٢٦/١/١٤٣٦ --- 11/20/2014 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۹ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  235  نفر
بازدید امروز :  24572  بازدید
بازدید دیروز :  23818  بازدید
شفلرا آکتینوفیلا  -  BRASSAIA ACTINOPHYLLA
SCHEFFLERA ACTINOPHYLLA : نام علمی
  ARALIACEAE  - پیچک : خانواده
جنگلهای انبوه مناطق گرمسیری و جنگلهای گالری در استرالیا (شرقی کوئینزلند و شمال) ، گینه نو و جاوا : بومی منطقه
Umbrella Tree , Octopus Tree , Amate : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه با کمی خاک برگ
25 درجه سانتیگراد
کمی خشک
متوسط

شفلرا آکتینوفیلا:

اسم علمی این گیاه Schefflera actinophylla ،از خانواده Araliaceae میباشد. این جنس از ۲۰ گونه گیاهان استوایی و استوایی همیشه سبز، درختی ودرختچه ای تشکیل یافته است.
گونه مورد نظر بومی استرلیا بوده و ارتفاعی در حدود یک تا ۲ متر وگسترشی در حدود ۷۰تا ۱۰۰ سانتی متر دارد. گیاه شفلرا رشد آهستهای داشته وتک ساقه ای می باشد.
برگهای مرکب و پنجهای این گیاه از پنج برگچه مستطیلی –تخم مرغی تشکیل شده و به رنگ سبز براق است.
شفلرا به سایه تا نور متوسط، حرارت معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد وخاک قلیایی احتیاج دارد.
کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم در لیتر، هردوهفته یکبار ، از فرودین تا مهر ماه، مورداستفاده قرار داد.
مخلوطی از خاک باغچه با کمی خاک برگ ، برای رشد ونمو این گیاه مناسب است
اگر زخمهای پنبه ای شکل سفید رنگ روی دمبرگهای شفلرا مشاهده کردید، هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی آن را سمپاشی کنید تا علایم بر طرف گردد. همچنین اگر لکه های قهوه ای روی ساقه، دمبرگ و سطح زیرین برگها به وجود آمد زیر برگها رابا سم حشره کش نفوذی سمپاشی نمائید.
برگهای بد شکل و چسبناک همراه حشرات سبز روی آنها نیز معرف فعالیت یک نوع حشره آفت روی گیاه است. با سمپاشی هفتگی علایم را برطرف کنید.
ساقه های دراز ومنحرف شفلرا در اثر هوای خیلی گرم به وجود می آید. گلدان را به محل خنکتری ببرید اما غبار پاشی نکنید. تشنگی مفرط می تواند گیاه را پژمرده و برگها را آویزان کند.
در صورتی که کمبود عناصر غذایی داشته باشیم برگها رنگپریده و زرد میشوند و همچنین آبیاری بیش از حد باعث زردی و ریزش برگها می گردد.
این گیاه را می‌توانید از اواسط تا اواخر بهار، از طریق کشت بذر ، قلمه های انتهایی ساقه و یا قلمه های ساقه ای تکثیر کنید. بذرها را به صورت پراکنده، در سینی بذر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد نگاه دارید زمانی که نهالهای بذری به طول ۵/۲ تا ۴ سانتیمتر رسیدند، آنها را بیرون آورده و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر و حاوی کمپوست گلدانی بکارید و در نور مناسب و کافی قرار دهید
در تکثیر با روش قلمه گیری ، قلمه هایی را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا کنید. انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ تا ۹ سانتیمتر ، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و قلمه را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. دما را روی ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. خاک باید مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حد خاک هم باعث فساد ریشه می شود. پس از یک ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را از روی قلمه بردارید. سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.

: منابع  

تصاویر گیاه شفلرا آکتینوفیلا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
شیرین
با سلام و خسته نباشید ..یک هفته گذشته گیاه(شفلرا) بسیار شادابی خریداری کردیم..در این یک هفته برگ ریزی پیدا کرده و روی برگهایی که افتاده لکه های قهوه ای ایجاد شده..در ضمن کرم های کوچکی هم درون خاک مشاهده شده..لازم به ذکر است..شفلرا گلدان بزرگی دارد و تا الان سه بار ابیاری شده.. از راهنمایی شما سپاسگزارم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : طبیعی است.هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید برخی از برگ های آن زرد یا قهوه ای می شوند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. .شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید.. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. مشکلات گیاه تا دو هفته پس از جابجایی طبیعی است وبه مرور کم میگردد.در مورد کرم ها یک قاشق سوپ خوری سم(مالاتیون یا دیازینون) را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید.10 روز بعد این کار را تکرار نمایید.
مارال
با سلام گیاه شفلرایی حدودیکماه پیش هدیه گرفتم اول سرحال بود اما بعد یک هفته برگهایی پایین پژمرده و اویزان شده ( شاداب نیستند ) پشت بعضی برگها نیز لگه هایی قهوه ای شده و می ریزد مشکل چیست؟ با تشکر ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : سلام : احتمالا آباری بیش از حد وهمچنین هنگام آبیاری از ریختن آب روی خود گیاه خود داری کنید . یکی از دلایل این عارضه ریختن آب روی گیاه میباشد.
hamideh nazarian
سلام.خسته نباشید. گل شفرای من از شمال خریداری وبه کرج منتقل شده.قدش تقریبا 1/5متره. به فاصله 5متری از پنجره جنوبی قرار داره. مدتیه روی برگهاش لکه های قهوه ای ایجاد میشه و بعد از مدتی برگهاش میریزن. میشه لطفا راهنماییم کنید که چه کارش کنم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل احتمال بیماری قارچی یا آفت هست ،2 گرم قارچ کش مانکوزب را در یک لیتر آب حل کنید ،سپس پشت و روی برگ ها را سم پاشی کنید طوری که تمام زوایای برگ آغشته به سم شود ،در صورت لزوم 10 روز بعد مجددا سم پاشی را تکرار کنید .
0 امتیاز
نارگیل سلام احتمال بیماری قارچی یا آفت هست ،2 گرم قارچ کش مانکوزب را در یک لیتر آب حل کنید ،سپس پشت و روی برگ ها را سم پاشی کنید طوری که تمام زوایای برگ آغشته به سم شود ،در صورت لزوم 10 روز بعد مجددا سم پاشی را تکرار کنید .
حمید اکبری
با درود من به تازگی یه گیاه شفلرا خریدم (حدودا سه هفته)خاک و گلدانش همون موقع عوض شده هفته ای دو بار آب و اسپری میکنم نورش خوب دما28 درجه چند روزه وسط برگاش قهوه ای میشه و می افته در ضمن زیر برگ شیره یا بافت پنبه ای هم نداره رفتم بازار گل محلاتی همه جور راهنمائی شدم همین باعث شده بدتر گیج بشم لطفا راهنمائی کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام دما را کمی خنک تر کنید حدود 22 درجه ،گیاه در معرض نور مستقیم و با باد کولر نباشد ،غبار پاشی در آفتاب صورت نگیرد و از آب بدون املاح استفاده کنید ،موارد مشکوک را بررسی کنید مثل خشکی دیدن خاک ،زیاده روی در کود دهی و یا بیماری ...
نرگس
سلام .دلیل به وجود امدن لکهای قهوه ای روی برگهای شفلرا چیست؟(حدود سه هفته است گیاه خریداری شده) ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : اگر لکه‌ها موجدار و قهوه‌ای هستند مربوط به کمبود در آبیاری است. چنانچه لکه‌ها نرم و قهوه‌ای تیره هستند نتیجه پر آبی است.
مهرداد غروی
سلام خسته نباشید برگ های شفلر زرد شده به نظر شما چه کار کنم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل زردی برگها علل متعددی میتواند داشته باشد.ابیاری بیش از حد.نامناسب بودن وضعیت زهکش وجمع شدن اب در زیر گلدانی،وضعیت نامناسب خاک وعدم تغذیه گیاه،ابیاری با اب حاوی کلر وفلوراید،وجود افت،افتاب تند وشدید ویا نورکم و...شما باید علت را بیابید
مریم حسنلوئی
+1 عالی ثبت پاسخ
محمد چگيني
باسلام ودرود من حدود 1ماه است كه اين گياه را خريداري كردم وخاك وگلدان آن را همان موقع عوض كردم ومشكل گل من زرد شدن برگها وريزش برگ ومشاهده كردم دانه هاي سفيد پنبه اي شكل وبرگهاي روغني آبياري هفته اي دومرتبه وگلدان داخل اتاق با نور متوسط ودماي 27 درجه محبت كنيد راهنمايي كنيد چه سمي استفاده كنم ضمنا ديشب با آب وصابون برگهايش را تميز كردم ولي باز بااين حال چه بايد كنم. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل گیاه شما دچار افت شپشک ارد الود شده است که باید از سم دیازینون یا کنفیدور برای مبارزه استفاده نمایید
0 امتیاز
محمد چگيني
0 امتیاز
محمد چگيني
mersede
برگهای گیاه شفلرا من به سمت داخل جمع میشود علت چیست؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : جمع شدگی برگ ها علل متعددی دارد.موارد زیر را چک نمایید:نور زیاد(افتاب مستقیم).گرمای زیاد(یا نزدیکی به وسایل گرمایی).سرما(دمای کمتر از 15 درجه) وجود افت یا بیماری.
.... قدرتی
با عرض سلام. من حدودا یک ماهه که گیاهه شفلرا را خریداری کردم ولی فقط 2 برگ جدید زده.. روند رشدش طبیعیه یا مشکلی هست؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام گلدان را در مکانی با نور خوب (نور فیلتر شده ) قرار دهید ،آبیاری و غبار پاشی گیاه به طور منظم انجام شود ،هر دو هفته یکبار نیزبا کود کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی تقویت شود .

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص شفلرا آکتینوفیلا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
آرالیای دروغی
شفلرا آربوریکلا

از همین خانواده :
پاپیتال
بونسای پاپیتال
جینسنگ آمریکایی
پاپیتال
آرالیای برگ پهن


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد