون رو توی خاک ( گلدان ) بکارم لطفا در این مورد راهنماییم کنید و توضیحات لازم رو بفرمائید. پیشاپیش ازتون تشکر میکنم ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام اگر مي‌خواهيد گياه را در خاك بكاريد، خاك مناسب بايد به نسبت مساوي از خاك برگ مرغوب يا پيت ماس،‌ خاك باغچه، دانه‌هاي ريز ليكا يا پرليت و مقداري پودر قارچ كش تركيب شده باشد تا زهكشي به‌خوبي انجام شود و گياه از گزند قارچ گرفتگي نيز در امان بماند. گياه كاشته شده در درون خاك نيازي به كود ندارد به شرط آنكه خاك تركيبات مناسب و مواد مغذي كافي داشته باشد.تنها زمانیکه برگ ها کمی زرد شدند می توانید نصف مقدار توصیه شده به گیاه کود دهید. این گیاهان ، باید در خاکی قرار داده شوند که مرطوب است - نه خاکی که خیلی خیس باشد- اجازه ندهید که خاک کاملاً خشک شود. سطح خاک ملاک مناسبی برای سنجش میزان رطوبت خاک نیست چرا که گاهی در بعضی مناطق تابش خورشید بر سطح گیاه باعث میشود که سطح رویی خاک خشک باشد درحالیکه خاک دارای رطوبت مناسب است. برای فهمیدن میزان رطوبت خاک بهتر است که انگشت خود را در خاک وارد کنید. اگر تا عمق سه یا چهار سانتی خاک خشک بود، وقت آبیاری خاک فرا رسیده است.
ستاره
با عرض سلام و خسته نباشی من8ماهه 2شاخه بامبودارم که برگ های یکی از آنها به کلی رنگ پریده شده و ریشه ی آنها جلبک زده ازتون میخواستم راهنماییم کنین یعنی حالشون خوب میشه؟چون خیلی دوسشون دارم و براشون نگرانم من ازنحوه ی نگهداریشون چیزی نمیدونستم که امروز یاد گرفتم مرسی از راهنمایی هاتون موفق باشین ثبت پاسخ
1 امتیاز
setare احمدی مرسی از راهنمایی خوبتون من ریشه هاش رو خیلی آروم شستم ولی باز داره شروع به جلبک زدن میکنه چیکارباید بکنم همش 1هفتست که ریشش روشستم
1 امتیاز
نارگیل سلام : سعی کنید از آب تصفیه شده برای گیاهتون استفاده کنید و مراقب باشید تا نور مستقیم به ریشه ها نرسد . تابش نور به محل ریشه بیشترین دلیل تولید جلبک می باشد .
0 امتیاز
نارگیل : با سلام سعی کنید هر دو هفته یک بار یا حتی الامکان ماهی یک بار آب آن را تعویض کنید.برای برطرف شدن جلبک می توانید به ریشه ها را به آرامی و بدون آسیب رساندن به ریشه ها زیر شیر آب بشویید. موفق باشید
raha
سلام وقت بخير ريشه بامبو من سبز شده مثل اينكه جلبك روي ان بسته ميشه كمكم كنيد تا اين مشكل و حل كنم با سپاس فراوان . ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در روش نگهداری بامبو در آب نباید تمام ساقه را در آب قرارداد ، بلکه باید فقط 3 تا 5 بند پایین آن در آب باشد . اگر تمام ساقه داخل آب قرار گیرد ، ریشه تمام سطح ساقه را می پوشاند و این از زیبایی گیاه می كاهد.لازم به یادآوریست که هر 15 الی 20 روز یک بار باید آب گیاه بامبو را عوض كرد . ، نگهداری در هوای گرم، عدم تعویض آب، قرار گرفتن در مجاورت نور زیاد و گاهی بیماری، کم‌کم زرد می‌شوند و از بین می‌روند.. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند.
سهیل
وقتیکه بامبورادرخاک میکاریم جه زمانهایی بایدبه آن آب داد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : اگر می خواهید گیاهی که رشد کرده است را در زمین بکارید، از همان قسمتی که در آب قرار داشته در خاک قرار دهید. خاک آن را مرطوب نگاه دارید. هنگامی که گیاه جا افتاد، بین آبیاری ها اجازه دهید که خاک گیاه کمی خشک شود، سپس آبیاری کنید.
سبیده نداف
ساقه های بامبو وقتی بلند شد انها رو تیکه کردم تا دوباره ریشه بزنند و تعدادش رو زیاد کنم اما ساقه ها زرد میشن و خراب میشن . قسمت های بایین شاخه ها رو ریشه داشت گذاشتم تو اب تا دوباره جوانه بزنند و برگ بدن اما خراب شد و حالت گندیدگی بیدا کرد. لطفا راهنمایی ام کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اگر بیماری گسترش پیدا کرده باشد و در ساقه پخش شده باید به فکر یک بامبو جدید باشید .

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
دراسینا ریکی
دراسینا نقره‌ای
دراسینا مارگیناتا
دراسینا درمنسیس

از همین خانواده :
لیندا
سانسیویریا ارنبرگی
سانسیویریا تریفاسکیاتا
برگ عبایی
سانسیویریا مهتابی


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد