٢٩/١٢/١٤٣٥ --- 10/24/2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۲ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  242  نفر
بازدید امروز :  15162  بازدید
بازدید دیروز :  22400  بازدید
شفلرا آکتینوفیلا  -  BRASSAIA ACTINOPHYLLA
SCHEFFLERA ACTINOPHYLLA : نام علمی
  ARALIACEAE  - پیچک : خانواده
جنگلهای انبوه مناطق گرمسیری و جنگلهای گالری در استرالیا (شرقی کوئینزلند و شمال) ، گینه نو و جاوا : بومی منطقه
Umbrella Tree , Octopus Tree , Amate : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه با کمی خاک برگ
25 درجه سانتیگراد
کمی خشک
متوسط

شفلرا آکتینوفیلا:

اسم علمی این گیاه Schefflera actinophylla ،از خانواده Araliaceae میباشد. این جنس از ۲۰ گونه گیاهان استوایی و استوایی همیشه سبز، درختی ودرختچه ای تشکیل یافته است.
گونه مورد نظر بومی استرلیا بوده و ارتفاعی در حدود یک تا ۲ متر وگسترشی در حدود ۷۰تا ۱۰۰ سانتی متر دارد. گیاه شفلرا رشد آهستهای داشته وتک ساقه ای می باشد.
برگهای مرکب و پنجهای این گیاه از پنج برگچه مستطیلی –تخم مرغی تشکیل شده و به رنگ سبز براق است.
شفلرا به سایه تا نور متوسط، حرارت معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد وخاک قلیایی احتیاج دارد.
کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم در لیتر، هردوهفته یکبار ، از فرودین تا مهر ماه، مورداستفاده قرار داد.
مخلوطی از خاک باغچه با کمی خاک برگ ، برای رشد ونمو این گیاه مناسب است
اگر زخمهای پنبه ای شکل سفید رنگ روی دمبرگهای شفلرا مشاهده کردید، هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی آن را سمپاشی کنید تا علایم بر طرف گردد. همچنین اگر لکه های قهوه ای روی ساقه، دمبرگ و سطح زیرین برگها به وجود آمد زیر برگها رابا سم حشره کش نفوذی سمپاشی نمائید.
برگهای بد شکل و چسبناک همراه حشرات سبز روی آنها نیز معرف فعالیت یک نوع حشره آفت روی گیاه است. با سمپاشی هفتگی علایم را برطرف کنید.
ساقه های دراز ومنحرف شفلرا در اثر هوای خیلی گرم به وجود می آید. گلدان را به محل خنکتری ببرید اما غبار پاشی نکنید. تشنگی مفرط می تواند گیاه را پژمرده و برگها را آویزان کند.
در صورتی که کمبود عناصر غذایی داشته باشیم برگها رنگپریده و زرد میشوند و همچنین آبیاری بیش از حد باعث زردی و ریزش برگها می گردد.
این گیاه را می‌توانید از اواسط تا اواخر بهار، از طریق کشت بذر ، قلمه های انتهایی ساقه و یا قلمه های ساقه ای تکثیر کنید. بذرها را به صورت پراکنده، در سینی بذر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد نگاه دارید زمانی که نهالهای بذری به طول ۵/۲ تا ۴ سانتیمتر رسیدند، آنها را بیرون آورده و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر و حاوی کمپوست گلدانی بکارید و در نور مناسب و کافی قرار دهید
در تکثیر با روش قلمه گیری ، قلمه هایی را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا کنید. انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ تا ۹ سانتیمتر ، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و قلمه را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. دما را روی ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. خاک باید مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حد خاک هم باعث فساد ریشه می شود. پس از یک ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را از روی قلمه بردارید. سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.

: منابع  

تصاویر گیاه شفلرا آکتینوفیلا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
AMIR FAR
با سلام من يك شفلرا دارم وقتي تو بالكنه خوب رشد مي كنه ولي وقتي ميارم داخل خونه با اينكه كنار پنجره مي زارمش و تقريباً و نور هم تقريباً كم تا متوسطه ولي بدون زرد شدن و پژمرده شدن يكهو شروع به ريزش برگهاي سبزش ميكنه علت چيه ؟ آيا اين گياه به كمبود اكسيژن يا وجود هواي راكد در اتاق حساسه؟لطفاً راهنمايي كنيد با توجه به فرا رسيدن فصل سرما اگه تو بالكن بمونه سرما آسيب بهش مي زنه يا خير ؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل دمای گیاه نباید به یکباره تغییر کند ،همچنین زمانیکه گیاه را ا زمکان خنک تر با اکسیژن بیشتری به مکان گرم تری می برید دچار تنش می شود در محیط منزل با استفاده از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب طوری که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد و یا غبارپاشی با آب ولرم و بدون املاح ،رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم کنید ،آبیاری منظم باشد در فاصله دو آبیاری سطح خاک کمی مرطوب باشد .کاملا سیراب کنید تا چند قطره آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.دما در زمستان از 18 کمتر نشود.
میمینی
3 ماه است که گیاه شفلرا گرفتم 2 ماه ابتدایی مشکلی نداشت الان 1 ماه است ( از تیر ماه)که لکه های قهوه ای از سر برگها شروع می شود و کم کم به ساقه می رسد. از سم حشره کش نفوذی استفاده کردم خیلی رقیق درست کردم و به زیر برگها پاشیدم و فردا سطح رو و زیر برگ و سافها را با دستمال مرطوب پاک کردم. اما باز ادامه داشت گفتم شاید نور ناکافی است چون دور از پنجره قرار دارد حدود 4-5 متر . 2 روز در هوای آزاد با نور متوسط شمال گذاشتم در حیاط خلوت خانه اما باز به همان روند لکه دار شدن ادامه می دهد. آبیاری را سعی می کنم خاک را مرطوب نگه دارم اسپری هم به طور نا منظم انجام می دهم . لطفا برای بهبود آن راهنمایی کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ابیاری را کمتر کنیدآبياري بيش از اندازه است، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد.ابپاشی تا رفع مشکل قطع شود.احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
راش
با سلام گیاه شفلرای من قبلا رشد خوبی داشت ولی به تازگی برگهاش رنگ پریده و زرد شده این برگهای زرد با برخورد دست به راحتی می ریزند و پشت برگ های آن لکه های قهوه ای مشاهده می شود.شرایط که برای این گیاه فراهم کرده ام وجود نور کافی است طوری که نه کاملا در معرض آفتاب بوده و نه کاملا سایه است. دمای تقریبا 25 درجه با جریان هوای ملایم دارد. آبیاری آن هر روز صورت می گیرد. خاک گلدان 2 ماه قبل تعویض شده. خاک استفاده شده برای تعویض، خاک قبلی که در هنگام خرید در آن بود به همراه خاک برگ جدید اضافه شده است که با هم مخلوط کردم. وجود اب کافی برگهای گیاه حالت آویزان دارد و گیاه رنگ پریده با لکه های قهوه ای پشت برگ دارد. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : دفعات ابیاری را کم نمایید.سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید ویا داخل زیر گلدانی (بین گلدان و زیر گلدانی) یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد. احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
الهام درخشانی
برای زیاد شدن گیاه 10سانتیم ک تازه از گیاه مادری جداش کردم چیکار مدتونم میکنمطفا راهنماییم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام گیاه تازه جدا شده همانند گیاه تازه روییده شده است ،نور متوسط و غیر مستقیم باشد و با عادت کردن گیاه به مکان پر نور تری منتقل شود ،با کود مایع نصف غلظت توصیه شده تقویت شود ،روی برگ ها غبا رپاشی شود و در آبیاری زیاده روی نشود .به اندازه ای که خاک کمی مرطوب شود .
سروش
بر رو و زیر برگ کنههایی اول به رنگ سبز و بعد قهوه ای می شون چه سمی استفاده کنم؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : در صورتی که از کنه بودن افت اطمینان دارید از یک کنه کش مانندپروپال یااپولو استفاده نمایید(3 گرم سم را در یک لیتر اب حل نمایید ورووزیر بگها اسپره نمایید.راه دیگر شستشوی برگ ها با محلول رقیق اب گرم و صابون است.
ناذیا
با سلام و تشکر.یک ماه پیش یک گلدان شفلرای ابلق سرحال خریدم.بتازگی روی برگهایی از آن لکه های قهوه ای دیده میشود.که پس از مدتی خودبخود میریزند.این لکه ها گاهی خیلی پررنگ و قهوه ای سوخته میشوند.هفته ای دو بار آبیاری میشه و نور متوسطی داره.هر دو یا سه هفته یکبار کود محلول داده میشه.گلدان هنوز تعویض نشده.لطفا راهنمایی بفرمایید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : فاصله بین ابیاری با توجه به شرایط محیطی مختلف متفاوت است. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری (حدودا2-3گرم)سم افت کش( مالاتیون)+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.دقت کنید گیاهان را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ای که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند.
علی کلهر
داخل درخت من مورچه لونه کرده با چه سمی باید این مورچه هارو از بین ببرم که به گیاه صدمه ای نرسه لطفآ زود کمک کنید کمک فوری. فکر میکنم که مورچه ها داخل خاک لونه کرده باشن ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : درمورد افت یک قاشق چای خوری سم(مالاتیون یا دیازینون یا سوین) را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید ومقداری روی نقاط الوده اسپره نمایید.10 روز بعد این کار را تکرار نمایید.
فاطمه مذهب جعفری
با سلام و سپاس فراوان. یکی از دوستانم 3 هفته است که یک گلدان شلفرای ابلق خریداری کرده و همان موقع گلدانش را عوض کرد. از خاک برگ به عنوان خاک جدید استفاده کرد. اما الان بعد از گذش این مدت زمان برگهایش از ساقه حالت پژمردگی پیدا میکنند و رو به پایین خم شده اندو نور کافی دارد و آبیاری هم بعد از خشک شدن سطح خاکش انجام میدهد. نگران است که مبادا از بین برود لطفا راهنمایی کنید.
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : بهتره که به این ترکیب به میزان مساوی خاک لوم هم بیافزایید . پژمردگی هم به دلیل خشکی دیدن گیاه می باشد . اجازه ندهید خاک خشک شود . گلدان را به محل کم نور تر منتقل و پس از رفع پژمردگی به محل پر نورتری منتقل کنید . هر از چند گاهی اگر در معرض هوای آزاد قرار بگیرد هم در رشد گیاه موثر بوده .
1 امتیاز
نارگیل سلام خاک لومی مخلوط خاک رس شن و مواد آلی است. دما مناسب است .گلدان را با فاصله از منبع گرمایی قرار دهید و در فاصله یک متری از پنجره (به دلیل وجود سرمای شبانه ) اگر دمای محیط خشک هست هر دو روز یک بار با آب ولرم روی برگ ها را اسپری کنید. برای گیاه کود کریستالون سبز تهیه کرده و هر دو هفته یک بار یک یک قاشق چای خوری از کود را در یک لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری به گیاه دهید.
1 امتیاز
نارگیل هوای ازاد برای رشدش خوب است ولی نه در فصل سرد ونه از طریق جابجائی.جابجایی مکرر اصلا برای گیاه مناسب نیست.مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که شرایط ثابتی را برایش فراهم نموده واگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند.توجه داشته باشید وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد میگردد، انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید... برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. باید منتظر بمانید تا گیاهتان با ایجاد شرایط مناسب رو به بهبودی برود.
0 امتیاز
فاطمه مذهب جعفری با سلام و سپاس فراوان
ابتدا از اینکه پاسخ پرسش قبلی من را دادید متشکرم ولی در پاسختان از لفظ خاک لوم صحبت کرده اید. خاک لوم چه نوع خاکی است؟
در ضمن شلفرای من هم با وجود اینکه هر 4 روز یکبار آبیاری میکنم ولی دو روز است که میبینم یکی از برگهایش به همان حالت پژمردگی خم شده. در ضمن بعد از تعویض گلدان از کوکو پیت و خاک برگ استفاده کردم در گلدان جدیدش. اما بعد از گذشت 3 هفته هنوز برگهای پایینی اش قهوه ای متمایل به بنفش میشوند و می افتند. دمای اطراف گلدان 24 درجه است. آیا گیاه گرمشه؟ یک گلدان آگلونما و پتوس هم کنارش گذاشتم.
0 امتیاز
فاطمه مذهب جعفری با سلام و سپاس فراوان
من از کوکو پیت برای تعویض خاک شلفرا به پیشنهاد گلفروش استفاده کردم. آیا باید خاکش را با خاک لوم که در پاسخ قبلی گفته بودید عوض کنم؟
در ضمن دوستم گلدونشو بعد از اینکه مقداری از خاک گلدونشو با کوکوپیت عوض کرد اونو توی حمام گذاشته. الان 2 روزه ولی هنوز تغییری نکرده. به نظرتون استفاده از فضای حمام گزینه ی خوبیه؟
0 امتیاز
فاطمه مذهب جعفری با سلام مجدد.
 گلدون شلفرام رو بعد از اینکه فرمودید هوای آزاد در رشدش موثره، دو روز توی تراس گذاشتم ولی حالا تعداد برگهای پژمرده اش به 4 رسیده. قبلا فقط یکی بود. نوک یکی از ساقه های اصلیش هم داره پژمرده میشه . انگار اصلا آب توش تیست و مثل لاستیک نرم شده. گلدون دوستم هم که همین حالتها رو داره ولی خیلی بیشتر. بزارمش توی حمام؟
mar yam
سلام ضمن تشکر پیشاپیش از پاسخگویی شما، من یک قلمه از شفلرا گرفته ام که مدت یک هفته است در آب گذاشته ام، اما به مرور زمان برگها حالت افتاده و بی حال پیدا کرده اند. به چه صورت میبایست جهت کاشت و ریشه گرفتن از این قلمه عمل کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام کمی بی طراوت شدن برگ ها طبیعی هست ،اگر انتهای ساقه قهوه ای یا شل نشده باشد مشکلی ندارد ، البته بهتره از اول قلمه در خاک زده شود تا کمتر دچار مشکل شوید .در روش قلمه گیری ، قلمه هایی را به طول 8 تا 10 سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا کنید. انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه 6 تا 9 سانتیمتر ، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و قلمه را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. دما را روی 21 تا 24 درجه سانتیگراد تنظیم کرده و قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. خاک باید مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حد خاک هم باعث فساد ریشه می شود. پس از یک ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را از روی قلمه بردارید. سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه 13 سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.
samira
سلام خسته نباشید.گلمو 1ماهیه خریدم.2هفته پیش گلدونشو باخاکش عوض کردم.خاکش پیت ماسه باپرلیت دونه ریز کنار پنجره شمالی ابلقه و قدش تقریبا1متره ابیاریشم هر4_5روز 1بار.روی برگاش لکه های قهوه ای میزنه و شل منشه میفته تا الان 20 برگی اینجوری شدن توی خاکش هزارپاهای ریز ریز بود2 شبیه سم دیازینون پاش وروی برگاش اسپری کردم. مشکلش طی زمان رفع میشه یا دلیل دیگه ای داره. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سمی که موثر بوده 3 بار با فاصله 10روز سمپاشی کنید ونیز سمپاشی رادر مورد تمام گیاهان سالم وبیمار موجود در منزلتان انجام دهید.مقداری سم را هم در اب حل نموده وبه صورت ابیاری به خاک گلدانتان بدهید

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص شفلرا آکتینوفیلا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
آرالیای دروغی
شفلرا آربوریکلا

از همین خانواده :
قدح مریم برزیلی
آرالیای برگ پهن
پاپیتال
پاپیتال
جين سينگ کره ايی


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد