(یارب العالمین) ١٩/٦/١٤٣٥ --- Saturday, April 19, 2014 --- ۱۳۹۳ شنبه ۳۰ فروردين امروز
ورود عضویت
همکاری با ما
 
 
میهمان گرامی خوش آمدید
تالار های گفتگوی نارگیل
نیازمندی های نارگیل
عناوین کلی سایت
گیاهان زینتی آپارتمانی
گیاهان زینتی فضای باز
کاکتوس های زینتی
بونسایی - درخت در گلدان
تراریوم - باغ شیشه ای
پرورش گیاهان در آب
 
پر بازدیدترین ها
 
پر طرفدارترین ها
 
تصویر روز


آمار سایت
بازدید کننده آنلاین :  52  نفر
بازدید امروز :  4209  بازدید
بازدید دیروز :  33380  بازدید
 
 
تماس با ما نقشه سایت فروشگاه خدمات پرسش و پاسخ صفحه اصلی
شفلرا آکتینوفیلا  -  BRASSAIA ACTINOPHYLLA
SCHEFFLERA ACTINOPHYLLA : نام علمی
  ARALIACEAE  - پیچک : خانواده
جنگلهای انبوه مناطق گرمسیری و جنگلهای گالری در استرالیا (شرقی کوئینزلند و شمال) ، گینه نو و جاوا : بومی منطقه
Umbrella Tree , Octopus Tree , Amate : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه با کمی خاک برگ
25 درجه سانتیگراد
کمی خشک
متوسط

شفلرا آکتینوفیلا:

اسم علمی این گیاه Schefflera actinophylla ،از خانواده Araliaceae میباشد. این جنس از ۲۰ گونه گیاهان استوایی و استوایی همیشه سبز، درختی ودرختچه ای تشکیل یافته است.
گونه مورد نظر بومی استرلیا بوده و ارتفاعی در حدود یک تا ۲ متر وگسترشی در حدود ۷۰تا ۱۰۰ سانتی متر دارد. گیاه شفلرا رشد آهستهای داشته وتک ساقه ای می باشد.
برگهای مرکب و پنجهای این گیاه از پنج برگچه مستطیلی –تخم مرغی تشکیل شده و به رنگ سبز براق است.
شفلرا به سایه تا نور متوسط، حرارت معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد وخاک قلیایی احتیاج دارد.
کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم در لیتر، هردوهفته یکبار ، از فرودین تا مهر ماه، مورداستفاده قرار داد.
مخلوطی از خاک باغچه با کمی خاک برگ ، برای رشد ونمو این گیاه مناسب است
اگر زخمهای پنبه ای شکل سفید رنگ روی دمبرگهای شفلرا مشاهده کردید، هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی آن را سمپاشی کنید تا علایم بر طرف گردد. همچنین اگر لکه های قهوه ای روی ساقه، دمبرگ و سطح زیرین برگها به وجود آمد زیر برگها رابا سم حشره کش نفوذی سمپاشی نمائید.
برگهای بد شکل و چسبناک همراه حشرات سبز روی آنها نیز معرف فعالیت یک نوع حشره آفت روی گیاه است. با سمپاشی هفتگی علایم را برطرف کنید.
ساقه های دراز ومنحرف شفلرا در اثر هوای خیلی گرم به وجود می آید. گلدان را به محل خنکتری ببرید اما غبار پاشی نکنید. تشنگی مفرط می تواند گیاه را پژمرده و برگها را آویزان کند.
در صورتی که کمبود عناصر غذایی داشته باشیم برگها رنگپریده و زرد میشوند و همچنین آبیاری بیش از حد باعث زردی و ریزش برگها می گردد.
این گیاه را می‌توانید از اواسط تا اواخر بهار، از طریق کشت بذر ، قلمه های انتهایی ساقه و یا قلمه های ساقه ای تکثیر کنید. بذرها را به صورت پراکنده، در سینی بذر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد نگاه دارید زمانی که نهالهای بذری به طول ۵/۲ تا ۴ سانتیمتر رسیدند، آنها را بیرون آورده و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر و حاوی کمپوست گلدانی بکارید و در نور مناسب و کافی قرار دهید
در تکثیر با روش قلمه گیری ، قلمه هایی را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا کنید. انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ تا ۹ سانتیمتر ، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و قلمه را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. دما را روی ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. خاک باید مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حد خاک هم باعث فساد ریشه می شود. پس از یک ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را از روی قلمه بردارید. سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.

: منابع  

تصاویر گیاه شفلرا آکتینوفیلا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
ژاله رضایی

در مورد گیاه شفلرا،برگ های گیاه سیاه شده و در حال ریختن است،گلداه را در نور غیر مستقیم قرار دادم.چه کار کنم ریختن برگ ها متوقف شود؟

پاسخ
1 امتیاز
نارگیل شرایط نگهداری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
1 امتیاز
نارگیل در ماهای سرد ابیاری را کمتر نماییدواجازه دهيد خاک گلدان در فاصله بين دو آبياري خشک و سپس آبياري نماييد، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد. فاصله بین ابیاری با توجه به شرایط محیطی(دما،نور،رطوبت محیطی،وزش باد و...)نوع گیاه ونیزفصل سال متغیر است.
0 امتیاز
ژاله رضایی

گیاه شفلرا را در آپارتمان، نور غیر مستقیم نگه داری می کنم.یک روز در میان آب می دهم.

امير
با سلام گل شفلرا ي من در داخل پيلوت قرارداشت در زمستان آن را به داخل اتاق منتقل كردم يك ماه اول رشد بسيار خوبي داشت ولي الان برگ هاي آن درحال ريختن است البته دركنار اين گلدان محبوب شب قرارداشت كه دچار آفت شده بود براي جلوگيري از ريزش برگها وخال خاي قهوه اي برگ ها چه كاري انجام دهم . اب تشكر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام.توضیحاتتان ناقص است .چیزهایی که میتواند به تشخیص کمک کند را ذکر نکردید.لطفابرای اینکه جواب دریافت کنید توضیحات کاملی در مورد فاصله ومیزان ابیاری .شرایط دمایی.رطوبت محیط.وضعیت خاک وکودهی واخرین زمان تعویض خاک.کود وسموم استفاده شده ومقدار مصرف انها .وموارد مشکوک و... ارایه نمایید
سوزان
با سلام و تشکر گل شفلرای من بسیار بزرگ شده ولی تاحالا گل نداده وهرکدام از شاخه هایش به یکطرفی رفته سوال من اینست میتوانم از قرص اهن بعنوان تقویتی استفاده کنم باتشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : این گیاه برگ زینتی بوده وبه خاطر زیبایی برگهایش نگه داری میشود.میتوانید شاخه های بدفرم را هرس کرده وگیاه را به شکل دلخواه خود دراورید.قرص اهن توصیه نمیشود.برای تقویت گیاه در فصول سردهر ماه یکبارودر فصول گرم هر 2 هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید(انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید
میمینی
3 ماه است که گیاه شفلرا گرفتم 2 ماه ابتدایی مشکلی نداشت الان 1 ماه است ( از تیر ماه)که لکه های قهوه ای از سر برگها شروع می شود و کم کم به ساقه می رسد. از سم حشره کش نفوذی استفاده کردم خیلی رقیق درست کردم و به زیر برگها پاشیدم و فردا سطح رو و زیر برگ و سافها را با دستمال مرطوب پاک کردم. اما باز ادامه داشت گفتم شاید نور ناکافی است چون دور از پنجره قرار دارد حدود 4-5 متر . 2 روز در هوای آزاد با نور متوسط شمال گذاشتم در حیاط خلوت خانه اما باز به همان روند لکه دار شدن ادامه می دهد. آبیاری را سعی می کنم خاک را مرطوب نگه دارم اسپری هم به طور نا منظم انجام می دهم . لطفا برای بهبود آن راهنمایی کنید پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ابیاری را کمتر کنیدآبياري بيش از اندازه است، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد.ابپاشی تا رفع مشکل قطع شود.احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
حسام
سلام من کاکتوس برگ پهن (زبان مادر شوهر) و نوعی کاکتوس استوانه ای دارم مدتی هست که هر دو حالت جمع شدگی دارند و خم شده اند و دیگه سرپا و سفت نیستند هر دو کاکتوس کنار پنجره تحت نور غیر مستقیم هستند و هر 2 هفته 1 بار آب می خورند قد هر دو 25 سانت می باشد لطفا" کمکم کنید تا از بین نرند. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در فصول سرد کاکتوس ها را به حال خود رها کرده وهر ماه یکبار ابیاری نمایید.از باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان مطمئن شوید.وگیاه را در محیطی با دمای کنترل شدهقرار دهید
فاطمه مذهب جعفری
با سلام و سپاس فراوان. یکی از دوستانم 3 هفته است که یک گلدان شلفرای ابلق خریداری کرده و همان موقع گلدانش را عوض کرد. از خاک برگ به عنوان خاک جدید استفاده کرد. اما الان بعد از گذش این مدت زمان برگهایش از ساقه حالت پژمردگی پیدا میکنند و رو به پایین خم شده اندو نور کافی دارد و آبیاری هم بعد از خشک شدن سطح خاکش انجام میدهد. نگران است که مبادا از بین برود لطفا راهنمایی کنید.
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : بهتره که به این ترکیب به میزان مساوی خاک لوم هم بیافزایید . پژمردگی هم به دلیل خشکی دیدن گیاه می باشد . اجازه ندهید خاک خشک شود . گلدان را به محل کم نور تر منتقل و پس از رفع پژمردگی به محل پر نورتری منتقل کنید . هر از چند گاهی اگر در معرض هوای آزاد قرار بگیرد هم در رشد گیاه موثر بوده .
1 امتیاز
نارگیل سلام خاک لومی مخلوط خاک رس شن و مواد آلی است. دما مناسب است .گلدان را با فاصله از منبع گرمایی قرار دهید و در فاصله یک متری از پنجره (به دلیل وجود سرمای شبانه ) اگر دمای محیط خشک هست هر دو روز یک بار با آب ولرم روی برگ ها را اسپری کنید. برای گیاه کود کریستالون سبز تهیه کرده و هر دو هفته یک بار یک یک قاشق چای خوری از کود را در یک لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری به گیاه دهید.
1 امتیاز
نارگیل هوای ازاد برای رشدش خوب است ولی نه در فصل سرد ونه از طریق جابجائی.جابجایی مکرر اصلا برای گیاه مناسب نیست.مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که شرایط ثابتی را برایش فراهم نموده واگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند.توجه داشته باشید وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد میگردد، انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید... برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. باید منتظر بمانید تا گیاهتان با ایجاد شرایط مناسب رو به بهبودی برود.
0 امتیاز
فاطمه مذهب جعفری با سلام و سپاس فراوان
ابتدا از اینکه پاسخ پرسش قبلی من را دادید متشکرم ولی در پاسختان از لفظ خاک لوم صحبت کرده اید. خاک لوم چه نوع خاکی است؟
در ضمن شلفرای من هم با وجود اینکه هر 4 روز یکبار آبیاری میکنم ولی دو روز است که میبینم یکی از برگهایش به همان حالت پژمردگی خم شده. در ضمن بعد از تعویض گلدان از کوکو پیت و خاک برگ استفاده کردم در گلدان جدیدش. اما بعد از گذشت 3 هفته هنوز برگهای پایینی اش قهوه ای متمایل به بنفش میشوند و می افتند. دمای اطراف گلدان 24 درجه است. آیا گیاه گرمشه؟ یک گلدان آگلونما و پتوس هم کنارش گذاشتم.
0 امتیاز
فاطمه مذهب جعفری با سلام و سپاس فراوان
من از کوکو پیت برای تعویض خاک شلفرا به پیشنهاد گلفروش استفاده کردم. آیا باید خاکش را با خاک لوم که در پاسخ قبلی گفته بودید عوض کنم؟
در ضمن دوستم گلدونشو بعد از اینکه مقداری از خاک گلدونشو با کوکوپیت عوض کرد اونو توی حمام گذاشته. الان 2 روزه ولی هنوز تغییری نکرده. به نظرتون استفاده از فضای حمام گزینه ی خوبیه؟
0 امتیاز
فاطمه مذهب جعفری با سلام مجدد.
 گلدون شلفرام رو بعد از اینکه فرمودید هوای آزاد در رشدش موثره، دو روز توی تراس گذاشتم ولی حالا تعداد برگهای پژمرده اش به 4 رسیده. قبلا فقط یکی بود. نوک یکی از ساقه های اصلیش هم داره پژمرده میشه . انگار اصلا آب توش تیست و مثل لاستیک نرم شده. گلدون دوستم هم که همین حالتها رو داره ولی خیلی بیشتر. بزارمش توی حمام؟
محسن احساني
با سلام و ادب احتراما مستدعي است روش دقيق و كامل نحوه تكثير گياه شفلرا و بنجامين را بفرماييد. با سپاس فراوان پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام تکثیر شفلرا : از اواسط تا اواخر بهار، با استفاده از قیچی باغبانی و یا سرشاخه زنی، گیاه را هرس و قلمه های ساقه ای و یا انتهایی را به طول ۱۰– ۷.۵سانت جدا کنید، برگ های اضافی و زائد قسمت پائین قلمه ها را که ممکن است در زیر فرو روند جداکرده و انتهای قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس در گلدانی متوسط حاوی ماسه قرار دهید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای ۲۱درجه، درو از تابش مستقیم آفتاب نگاه دارید، تا زمانیکه در بالای قلمه انتهایی ساقه یا زاویه بین برگ و ساقه در قلمه ساقه ای رویش جدید ظاهر شود. پس از ریشه دهی کیسه پلاستیکی را بردارید و گیاه را با کود مایع تغذیه کنید. زمانیکه شکل گیاه خوب و کامل شد آن را به آرامی از گلدان درآورده و در گلدانی بزرگتر حاوی کمپوست گلدانی بکارید تکثیر بنجامین قلمه ای انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر با قیچی باغبانی جدا کنید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و تک تک در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید و با کیسه پلاستیکی بپوشانید. این در صورتی است که محیط خیلی خشک باشد. افتادن ناگهانی برگ، علامتی برای روبه نابودی رفتن یا و اشکالی در عمل تکثیر است. اگر ریشه دهی سالم و مناسب انجام شد، قلمه ها را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید بهترین زمان اواسط بهار تا اوایل تابستان است.
فرانك
سلام به خاطر راهنماييهاي لازم در مورد پرورش گل واقعاً از شما ممنونم من يك شفلرا دارم كه دائم برگاش مي ريزهحتي زماني كه رطوبت كافي دارهو الان هم كه هوا گرم شده فكر نمي كردم بايد مثل فصل سرما بهش اب بدم كه ديدم برگاش داره جمع مي شه ولي نمي دونم علت ريزش برگها با وجود رطوبت كافي چيه، نور هم متوسط است پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با گرم شدن هوا باید دفعات ابیاری را افزایش دهید.در بهار 2-3 بار در هفته
شیرین ق م
باسلام شفلرای من دردمای25باآبیاری وغبارپاشی2باردرهفته ونورملایم باخاک شامل خاک باغچه خاک برگ وکمپوس نگهداری میشود.ما حدود1 ماه است که روی برگهای آن لکه های قهوه ای ظاهر شده وبرگهای آن میریزد باسم آفتکش کنه2بارسمپاشی کردم اماهنوز ریزش برگها ادامه دارد لطفادراسرع وقت مراراهنمایی کنید باسپاس پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : میزان آبیاری را در این فصل به یکبار در هفته کاهش دهید. علت ریزش برگها بیشتر بخاطر آبیاری زیاد است . به طور کل گیاهان در فصل سرما به آبیاری کمتری نیاز دارند.
سایه بهاری
با سلام و تشکر از سایت خوب شما
لطفا توضیح دهید غیر از روش گفته شده در سایت جهت ریشه زایی شفلرا روش دیگری نیز وجود دارد؟ مثلا ساقه ها در آب ریشه دار میشوند؟
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل ممکن است در اب هم ریشه دار شود ولی معمولا قلمه ها را در ماسه یا پرلیت ریشه دار میکنند واستفاده از اب روش استانداردی نیست وگیاهان یا تولید ریشه نمیکنند ویاپس از انتقال گیاه به خاک دچار مشکل خواهد شد.

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص شفلرا آکتینوفیلا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
شفلرا آربوریکلا
آرالیای دروغی
آرالیای برگ پهن
جين سينگ کره ايی
پاپیتال
جینسنگ آمریکایی
پاپیتال
 
این صفحه را به اشتراک بگذارید
 
 
صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع بلامانع است.

  Copyright © 2010-2013  www.Nargil.ir All Rights Reserved. Designed by MNSHAHAB
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد