(یا ذاالجلال والاکرام) ٢٠/٦/١٤٣٥ --- Sunday, April 20, 2014 --- ۱۳۹۳ يکشنبه ۳۱ فروردين امروز
ورود عضویت
همکاری با ما
 
 
میهمان گرامی خوش آمدید
تالار های گفتگوی نارگیل
نیازمندی های نارگیل
عناوین کلی سایت
گیاهان زینتی آپارتمانی
گیاهان زینتی فضای باز
کاکتوس های زینتی
بونسایی - درخت در گلدان
تراریوم - باغ شیشه ای
پرورش گیاهان در آب
 
پر بازدیدترین ها
 
پر طرفدارترین ها
 
تصویر روز


آمار سایت
بازدید کننده آنلاین :  677  نفر
بازدید امروز :  20878  بازدید
بازدید دیروز :  39096  بازدید
 
 
تماس با ما نقشه سایت فروشگاه خدمات پرسش و پاسخ صفحه اصلی
ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها و روز مادر مبارک       
بنفشه آفریقایی  -  AFRICAN VIOLET
SAINTPAULIA IONANTHA : نام علمی
  GESNERIACEAE  - ژسنریاسه : خانواده
تانزانیا و مجاورت جنوب شرقی کنیا و بخش گرمسیری شرق افریقا : بومی منطقه
African violet , سنت پولیا , آیونانتا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاكبرگ
22 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

بنفشه آفریقایی:

گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.
بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريقائي اصلي كاردشواري است ولي واريته ها و هيبريدهاي جديد آن قويتر و پرگل تر مي باشند و درصورت رعايت برخي اصول،پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود.
اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.
این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.
در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.
از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.
یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.
برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.
در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.
گلدان مناسب با توجه به حساسيت اين گياه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدانهاي پلاستيك پرورش دهيم و ازگلدانهاي سفالي استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماههاي سرد،سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمايي در گياه قهوه اي شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد
كوددهي بنفشه هاي آفريقايي را بايد درهر آبياري با يك كود رقيق حاوي فسفر بالا(14-12-36) تغذيه نمود. هيچگاه غلظت كود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاك را هر2تا3 ماه يكبار شستشو دهيد و اجازه دهيد خاك با خروج كامل آب از زهكش كف گلدان كاملاً شسته شود.با اجراي يك برنامه كود دهي منظم و مداوم املاح در خاك گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شستشوي خاك، ريشه ها صدمه مي بينند.
بنفشه آفریقایی هوای تازه را دوست دارد البته نباید در مسیر کوران باد قرار گیرد.
بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.
مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.
بيماري پوسيدگي ريشه بنفشه افريقايي : اين بيماري كه بوسيله قارچnicotian Var.parasiti Phytophthora ايجادمي شود،يك بيماري مخرب درمراكز پرورش بنفشه افريقايي Saintpaulia ionantha به شمار مي رود.علائم بيماري در قسمتهاي هوايي گياه بصورت توقف رشد،پژمردگي و پوسيدگي نرمي به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در ناحيه طوقه و همچنين در قسمت ريشه مشاهده مي شود،اين علائم به تدريج به سمت دمبرگ و برگ انتقال مي بايد. اولين تحقيق جامع برروي اين بيماري درسال 1973درآلمان توسط Plate و Kroberانجام شد. درايالات كاليفرنيا، فلوريدا و كلرادوي آمريكا نيزبراي پرورش اين گياه مشكلات بسياري وجود دارد. اين بيماري درايران براي اولين باردرسال 1370،درمراكزپرورش بنفشه افريقايي تهران،با خسارت فراوان مشاهده گرديد و عامل بيماري نيزازمراكزمختلف به طور مكررتوسط نگارنده گزارش شد.كولتيوارهاي بنفشه افريقايي نسبت به پوسيدگي فيتوفترايي داراي حساسيتهاي بسيار متفاوت مي باشند و براين اساس به چهار گروه،بسيارمقاوم،مقاوم،حساس و بسيارحساس تقسيم مي شوند. مبارزه با بيماري ابتدا براساس رعايت بهداشت و بكاربردن ريشه هاي عاري ازآلودگي صورت گرفت، بعدها تحقيقات وسيعي درمورد استفاده ازقارچ كشها بمنظورمبارزه با بيماري انجام پذيرفت.از بين سموم مورد آزمايش اتريديازول(Truban 30 wp) و پراكسي كلر(Nurelle 7.2 EC) همراه با آبياري و همچنين محلول پاشي قسمتهاي هوايي گياه با استفاده ازpyroxyclor بهترين نتايج را ازخود نشان داد.محلول پاشي قسمتهاي هوايي به منظور حفاظت گياهان با استفاده ازقارچ كشهاي كاپتان (Captan 50 wp)،كلروتالونيل(Daconil 2787 75 wp) ومانكوزب(Dithane M-45 80wp) نيزنتيجه بسيارعالي درمبارزه داشته است. با توجه به نايابي پيروكسي كلرمي توان ازمتالاكسيل(Subdue 2 E) وفوزتيل آلومينيوم(Aliette) كه اثر مشابهي برضد بيماريهاي فيتوفترايي دارند،استفاده نمود.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.
برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.
تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید
گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید
گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.
برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید
گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.
برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.
برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.
برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.
روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.
تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.
با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به تکثیر از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.
اصطلاحات تخصصی علوم در مورد بنفشه آفریقایی :
تاکسونومی: گیاه گل بنفشه آفریقایی بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود. مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بنفشه آفریقایی باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد. آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم بنفشه آفریقایی تا بوجود آمدن شکل آویز بررسی می‌شود. فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه بنفشه آفریقایی از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه بنفشه آفریقایی می‌پردازد. اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه بنفشه آفریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد. ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه بنفشه آفریقایی بررسی می‌کند.

: منابع  

تصاویر گیاه بنفشه آفریقایی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
سینا صالحی
با سلام من یه گلدان کوچیک بنفشه آفریقایی گرفتم، اولش یکی دوتا گل داشت اما بعدش که گلهاش خشک شدن دیگه گل نیاورده (بیش از چهار ماهه!)! الان در فاصله ی نیم متری از دو لامپ فلورسنت 20 وات گذاشتمش حدود یک ماهه که کود گلدهی محلول در آب هفته ای یبار میدم بهش. تو تا سه تا بوته ی دیگه هم از بغلش در اومده و همش برگ در میاره، همه ی برگهاش سرحالن ولی خبری از گل نیست. دلیلش چی میتونه باشه؟؟ ممنون از کمکتون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل کوددهی را قطع ودر فصول سرد ابیاری را کمتر کنید در بهار اینده دوباره کوددهی کنید ومنتظر گلدهی باشید
1 امتیاز
نارگیل کوددهی را قطع ودر فصول سرد ابیاری را کمتر کنید در بهار اینده دوباره کوددهی کنید ومنتظر گلدهی باشید
0 امتیاز
سینا صالحی
0 امتیاز
سینا صالحی
سارا
سلام در محل کارم یک گلدان بنفشه آفریقایی دارم روز اول دارای گلهای صورتی بود بعد مدتی که گلهایش را از دست داد دیگر گل نداد شرایط عمومی گل خوب است فرمودید باید به گل با یان شرایط کود داده شود چه کودی باید بدهم و از کجا باید تهیه کنم؟ موقع خرید به من گفتند باید همیشه زیر گلدانی آن پر از آب باشدآیا این نحوه آبیاری درست است؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام شما میتوانید کود کامل را از مراکز خدمات کشاورزی تهیه کرده و 1 قاشق چای خوری از آن را در یک لیتر آب حل کنید و هر دو هفته یک بار به گیاه بدهید.نحوه آبیاری بنفشه آفریقایی با دیگر گیاهان متفاوت است، بدین ترتیب که اصلا در هنگام آبیاری نباید آب با برگ یا گل تماسی پیدا کند چون نسبت به مواد معدنی آب حساس هستند و باید آبیاری از طریق زیر گلدانی صورت گیرد. موفق باشید
بهزاد سیفوری
با سلام
لطفا در مورد قلمه زدن بنفشه در خاک و نهوه آبیاری قلمه را توضیح دهید و مراحل را شرح دهید .


باسپاس
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام در صورت تکثیر از طریق قلمه زدن بایستی در فصل تابستان قلمه برگ از گیاه تهیه شود. در این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینید. برگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود. قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتی گراد است. قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. آبیاری آن باید به صورتی باشد که با برگ ها تماس نداشته باشد. از خشک شدن بستر و قلمه ها باید جلوگیری شود. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود. موفق باشید
مریم
سلام لطفا درباره زمان بهترین فصل تعویض گلدان و خاک بنفشه آفریقایی و روش تکثیر آن توضیح دهید- متشکرم پاسخ
1 امتیاز
mahya gh با سلام در تمام فصول بخصوص بهار می تونید خاک گلدون رو عوض کنید - بهترین روش تکثیر بنفشه آفریقایی هم از طریق قلمه برگ همراه دمبرگ است در بستری از ماسه و طریقه دیگر کاشت بذر و تقسیم بوته هستش. من خودم قلمه های برگی اون رو تو آب ریشه دار میکنم.
بهزاد سیفوری
با سلام لطفا در مورد قلمه زدن بنفشه افریقائی در خاک و نهوه آبیاری قلمه را توضیح دهید. با سپاس پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : روش تکثیر معمولی و همگانی بنفشه آفریقایی استفاده از قلمههای برگ است كه نیاز به بستر بسیار سبکی دارد.. برای تهیه قلمه برگ میتوانید برگ همراه با دمبرگ را به صورت افقی یا عمودی روی خاک بخوابانید وبا وسایلی مثل سوزن به خاک متصل نمایید.بهتر است ابتدا چند خراش روی رگبرگ برگ ایجاد کنید.نکتهای که در برداشت قلمههای بنفشه آفریقایی باید رعایت شود تراکم لازم و مناسب برگها است. بعد از 4-3 هفته قلمهها در حرارت 18 درجه سانتیگراد ریشه دار میشوند. سپس جوانههای برگی از سطح داخلی برگها ظاهر میشوند و بعد از بزرگ شدن جوانههای برگی، با احتیاط قلمههای ریشه دار شده را به محل اصلی انتقال دهید. گلدانهای مخصوص برای بنفشه نیاز است، سنین اولیه گیاه را در گلدان كوچك قرار دهید و بعد از بزرگ شدن گیاه آن را به گلدان بزرگتر منتقل كنید. نمایید.دما حدود 24 درجه وبستر تا ریشه دار شدن همیشه مرطوب باشد
محسن
سلام. من یک بنفشه آفریقایی را قلمه زدم و گرفته و دوتا ریشه از یک برگ دادره و داره رشد میکنه. ولی مدتیه قسمت عمده روی برگها به رنگ قهوی ای تیره شده حتی برگهایی که تازه جوانه میزند نوک انها قهوه ای است لطفا راهنمای کند که علت ان چیست با سپاس پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : از ریزش اب روی برگها خودداری شود
t eftekharnejad
با سلام در صورت مسافرت به مدت یک هفته تا ده روز مشکل آبیاری بنفشه هارا چگونه حل کنم؟ با تشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : یک فتیله را درخاک گلدان فرو نمایید وسر دیگر انرا درظرف ابی بالاتر ازسطح گلدان قرار دهید.
مرتضي قاسمي
اگر اين گياه قبل از كاشت ( زماني كه براي ريشه دهي درون اب قرار دارد) داراي برگهاي ريز شود چگونه ميتوان ان را در خاك قرار داد ؟ با تشكر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در گلدان مناسب به اندازه ریشه گیاه خاک کنار بزنید وگیاهتان را بکارید.
حامد ؟

سلام دربالا عکسهای 2 تا از بنفشه هام رو گذاشتم که هر دوتاشون بیمار هستن لطفا راه درمان آنها را بفرمایید . توضیح اینکه طبق عکس اول روی برگهای یکیشون لکه های قهوه ای ایجاد شده و بمرور برگ بیرنگ شده لکه ها زیاد میشن و برگ خشک می شود این اتفاق از برگهای زیرین آغاز شده و به سمت برگهای بالایی در پیشرفت است بطوریکه دیگه برگ زیادی باقی نمونده و عکس دوم هم مربوط به گلدانی است که برگهای پایین آن در حال شل شدن و نرم شدن هستن و بعد میمیرن شرایط نگهداری هر دوی آنها مشابه است (دمای 24 درجه ، آبیاری در حال حاضر هر 10 روز یکبار از زیر گلدانی، میزان رطوبت میانگین 30 درصد ، منبع نور: 4 عدد فلورسنت T5 در فاصله 35 سانتی بمدت 12 ساعت ،آخرین زمان تعویض گلدان 5 ماه قبل ، خاک گلدان: مخلوط پیت موس و خاک رس و ماسه ریز ، عدم هرگونه آبپاشی روی برگها).
لطفا نظرتون رو در مورد شرایط نگهداری و علت بیماریها بفرمایید . باتشکر
پاسخ
1 امتیاز
افسانه فرود سلام آبیاری را زمانی انجام دهید که سطح خاک خشک باشد مرطوب ماندن زیاد خاک باعث بیماری های ریشه می شود .پس از آبیاری نیز آب اضافه از زهکش گلدان خارج شود .2 گرم سم ریدومیل را در یک لیتر آب حل کنید برگ ها و ساقه را به خوبی به سم آغشته کنید و مقداری را هم به خاک دهید.زمام سم پاشی نور را کم کنید تا گیاه سوزی ایجاد نشود.شرایط نگهداری گیاه مناسب است ادامه دهید.تا بهبود علائم گیاه از هرگونه کود دهی جا به جایی و تعویض گلدان پرهیز کنید.
فرزاد
با سلام خواستم بدونم چند رنگ بنفشه داریم؟ یه سئوال دیگه داشتم / در زمان قلمه زدن دو تا رنگ با هم بکارم بقل همدیگه بعد ازشون گل دو رنگ در میاد؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام و احترام این گیاه زیبا دارای گلهای متنوع و به رنگ های بنفش،آبی،قرمز،صورتی وسفید است. قلمه زدن فقط برای تکثیر استفاده میشود و شما نمیتوانید با این کار گل با رنگهای مختلف داشته باشید. موفق باشید

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بنفشه آفریقایی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
بنفشه آتشین
اسكينانتوس
گلوکسینیا
کولومنئا گلوریوزا
ژسنریا کاردینالیس
 
این صفحه را به اشتراک بگذارید
 
 
صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع بلامانع است.

  Copyright © 2010-2013  www.Nargil.ir All Rights Reserved. Designed by MNSHAHAB
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد