١/١٠/١٤٣٥ --- 7/29/2014 --- ۱۳۹۳ سه شنبه ۷ مرداد امروز
 
   
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  170  نفر
بازدید امروز :  13947  بازدید
بازدید دیروز :  20867  بازدید
شفلرا آربوریکلا  -  ARBORICOLA
SCHEFFLERA ARBORICOLA : نام علمی
  ARALIACEAE  - پیچک : خانواده
تایوان و استرالیا : بومی منطقه
Dwarf Umbrella Tree , Heptapleurum arboricola : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه با کمی خاک برگ
25 درجه سانتیگراد
کمی خشک
متوسط

شفلرا آربوریکلا:

گياهي است زيبا از سرزمين استراليا و متعلق به خانواده «آرالياسه» برگها سبز رنگ روشن و براق و چرمي و دمبرگها بلند و در بخش انتهايي برگهاي پنجه اي شکل ابتدا با سه برگچه و سپس تعداد آنها به 8 عدد مي رسد، ارتفاع آن در سرزمين اصلي و در هواي آزاد به سه متر مي رسد، برعکس اکثر گياهان زينتي که با حذف جوانه انتهايي شاخه هاي جانبي شروع به ظهور مي نمايند در اين گياه فقط يک شاخه اصلي موجود است.
این درختچه همیشه سبز در حال رشد میتواند به 3 تا 6 متر برسد، آزاد ایستاده ، و یا چسبیده به تنه درختان دیگر است. برگ های آن دارای 7-9 برگچه میباشد، و هر برگچه 9-20 سانتی متر طول و 4-10 سانتی متر پهنا میتواند داشته باشد. دارای گل های خوشه ای کوچک تا 20 سانتی متر میباشد.
به نور غير مستقيم احتياج دارد، هر چند وقت يکبار گلدان را به آفتاب (صبح) منتقل نماييد، به سايه نسبتا" مقاوم است
در تابستان حداکثر درجه حرارت 27 و در زمستان حداقل آن 18 درجه سانتي گراد، چنانچه درجه حرارت بالاتر از حد معمول باشدبه جريان هواي ملايم نياز دارد
خاک را در هرحال مرطوب نگه داريد، در تابستان هفته اي 2-3 بار و در زمستان هفته اي يکبار آبياري کافي است
در تمام طول سال هفته اي دوبار غبار پاشي کنيد، چنانچه هوا خشک باشد افزودن آب به زير گلداني سنگريزه دار رطوبت پايدار ايجاد مي کند
گلدان را با کودهاي مايع يا جامد محلول در آب مخصوص گياهان زينتي و نصف ميزان توصيه شده از طرف سازنده هر دوهفته يکبار تغذيه نماييد
بهترين محيط رشد خاک ليموني با پيت است
گياه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتياج به تعويض گلان دارد، با افزايش سن گياه هر سال و يا هر دوسال يکبار، در صورت عدم امکان تعويض گلدان خاکهاي سطحي را با خاک نو و غني عوض نماييد، در صورتيکه ارتفاع گياه بيش از حد معمول است احتياج به قيم دارد
غبار پاشي جهت تاُمين رطوبت براي تميز نگهداشتن برگها کافي است و در صورت گردآلود بودن ميتوانيد با اسفنج يا پارچه مرطوب آنها را تميز نماييد. از مواد براق کننده شيميايي استفاده نکنيد ولي در صورت تمايل حد اکثر هر ماه يکبار توصيه مي گردد
شفلرا گاهى به هرس نياز پيدا مى‏كند. در صورتى كه جوانه‏هاى انتهايى بريده شوند ساقه‏هاى جانبى تحريك گشته و خود را به اطراف مى‏كشند.
شفلرا گياهي مقاوم به شرايط نامساعد محيطي است و به همين جهت مناسب براي راهروها و کريدورهاي ادارات است
تعداد برگچه هاي برگهاي جوان کم است: طبيعي است با رسيدن به مرحله بلوغ تعداد آنها به 7 برگچه مي رسد.
واريته هاي ابلق رنگ خود را از دست داده اند:نور کافي نيست، به محل روشن تري با نور غير مستقيم منتقل نماييد.
زخمهاي پنبه اي سفيد رنگ روي دمبرگها ظاهر شده اند: عامل آن حشره آفت است هر 2 هفته يکبار با سم حشره کش نفوذي سمپاشي نماييد تا علايم برطرف گردند.
ساقه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زياد است: هوا خيلي گرم است، گلدان را به محل خنکتر و مملو از اکسيژن منتقل نماييد،غبار پاشي نکنيد.
گياه پژمرده و برگها آويزان است: گياه تشنه است گلدان را بمدت 15 دقيقه درون تشت پر از آب قرار دهيد، غبار پاشي روزانه را فراموش نکنيد.
لکه هاي قهوه اي روي ساقه ها، دمبرگها و سطح زيرين برگها مشاهده مي گردند: سطح زيرين برگها را با سم حشره کش نفوذي سمپاشي و پس از 48 ساعت لکه ها را با برس مخصوص پاک کنيد.
برگها بدشکل و چسبناک و حشرات سبز رنگي روي آنها مشاهده مي گردند: آفات را با سم نفوذي يا جذبي هر هفته سمپاشي کنيد تا علايم برطرف گردند.
برگها زرد و سطح زيرين آنها تار عنکبوتي است: عامل آن کنه ريز قرمز است، گياه را هر 14 روز يکبار با سم کنه کش سمپاشي نماييد تا علايم برطرف گردند غبارپاشي در کاهش آفت مؤثر است.
برگها زرد مي شوند و ميريزند:آبياري بيش از اندازه است، اجازه دهيد سطح خاک گلدان در فاصله بين دو آبياري خشک و سپس آبياري نماييد، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد.
برگها رنگ پريده و زرد هستند:کمبود عناصر در خاک گلدان مشهود است، کمبود را با تغذيه مصنوعي هر 2 هفته يکبار جبران کنيد.
تکثير: ريشه دار نمودن قلمه ها و کاشت بذر در بهار
این گیاه معمولاً در خانه پس از مدتی به شکل تنک و پراکنده در می آید که این بهترین زمان برای تکثیر آن است. از اواسط تا اواخر بهار، با استفاده از قیچی باغبانی و یا سرشاخه زنی، گیاه را هرس و قلمه های ساقه ای و یا انتهایی را به طول ۱۰– ۷.۵سانت جدا کنید، برگ های اضافی و زائد قسمت پائین قلمه ها را که ممکن است در زیر فرو روند جداکرده و انتهای قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس در گلدانی متوسط حاوی ماسه قرار دهید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای ۲۱درجه، درو از تابش مستقیم آفتاب نگاه دارید، تا زمانیکه در بالای قلمه انتهایی ساقه یا زاویه بین برگ و ساقه در قلمه ساقه ای رویش جدید ظاهر شود. پس از ریشه دهی کیسه پلاستیکی را بردارید و گیاه را با کود مایع تغذیه کنید. زمانیکه شکل گیاه خوب و کامل شد آن را به آرامی از گلدان درآورده و در گلدانی بزرگتر حاوی کمپوست گلدانی بکارید

: منابع  

تصاویر گیاه شفلرا آربوریکلا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
ترنم طاهری

با سلام و تشکر از زحماتتان

من یکماه است گل شفلرا  خریده ام.درپشت پنجره جنوبی ساختمان که پرده آن تمام روز کشیده است و نور مستقیم ندارد نگهداری میکنم.

طبق دستور شما هفته ای یکبار آبیاری و هر 3 روز یکبار آبپاشی کردم.

اما هر روز یکی از برگها لکه قهوه ای رنگ یافته و بعد می افتد. برگ جدید هم نداده.علت را نمی دانم؟میتوانید مرا برای بهبود این گیاه و جلوگیری از ریزش برگها راهنمایی کنید؟

باتشکر

پاسخ
1 امتیاز
نارگیل احتمالا علت ریزش برگها چیز دیگری باشد.اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند. که روندی کاملا طبیعی است، میبایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت) اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا میشوند احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است.فاصله بین ابیاری با توجه به شرایط محیطی(دما،نور،رطوبت محیطی،وزش باد و...) ونیزفصل سال متغیر است. در ماهای سرد ابیاری را کمتر نماییدواجازه دهيد سطح خاک گلدان در فاصله بين دو آبياري خشک و سپس آبياري نماييد، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد.از مواد براق کننده فقط در حد یکبار در ماه استفاده شود وزیاده روی نکنید.
1 امتیاز
نارگیل : سلام : شفلرا به نور خوب ولی غیر مستقیم نیاز دارد ولی هر از چند گاهی در مقابل آفتاب ملایم قرار بگیرد تاثیر مثبتی در رشد گیاه دارد. همیشه یک دستورالعمل برای آبیاری یک گیاه خاص در فصول مختلف وجود دارد ولی این نوع آبیاری با نوع خاک هم ارتباط داشته و بسته به نوع خاک فاصله و میزان آبیاری متفاوت میباشد.قهوه ای شدن و ریزش برگ میتواند به دلیل دریافت زیادی آب باشد . برای حل این مشکل فاصله بین دو ابیاری را کمی بیشتر کنید.میزان دریافت نور را افزایش دهید . جریان هوای تازه هم برای گیاه موثر میباشد.
0 امتیاز
ترنم طاهری

با سلام و تشکر از راهنمایی هایتان، عکس برگهای شفلرا را برایتان فرستادم.لکه های سفیدی رویش هست که با دستمال مرطوب بطور کامل پاک نمی شود.نمی دانم آفت هست یا تاثیر مواد براق کننده؟ و نمی دانم علت ریزش برگها همین است یا نه؟ضمن اینکه برگهایی که این لکه ها را ندارد بیشتر میریزد.امیدوارم باز هم مرا راهنمایی کنید.

باتشکر 

0 امتیاز
ترنم طاهری با سلام و تشکر از راهنمایی هایتان، عکس برگهای شفلرا را برایتان فرستادم.لکه های سفیدی رویش هست که با دستمال مرطوب بطور کامل پاک نمی شود.نمی دانم آفت هست یا تاثیر مواد براق کننده؟ و نمی دانم علت ریزش برگها همین است یا نه؟ضمن اینکه برگهایی که این لکه ها را ندارد بیشتر میریزد.امیدوارم باز هم مرا راهنمایی کنید.

باتشکر
maryam yaminifar

سلام لطفا مرا راهنمایی کنید. برگهای شفلرای من در حال ریختن است. برگها نزدیک دمبرگ لکه های قهوه ای بزرگ دارند و می ریزند.

خواهش می کنم بگید چه کار کنم.

خیلی ممنون

پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام اگر لکه ها به صورتی هست که با دست پاک کی شوند فعالیت حشره آفت است 2 گرم سم دیازینون را در یک لیتر آب حل کنید و روی برگ ها و نقاط آلوده اسپری کنید پس از 48 ساعت لکه ها را با یک پنبه یا برس پاک کنید.
ناهید صداقت
سلام . گلدون من پشت یک پنجره جنوبیه . هفته ای دوبار بهش نصف یک پارچ آب میدم . تا حالا بهش کود ندادم وملی دوبار به فاصله ده روز از هم بهش پودر کنه کش و سم برای هزارپاهاش دادم. تمام برگهاش داره از  ساقه هاش جدا میشه و پنج تایی با هم میریزه یک دفعه ای . ترو خدا کمکم کنین. پاسخ
2 امتیاز
بهنام منائی سلام اسم گلتون چیه یا عکس بزارین
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا در مصرف سم زیاده روی کرده اید.در دادن سموم شیمیایی باید دقت شود که زیاده روی نشود.در صورت زیاده روی در مصرف کود وسموم شیمیایی باعث ایجاد مسمومیت در گیاه میشوید. مقدار صحیح مصرف حدودا یک قاشق چای خوری سم را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری وبرگ پاشی هر هفته یکبار به گیاه بدهید برای رفع اثرات مسمومیت گلدان را به حمام برده وگلدان را در ظرف بزرگتری حاوی اب (مانند وان)قرار دهید تا کل سطح خاک را در بر بگبرد وبه طور کامل از اب اشباع شود ودیگر حباب اکسیژنی از ان خارج نشود(حدودا 20 دقیقه)سپس گلدان را خارج کنید تا اب اضافی از سوراخ های انتهایی خارج گردد. بااین عمل فقط جلوی گسترش عارضه را میگیرید
0 امتیاز
ناهید صداقت گلدونم شفلرا بود....خشک شد رفت.... دیگه ندارمش....
روح اله
سلام مشکل شفلرای من هنوز حل نشده!زمستون بهتون گفتم که 1ساله خریدم ولی اصلا رشد نکرده خاک باغچه و خاک برگ دادم سوراخ های گلدان بازه جای نورگیره و به دور از سرماست هرروز برگها رو غبار پاشی میکنم2هفته 1بار ابیاری میکنم چون خاک گلدان رطوبت داره وخاک کاملا خشک نمیشه ولی هنوز خاک پیت پیدا نکردم تا به گلدان اضافه کنم!تو این مدت 2ماه که همه این شراط رو داشت اصلا رشد نکرده خداروشکر خشک هم نشده ولی میترسم خشک بشه لطفا بازم راهنمایی کنیدچون گلم رو دوست دارم. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : همین که گیاهتان سالم است نشنه خوبی است ونگران نباشید.با گرمتر شدن هوا دفعات ابیاری رابیشتر نمایید.2-3بار در هفته.از اسپره کردن اب روی برگهای گیاه غافل نشوید.برای تقویت گیاه در فصول سردهر ماه یکبارودر فصول گرم هر 2 هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید(انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید.کود کمپلکس تقویت کننده +اهن توصیه میگردد
دینا
باسلام چندوقتی خاک گلدان اپارتمانیم مگسهای ریز(شبیه مگس ترشی)دارد باتوجه باینکه جلوی نور افتاب میباشند.لطفا راهنماییم کنید.با تشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام 2 گرم از سم مالاتیون را در یک لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری به گیاه دهید.(به طور کلی بهترین زمان مناسب برای سم پاشی گیاه صبح زود یا عصر هست)
Erfan Akhavan
با سلام حدود دو هفته هست که دو عدد گلدان 4 و 5 ساله شفلرا خریدم، بعد از اولین آبیاری(روز دوم) شاهد لکه های قهوه ای در نوک و کنار بعضی از برگ ها بودم و محل اتصال برگ به ساقه تغییر ظاهری ندارد و فقط ضعیف شده و برگ بعد از دو سه روز میریزد. بعضی از برگ ها هم از وسط برگ سوراخ و خشک می شوند، به تازگی چند مورچه هم روی ساقه گیاه مشاهده کردم. هفته ای دو بار هر بار 1.2 لیتر آب می دهم و نور و دما نیز مناسب است . در موقع خرید گلدان را بزرگتر کردیم و به خاک قبلی خاک جدید اضافه نمودیم، با تشکر از راهنماییتان. پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام اگر لکه‌ها موجدار و قهوه‌ای هستند مربوط به کمبود در آبیاری است. چنانچه لکه‌ها نرم و قهوه‌ای تیره هستند نتیجه پر آبی است. آبیاری با آب خیلی سرد، نور خیلی شدید، قرار گرفتن برگ در معرض گازها و ابتلاء به بیماریها و آفات نیز باعص بروز لکه ها می شود.پشت برگ ها را هم به دقت بررسی کنید ممکن است کنه ها فعالیت داشته باشند کنه ها به صورت نقاط بسیار ریزی همراه با گرد و خاک یا تار عنکبوت هستند.هر جایی که مورچه وجود داشته باشد شته ها نیز حضور دارند.از سموم قارچکش مثل مانکوزب یا زینب و آفت کش مثل دیازینون می توانید استفاده کنید.
1 امتیاز
نارگیل ابتدا با محلول آب ولرم و صابون و یا مایع ظرف شویی پشت و روی برگ ها را خوب محلول پاشی کنید این کار را 3 بار به فاصله 4 روز تکرار کنید در صورتیکه علائم باز هم مشاهده شدند مکاتبه کنید تا سم مناسب تجویز شود.روزانه نیز برگ ها را با آب ولرم که 24 ساعت در دمای محیط مانده اسپری کنید (صبح زود یا عصر)
1 امتیاز
نارگیل موفق باشید
1 امتیاز
نارگیل یک قاشق چای خوری سم حشره کش مانند دیازینون را در یک لیتر اب حل نموده وروی قسمت های الوده اسپره نمایید (به مقداری که تمام شاخ وبرگ به محلول سم اغشته شود.زیاده روی نکنید). مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید.این کار رادر صورت نیاز 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
0 امتیاز
Erfan Akhavan با تشکر از پاسخ کامل و مفیدتان . 
با کنترل و کم کردن میزان آبیاری لکه های قهوه ای متوقف شدند.  
با دقت بیشتر متوجه وجود حشرات سفید بسیار ریزی در برخی از برگ ها شدم و چند تار ریز عنکبوتی نیز دیدم .
لطفا نحوه استفاده از سم را بفرمایید .  با تشکر.

0 امتیاز
Erfan Akhavan از راهنماییتان متشکرم.
0 امتیاز
Erfan Akhavan طبق تجویز ، از محلول مایع ظرفشویی و آب استفاده کردم و شرایط آبدهی و نور و دما را رعایت نمودم. البته نتوانستم هر روز آب را  اسپری کنم ولی همچنان البته بسیار کم، نقاط سفید ریز و مورچه وجود دارد . به تازگی روی سطح خاک یک هزارپای مرده مشاهده کردم . ریزش برگ یکی از گلدان ها بیشتر از دیگری است و باعث کم پشتی برگ های گلدان شده است . بعضی از برگ ها از محل دم برگ ضعیف شده و می ریزند. جوانه های یکی از گلدان ها کوچک و کم رشد می باشند ولی جوانه های دیگری رشد خوبی دارند . با تشکر از راهنماییتان.    
پريناز صارمي
سلام، براي تهيه خاك ليموني با پيت جهت كاشت قلمه شفلرا، آيا اين خاك با همين نام در بازار موجود هست يا بايد انواعي از خاك رو خريد و مخلوط كرد؟ اگر بايد مخلوط بشه چه خاكهايي لازم هست و به چه ميزاني بايد مخلوط بشه؟ ممنونم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل لوم یا لیمون نوعی بافت خاک است که حد واسط بین شن و رس است.لوم همان خاک خاصلخیز و یاخاک گلدانی است و به خاک رس و شن که با گیاه پوسیده آمیخته باشد گفته میشود. (مخلوطی از شن، رس و مواد آلی (برگ پوسیده) قلمه‌ را در بستر ریشه‌زایی که بافتی سبک دارد همانند مخلوط پرلایت و پیت موس به نسبت مساوی قرار دهید و محیط اطراف آنرا با دست محکم کنید تا به خوبی در بستر کاشت مستقر شود.
زهرا
با سلام گیاه شفلرای من سه شاخه دارد اما نمیدان این سه شاخه ریشه جدا از هم دارند یانه یکی از شاخه ها دچاربیماری است اما یکی از آنها سالم است میخواهم این شاخه را به گلدان دیگری منتقل کنم لطفا مرا راهنمایی کنید با سپاس فراوان پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : .در هر صورت باید شاخه مشکل دار را هرس نموده وجدا کنید
سید امیر رضایی
سلام دوست عزیز گیاهان آقای فرشاد ممنون از راهنمایتون برای گیاه بامبو کارهایی که گفتید امروز انجام دادم امیدوارم حال بامبوهام خوب بشه من یک شفلرا هم دارم که ابتدای بهار تمام برگهاش ریخت ولی بعد از یک ماه دوباره برگ جدیددر آورد ولی تعداد برگهاش خیلی کمه میخوام پر برگ بشه و دو ساقه بیشتر نداره چه طوری میشه ساقه هاشو بیشتر کنم من هر سه روز به آن آب میدم خاکش همیشه نمناکه و در دمای حدودا 20 درجه نگهداری میکنم در آپارتمان لطفاد منو راهنمایی کنید با سپاس فراوان از لطف بی پایانتان. رضایی پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : برای تحریک گیاه به چند شاخه شدن باید جوانه های انتهایی(ساقه های دراز شده) را از محلی دلخواه(با توجه به زیبایی گیاه)قطع نمایید تا گیاهتان تحریک به رشد افقی شود.گیاه را به مکانی روشنتر با نورغیر مستقیم منتقل نمایید.در صورتیکه مکان نورگیر ندارید از نور مصنوعی ایجاد نمایید.در فصول گرم هر 2 هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید(انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید
داریوش مهجوری
نارگیل عزیز سپاس از اطلاعات کاملی که در اختیار علاقه مندان میگذاری. من تصمیم به خرید گیاه شفلرا دارم. میتونم از شما خواهش کنم اطلاعاتی درباره خرید آن به من بدهید. بعنوان مثال از کجا مطمئن بشوم که گیاهی را که انتخاب کرده ام سالم است و مشکل و بیماری خاصی ندارد؟ همینطور از کجا بدانم که آیا این گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد یا خیر؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل از فروشنده گياهي با ريشه پر را تقاضا کنيد ، اين بدان معناست که از انتقال گياه به اين گلدان زمان زيادي مي گذرد و ريشه به اندازه کافي توسعه يافته و تعويض گلدان اشکالي بوجود نمي آورد. گياهي را انتخاب نماييد که برگهاي سالم و شاداب و بدون لکه زرد و سوختگي داشته باشد . دقت نماييد گياه شاداب وسرحال باشد .نوک برگها سوخته نباشد .روي برگها لک وسوراخ شده نباشد. پشت و روي برگها را بررسي کنيد تا حشرات يا مواد چسبناک ورنگي ومشکوک نداشته باشد.بیرون زدن ریشه ها از سوراخ کف گلدان نشان دهنده زمان تعویض گلدان است .معمولا فروشنده ها به موقع گلدان و خاک را تعویض می کنند .
1 امتیاز
نارگیل موفق باشید.
0 امتیاز
داریوش مهجوری واقعا از راهنمایی شما سپاسگزارم. ممنون دوست عزیز به خاطر زمانی که برای پاسخ به پرسش من گذاشتی

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص شفلرا آربوریکلا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
آرالیای دروغی
شفلرا آکتینوفیلا
پولیشیاس فابیان
قدح مریم برزیلی
پاپیتال
بونسای پاپیتال
جين سينگ کره ايی


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه