٨/٤/١٤٣٦ --- 1/29/2015 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۹ بهمن امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  117  نفر
بازدید امروز :  1716  بازدید
بازدید دیروز :  24877  بازدید
سیکاس رولوتا  -  SAGO PALM
CYCAS REVOLUTA : نام علمی
  CYCADACEAE  - سیکاداسه : خانواده
جنوب ژاپن : بومی منطقه
نخل ساگو , نخل زینتی , سیکاد : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک برگ، ماسه، کمی خاک رس
15 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

سیکاس رولوتا:

سیکاس یکی از معروف ترین گونه ها جهت باغچه کاری (landscape)و استفاده در فضای داخلی منزل در جهان است، خصوصاً گونه (revolute) رولوتا. این گیاه بیشتر از همه گونه های دیگر سیکاس در جهان استفاده می گردد. همچنین میلیون ها عدد از برگ این گیاه جهت تزیین دسته گل،تاج گل و مراسم عید پاک و... در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
سیکاس از خانواده سیکاداسه (cycadaceae)می باشد. این گیاه عمدتاً بومی جنوب،جنوب شرق آسیا، استرالیا، هند، چین، تعداد کمی آفریقاوماداگاسکار می باشد.
این گیاه متعلق به دوران مزوزوییک بوده و از 200 میلیون سال تاکنون تغییرات بسیار کمی داشته است.
96 گونه از سیکاسهای مختلف تاکنون به ثبت رسیده است.
به طور عمده سیکاس ها گیاهانی پیازدار و دو پایه می باشند، یعنی دارای پایه نر و پایه ماده می باشند که هر پایه دارای گلی متفاوت از هم هستند. تشخیص نر و ماده بودن پیاز فقط به دو طریق میسر است. 1) روش آزمایشگاهی و ژنیتیکی 2) از طریق دیدن گل هر پیاز
کلمه سیکاس یک نام تیپی است و به گیاهانی از خانواده Cycadها اطلاق میشود. سیکاس مورد نظر ما و سیکاسی که بیشتر در ایران کشت شده با نام علمی Cycas revoluta و از بستگان دور پالم‌ها به شمار میرود
پایانَخل یا سیکاس یکی از ۹۵ گونه گیاهان خانواده پایانخلیان[۴] است. این گیاه یک گیاه آپارتمانی مربوط به مناطق گرم و مرطوب است، اولین بار در چین و ژاپن پیدا شده‌است و برگهایش کشیده و شبیه به نخل هستند
در گیاه سیکاس برگها به صورت دایره ای ظاهر میگردند که در ابتدا بسیار نرم و لطیف می باشند، ولی پس از یک یا دو هفته حالت سفت تر و خشبی تر به خود می گیرند.اکثر گونه ها برگ هایی مانند برگ نخل دارند،ولی براق تر، چرمی تر و نوک تیز ترند. البته نوع رولوتا که در ایران و عمدتاً در شمال ایران کشت می گردد دارای برگ های سبز پررنگی است. گونه های دیگری از سیکاس به رنگ های آبی فیروزه ای، خاکستری و... نیز وجود دارد. خود برگها دارای برگچه هایی هستند که به طور منظم در دو طرف رگ برگ اصلی قرار دارند. برگها به صورت متحد المرکزمعولا در اردیبهشت همه با هم به یکباره ظاهر می گردند و در صورت مهیا بودن شرایط از نظر رطوبت و دما در شهریور نیز برگ دهی می نمایند.
طول برگ های سیکاس می تواند از یک تا دو متر بنابه شرایط نوری که گیاه در آن قرار دارد نوسان داشته باشد. برگ، دانه، پیاز این گیاه سمی بوده، در نتیجه باید در باغها و مکان هایی که حیوانات اهلی قرار دارند دقت بیشتری نمود.
گیاه سیکاس دارای سرعت رشد بسیار کم و عمر طولانی می باشد. به عنوان مثال یک نمونه 220 ساله قدیمی در باغ گیاهشناسی (kew)کیو انگلستان وجود دارد که از جنوب آفریقا خریداری شده و ارتفاع پیاز آن چهار متر می باشد.
سیکاس Cycas، گونه ای از خانواده سیکاداسه Cycadaceae و از جنس سیکاس Cycas میباشد و درخت نواحی استوائی و نیمه استوائی محسوب می شود .
این گیاه به بلندی چند متر می رسد و بلندی گونه سیکاس Cycas medica که در ایالت کوئین لاند Queen Land واقع در شمال شرقی استرالیا وجود دارد 20 متر است .
بودائی ها درخت سیکاس Cycas را نشانه جاودانی Immorteite می دانند .که گونه های مهمی نظیر سیکاس سیرسینالیس C.Circinalis و سیکاس رولوتا C.revoluta به بلندی 10 تا 15 متر و یا تنه خیلی کوتاه مانند سیکاس رومفی C.rumphii و سیکاس توآرسی C.thouarsii دارند .
درخت سیکاس Cycas در جنوب ژاپن در جزیره ماداگاسکار در آندونزی ، در هندوستان و در سریلانکا ( سیلان) و استرالیا وجود دارد .
درخت سیکاس Cycas در هیچ جا بطور انبوه و زیاد وجود ندارد بلکه به شکل دسته های کوچک در سواحل دریا دیده می شوند .
سیکاس Cycas با نگاه اول شبیه به درختان خانواده نخلها به نظر میآید و در قدیم آن را از خانواده نخل ها میدانستند و لینه Linne گیاهشناس مشهور نام علمی آن را ابتداء لینه Linne که از نام محلی نخل کوسکا Kuscas گرفته شده تعیین کرد و سپس آن را جزو طبقه سرخس ها ( به علت شباهت برگهای فنر مانند سرخس در موقع بازشدن ) دانست .
تنه این درخت از بقایای دمبرگها تشکیل شده ، سنگین و به مقدار کمی خشبی است و قسمت نزدیک به سطح زمین آن بسیار محکم است .
در داخل تنه یا مغز آن مایع چسبنده و لزجی وجود دارد که ماده غذائی خوبی را تشکیل می دهد .
در روی تنه اصلی سیکاس Cycas گاهی انشعاباتی بخصوص در درخت نر بوجود می آیند .
سیکاس Cycas درخت دو پایه ای است ( پایه نر و پایه ماده ) و پایه نر دارای کیسه محتوی گرده گل و گیاه ماده دارای تخمدان است .
برگهای پایه نر کوتاه ، پهن و کلفت بوده و در سطح زیر آن چندین کیسه گرده وجود دارد که بوسیله یک شکاف طولی مقدار بسیار زیادی گرده گل به خارج می ریزند .
برگهای پایه ماده مسطح است و از کرکهای خرمائی رنگ پوشیده شده و در سطح بالائی آنها شرابه ای انگشت مانند یا دندانه دار می باشد .
طول برگهای سیکاس Cycas ممکن است به دو متر برسد و رنگ آنها سبز تیره می باشد .
عرض برگها نسبت به گونه سیکاس Cycas فرق می کند. به ترتیب که گونه سیکاس سی انسیالیسCiecinalis دارای پهنه برگ کم عرض و گونه سیکاس رولوتا C.revoluta دارای برگ نوک تیز یا نیزه ای میباشد .
برگهای قدیمی پس از 3 تا 5 سال ( در شرایط عادی ) زرد شده و می افتند . ( در سیکاس های زینتی باید برگهای زرد شده را قطع کرد ) برگهای پایه نر در گونه سیکاس رومفی C. rhumphlii به رنگ زرد روشن بوده و در موقع گل دادن بوی نامطبوعی پخش می کند .
دمای قابل تحمل برای سیکاس در حدود ((42+)_( 11-)) سانتیگراد می باشد. اگر دما از 11- درجه کمتر شود امکان دارد سیکاس از بین برود. ولی اگر نرم شود باز هم امکان بهبودی آن وجود دارد.بارش تگرگ سبب ایجاد لکه های زرد رنگ به صورت نقطه ای بر روی سطح برگچه ها می گردد.
میزان رطوبت خاک سیکاس باید از کمی مرطوب و تر تا خشک باشد البته خاکی که همواره خیس باشد به طوری که ریشه ها نتوانند به اصطلاح به آسانی تنفس نمایند سبب پوسیدگی ریشه ها و در نتیجه پیاز می گردد.
سیکاس در نور مستقیم خورشید رشد می کند، ولی خود را با محیط داخل اتاق نیز تطبیق می دهد به طوری که چند ساعتی از نور صبح یا غروب آفتاب به آن بتابد. همچنین زمانی که برگ های تازه و جوان سیکاس که نرم و لطیف هستند ظاهر می گردد تا دو هفته ای که به خود حالت سخت و خشبی بگیرد یکی از حساس ترین دوران برای سیکاس است. زیرا کوچک ترین ضربه به برگچه ها و همچنین فعالیت بیش از حد حشرات نیز می تواند به آن ها آسیب برساند. درطول این دوره براثر عاملی به نام نور گرایی (phototropism) اگر برگ ها در محیطی پر نور ظاهر شوند به دلیل شدید بودن نور،برگ ها کوتاه می مانند ولی در غیر این صورت برگ ها بلند با فاصله زیاد بین برگچه ها می گردد. در ضمن براساس تجربه افزایش آبیاری در دوران برگ دهی سیکاس Cycas سبب بهبود برگ دهی و رشد و نمود آن ها می شود البته به اندازه کافی!
خاک مطلوب برای سیکاس خاکی است مخلوط از خاک برگ، ماسه، کمی خاک رس. در کاشت گیاه باید در نظر داشت که گیاه را طوری کاشت کنیم که کمی از سطح خاک بالا تر باشد. پیاز سیکاس باید طوری در خاک قرار گیرد که نیمی از آن در خاک و نیم دیگر آن از خاک بیرون باشد.
آب و کود سیکاس Cycas به نیاز گیاه و مقدار نوری که به سطح خاک تابیده می شود بستگی دارد. سیکاس زیاد در مقابل کمبود آب و مواد غذایی از خود اثر نشان نمی دهد. اگر گیاه در گلدان قرار دارد ابتدا همیشه اجازه دهید که خاک گلدان کاملاً خشک شود و سپس آن را آبیاری کنید.
زمان کوددهی مناسب،یکی درطول بهار و دیگری در اواخر تابستان است. اگر از کود های ارگانیک مانند کودهای حیوانی و کود هایی که دیر جذب می شوند استفاده می کنید بهتر است از باقی ماندن این کود ها در دهانه و نوک پیاز جلوگیری کنید، زیرا این عمل امکان دارد که آرایش منظم برگهای تازه را که در آینده بیرون می آیند بهم بزنند.
موارد استفاده از سیکاس : قسمتهای مختلف گیاه سیکاس دارای سمیت کمی می باشند . ولی بومیان با علم به این موضوع به خود تلقین می کنند که سم اگر بمقدار کم مصرف شود خاصیت درمانی دارد . 1 – برگهای درخت سیکاس که گاه به عنوان مواد غذائی مورد استفاده قرار می گیرد نسبتا سمی بوده ولی در جزایر کئی Kei و ملوک Maluques برگهای جوان را می برند و بعنوان سبزی می خورند . 2 – میلیونها برگ این درخت ( گونه سیکاس رولوتا C.revoluta ) از ژاپن به کشورهای اروپائی و آمریکای شمالی صادر و فروخته می شوند و در تاج گلهای روی قبور مردگان و عید آخرین یکشنبه قبل از عید پاک مورد استفاده قرار می گیرند . 3 – بومیان از دانه و آرد حاصل از مغز بعنوان آرد ساکو Sagous ، درخت سیکاس پس از خشک کردن ، شستن و گرم کردن استفاده می کنند . 4 – از دانه های این گیاه پس از پختن به عنوان دارو استفاده می شود . 5 – بومیان جزیره ملوک در قدیم دانه های این گیاه را پس از خشک شدن آسیاب کردن و پختن به صورت سوپ در مراسم عزاداری میخوردند. 6 – ساکنین جزایر ، سلب مایع بدست آمده از پختن دانه این گیاه را به بچه های خود می خوراندند تا از شیطنت آنها که مانع فعالیت و آزادی عمل درکارشان می شوند راحت شوند . 7 – سیکاس Cycas درمناطق معتدله به عنوان گیاه زینتی در منازل و باغات و گلخانه ها پرورش داده میشود .
برگ های کهنه ممکن است به دلیل آب وکود زیاد هم زرد گردند واگر برگهای تازه دچار زرد شدگی گردند ممکن است بدلیل کود زیاد و یا فقر خاک باشد.
اگر همه برگها به یکباره زرد گردند باید گیاه از خاک و از جایی که در آن قرار دارد جابجا گردد زیرا عدم زهکشی درست خاک و راکد ماندن آب در گلدان و خاک نیز سبب چنین عارضه هایی در گیاه می گردد.
در صورت دیدن هاله ای از زردی در کلیه برگها نشان دهنده پر آبی وهمچنین نور و گرمای مستقیم خورشید بر برگها می باشد.
حشراتی که به سیکاس حمله میکنند محدودند .گاهی سبب لکه های سفید و یا قهوه ای در پوسته سیکاس می گردند،معمولا در صورت دیدن لکه های قهوه ای پر رنگ در گیاه نشان دهنده ابتلای گیاه به کنه می باشد و بر روی برگهای سالهای قدیمی تر ودر اثر آلودگی محیط ایجاد می گردند.
در صورت آلودگی خاک ورطوبت و زخمی شدن پیاز در حین فعالیتهای باغبانی که سبب پوسیدگی وقارچی شدن پیاز می گردد در این حالت پیاز حالت نرم ولحیدگی پیدا می کند که می تواند با استفاده از قارچ کشها از این مورد جلو گیری کرد.
- انتقال(Transplaning) : سیکاس را بهتر است در اوایل بهار ودر طول زمستان که در این دوران فعالیت رویش ورشد ندارند جابجا نمود . هنگامی که یک نهال سیکاس را در یک ظرف کاشتید نیاز به تعویض مجدد را می توان از بررسی حجم ریشه ها تشخیص داد. البته جابه جایی و تعویض گلدان به نسبت دیگر گیاهان با فاصله زمانی بیشتر باید صورت گیرد، زیرا هم سیکاس کند رشد تر از دیگر گیاهان است و هم تطبیق سیکاس با شرایط جدید با سرعت کمتری صورت می گیرد. سیکاس ها و نوع ریشه این گونه از خانواده ها نیاز به گلدان هایی دارند که دارای عمق بیشتری باشند در این حالت سیکاس به سرعت ریشه زایی نموده و گلدان را پر می نماید. معمولاً بهتر است از گلدانی استفاده گردد که عمق آن به اندازه یک و نیم برابر حجم ریشه خاک بگیرد. یعنی اگر ارتفاع حجم ریشه شش سانتی متر باشد باید از گلدانی که ارتفاع آن سه سانتی متر عمیق تر از حجم ریشه باشد استفاده کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه سیکاس رولوتا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
هادی فاضلی
سلام خسته نباشین من یه گول سیکاس دارم برگهاش زرد شده و داره می ریزه چه کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام دلایل متعددی میتونه با توجه به شرایط محیطی ورشدی داشته باشه که مهمترین آنها عبارتند از: -کمبود آهن در اثر عدم جذب در خاک‌های اسیدی - تجمع بیش ا ز حد آب در خاک بدلیل عدم زهکشی مناسب شرایط را بررسی کنید موفق باشید
ز -ق
برگ های سیکاس من زرد رنگ شده،وبرگهای تازه یوکاازابتدای برگ لکه های سفیدرنگ دارد لطفا راهنمایی کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : زردی برگ میتواند ناشی از عوامل متعددی با شد.مثل کمبودکود-زیاده روی درابیاری و... لکه سفید نوعی بیماری قارچی است که باید با سموم قارچ کش درمان شود
مینا صفارزاده
باسلام اگر در اپارتمان تابش نور خورشید نداشته باشیم می توانیم سیکاس رو در تراس نگه داریم با توجه به اینکه ما در اهواز با دمای بالای50درجه هستیم؟؟؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل از نظر دما ونور شاید مشکلی نداشته باشه ولی هوای خشک هم میتونه براش مضر باشه
شهلا ياور
سلام و عرض خسته نباشيد من در باغچه خانه ام يك سيكاس دارم كه تا پارسال خوب رشد ميكرد ولي از امسال برگهاي آن يك خط در ميان شروع به زرد شدن كرد من به ان خاك برگ هم اضافه كردم اما نشد برگهاي تازه هم كه داد دوباره دارد به مين صورت ميشود مشكل از چيست بايد از سم خاصي استفاده كنم اگر اينطور است نحوه سمپاشي به چه صورت بايد باشد و دوم اينكه سيكاس از بغل به قول معرف زاد و ولد ميكند يعني از كنار بوته اصلي اينها را چگونه جدا كنم كه هم بشود تكثير كرد و هم اينكه به بدن صدمه نزد سوم : نحوه مبارزه با حلزون با صدوف و بدون صدف بصورت ارگانيك چگونه ميشود انجام داد كلا اگر نخواهيم از سموم زيادي استفاده كنيم چه راه حلي دارد با تشكر از راهنمائي شما ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام 1- مشکل از ریشه گیاهتان و خاک گلدان است گلدان را تعویض کرده و خاک تازه استفاده کنید قبل از کاشت ریشه ها را ضدعفونی کنید 2- خاک را به آرامی کنار بزنید با یک چاقوی تیز به دقت پاجوش و ریشه های مربوط به آن را از گیاه گیاه اصلی جدا کرده و در گلدان جدید بکارید 3- معمولا تا وقتی حلزونها به تعداد زیاد نباشند مبارزه شیمیایی صورت نمی گیرد در صورت لزوم جمع آوری با دست توصیه می شود.
فرشته احمدی
با سلام من حدود یک سال است که سیکاسی را خریداری کردم در ابتدا 7 تا 8 برگ کوچک داشت در این مدت 2 برگ بسیار بزرگ داده و بتدریج برگ های کوچک زرد شد و ریخت البته این برگ بزرگ الان سرحال هستند ولی رشدی ندارد باتوجه به این که در تراس جنوبی نگهداری میشود هر 2 هفته یک بار کود مایع داده میشود و ابیاری نیز هر 2 تا 3 روز یک بار و غبار پاشی هر روز انجام میشود لطفا راهنمایی کنید چرا رشدی ندارد ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل درفصول گرم کمبود رشد میتواند علامت کمبود در نور و مواد غذایی یا افراط در آبیاری باشد. اگر کلیه این شرایط نرمال باشد به احتمال قوی زمان تعویض گلدان فرا رسیده‌است اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند. که روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش میکنند. برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگهای کهنه، میبایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت) اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا میشوند احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است، گلدان را چک کنید تا زهکشی مناسب و کافی داشته باشد و ریشه های گیاه در گلدان جای مناسبی داشته باشند برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیس نبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمین شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است
تينا ص
خسته نباشيد، من هفته پيش يك سيكاس از نمايشگاه گل و گياه تهران خريدم كه گفتند بنساي هست، لينك عكسش رو براتون ميذارم ميخواستم بدونم گلدونش مناسبه يا بهتره عوضش كنم يك لينك عكس هم از برگش براتون ميذارم كه فكر كنم آفت زده، عكسش رو به يك گل فروشي نشون دادم كه گفت قارچ هست و بهم پودر قارچ كش بنوميل داد و گفت به صورت پودر از بالا قسمتي كه برگ تشكيل ميشه روي پياز بريزم من هنوز كاري نكردم ميخواستم اول از شما راهنمايي بگيرم، ممنون http://tinypic.com/r/i3s569/8 http://tinypic.com/r/6t2vcz/8 ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام فعلا لازم نیست گلدان را عوض کنید چون باعث بد تر شدن اوضاع گیاه می شود.اسپری آب روی برگ ها را متوقف کنید.برگ ها حتما باید سریع تر سم پاشی شوند .از سم مانکوزب استفاده کنید ،یک قاشق چای خوری از سم را در یک لیتر آب حل کنید به زیر و روی برگ ها اسپری کنید طوری که تمام زوایای برگ آغشته به سم شود ،مقداری از محلول سم را نیز به خاک دهید و 10 روز بعد مجددا سم پاشی را تکرار کنید .(سم پاشی حداکثر 3 بار به فاصله 10 روز انجام شود )
1 امتیاز
نارگیل موفق باشید.
0 امتیاز
تينا ص خيلي خيلي ممنون
میثم ب
باسلام و با تشکر از راهنماییهای خوبتون بنده دو ماهی میشه که یک گیاه سیکاس خریدم . خاک و گلدونش را عوض کردم . شرایط نگهداری را همانند گفته های شما اجرا میکنم . و تغریبا شرایط خوبی دارد و از لحاظ تغذیه و نور شرایط خوبی دارد ولی مشکل اصلی اون اینکه از لحاظ رشدی نسبت به روز اول تغییری نداشته و هیچ برگی اضافه نکرده ممنون میشم اگه راهنماییم کنین . ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام طبیعی هست ،بیشترین رشد گیاهان در فصول بهار و تابستان هست و به طور کلی سیکاس گیاه کند رشدی هست به همین خاطر ارزش زیادی دارد .بهتر است در این فصل به گیاه استراحت دهید گیاه را جابجا نکنید ،در آبیاری و کود دهی زیاده روی نکیند .از آنجا که سیکاسها نور زیادی لازم دارند در آپارتمان و خانه یا پاسیو میباست در محل روشن با حداکثر نور ممکن قرار داشته باشند. حدالامکان در تابستانها اگر شرایط اجازه دهد بهتر است گیاه را به بیرون از خانه منتقل کرد و مدتی را معرض شرایط طبیعی قرار داد.آبیاری گلدان قبل از خشک شدن خاک و خاک نرم و قوی برای گیاه لازم است.
مهاجر
با سلام وعرض تشكر .چند روز كه از شمال كشور يك اصله سيكاس و دو اصله پالم خريداري كرده ام و قصددارم كه به باغچه منزل انتقال دهم (شهر جديد هشتگرد)لطفا جهت انتقال هر سه درخت راهنمايي نماييد. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سیکاس در شرایط اطراف تهران معمولا در هوای ازاد دوام نمی اورد وبهتر است در گلدان نگه داری شوند.پالم نیز همینطور البته نسبت به سیکاس مقاومتش بهتر است اما در صورت بروز سرمای شدید در زمستان از بین خواهد رفت وباید پیش بینی های لازم را انجام دهید
کامبیز صاحبکار
سلام در متن نوشته شده تا -١١ درجه قابل تحمل است براش ولى در پاسخ به دوستان نوشته شده تا ١٥ درجه قابل تحمله سيكاسه ؟؟؟؟؟؟ و كود مورد نياز سيكاس چيست؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل دمای سیکاس هایی که به صورت گلدانی نگهداری می شوند نباید از 15 درجه کمتر شود .کود های ارگانیک مانند کودهای حیوانی یا کود کامل مایع +آهن
محمدرضا اطاقی فریمانی
من 5-6 ماه است یک سیکاس خریدم همان زمان که خریدم 4برگ داشت وکمی موج داشت هنوز هیچ برگی نداده و روی برگ هایش دانه های ریزی قهوای رنگ زده که الان زیاد شده ودو برگی که این دانه های زیاد تره زرد شده نمیدونم چشه فروشنده گفت تا عید گلدانش را عوض نکنید. البته کنار پنجره بود ودر زمستان چون سرد بود به داخل خانه آوردم ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل احتمال وجود افت هست.یک قاشق چای خوری (حدودا2-3گرم)سم افت کش( مانندمالاتیون)+کنه کش را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید(به مقداری که تمام شاخ وبرگ به محلول سم اغشته شود.زیاده روی نکنید).این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص سیکاس رولوتا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد