٦/١/١٤٣٦ --- 10/31/2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۹ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
السلام علیک یا اباعبدلله الحسین       
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  233  نفر
بازدید امروز :  5888  بازدید
بازدید دیروز :  21847  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بامبو

 
 
کیوان نیکونیا
با سلام
من 4 شاخه بامبو دارم که تقریبا به یک متر رسیده اند که در آب نگهداری میکنم
برای تقویت این گیاه کود وجود دارد؟ چگونه استفاده میشود؟
در چه فصلی استفاده میشود؟

با تشکر
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : کود مخصوص بامبو معمولا در تمام فروشگاه های کشاورزی و یا گلفروشی ها یافت میشود.( NPK کود مناسبی برای بامبو میباشد) روش مصرف هم بر روی کود ذکر شده است.معمولا در فصل رشد از کود استفاده میشود.
Xylitol
چوانه را باشاخه جدا کنم یا فقط جوانه را؟ ثبت پاسخ
0 امتیاز
افسانه فرود بافتی که سالم است از زیر بند ساقه بامبو برش دهید یا 2 سانتیمتر زیر گره (جایی که جوانه از آن رویش پیدا کرده ساقه سالم همراه با جوانه) برای رشد جوانه ها ساقه و جوانه ها را با آب اسپری کنید و در گلدان تمیز با آب تمیز قرار دهید
مریم م
سلام با توجه به گفته هاتون آب منطقه ما کلر و فلوراید داره چون توی 4 ماهی که نقل مکان کردیم تمام گلهام برگ وسطشون کمرنگ شده آیا استفاده از آب جوشیده این مسئله رو رفع میکنه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام آب جوشیده شده کلر را از بین می رود ،ولی ممکنه هنوز مقداری فلوراید در آب باقی بماند ،یا یکی دو روز آب را در دمای اتاق کنار بگذارید .
کیومرث
باسلام آیااین درسته که میشه درآب گلدان شیشه ای بامبو،ماهی هم انداخت؟من یه ماهی فایترهم دارم.تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
مسعود حجار سلام من خودم داخل اب بامبوم ماهی فایترنگهداری می کنم ممشکلی نداره در ضمن مدفوع فایتر برای رشد گیاه مناسب می باشدخود فایتر مال تایلند که با بامبو بسیار مناسب و غذا دادن به ان مشکل براش بیش نمیاد وقت یک روز در هفته به ماهی غذا نده مثه خودم بنج شنبه یاعلی
1 امتیاز
مسعود حجار سلام داداش من مسعود از مشهد اره میشه انداخت خیلی خوبه فایتر من خودم 5 ماه فایترم داخل تنگ بامبوم هس دلیلیش هم اینه که بامبو تایلندی هس و فایتر هم مال تایلند هستش و بامبو وفایتر تو مزارع برنج تایلند با هم هستند از ماهی فایتر می تونی یک دونه داخل تنگت بندازی و زنده بودن فایتر بستگی به غذادادن به اون داره وخوبیش هم اینه به ریشه بامبو صدمه وارد نمی کنه داداش این شمارمه 09305664691دوس داشتی بزنک اطلاعات کامل بهت بدم باعلی
1 امتیاز
نارگیل : بله.بعضی از انواع خاصی از ماهی ها که نیاز به پمپ اکسیژن ندارد بدون هیچ مشکلی در گلدان بامبو رشد میکنند.
امیر احمدی

با سلام 

من ۵ شاخه بامبو دارم. شرایط نگهداری آن‌ها شبیه به شرایط گفته شده در سایت شماست. نور غیر مستقیم، آب معدنی یا آب جوشیده سرد شده. قطره‌ای که توش می‌ریزم مارک فلورال است. بامبو هام حدود یک هفته است که شروع به زرد شدن کرده اند. عکس‌ها رو براتون فرستادم منتظر راهنماییتون هستم.ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : قطره را یک مدت قطع نمایید .در صورتیکه به طور ناگهانی بامبوها شروع به زرد شدن کرده اند احتمالا در مصرف کود زیاده روی کرده باشید.توجه داشته باشید وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد میگردد، انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند.تا بهار اینده باید منتظر بمانید تا گیاهتان با ایجاد شرایط مناسب رو به بهبودی برود
نیما
با سلام و خسته نباشید.بامبوهای من نوک برگاش حالت زرو و سوخته شده.جاشون گرم نیست و دور از تابش مستقیم خورشید هستند.در ضمن آبش رو هم عوض نکردم مدت زیادی.چون تمیز بود.قطره هم در ماه یک بار بهش میدم و به اندازه هر شاخه یک قطره همونطور که گل فروشی بهم گفت.البته جای بامبوها رو مدتی هست عوض کردم.لطفا راهنماییم کنید با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام بامبوها گیاهان بسیار حساسی هستند و در صورت کوچک‌ ترین تماسی با مواد شیمیایی مثلا مواد‌ شوینده، نگهداری در هوای گرم، عدم تعویض آب، قرار گرفتن در مجاورت نور زیاد و گاهی بیماری، کم‌کم زرد می‌شوند و از بین می‌روند. به همین دلیل ظرف یا گلدانی که در آن نگهداری می‌شود باید ماهی یک بار شسته شود و قبل از آنکه گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود. اگر نکات بالا را مدنظر قرار دهید و بامبو را در دمای 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد و دور از نور مستقیم خورشید و باد مستقیم کولر نگه‌دارید و رطوبت لازم را برای آن فراهم کنید، پس از مدت 5 تا 7 ماه شاهد قد کشیدن عجیب این گیاه پیچ خورده و سرسبزی آن خواهید بود. تمیز نگه‌داشتن آب بامبو و با تعویض هفتگی تاثیر به سزایی در سلامت گیاه دارد. مقدار آب نیز باید تا اندازه‌ای باشد که تقریبا تا 5 سانتی‌متر بالاتر از انتهای پایینی ساقه قرار بگیرد. دو عامل برای زرد شدن بامبو مطرح است. نور مستقیم یا بیش از حد و آب لوله کشی مورد استفاده برای گیاه که حاوی مقدار بیش از حد نمک یا فلوراید است. اگر گیاه‌تان بنابه دلایلی زرد و رشد آن متوقف شده است، آن را از تابش مستقیم نور آفتاب دور کرده و آب آن را تنها از آب فیلتر شده یا آب معدنی طبیعی تامین کنید تا دوره پربار و جدیدی را آغاز کند. موفق باشید
F F
سلام با تشکر از وقتی که برای جواب دادن به سوالات میگذارید. بامبو های من بدون اینکه قطرشون زیاد بشه بلند میشوند و برگهاشون هم افتاده است.نوک برگهاش هم زرد شده .وساقشون هم چروکیده است البته من 2 سال پیش اونا رو توی خاک کاشتم.(البته عمق خاکش کمه. گلدونش هم سوراخ نیست)آیاآب دهیش مشکلی داره؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام رشد علفی گیاه نشان دهنده کمی نور هست ،به تدریج نور را افزایش دهید ،نورباید غیر مستقیم به گیاه برسد .چروک شدن ساقه نشان دهنده نرسيدن آب کافي به بالاي ساقه است و احتمالا ريشه درست کار نمي کند يا قسمتي از ساقه دچار بیماري شده است .با یک وسیله تیز مثل پیچ گوشتی یا مته بدون آسیب رساندن به ریشه انتهای گلدان حفره ای ایجاد کنید تا آب اضافی از زیر گلدان خارج شود و خاک باتلاقی نشود . ساقه را از جایی که بافت سالمی دارد قطع کنید در آب قرار دهید تا ریشه بزند و در صورت تمایل پس از ریشه دهی در خاک بکارید . اگر مي‌خواهيد گياه را در خاك بكاريد، خاك مناسب بايد به نسبت مساوي از خاك برگ مرغوب يا پيت موس،‌ خاك باغچه، دانه‌هاي ريز ليكا يا پرليت و مقداري پودر قارچ كش تركيب شده باشد تا زهكشي به‌خوبي انجام شود و گياه از گزند قارچ گرفتگي نيز در امان بماند. گياه كاشته شده در درون خاك نيازي به كود ندارد به شرط آنكه خاك تركيبات مناسب و مواد مغذي كافي داشته باشد.در فاصله دو آبياري خاک بايد مرطوب باشد.همواره زهکش را بازديد کنيد تا دچار پوسيدگي ريشه نشود.گلدان متناسب با حجم ريشه انتخاب شود.
lili
سلام ممنون از سایت خوبتون.من 2 ماهی هست که5 تا شاخه بامبو دارم که به تازگی روی ساقه اون و به خصوص زیر محل پیچ ساقه نقاط برجسته ای بوجود اومده که اونا خاکی رنگ هستند و ریشه ها اول سفید بودند ولی الان زرد شدن.میخواستم بدونم بامبو های من بیمار شدن؟اگه بله چکاری باید بکنم؟راستی باد کولر به فاصله 3 الی 4 متر برای اونا مضرِ؟آخه سر بعضی از برگا سوخته شده ولی از لحاظ نور جاشون مناسبه و قطره هم هر دوهفته 20 قطره بهشون میدم بازم ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
حمزه حق پرست سلام رنگ زرد تمایل به نارنجی طبیعی هست در مورد کود هم برای هر شاخه یک قطره هر 10 روز یک بار مناسب هست (البته به دستور روی کود بامبو هم باید دقت بشه) دما هم به یه دمای متوسط نیاز داره نه خیلی گرم و نه خیلی سرد اگه از باد مستقیم کولر دورش کنی بهتره به شرطی که شرایط نور براش فراهم بشه در ضمن بامبو به نور کامل اما به دور ازنور مستیم آفتاب احتیاج داره این رو هم بگم که اسم اصلی بامبو دراسنا ساندریانا هست
1 امتیاز
نارگیل : احتمال وجود بیمار قارچی وافت هست.اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند.علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند. دیده می شود که قسمتهایی از ساقه سفید شده و یا دچار آفت می شوند. برای این کار می توانید با یک مسواک نرم، قسمت های سفید را با آب و صابون شسته و یکساعت آن را کناری گذاشته و سپس ساقه ها را با آب زیاد بشوئید تا صابون پاک شود. در صورت وجود بیماری قارچی3 گرم سم مانکوزب را اب گلدان حل نمایید بادی که برگها را به حرکت در اورد برای گیاه مضر است وفاصله با کولر باید در حدی باشد که باعث حرکت برگهای گیاه نشود.جهت تامین رطوبت از اسپره کردن اب روی برگهای گیاه غافل نشوید.تنها زماني به اين گياه كود بدهيد كه برگ‌هاي گياه شروع به زرد شدن كرده باشد زيرا كودهاي تركيبي حاوي مقدار زيادي نمك و فسفر هستند كه مي‌توانند منجر به سوختن برگ‌ها شود.
وحید
با سلام.بنده 4 سال هست که گیاه بامبو رو نگهداری میکنم همیشه سر حال و در حال رشد بوده آب رو از دستگاه تصفیه آب یا آب معدنی براش تهیه می کنم و هر دو هفته عوض می کنم قطره بامبو هم هر ماه بهش دادم.متاسفانه متوجه شدم ریشه هاش از بین رفته یا ریزش می کنه چند تا از برگهاش رو از دست داده.چکار باید بکنم تا دوباره ریشه هاش در بیاد؟ با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : وضعیت ساقه ها اگر به صورت چروکیده باشد باید ساقه را از انتها برش دهید به گونه ای که قسمت برش خورده سفید باشد و اگر رنگ ساقه قسمت برش خورده قهوه ای و یا سیاه بود کمی بالاتر را برش دهید و این کار را تا زمانی که به قسمت سالم ساقه نرسیده اید ادامه دهید . برای اینکه بامبو دچار بیماری نشود هر از چند گاهی از قطره مخصوص بیماری بامبو استفاده کنید . روش استفاده در زمان بیماری با روش استفاده در زمان پیشگیری متفاوت است و روی جلد قوطی ذکر شده است . موفق باشید .
مهدی
یکی از بامبوهام اصلا رشد نمیکنه چیکار کنم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام مهم‌ترین نکاتی که در مورد این نوع بامبو لازم است در نظر گرفته شود، نور کافی و آب تازه است. حتی می‌توان آن را در خاک‌های ژله‌ای نگهداری کرد اما برای رشد بهتر است از تقویت‌کننده‌های مایعی استفاده ‌شود که به آب بامبو اضافه می‌کنند و گل‌فروشی‌ها آن را «غذای بامبو» می‌نامند. بامبوها گیاهان بسیار حساسی هستند و در صورت کوچک‌ترین تماسی با موادشیمیایی مثلا مواد‌شوینده، نگهداری در هوای گرم، عدم تعویض آب، قرار گرفتن در مجاورت نور زیاد و گاهی بیماری، کم‌کم زرد می‌شوند و از بین می‌روند. به همین دلیل ظرف یا گلدانی که در آن نگهداری می‌شود باید ماهی یک بار شسته شود و قبل از آنکه گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود. اگر نکات بالا را مدنظر قرار دهید و بامبو را در دمای 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد و دور از نور مستقیم خورشید و باد مستقیم کولر نگه‌دارید و رطوبت لازم را برای آن فراهم کنید، پس از مدت 5 تا 7 ماه شاهد قد کشیدن عجیب این گیاه پیچ خورده و سرسبزی آن خواهید بود. موفق باشید

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بامبو
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
دراسینا درمنسیس
دراسینا مارگیناتا
دراسینا ریکی
دراسینا نقره‌ای

از همین خانواده :
لیندا
سانسیویریا تریفاسکیاتا
سانسوریا (نیزه آفریقایی)
سانسیویریا مهتابی
سانسیویریا ارنبرگی


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد