٢٢/١٢/١٤٣٦ --- 10/6/2015 --- ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۴ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  333  نفر
بازدید امروز :  9554  بازدید
بازدید دیروز :  20432  بازدید
بنفشه آفریقایی  -  AFRICAN VIOLET
SAINTPAULIA IONANTHA : نام علمی
  GESNERIACEAE  - ژسنریاسه : خانواده
تانزانیا و مجاورت جنوب شرقی کنیا و بخش گرمسیری شرق افریقا : بومی منطقه
African violet , سنت پولیا , آیونانتا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاكبرگ
22 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

بنفشه آفریقایی:

گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.
بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريقائي اصلي كاردشواري است ولي واريته ها و هيبريدهاي جديد آن قويتر و پرگل تر مي باشند و درصورت رعايت برخي اصول،پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود.
اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.
این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.
در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.
از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.
یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.
برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.
در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.
گلدان مناسب با توجه به حساسيت اين گياه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدانهاي پلاستيك پرورش دهيم و ازگلدانهاي سفالي استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماههاي سرد،سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمايي در گياه قهوه اي شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد
كوددهي بنفشه هاي آفريقايي را بايد درهر آبياري با يك كود رقيق حاوي فسفر بالا(14-12-36) تغذيه نمود. هيچگاه غلظت كود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاك را هر2تا3 ماه يكبار شستشو دهيد و اجازه دهيد خاك با خروج كامل آب از زهكش كف گلدان كاملاً شسته شود.با اجراي يك برنامه كود دهي منظم و مداوم املاح در خاك گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شستشوي خاك، ريشه ها صدمه مي بينند.
بنفشه آفریقایی هوای تازه را دوست دارد البته نباید در مسیر کوران باد قرار گیرد.
بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.
مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.
بيماري پوسيدگي ريشه بنفشه افريقايي : اين بيماري كه بوسيله قارچnicotian Var.parasiti Phytophthora ايجادمي شود،يك بيماري مخرب درمراكز پرورش بنفشه افريقايي Saintpaulia ionantha به شمار مي رود.علائم بيماري در قسمتهاي هوايي گياه بصورت توقف رشد،پژمردگي و پوسيدگي نرمي به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در ناحيه طوقه و همچنين در قسمت ريشه مشاهده مي شود،اين علائم به تدريج به سمت دمبرگ و برگ انتقال مي بايد. اولين تحقيق جامع برروي اين بيماري درسال 1973درآلمان توسط Plate و Kroberانجام شد. درايالات كاليفرنيا، فلوريدا و كلرادوي آمريكا نيزبراي پرورش اين گياه مشكلات بسياري وجود دارد. اين بيماري درايران براي اولين باردرسال 1370،درمراكزپرورش بنفشه افريقايي تهران،با خسارت فراوان مشاهده گرديد و عامل بيماري نيزازمراكزمختلف به طور مكررتوسط نگارنده گزارش شد.كولتيوارهاي بنفشه افريقايي نسبت به پوسيدگي فيتوفترايي داراي حساسيتهاي بسيار متفاوت مي باشند و براين اساس به چهار گروه،بسيارمقاوم،مقاوم،حساس و بسيارحساس تقسيم مي شوند. مبارزه با بيماري ابتدا براساس رعايت بهداشت و بكاربردن ريشه هاي عاري ازآلودگي صورت گرفت، بعدها تحقيقات وسيعي درمورد استفاده ازقارچ كشها بمنظورمبارزه با بيماري انجام پذيرفت.از بين سموم مورد آزمايش اتريديازول(Truban 30 wp) و پراكسي كلر(Nurelle 7.2 EC) همراه با آبياري و همچنين محلول پاشي قسمتهاي هوايي گياه با استفاده ازpyroxyclor بهترين نتايج را ازخود نشان داد.محلول پاشي قسمتهاي هوايي به منظور حفاظت گياهان با استفاده ازقارچ كشهاي كاپتان (Captan 50 wp)،كلروتالونيل(Daconil 2787 75 wp) ومانكوزب(Dithane M-45 80wp) نيزنتيجه بسيارعالي درمبارزه داشته است. با توجه به نايابي پيروكسي كلرمي توان ازمتالاكسيل(Subdue 2 E) وفوزتيل آلومينيوم(Aliette) كه اثر مشابهي برضد بيماريهاي فيتوفترايي دارند،استفاده نمود.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.
برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.
تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید
گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید
گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.
برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید
گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.
برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.
برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.
برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.
روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.
تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.
با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به تکثیر از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.
اصطلاحات تخصصی علوم در مورد بنفشه آفریقایی :
تاکسونومی: گیاه گل بنفشه آفریقایی بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود. مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بنفشه آفریقایی باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد. آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم بنفشه آفریقایی تا بوجود آمدن شکل آویز بررسی می‌شود. فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه بنفشه آفریقایی از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه بنفشه آفریقایی می‌پردازد. اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه بنفشه آفریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد. ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه بنفشه آفریقایی بررسی می‌کند.

: منابع  

تصاویر گیاه بنفشه آفریقایی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بنفشه آفریقایی

 
 
کریم یوسفی
اینها گاهی به برگها وساقه هاسفیدک میزند باذره بین باندازه ته سنجاق و بشکل کرم خاکی است یک روش خاص خودم برای مبارزه دارم دوست دارم راهنمایی کنید با سپاس فراوان ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام اگر این سفیدک ها به شکل توده های پنبه ای هستند و با دست جدا می شوند و زیر انگشت له می شوند ،شپشک آرد آلود هست ،با پنبه آغشته به الکل میتونید انها را جدا کنید یا چند قطره مایع ظرف شویی را در یک لیتر آب حل کنید و روی نقاط آلوده اسپری کنید .
فهیمه
با سلام حاک بنفشه من کوکوپیت و پرلیت است کوددهی منظم هم انجام میدهم ولی نه رشد رویشی خوبی دارد نه به گل میرود میشه راهنمایی بفرمایید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : خاک شما مناسب نیست.(1) مخلوط مناسب برای این گیاه خاک لوم باغچه + خاک برگ پوسیده یا تورب + 2 قسمت ماسه . به این مخلوط باید مقداری سوپر فسفات تریپل(حدود یک گلدان استکانی برای یک چرخ دستی خاک)اضافه کرد===(2) 1 قسمت خاک لوم باغچه + 2 قسمت خاک برگ پوسیده یا تورب + 1 قسمت کود دامی پوسیده خشک شده ===(3) 4 قسمت لوم + 4 قسمت خاک برگ پوسیده + 2 قسمت ماسه + یک قسمت کود دامی پوسیده + مقداری سوپر فسفات و گرد استخوان
نیلوفر تقی نیا
اکه افت کنه داشت چه سمی باید بهش بدم؟و به چه طریق؟و هر چند وقت؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل برای مبارزه شیمیایی باکنه ازسمومی مانند دیازینون ومالاتیون استفاده میشود.البته چون این افت مکنده است بهتره از سموم نفوذی مانند کونفیدور استفاده نمایید.دز مصرف حدود دو سی سی رو در یه لیتر اب حل نموده واستفاده نمایید
1 امتیاز
حسن اسفندیاری دیازینون باکونفیدور بهترجواب میدهد.
آبان
سلام در اول بهار امسال کلدان بنفشه ام را عوض کردم و به گلدانی با یک سایز بزرگتر منتقل کردم... نور زیاد و غیر مستقیم داره و از خاک پیت موس مرغوب استفاده کردم یک مقدار خاک گلدان را فشار دادم و نه زیاد... رطوبت و ابیاری مناسب داره... حالا هم برگهاش کوچک مونده و هم گل نمیده دو هفته یکبار هم کود کریستالون صورتی بهش میدم باید چه کار کنم تا برگاش بزگ بشه و گل بده ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : کوچک ماندن گلها علامت کمبودنور محیط است.. اگر گیاه با وجود نور کافی برگ های زیاد و گل های کم تولید می کند ، ممکن است کوددهی زیاده از حد انجام شده باشد. بهتر است از کود با نیتروژن کم استفاده شود.دلایل احتمالی دیگر عبارتند از : هوای خشک ، هوای سرد ، جابجایی مکرر گلدان ، عدم حذف شاخه های جانبی.
زیبا
باعرض سلام وتشکرازاطلاعات بسیار جامع شما ؛من بنفشه افریقایی داشتم که با رعایت اصول ان رادر تراریوم قراردادم فقط نورکم بود که با مشورت لامپ مهتابی قرارداده شد البته باکمی تاخیر ومتاسفانه روی برگها وسطح خاک سفیدک زده شد بااطلاعات خوبتان فهمیدم که باید باسموم قارچکش برطرف شود .خواهش میکنم درباره نحوه کودذهی وزمان بندیان برای گل دهی مجدد مراراهنمایی فرمایید باتشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام.سفیدک سطح خاک ممکن است در نتیجه زیاده روی در مصرف کود وافزایش املاح خاک ایجاد شده باشد.برای مبارزه با قارچ یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.بعد از 10 روز این عمل را تکرار نمایید
عاطفه میردیده
سلام من چند ساله که بنفشه پرورش می دم.میشه گفت تمام شرایط نکهداریش رو رعایت می کنم اما توی این چند سال از کود استفاده نکردم شاید به خاطر اینکه بنفشه هام همیشه پرگل و شاداب بودن.تابستان امسال خاک گلدون ها رو با خاک برگی که از جنگل آورده بودم عوض کردم و برای اولین باربهشون کود آهن دادم.بعد از اون تقریبا تمام گل ها پژمرده شدن و از بین رفتن.هنوز هم بعد چند ماه این روند ادامه داره و گل های باقی مانده م در حال نابودی هستن. به نظر شما علتش چیه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام در مصرف کود آهن زیاده روی کرده اید و برای رفع کود اضافی باید خاک را شستشو دهید گلدان را به مدت 15 دقیقه در یک تشت آب قرار دهید تا خاک شسته شود سپس گلدان را خارج کرده و اجازه دهید تا آب اضافی خارج شود.بهترین کود برای بنفشه آفریقایی کودکامل مایع می باشد در بهار و تابستان هر 15 روز یک بار و برای گل دهی از کودی که پتاسیم بالاتری دارد استفاده می کنندمانند کود کریستالون صورتی.(1 قاشق پای خوری در یک لیتر آب برای هر گلدان)
زینب براری
من پرورش بنفشه افریقایی را به صورت تجربه چند ساله اموختم . ممنونم ازمطالب خوب شما، لطفا در مورد تکثیر بنفشه با بذر توضیح دهید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : معمولا در اواخر مرداد بذر بنفشه را خزانه کاری میکنند.ابتدا بستر را اماده کرده(شخم وافزودن کود دامی وتسطیح)سپس بذر را میپاشندو روی ان را با لایه نازکی از کود دامی(به عرض 2 سانت)میپوشانندودر نهایت ابیاری میکنند.سطح کاشت همیشه باید مرطوب باشد.
آپاما
سلام.خسته نباشید.بنفشه من زیاد ګل نمی ده.اګرم ګل بده تعداد ګل ها نهایاتا 2 یا 3 تاست.آیا کود مخصوصی باید استفاده کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.کود کریستالون قرمز.شرایط ایده ال رشد که در قسمت معرفی گیاه توضیح داده شده را فراهم نمایید برای تقویت گیاه در فصول سردهر ماه یکبارودر فصول گرم هر 2 هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید(انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید
مریم
سلام . توی یکی از شهرهای شمالی زندگی می کنم . به تازگی یه گلدون کوچولو بنفشه آفریقایی خریدم اون رو پشت شیشه پنجره جنوبی گذاشتم آیا جای گلدونم مناسب هست ؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
حمزه حق پرست سلام معمولا ضلع شمالی که نورگیر خوبی داشته باشه بهتره در ضمن عوارض نور زیاد متراکم شدن برگها و ولکه هایی روی برگ و در آخر سوختگی شاخ و برگ رو به همراه داره ولی در عوض نور کم باعث کاهش گل و بلند شدن و کشیده شدن دمبرگ میشه( همه اینا باز هم به شرایط تابش نور بستگی داره)
1 امتیاز
نارگیل : بله.فقط دقت کنید افتاب تند ومستقیم وی گیاه نتابد ونیز سعی نمایید شرایط ثابتی را برای گیاهتان فراهم نماید
0 امتیاز
حمزه حق پرست سلام در مورد جواب قبلی ضلع جنوبی بهتره من اشتباهی نوشتم ضلع شمالی البته به شرایط بعدی که تو اون جواب نوشتم دقت کن
علي
باسلام وتشكر از اطلاعات سايت شما .من يك گلدان بنفشه افريقاي دارم هميشه گل ميده مدتي است ساقه اش بلند شده و بي برگه (درهمان قسمتي كه ارتفاع پيدا كرده) ميخواهم گلدانش را تعويض كنم ايا بايد ساقه بي بركش را هم بگذارم توي خاك يا به همان حالت (با ساقه بلندبيرون) در گلدانه جديد قرار بدهم با تشكر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : گیاه را به مکانی روشنتر با نورغیر مستقیم منتقل نمایید.در صورتیکه مکان نورگیر ندارید از نور مصنوعی ایجاد نمایید.در بهار گلدان تعویض شود. مقادیر بالای مواد معدنی که در خاک ته نشین می شوند برای گیاه زیانبار است. از گلدان های کم عمق با زهکش خوب و مخلوط کمپوست پایه خاک استاندارد و پیت استفاده شود. خاك كشت و كار بنفشه آفریقایی خاک سبک، هوموسی و باPH پایین باید باشد.در هنگام تعویض خاک نکات زیر را رعایت نمایید .عدم رعایت هریک از نکات زیر موجب بروز مشکل میشود:تعویض خاک را در فصل مناسب انجام دهید(با توجه به نوع گیاه)2-3 روزقبل از جابجا نمودن به گیاه اب ندهید تا خاک خشک شده واز اطراف ریشه گیاه جدا نشود. جهت ایجاد زهکش از باز بودن سوراخ های انتهای گلدان مطمین شوید ودر انتهای گلدان یک لایه سنگ ریزه بریزید وروی ان مقداری ماسه شسته شده ودر نهایت خاک گلدان را پرنمایید.توپ ریشه(ریشه وخاک اطراف ان )را به ارامی وبدون اسیب دیدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتری(یک یا دوسایز)قرار داده وفاصله بین توپ ریشه وگلدان را با خاک(ترکیب ان با توجه به نوع گیاه تعیین میگردد) جدید پر نمایید. خاک را فشار داده تا منافذ موجود از خاک پرشود.بلافاصله پس از جابجایی گلدان را ابیاری نموده به طوریکه تمام خاک را در بر بگیرد ومقدار کمی اب از سوراخ های انتهای گلدان خارج گردد.از قرار دادن گلدان تا چند روز در مقابل نور خورشید وباد و... خوداری نمایید

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بنفشه آفریقایی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
ژسنریا کاردینالیس
اسكينانتوس
گلوکسینیا
پامچال دماغه ای
کولومنئا گلوریوزا


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد