١٣/١٠/١٤٣٦ --- 7/30/2015 --- ۱۳۹۴ پنج شنبه ۸ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  170  نفر
بازدید امروز :  354  بازدید
بازدید دیروز :  21900  بازدید
پپرومیا قاشقی  -  DESERT PRIVET
PEPEROMIA MAGNOLIAEFOLIA : نام علمی
  PIPERACEAE  - فلفلی ها : خانواده
آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری : بومی منطقه
قاشقی , Peperomia, Green_ripple Plant,Baby Rubber Plant, Pepper Face, American Rubber Plant, Desert Privet : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه، خاک برگ و ماسه
27 درجه سانتیگراد
خشک
کم

پپرومیا قاشقی:

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.
گیههی است هميشه سبز – ارتفاع گياه در حدود 25 سانتيمتر – برگها گوشتي و تخم مرغي شكل بوده و براق و ابلق با رنگهای سفيد – كرمي در متن سبز رنگ و پر از فرورفتگي و برجستگيها ، به رنگ سبز تيره با رگه هاي سبز روشن
سايه آپارتمان ها را به خوبي تحمل مي كند . هم به طور مجزا و هم در كاشت گروهي زيباست.
این گیاه اگرچه رشد سریعی ندارد، ولی در هر شرایطی در آپارتمان پرورش می یابد. معمولاً آنها را در تراریوم و باغ شیشه ای یا مجموعه ی گل های یک سبد پرورش می دهند.
با توجه به شکل ظاهري و نحوه ي رشد، آنها را به سه گروه تقسيم نموده اند: گروه اول: بوته اي که داراي دمبرگ هاي قرمز هستند و بعضي نيز برگ هاي گوشتي و قلبي شکل دارند . گروه دوم: داراي ساقه هاي بلند و قرمز رنگ هستند و بعضي ساقه هاي گوشتي و برگ هاي گوشتي دارند و لبه ي برگ ها ارغواني است و گاه سطح برگ با موهاي بسيار ظريفي پوشيده شده است . گروه سوم: گروه بالا رونده که به داربست يا قيم بسته مي شوند و بالا مي روند، يا اين که از اطراف گلدان آويزان مي شوند و داراي ساقه هاي قرمز و برگ هاي ظريف نقره اي و بعضي داراي برگ هاي سبز آبدار هستند و بخصوص براي گلدان هاي آويز بسيار مناسبند.
گياه پپرونيا يك ساقه گل دهنده با شاتون هاي سبز رنگ توليد مي كند كه ارزش زينتي ندارد. زماني كه اين گياه به گل مي رود كيفيت برگ ها و زيبايي گل هاي آن كمتر مي شود. با حذف ساقه هاي گل دهنده مي توان گياه را به طور مرتب به حالت رويشي و نونهالي مشاهده كرد.
حرارت : اين گياه به سرماي زياد مقاومت ندارد و حداکثر مي تواند در زمستان 15 درجه سانتيگراد را تحمل نمايد و در فصل رشد دماي 24 – 30 درجه براي آن بسيار مناسب است.
نور: مناطق پرنور يا نيمه سايه اطاق که دور از تابش مستقيم خورشيد باشد، مناسب است. اين گياه در زير اشعه ي چراغ فلورسنت پژمرده مي شود.
آبياري : اين گياه نياز چنداني به آب ندارد. هميشه مقدار زيادي آب در برگ هاي آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بين دو آبياري بايد کاملاً خشک شود، ولي نبايد آبياري آنقدر به تعويق بيفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نياز دارد و مقدار آبياري بايد خيلي کمتر باشد.
ريشه آن سطحي است و گسترش چنداني ندارد و در هواي آلوده، زرد و خشک مي شود. در صورت آب دادن زياد اطراف يقه ساقه، موجب پوسيدگي آن مي گردد.
رطوبت هوا : ميزان رطوبت لازم حدود 50 درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نمايد، لکه هايي بر روي سطح برگ ظاهر مي گردد و برگ را بي حس مي کند و برگ مي افتد.
هر دو ماه يک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهيد تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را در فضاي آزاد در محلي سايه قرار دهيد تا حالت طبيعي خود را به دست آورد.
خاک : هر اندازه قابليت نفوذ خاک بيشتر باشد، ريشه و ساقه از پوسيدگي محفوظ خواهد بود. براي تهيه خاک، يک قسمت پيت، يک قسمت ماسه و يک قسمت خاک باغچه استفاده کنيد و کف گلدان مقداري ماسه و سنگريزه بريزيد.
زمان مناسب براي تغيير گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب براي آن مخلوطي از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را بايد در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ي مستقيم آفتاب قرار داد. در اين صورت سنبله گل سفيد يا کرم رنگي توليد مي کند.
تکثير : پپرونياي ابلق يا سفيد با قلمه هاي بذر و ساقه تكثير مي¬ شود؛ پپرونياي سبز با قلمه¬ هاي برگ و ساقه تكثير مي شود. پپرونياي معمولي که گياهي است با برگ هاي چروكيده، كاملاً متفاوت با گياهان ديگر اين خانواده است و آن را به كمك برگ هاي كاملش تكثير مي كنند.
دستور کلي براي تکثير: در بهار و تابستان از قلمه ي يک ساله گياه استفاده نماييد. قلمه را به ميزان 4- 5 سانتيمتر در ماسه ي شسته فرو کنيد و در محلي که دماي آن 18 درجه باشد، در تاريکي قرار دهيد. در مورد انواع گوشتي آن، برگ را روي سطح ماسه بخوابانيد و روي آن ماسه شسته بريزيد؛ پس از مدتي از انتهاي رگبرگ ها ريشه ظاهر مي گردد.

: منابع  

تصاویر گیاه پپرومیا قاشقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
مهدی صادقی
با سلام
من ی قاشقی ی سبز خریدم 
اتاقم تقریبا نورش صفر هستش

آیا قاشقی تو این شرایط دووم میاره؟؟؟؟


بابت سایت فوق العاده تون ممنون
ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام قاشقی تا حدودی به نور متوسط و کم مقاوم است ،اگر مشاهده کردید برگ ها رو به زردی می روند و ساقه ها دراز و علفی شدند باید از نور مصنوعی استفاده کنید (ترکیب لامپ کم مصرف زرد و سفید ) به مدت 10 ساعت در روز .
anahita taheri
سه شاخه جوانه پپرومیا را بعد از ریشه دادن به گلدان با خاک پت منتقل کردم و هفته ای دو بار آبیاری و یکبار مه پاشی می کنم مدتی است حشرات ریز شبیه در خاک آن دیده شده و مقداری از ساقه هم سفید شده علت چیست و از چه سمی استفاده کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل احتمالا خاکی که استفاده کرده اید آلوده بوده ،2 سی سی سم دیازنیون را در یک لیتر آب حل کنید به صورت آبیاری به خاک دهید درصورت لزوم 10 روز بعد مجددا محلول سم را به خاک دهید .
محمود قربانی
درود غبار پاشی برای پپرومیا خوب است یا بد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل خیلی لازم نیست ،گیاهانی که برگ های گوشتی دارند همیشه مقدرای آب در برگ های خود ذخیره می کنند در صوتیکه محیط بیش از اندازه خشک باشد هفته ای دو بار در تابستان کافیست .
شیما طائب
سلام گیاه قاشقی من 25 سانتی متر است و رشد خوبی تا به حال داشته ولی یک ماهی است که جوانه هایش بعد از روییدن خشک می شود الان هم یک هفته است دیگر جوانه ی جدید نداده... ممکن است به خاطر گرمای ناگهانی باشد ؟ چون گیاه بنجامینم هم مشکل پیدا کرده البته مواردی که شما در پاسخ به پرسش قبلی فرمودید رعایت کردم . ممنون از لطف شما ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بله گرمای زیاد ،خشک شدن محیط ،نور مستقیم ،آبیاری کم و بر عکس آبیاری زیاد و یا جریان هوای سرد (باد کولر ) از علل احتمالی هستند ،گلدان را یک متر از پنجره فاصله دهید ،نور مستقیما به گیاه نتابد ،در فاصله دو آبیاری خاک کمی رطوبت داشته باشد (خیس یا خیلی خشک نشود )
علیرضا م
سلام وقت بخیر . گل قاشقی من آفتاب فیلتر شده دریافت میکنه و آب رو زمانی که سطح خاک کاملا خشک بشه میدم بهش. دیگه برگ ها مثل قبل شاداب و سرحال نیستن و چروکیده شدن و خیلی نرم. گلدون زهکشی مناسبی داره و خاکش هم ماسه و خاک برگ و ورمی کومپست هستش. دوتا از شاخه ها رو بریدم تا بقیه شاخه ها قوت بگیرند، اون دوتا شاخه ها رو چیکار کنم؟ بکارم تو خاک؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام خشکی کشیدن خاک ،آسیب دیدن ریشه به دلیل وجود آفت یا بیماری و یا در معرض جریان هوای سرد قرا رگرفتن باعث این عارضه میشه،ابیاری را زمانی انجام دهید که با لمس 2 سانتی خاک رطوبت کمی حس شود ،ساقه های جدا شده را در ماسه یا کوکوپیت و پرلیت بکارید .طول قلمه 5 تا 7 سانتیمتر باشد ،زمانیکه ریشه ها تشکیل شدند به خاک مناسب منتقل شوند .
behruz
باسلام من گل قاشقی از باغ گل خریدم ولی بدلیل اینکه خواستم آن را تکثیر کنم با چاقو چند ساقه درشت را بریدم و داخل ماسه بادی گذاردم و دیدم بعد از مدتی پایین ساقه پوسیده و بعد از بالاتر آن ساقه ها بریدم وداخل ماسه وخاک گذارم الان دیدم برگ ها دیگر گوشتی نیست و نازک شده علتش چی میتونه باشه.09102163590 شما می توانید با پیامک هم پاسخ مرا دهید. فقط هر جوری هست جواب دهید که با چه خاکی تکثیر وعلت نازکی برگ چه می تواند باشد. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام پوسیده شدن ساقه ها به دلیل آبیاری زیاد و بیماری قارچی هست اگر آبياري به درستي انجام شود مشكلي براي گياه پيش نمي آيد،ولي اگر زياد تر شود باعث پوسيدگي ريشه ودر نتيجه گنديدن ساقه ودر نهايت افتادن برگها ميشود ،خاک قلمه نباید خیلی خیس باشد همین که کمی مرطوب باشد کافیست و بهتره از قارچ کش هم استفاده کنید ،پس از اینکه ریشه دهی انجام شد و ریشه ها 5 سانت رشد کردند و متراکم شدند به خاک باید منتقل شوندخاك اين گياه بايد مخلوطي از برگ پوسيده وماسه ومقداري خاك رس وكمي هم پرليت باشد. خاك نيمه سبك باعث ميشود كه ريشه بهتر بتواند در گلدان كار كند .پس از ریشه دهی گیاه را با کود مایع نصف غلظت توصیه شده تقویت کنید ،نور هم باید کافی و لی غیر مستقیم به گیاه برسد ،در نور کم گیاه رشد علفی خواهد داشت .
اکرم حسینی
با سلام.شب عید یه گل پپرومیا خریدم و همون موقع گلدونشو عوض کردم مشکلی پیش نیومد.تمام موارد نگهداری رو با توجه به گفته های شما انجام میدم فقط سنبله های اون کم کم خشک شد و ریخت.چی کار کنم تا سنبله داشته باشه؟اوایل سنبله های ریزی داشت ولی خشک شد. رشد برگهای کوچک اون کند هست ایا طبیعیه؟
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سنبله درحقیقت گل این گیاه است وگلدهی ودوام ان تابع طول روز(فصل).مقدار نور دریافتی(کمیت وکیفیت) سن گیاه،شرایط دمایی (سرما وگرما) وابدهی وفصل و.... است. .در صورت ایجاد شرایط ایده ال این مدت بیشتر خواهد شد ولی در نهایت گلهاریزش خواهد وگیاهی که دایما روی گل باشد نداریم.
http://upload7.ir/imgs/2014-12/90733600723797884219.jpg http://upload7.ir/imgs/2014-12/86172913507842925944.jpg سلام دراین گلدان قاشقی، ساقه هایی که تازه رشد کردن، خیلی نازکن و برگهاشم خیلی کوچکن. در مورد نور، در نور مستقیم نیست. ابدهی هم منظم نیست ولی خیلی زیاد هم نیست. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل نور کم و آبیاری زیاد و یا کمبود مواد غذایی باعث رشد علفی گیاه می شه ،گیاه را در فاصله نیم متری از پنجره قرار دهید و روزی یک تا دو ساعت هم نور مستقیم دریافت کنه .هر یک ماه یکبار نیز با کود کامل تقویت شود .در فاصله دو آبیاری سطح خاک باید رطوبت کمی داشته باشد . بهترين روش تعيين زمان مناسب براي ابياري اين است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنيد وخشکي را بررسي نماييد.. با انگشت خاک را لمس کنيد در صورتي که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنيد.سوراخ هاي زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهاي انتهايي گلدان وخروج اب اضافي از گلدان مطمئن شويد.از جمع شدن اب در زير گلداني جلوگيري کنيدويا داخل زير گلداني(بين گلدان و زير گلداني)يک لايه سنگريزه قرار دهيد به نحوي که خاک گلدان در تماس مستقيم با آب قرار نگيرد.اين کار در جلوگيري از باتلاقي شدن خاک موثر است.
0 امتیاز
0 امتیاز
مجتبی میرخلف زاده
منظور از تورب در خاک گلدان چیست ؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل تورب یا پیت ، بقایای گیاهان آبزی، باتلاقها و مردابهاست که زیر آب به حالت نیمه پوسیده و تجزیه شده بجا مانده است و خرد شده آن را پس از استخراج در ترکیبات خاکی بکار می برند.
سمیر
سلام علت افتادن برگهای گیاه قاشقی چیست ؟ اگر نیاز به سمپاشی دارد از چه نوعی استفاده شود ؟ با تشکر ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : افتادن برگ دلایل متعددی میتواند داشته باشد.کامل توضیح دهید (از نظر نور .دما.ابیاری و...

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص پپرومیا قاشقی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
پپرومیا کاپراتا
پپروميا ابلق

از همین خانواده :
فلفل سیاه


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد