(اللهم صل علی محمد وال محمد) ٢٨/٩/١٤٣٥ --- Friday, July 25, 2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۳ مرداد امروز
ورود عضویت
همکاری با ما
 
 
میهمان گرامی خوش آمدید
تالار های گفتگوی نارگیل
نیازمندی های نارگیل
عناوین کلی سایت
گیاهان زینتی آپارتمانی
گیاهان زینتی فضای باز
کاکتوس های زینتی
بونسای - درخت در گلدان
تراریوم - باغ شیشه ای
گیاهان آبزی
 
پر بازدیدترین ها
 
پر طرفدارترین ها
تصویر روز


آمار سایت
بازدید کننده آنلاین :  295  نفر
بازدید امروز :  6095  بازدید
بازدید دیروز :  20767  بازدید
 
 
تماس با ما نقشه سایت فروشگاه خدمات پرسش و پاسخ صفحه اصلی
پپرومیا قاشقی  -  DESERT PRIVET
PEPEROMIA MAGNOLIAEFOLIA : نام علمی
  PIPERACEAE  - فلفلی ها : خانواده
آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری : بومی منطقه
قاشقی , Peperomia, Green_ripple Plant,Baby Rubber Plant, Pepper Face, American Rubber Plant, Desert Privet : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه، خاک برگ و ماسه
27 درجه سانتیگراد
خشک
کم

پپرومیا قاشقی:

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.
گیههی است هميشه سبز – ارتفاع گياه در حدود 25 سانتيمتر – برگها گوشتي و تخم مرغي شكل بوده و براق و ابلق با رنگهای سفيد – كرمي در متن سبز رنگ و پر از فرورفتگي و برجستگيها ، به رنگ سبز تيره با رگه هاي سبز روشن
سايه آپارتمان ها را به خوبي تحمل مي كند . هم به طور مجزا و هم در كاشت گروهي زيباست.
این گیاه اگرچه رشد سریعی ندارد، ولی در هر شرایطی در آپارتمان پرورش می یابد. معمولاً آنها را در تراریوم و باغ شیشه ای یا مجموعه ی گل های یک سبد پرورش می دهند.
با توجه به شکل ظاهري و نحوه ي رشد، آنها را به سه گروه تقسيم نموده اند: گروه اول: بوته اي که داراي دمبرگ هاي قرمز هستند و بعضي نيز برگ هاي گوشتي و قلبي شکل دارند . گروه دوم: داراي ساقه هاي بلند و قرمز رنگ هستند و بعضي ساقه هاي گوشتي و برگ هاي گوشتي دارند و لبه ي برگ ها ارغواني است و گاه سطح برگ با موهاي بسيار ظريفي پوشيده شده است . گروه سوم: گروه بالا رونده که به داربست يا قيم بسته مي شوند و بالا مي روند، يا اين که از اطراف گلدان آويزان مي شوند و داراي ساقه هاي قرمز و برگ هاي ظريف نقره اي و بعضي داراي برگ هاي سبز آبدار هستند و بخصوص براي گلدان هاي آويز بسيار مناسبند.
گياه پپرونيا يك ساقه گل دهنده با شاتون هاي سبز رنگ توليد مي كند كه ارزش زينتي ندارد. زماني كه اين گياه به گل مي رود كيفيت برگ ها و زيبايي گل هاي آن كمتر مي شود. با حذف ساقه هاي گل دهنده مي توان گياه را به طور مرتب به حالت رويشي و نونهالي مشاهده كرد.
حرارت : اين گياه به سرماي زياد مقاومت ندارد و حداکثر مي تواند در زمستان 15 درجه سانتيگراد را تحمل نمايد و در فصل رشد دماي 24 – 30 درجه براي آن بسيار مناسب است.
نور: مناطق پرنور يا نيمه سايه اطاق که دور از تابش مستقيم خورشيد باشد، مناسب است. اين گياه در زير اشعه ي چراغ فلورسنت پژمرده مي شود.
آبياري : اين گياه نياز چنداني به آب ندارد. هميشه مقدار زيادي آب در برگ هاي آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بين دو آبياري بايد کاملاً خشک شود، ولي نبايد آبياري آنقدر به تعويق بيفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نياز دارد و مقدار آبياري بايد خيلي کمتر باشد.
ريشه آن سطحي است و گسترش چنداني ندارد و در هواي آلوده، زرد و خشک مي شود. در صورت آب دادن زياد اطراف يقه ساقه، موجب پوسيدگي آن مي گردد.
رطوبت هوا : ميزان رطوبت لازم حدود 50 درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نمايد، لکه هايي بر روي سطح برگ ظاهر مي گردد و برگ را بي حس مي کند و برگ مي افتد.
هر دو ماه يک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهيد تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را در فضاي آزاد در محلي سايه قرار دهيد تا حالت طبيعي خود را به دست آورد.
خاک : هر اندازه قابليت نفوذ خاک بيشتر باشد، ريشه و ساقه از پوسيدگي محفوظ خواهد بود. براي تهيه خاک، يک قسمت پيت، يک قسمت ماسه و يک قسمت خاک باغچه استفاده کنيد و کف گلدان مقداري ماسه و سنگريزه بريزيد.
زمان مناسب براي تغيير گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب براي آن مخلوطي از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را بايد در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ي مستقيم آفتاب قرار داد. در اين صورت سنبله گل سفيد يا کرم رنگي توليد مي کند.
تکثير : پپرونياي ابلق يا سفيد با قلمه هاي بذر و ساقه تكثير مي¬ شود؛ پپرونياي سبز با قلمه¬ هاي برگ و ساقه تكثير مي شود. پپرونياي معمولي که گياهي است با برگ هاي چروكيده، كاملاً متفاوت با گياهان ديگر اين خانواده است و آن را به كمك برگ هاي كاملش تكثير مي كنند.
دستور کلي براي تکثير: در بهار و تابستان از قلمه ي يک ساله گياه استفاده نماييد. قلمه را به ميزان 4- 5 سانتيمتر در ماسه ي شسته فرو کنيد و در محلي که دماي آن 18 درجه باشد، در تاريکي قرار دهيد. در مورد انواع گوشتي آن، برگ را روي سطح ماسه بخوابانيد و روي آن ماسه شسته بريزيد؛ پس از مدتي از انتهاي رگبرگ ها ريشه ظاهر مي گردد.

: منابع  

تصاویر گیاه پپرومیا قاشقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
اکرم حسینی
با سلام.شب عید یه گل پپرومیا خریدم و همون موقع گلدونشو عوض کردم مشکلی پیش نیومد.تمام موارد نگهداری رو با توجه به گفته های شما انجام میدم فقط سنبله های اون کم کم خشک شد و ریخت.چی کار کنم تا سنبله داشته باشه؟اوایل سنبله های ریزی داشت ولی خشک شد. رشد برگهای کوچک اون کند هست ایا طبیعیه؟
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سنبله درحقیقت گل این گیاه است وگلدهی ودوام ان تابع طول روز(فصل).مقدار نور دریافتی(کمیت وکیفیت) سن گیاه،شرایط دمایی (سرما وگرما) وابدهی وفصل و.... است. .در صورت ایجاد شرایط ایده ال این مدت بیشتر خواهد شد ولی در نهایت گلهاریزش خواهد وگیاهی که دایما روی گل باشد نداریم.
f shokooh
سلام.خسته نباشین.من یه قاشقی دارم که مدتی اشتباهی هر سه روز یه بار آبش داده ام.خاکشو هم عوض کردم دو هفته پیش....بعد از اون جوونه های سر همه شاخه هاش کم کم خشک شد و ریخت و دیگه با اینکه سبزه ولی اصلا رشدی نداره...فقط یه شاخه جوانه دار دیگه براش مونده.چکارش کنم که زیا بشه و رشد کنه؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام آبیاری را کمتر کنید در فاصله دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبایری کنید از باز بودن زهکش مطمئن شوید.برای اینکه گیاه خود را حفظ کنید می توانید از یکی از روشهای تکثیر استفاده کنید قلمه ساقه یا قلمه برگ و در ماسه مرطوب بکارید.پس از ریشه دار شدن در خاک مناسب بکارید و با کود کامل مایع تقویت کنید.
محمدرضا صفرمحمدلو
با سلام و خسته نباشید من یک نمونه از این گل رو در خونه دارم با وجود اطاعاتی که دادید برگهای گل پژمرده شده اما به همون مقدار هم برگ جدید در میاد اما با این وجود اصلا بزرگ نمیشه :(( گل من از نوع سرخابی هست کمکم کنید لطفا.... پاسخ
2 امتیاز
نارگیل افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شده و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد ویاخیلی کم و آفات وهمچنین فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند عامل این نارسایی باشد. اجازه دهيد خاک گلدان در فاصله بين دو آبياري خشک و سپس آبياري نماييد، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد.
0 امتیاز
محمدرضا صفرمحمدلو
لیلا مدیری
با سلام گیاه قاشقی من برگاش خرده شده علت چیه ممنون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل جویده شدن برگها و مشاهده دایره های توخالی روی برگ به علت حمله آفات است
شیما
درود بر شما و سپاسگزاری از شما برای سایت خوبی که دارید من یک گیاه کوچک پبرومیا قاشقی دارم با برگهای سبز گل نداره ولی اسنفد از فروشگاه خریدم تو محوطه باز هم هستش البته سرما نیست. نور خورشید همه خوب بهش می تابه که من سعی می کنم پشت شیشه بزارم تا غیر مستقیم باشه. ولی بعضی برگهاش انگار خرده شدند و دورش قهوه ای هست و چند تا برگش شل شد و افتاد ضمنا رنگ برگ ها دیگه سبز تیره نیست بلکه سبز روشن و مایل به زرد شدند. هفته ای یه بار اب میدم بهش . نمی دونم چی کار کنم لطفا راهنمایی کنید خیلی دوسش دارم. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام گیاه شما به حشرات برگخوار مبتلا شده است که یک آفت جونده است.در سمپاشی از سم مناسب استفاده کنید و سعی کنید زیر برگها هم به سم آلوده شوند .می توانید از حشره کشهای سیستمیک و یا حشره کشهایی مثل مالاتیون یا دیازینون به نسبت 3 در هزار استفاده کنید.امکان سرایت به دیگر گلها هم وجود دارد.ضمنا نور برای این گیاه زیاد است گلدان را به محل نیم سایه انتقال دهید. موفق باشید
fatima safari
سلام . چند روز یکبار در تابستان به ان اب بدهیم بهتر است با تشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام این گیاه نیاز آبی زیادی ندارد ،اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود ،آبیاری بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه و حمله قارچ ها می شود.هر 7 تا 10 روز یکبار آبیاری در تابستان کافیست شما این مقدار را با تجربه می توانید به دست بیاورید.و هفته ای دوبار نیز بروی برگ ها را غبار پاشی کنید.همیشه از باز بودن زهکش گلدان مطمئن شوید و بعد از آبیار یآب جمع شده در زیر گلدانی را خالی نمایید.
هاجر والوزی
سلام. گیاه من هیچ وقت گل نمیدهد.در راه پله قرار دارد و سرحال است و رشد خوبی دارد. ولی گیاه یکی از دوستانم که در حیاط است به فراوانی گل می دهد. علت آن چیست؟ از راهنمایی شما بسیار متشکرم. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : گلدهی ودوام ان تابع طول روز(فصل).مقدار نور دریافتی(کمیت وکیفیت) سن گیاه،شرایط دمایی (سرما وگرما) وابدهی وفصل و.... است.مهمترین علت گل ندادن گیاه شما نور است.این گیاه برای گلدهی به افتاب مستقیم وملایم نیاز دارد.
ستاره
برک های گیاه قاشقی من بدون دلیل اینکه خشک شوند می ریزند. از محل اتصال به ساقه انگار اسیب میبینند. روند ریزش ادامه دارد. خواهشمندم راهنمایی بفرمایید... پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ابیاری گیاهتان را به یکبار در هفته کاهش داده ودقت کنید دما از 20 درجه کمتر نشود
طناز
تعدادی ازبرگهای پپرومیا سوراخ شده،چه دلیلی می تواند داشته باشد؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : باسلام گیاه شما بهآفت برگخوار مبتلا شده است که یک آفت جونده است.در سمپاشی از سم مناسب استفاده کنید و سعی کنید زیر برگها هم به سم آلوده شوند .می توانید از حشره کشهایی مثل مالاتیون یا دیازینون به نسبت 3 در هزار استفاده کنید.امکان سرایت به دیگر گلها هم وجود دارد. موفق باشید
آرام
سلام من يك گياه برگ قاشقي ابلق دارم ،‌خاك گلدان دچار پشه هاي ريزي مثل پشه سركه شد كه به آن پيف پاف زدم پشه ها ازبين رفتند اما از آن به بعد برگهاي جديد چروكيده هستند و بعضاً ترك مي خورند خواهشمندم راهننايي كنيد كه چيكار كنم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : شما در سمپاشی زیاده روی کرده اید .حشره کش های این تیپی برای گیاهان مضر هستند .شما باید سموم مخصوص را با دز مناسب به کار میبردید.کار خاصی از دستتان بر نمی اید. روی برگها اب اسپره نمایید وگیاه را به حال خود بگذارید تا به حالت اول باز گردد.

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص پپرومیا قاشقی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
پپروميا ابلق
پپرومیا کاپراتا
فلفل سیاه
 
 
 
صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع بلامانع است.

  Copyright © 2010-2013  www.Nargil.ir All Rights Reserved. Designed by MNSHAHAB
Label
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد