١١/٤/١٤٣٦ --- 2/1/2015 --- ۱۳۹۳ يکشنبه ۱۲ بهمن امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  276  نفر
بازدید امروز :  17175  بازدید
بازدید دیروز :  28981  بازدید
شفلرا آکتینوفیلا  -  BRASSAIA ACTINOPHYLLA
SCHEFFLERA ACTINOPHYLLA : نام علمی
  ARALIACEAE  - پیچک : خانواده
جنگلهای انبوه مناطق گرمسیری و جنگلهای گالری در استرالیا (شرقی کوئینزلند و شمال) ، گینه نو و جاوا : بومی منطقه
Umbrella Tree , Octopus Tree , Amate : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه با کمی خاک برگ
25 درجه سانتیگراد
کمی خشک
متوسط

شفلرا آکتینوفیلا:

اسم علمی این گیاه Schefflera actinophylla ،از خانواده Araliaceae میباشد. این جنس از ۲۰ گونه گیاهان استوایی و استوایی همیشه سبز، درختی ودرختچه ای تشکیل یافته است.
گونه مورد نظر بومی استرلیا بوده و ارتفاعی در حدود یک تا ۲ متر وگسترشی در حدود ۷۰تا ۱۰۰ سانتی متر دارد. گیاه شفلرا رشد آهستهای داشته وتک ساقه ای می باشد.
برگهای مرکب و پنجهای این گیاه از پنج برگچه مستطیلی –تخم مرغی تشکیل شده و به رنگ سبز براق است.
شفلرا به سایه تا نور متوسط، حرارت معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد وخاک قلیایی احتیاج دارد.
کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم در لیتر، هردوهفته یکبار ، از فرودین تا مهر ماه، مورداستفاده قرار داد.
مخلوطی از خاک باغچه با کمی خاک برگ ، برای رشد ونمو این گیاه مناسب است
اگر زخمهای پنبه ای شکل سفید رنگ روی دمبرگهای شفلرا مشاهده کردید، هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی آن را سمپاشی کنید تا علایم بر طرف گردد. همچنین اگر لکه های قهوه ای روی ساقه، دمبرگ و سطح زیرین برگها به وجود آمد زیر برگها رابا سم حشره کش نفوذی سمپاشی نمائید.
برگهای بد شکل و چسبناک همراه حشرات سبز روی آنها نیز معرف فعالیت یک نوع حشره آفت روی گیاه است. با سمپاشی هفتگی علایم را برطرف کنید.
ساقه های دراز ومنحرف شفلرا در اثر هوای خیلی گرم به وجود می آید. گلدان را به محل خنکتری ببرید اما غبار پاشی نکنید. تشنگی مفرط می تواند گیاه را پژمرده و برگها را آویزان کند.
در صورتی که کمبود عناصر غذایی داشته باشیم برگها رنگپریده و زرد میشوند و همچنین آبیاری بیش از حد باعث زردی و ریزش برگها می گردد.
این گیاه را می‌توانید از اواسط تا اواخر بهار، از طریق کشت بذر ، قلمه های انتهایی ساقه و یا قلمه های ساقه ای تکثیر کنید. بذرها را به صورت پراکنده، در سینی بذر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد نگاه دارید زمانی که نهالهای بذری به طول ۵/۲ تا ۴ سانتیمتر رسیدند، آنها را بیرون آورده و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر و حاوی کمپوست گلدانی بکارید و در نور مناسب و کافی قرار دهید
در تکثیر با روش قلمه گیری ، قلمه هایی را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا کنید. انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ تا ۹ سانتیمتر ، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و قلمه را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. دما را روی ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. خاک باید مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حد خاک هم باعث فساد ریشه می شود. پس از یک ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را از روی قلمه بردارید. سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.

: منابع  

تصاویر گیاه شفلرا آکتینوفیلا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
AMIR FAR
با سلام من يك شفلرا دارم وقتي تو بالكنه خوب رشد مي كنه ولي وقتي ميارم داخل خونه با اينكه كنار پنجره مي زارمش و تقريباً و نور هم تقريباً كم تا متوسطه ولي بدون زرد شدن و پژمرده شدن يكهو شروع به ريزش برگهاي سبزش ميكنه علت چيه ؟ آيا اين گياه به كمبود اكسيژن يا وجود هواي راكد در اتاق حساسه؟لطفاً راهنمايي كنيد با توجه به فرا رسيدن فصل سرما اگه تو بالكن بمونه سرما آسيب بهش مي زنه يا خير ؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل دمای گیاه نباید به یکباره تغییر کند ،همچنین زمانیکه گیاه را ا زمکان خنک تر با اکسیژن بیشتری به مکان گرم تری می برید دچار تنش می شود در محیط منزل با استفاده از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب طوری که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد و یا غبارپاشی با آب ولرم و بدون املاح ،رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم کنید ،آبیاری منظم باشد در فاصله دو آبیاری سطح خاک کمی مرطوب باشد .کاملا سیراب کنید تا چند قطره آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.دما در زمستان از 18 کمتر نشود.
---
چندوقت پیش یه گلدون شفلرا برام آوردن که ظاهرا همه چیزش اوکی بوده و الان بنظر شاداب و روبه راه میاد. فقط نمیدونم چرا یکسری از برگ های پایینیش، نصفش نیست! یعنی مثل این میمونه که انگار یه قسمتش سوخته باشه یا مثلا یکی گاز زده باشه! دلیلش چیه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سه عامل مهم باعث این عارضه میگردند. نور بسیار کم، درجه حرارت بالا و خشکی دیدن ممتد گیاه شما باید ببینید کدام اینهاست.جویده شدن برگها و مشاهده دایره های توخالی روی برگ به علت حمله آفات است
اشکان
با تشکر از شما شفلرای من دارای یک ساقه اصلی است برای اینکه به چند شاخه تبدیل شود چه کاری باید انجام دهم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : برای تحریک گیاه به چند شاخه شدن باید جوانه های انتهایی(ساقه های دراز شده) را از محلی دلخواه(با توجه به زیبایی گیاه)قطع نمایید تا گیاهتان تحریک به رشد افقی شود
روشنك
گياه شفلرا من 7-8 ماه برگ نداد وبعد در عض يك هفته برگهاش سياه شد و ريخت در صورتيكه هم آب مي دادم هم كود،چرا ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : نیاز ابی شفلرا متوسط است.دادن کود باید طبق نظر کارشناس انجام شود .احتمالا در دادن کود زیاده روی کرده اید
شیرین
با سلام و خسته نباشید.. هفته گذشته گلدان بزرگی از گیاه شاداب شفلرا خریداری شد.. همانجا خاک و گلدان تعویض شد.. در منزل پنجره رو به شمال و دمای خانه حدود 22-23 میباشدوواما در عرض همین یک هفته برگ ریزی دارد و بر روی برگها لکه قهوه ای ایجاد شده.. 3 بار هم آبیاری شده.. در ضمن کرمهای ریز هم مشاهده شده است.. از راهنمایی شما سپاسگزارم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید برخی از برگ های آن زرد یا قهوه ای می شوند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. .شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید.. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. مشکلات گیاه تا دو هفته پس از جابجایی طبیعی است وبه مرور کم میگردد.در مورد افات موجود درخاک یک قاشق سوپ خوری سم(مالاتیون یا دیازینون) را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید.10 روز بعد این کار را تکرار نمایید.ابیری در اوایل بهار هفته ای 2بار وبا گرم شدن هوا 3-4 بار در هفته انجام شود.
سایه بهاری
با سلام و تشکر از سایت خوب شما
لطفا توضیح دهید غیر از روش گفته شده در سایت جهت ریشه زایی شفلرا روش دیگری نیز وجود دارد؟ مثلا ساقه ها در آب ریشه دار میشوند؟
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل ممکن است در اب هم ریشه دار شود ولی معمولا قلمه ها را در ماسه یا پرلیت ریشه دار میکنند واستفاده از اب روش استانداردی نیست وگیاهان یا تولید ریشه نمیکنند ویاپس از انتقال گیاه به خاک دچار مشکل خواهد شد.
سروش
بر رو و زیر برگ کنههایی اول به رنگ سبز و بعد قهوه ای می شون چه سمی استفاده کنم؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : در صورتی که از کنه بودن افت اطمینان دارید از یک کنه کش مانندپروپال یااپولو استفاده نمایید(3 گرم سم را در یک لیتر اب حل نمایید ورووزیر بگها اسپره نمایید.راه دیگر شستشوی برگ ها با محلول رقیق اب گرم و صابون است.
مارال
با سلام گیاه شفلرایی حدودیکماه پیش هدیه گرفتم اول سرحال بود اما بعد یک هفته برگهایی پایین پژمرده و اویزان شده ( شاداب نیستند ) پشت بعضی برگها نیز لگه هایی قهوه ای شده و می ریزد مشکل چیست؟ با تشکر ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : سلام : احتمالا آباری بیش از حد وهمچنین هنگام آبیاری از ریختن آب روی خود گیاه خود داری کنید . یکی از دلایل این عارضه ریختن آب روی گیاه میباشد.
الهام
واسه تكثير توضيح بيشتري ميديد؟نور غير مسقيم يعني چي؟خاك مرطوب خوبه ولي خيس نه يعني زير كيسه چند وقت يكبار آب بديم؟كيسه بسته بسته باشه يا راه واسه هوا داشته باشه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : نور غیر مستقیم یعنی اینکه افتاب روی برگها نتابد.خاک باید نمدار باشد.مثلا در بهار 2-3 بار در هفته ابیاری شود.قبل از اینکه سطح خاک کاملا خشک شود ابیاری کنید.کیسه باید چند سوراخ برای تبادل هوا داشته باشد.برای تکثیر گیاه کاشت بذر تازه در محیط بسته با رطوبت کافی و دمایC° 25-20 ، خواباندن هوایی در بهار ، قلمه ی ساقه در تابستان وگذاشتن قلمه در اب روش مناسبی نیست.بهتر است قلمه را در ماسه بادی رودخانه ای یا پرلیت ریشه دار کنید. بهتر است از هورمون ریشه زایی و حرارت از پایین برای تسریع ریشه زایی استفاده شود.
شیوا کیوان ابراهیمی
با سلام و تشکر از سایت خوبتون شیفلرا ی من رشد خوبی داره ولی مرتبا"افت قهوی رنگ در پشت برگاش میزنه و روی برگ هاش مثل شیره یک بار با اب و مایع طرفشوی شوستو شو دادم 2هفته خوب بود ولی مجدد افت داره مرتب کود مایع میدام ولی خاک و گلدان تعوص نکردم لطفا"رهنمایم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : یک قاشق سوپ خوری سم مالاتیون یا دیازینون را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید.10 روز بعد این کار را تکرار نمایید

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص شفلرا آکتینوفیلا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
شفلرا آربوریکلا
آرالیای دروغی

از همین خانواده :
پاپیتال
جینسنگ آمریکایی
آرالیای ژاپنی
آرالیای برگ پهن
جين سينگ کره ايی


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد