٥/١/١٤٣٦ --- 10/30/2014 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۸ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
السلام علیک یا اباعبدلله الحسین       
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  211  نفر
بازدید امروز :  18246  بازدید
بازدید دیروز :  18656  بازدید
بنفشه آفریقایی  -  AFRICAN VIOLET
SAINTPAULIA IONANTHA : نام علمی
  GESNERIACEAE  - ژسنریاسه : خانواده
تانزانیا و مجاورت جنوب شرقی کنیا و بخش گرمسیری شرق افریقا : بومی منطقه
African violet , سنت پولیا , آیونانتا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاكبرگ
22 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

بنفشه آفریقایی:

گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.
بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريقائي اصلي كاردشواري است ولي واريته ها و هيبريدهاي جديد آن قويتر و پرگل تر مي باشند و درصورت رعايت برخي اصول،پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود.
اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.
این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.
در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.
از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.
یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.
برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.
در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.
گلدان مناسب با توجه به حساسيت اين گياه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدانهاي پلاستيك پرورش دهيم و ازگلدانهاي سفالي استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماههاي سرد،سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمايي در گياه قهوه اي شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد
كوددهي بنفشه هاي آفريقايي را بايد درهر آبياري با يك كود رقيق حاوي فسفر بالا(14-12-36) تغذيه نمود. هيچگاه غلظت كود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاك را هر2تا3 ماه يكبار شستشو دهيد و اجازه دهيد خاك با خروج كامل آب از زهكش كف گلدان كاملاً شسته شود.با اجراي يك برنامه كود دهي منظم و مداوم املاح در خاك گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شستشوي خاك، ريشه ها صدمه مي بينند.
بنفشه آفریقایی هوای تازه را دوست دارد البته نباید در مسیر کوران باد قرار گیرد.
بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.
مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.
بيماري پوسيدگي ريشه بنفشه افريقايي : اين بيماري كه بوسيله قارچnicotian Var.parasiti Phytophthora ايجادمي شود،يك بيماري مخرب درمراكز پرورش بنفشه افريقايي Saintpaulia ionantha به شمار مي رود.علائم بيماري در قسمتهاي هوايي گياه بصورت توقف رشد،پژمردگي و پوسيدگي نرمي به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در ناحيه طوقه و همچنين در قسمت ريشه مشاهده مي شود،اين علائم به تدريج به سمت دمبرگ و برگ انتقال مي بايد. اولين تحقيق جامع برروي اين بيماري درسال 1973درآلمان توسط Plate و Kroberانجام شد. درايالات كاليفرنيا، فلوريدا و كلرادوي آمريكا نيزبراي پرورش اين گياه مشكلات بسياري وجود دارد. اين بيماري درايران براي اولين باردرسال 1370،درمراكزپرورش بنفشه افريقايي تهران،با خسارت فراوان مشاهده گرديد و عامل بيماري نيزازمراكزمختلف به طور مكررتوسط نگارنده گزارش شد.كولتيوارهاي بنفشه افريقايي نسبت به پوسيدگي فيتوفترايي داراي حساسيتهاي بسيار متفاوت مي باشند و براين اساس به چهار گروه،بسيارمقاوم،مقاوم،حساس و بسيارحساس تقسيم مي شوند. مبارزه با بيماري ابتدا براساس رعايت بهداشت و بكاربردن ريشه هاي عاري ازآلودگي صورت گرفت، بعدها تحقيقات وسيعي درمورد استفاده ازقارچ كشها بمنظورمبارزه با بيماري انجام پذيرفت.از بين سموم مورد آزمايش اتريديازول(Truban 30 wp) و پراكسي كلر(Nurelle 7.2 EC) همراه با آبياري و همچنين محلول پاشي قسمتهاي هوايي گياه با استفاده ازpyroxyclor بهترين نتايج را ازخود نشان داد.محلول پاشي قسمتهاي هوايي به منظور حفاظت گياهان با استفاده ازقارچ كشهاي كاپتان (Captan 50 wp)،كلروتالونيل(Daconil 2787 75 wp) ومانكوزب(Dithane M-45 80wp) نيزنتيجه بسيارعالي درمبارزه داشته است. با توجه به نايابي پيروكسي كلرمي توان ازمتالاكسيل(Subdue 2 E) وفوزتيل آلومينيوم(Aliette) كه اثر مشابهي برضد بيماريهاي فيتوفترايي دارند،استفاده نمود.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.
برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.
تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید
گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید
گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.
برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید
گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.
برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.
برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.
برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.
روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.
تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.
با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به تکثیر از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.
اصطلاحات تخصصی علوم در مورد بنفشه آفریقایی :
تاکسونومی: گیاه گل بنفشه آفریقایی بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود. مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بنفشه آفریقایی باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد. آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم بنفشه آفریقایی تا بوجود آمدن شکل آویز بررسی می‌شود. فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه بنفشه آفریقایی از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه بنفشه آفریقایی می‌پردازد. اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه بنفشه آفریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد. ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه بنفشه آفریقایی بررسی می‌کند.

: منابع  

تصاویر گیاه بنفشه آفریقایی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بنفشه آفریقایی

 
 
مونا
سلام خسته نباشید برای بنفشه افریقایی چه خاکی باید گرفت وممنون میشم برای خرید نوع خوبش ادرس جایی که موجود دارند به من بدهید ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام خاک مخصوص بنفشه آفریقایی ،یا ترکیب خاک باغچه +پیت ماس +پرلیت یا ترکیب خاک باغچه +خاکبرگ پوسیده +ماسه بادی
حمیدرضا
با سلام و خسته نباشید گیاه بنفشه افریقایی ام را قلمه برگ کردم و حالا جوانه داده کی باید به گلدان اصلی منتقلش کنم؟؟ با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : وپس از ریشه دار شدن باید از دفعات ابیاری بتدریج کاسته شود.اجازه بدهید تا ریشه دهی کامل شود(حداقل 4-5 سانت)وسپس انرا با دقت در خاک مناسب بکارید. قلمه های تازه ریشه دار شده را در گلدان کوچکی شروع کنید و با بزرگ شدن آن تدریجا آنرا به گلدانهای بزرگ منتقل کنید
ازالیا
لطفا به من بگویید چرا بنفشه من گل نمیدهد؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
لیلا mls سلام به دوست عزیزم گل بنفشه ای آفریقای تو تمام فصل های سال گل میده البته در صورتی نور خورشیدبه طور خیر مستقیم بهش بخوره وخاکشم از املاح مناسبی برخوردار باشه وبرای درشت تر شدن برگ ها وگلهای آن باید به خاک آن پودر آهن  اظافه کرد
2 امتیاز
نارگیل : بنفشه گیاهی فصلی است ودر این زمان(تیر)عمر گل ان تمام شده است به طور کلی گلدهی تابع طول روز میباشد
1 امتیاز
Amir Hojabr nargil salam 

banafshe age manzoret afrighayeye ke dar tamame fasle sale gol dare

amir 
1 امتیاز
mahya gh با سلام درسته که بنفشه در تمام فصل سال گل میده اما اگر تمام شرایط نگهداریش مناسب باشه ولی گل نده و در صورتیکه مواد غذایی کمکی به خاکش اضافه نکردید گلدان شما احتیاج به تغذیه مصنوعی داره . موفق باشید
سحر
سلام من یک بنفشه افریقایی داشتم که تا مدتها خیلی سرحال بود ومدام گل میکرد از وقتی که هفته ای دوبار به گیاه آب میدهم برگها بی حال وخمیده شده اندآیا راهی وجود دارد که گلم دوباره سرحال ومثل اول شود. خیلی ناراختم خواهش میکنم راهنماییم کنید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : : آبیاری فراوان در بهار تا پاییز ، آبیاری متوسط در زمستان . ..یکبار ابیاری در هفته در زمستان برای گیاهتان مناسب است ترجیحا" از آب بدون املاح و ولرم برای آبیاری استفاده شود. در ساعتهای منظمی آبیاری را انجام دهید. قبل از آبیاری مجدد باید سطح خاک کمی خشک شود و هرگز نباید ریشه ها خیس بمانند. سعی شود هنگام آبیاری برگ ها خیس نشوند. می توان از روش آبیاری مستقیم از زیر برگ ها یا روش غوطه وری گلدان در آب استفاده کرد. بهترین روش آبیاری برای بنفشه آفریقایی، آبیاری از پای گیاه است. میتوان از گلدانهایی که یک بخش فتیله مانند در آنها تعبیه شده استفاده کرد و گلدان را در یک زیر گلدانی مناسب گذاشت و آب را در زیر گلدانی ریخت که بتدریج توسط بخش فتیله مانند جذب شده و در اختیار ریشهها قرار گیرد.
الهام
از وقتی گلدان را به علت سفر از خانه به محل کار آوردم روز به روز بهتر و قویتر شد. در محل کار نور بسیار مناسب دارد ولی آفتاب نمی خورد. در معرض باد نیست ولی چند ساعتی در روز پنجره باز و بسته می شود تا تهویه مناسب باشد. ساختمان در منطقه ای دور از آلودگی هواست. در زمستان شب که می روم شوفاژ را می بندم تا خیلی گرم نشود دلی چون دیوار ها روکش چوب دارد اتاق سرد نمی شود. صبح ها در بدو ورود اتق کاملا گرم و گاهی دم کرده است. هفته ای دو بار زیر گلدانی را از آب شیر پر میکنم. گلدان سفالی است. تا به حال سم به گل نزده ام. همانطور که گفتم تمام تغییرات و پژمردگی دو روز بعد از دادن محلول کریستال شروع شد. برگهای جدید پژمرده نیستند و گل ها به کندی بزرگ می شوند. قبل از این رشد برگهای جدید خیلی سریعتر بود. کود دیگری هم به آن نداده ام. خواهش میکنم کمک کنید خوب شود. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در مصرف کود زیاده روی کرده اید وباعث مسمومیت گیاه شده اید .گلدان را به مدت نیم ساعت در یک ظرف پر از اب قرار داده به طوریکه تمام خاک گلدان را اب در بربگیرد.سپس اجازه دهید اب اضافی از انتهای گلدان خارج شود تا اثار مسمومیت از بین یرود
سارا
سلام در محل کارم یک گلدان بنفشه آفریقایی دارم روز اول دارای گلهای صورتی بود بعد مدتی که گلهایش را از دست داد دیگر گل نداد شرایط عمومی گل خوب است فرمودید باید به گل با یان شرایط کود داده شود چه کودی باید بدهم و از کجا باید تهیه کنم؟ موقع خرید به من گفتند باید همیشه زیر گلدانی آن پر از آب باشدآیا این نحوه آبیاری درست است؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام شما میتوانید کود کامل را از مراکز خدمات کشاورزی تهیه کرده و 1 قاشق چای خوری از آن را در یک لیتر آب حل کنید و هر دو هفته یک بار به گیاه بدهید.نحوه آبیاری بنفشه آفریقایی با دیگر گیاهان متفاوت است، بدین ترتیب که اصلا در هنگام آبیاری نباید آب با برگ یا گل تماسی پیدا کند چون نسبت به مواد معدنی آب حساس هستند و باید آبیاری از طریق زیر گلدانی صورت گیرد. موفق باشید
negin davudi
سلام
برای گلدهی بنفشه آفریقایی لامپ فلورسنت مهتابی مناسب است یا کم مصرف؟و آیا فرقی بین آنها هست؟
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.هر لامپ طیف خاصی از نور را که در فتوسنتز استفاده میشود ایجاد میکند.نور لامپ کم مصرف خوب است ولی کیفیت نور طبیعی را ایجاد نخواهد کرد وبهتر است از ترکیب نور لامپهای زرد وسفید استفاده گردد
maryam_ghandchi32@yahoo.com
باسلاموخسته نباشید گلدان بنفشه افریقایی من بعدازچندسال هنوزهمچنان کوچ مانده تمام دستورات شمارااجرا کردم باتشکر از لطف شما ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام.منظورتون از کوچ ماندن چیست؟بیشتر توضیح دهید.
سعید شهابی
با سلام. لطفاً بفرمایید بنفشه آفریقایی چه رنگ هایی دارد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام بنفشه آفریقایی دارای رنگ های بنفش،آبی،قرمز،صورتی و سفید می باشد موفق باشید
0 امتیاز
حمزه حق پرست سلام


آبان
سلام در اول بهار امسال کلدان بنفشه ام را عوض کردم و به گلدانی با یک سایز بزرگتر منتقل کردم... نور زیاد و غیر مستقیم داره و از خاک پیت موس مرغوب استفاده کردم یک مقدار خاک گلدان را فشار دادم و نه زیاد... رطوبت و ابیاری مناسب داره... حالا هم برگهاش کوچک مونده و هم گل نمیده دو هفته یکبار هم کود کریستالون صورتی بهش میدم باید چه کار کنم تا برگاش بزگ بشه و گل بده ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : کوچک ماندن گلها علامت کمبودنور محیط است.. اگر گیاه با وجود نور کافی برگ های زیاد و گل های کم تولید می کند ، ممکن است کوددهی زیاده از حد انجام شده باشد. بهتر است از کود با نیتروژن کم استفاده شود.دلایل احتمالی دیگر عبارتند از : هوای خشک ، هوای سرد ، جابجایی مکرر گلدان ، عدم حذف شاخه های جانبی.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بنفشه آفریقایی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
گلوکسینیا
کولومنئا گلوریوزا
بنفشه آتشین
اسكينانتوس
پامچال دماغه ای


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد