٢٧/٢/١٤٣٦ --- 12/20/2014 --- ۱۳۹۳ شنبه ۲۹ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت غریب مدینه امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) تسلیت باد       
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  180  نفر
بازدید امروز :  4786  بازدید
بازدید دیروز :  24994  بازدید
سیکاس رولوتا  -  SAGO PALM
CYCAS REVOLUTA : نام علمی
  CYCADACEAE  - سیکاداسه : خانواده
جنوب ژاپن : بومی منطقه
نخل ساگو , نخل زینتی , سیکاد : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک برگ، ماسه، کمی خاک رس
15 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

سیکاس رولوتا:

سیکاس یکی از معروف ترین گونه ها جهت باغچه کاری (landscape)و استفاده در فضای داخلی منزل در جهان است، خصوصاً گونه (revolute) رولوتا. این گیاه بیشتر از همه گونه های دیگر سیکاس در جهان استفاده می گردد. همچنین میلیون ها عدد از برگ این گیاه جهت تزیین دسته گل،تاج گل و مراسم عید پاک و... در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
سیکاس از خانواده سیکاداسه (cycadaceae)می باشد. این گیاه عمدتاً بومی جنوب،جنوب شرق آسیا، استرالیا، هند، چین، تعداد کمی آفریقاوماداگاسکار می باشد.
این گیاه متعلق به دوران مزوزوییک بوده و از 200 میلیون سال تاکنون تغییرات بسیار کمی داشته است.
96 گونه از سیکاسهای مختلف تاکنون به ثبت رسیده است.
به طور عمده سیکاس ها گیاهانی پیازدار و دو پایه می باشند، یعنی دارای پایه نر و پایه ماده می باشند که هر پایه دارای گلی متفاوت از هم هستند. تشخیص نر و ماده بودن پیاز فقط به دو طریق میسر است. 1) روش آزمایشگاهی و ژنیتیکی 2) از طریق دیدن گل هر پیاز
کلمه سیکاس یک نام تیپی است و به گیاهانی از خانواده Cycadها اطلاق میشود. سیکاس مورد نظر ما و سیکاسی که بیشتر در ایران کشت شده با نام علمی Cycas revoluta و از بستگان دور پالم‌ها به شمار میرود
پایانَخل یا سیکاس یکی از ۹۵ گونه گیاهان خانواده پایانخلیان[۴] است. این گیاه یک گیاه آپارتمانی مربوط به مناطق گرم و مرطوب است، اولین بار در چین و ژاپن پیدا شده‌است و برگهایش کشیده و شبیه به نخل هستند
در گیاه سیکاس برگها به صورت دایره ای ظاهر میگردند که در ابتدا بسیار نرم و لطیف می باشند، ولی پس از یک یا دو هفته حالت سفت تر و خشبی تر به خود می گیرند.اکثر گونه ها برگ هایی مانند برگ نخل دارند،ولی براق تر، چرمی تر و نوک تیز ترند. البته نوع رولوتا که در ایران و عمدتاً در شمال ایران کشت می گردد دارای برگ های سبز پررنگی است. گونه های دیگری از سیکاس به رنگ های آبی فیروزه ای، خاکستری و... نیز وجود دارد. خود برگها دارای برگچه هایی هستند که به طور منظم در دو طرف رگ برگ اصلی قرار دارند. برگها به صورت متحد المرکزمعولا در اردیبهشت همه با هم به یکباره ظاهر می گردند و در صورت مهیا بودن شرایط از نظر رطوبت و دما در شهریور نیز برگ دهی می نمایند.
طول برگ های سیکاس می تواند از یک تا دو متر بنابه شرایط نوری که گیاه در آن قرار دارد نوسان داشته باشد. برگ، دانه، پیاز این گیاه سمی بوده، در نتیجه باید در باغها و مکان هایی که حیوانات اهلی قرار دارند دقت بیشتری نمود.
گیاه سیکاس دارای سرعت رشد بسیار کم و عمر طولانی می باشد. به عنوان مثال یک نمونه 220 ساله قدیمی در باغ گیاهشناسی (kew)کیو انگلستان وجود دارد که از جنوب آفریقا خریداری شده و ارتفاع پیاز آن چهار متر می باشد.
سیکاس Cycas، گونه ای از خانواده سیکاداسه Cycadaceae و از جنس سیکاس Cycas میباشد و درخت نواحی استوائی و نیمه استوائی محسوب می شود .
این گیاه به بلندی چند متر می رسد و بلندی گونه سیکاس Cycas medica که در ایالت کوئین لاند Queen Land واقع در شمال شرقی استرالیا وجود دارد 20 متر است .
بودائی ها درخت سیکاس Cycas را نشانه جاودانی Immorteite می دانند .که گونه های مهمی نظیر سیکاس سیرسینالیس C.Circinalis و سیکاس رولوتا C.revoluta به بلندی 10 تا 15 متر و یا تنه خیلی کوتاه مانند سیکاس رومفی C.rumphii و سیکاس توآرسی C.thouarsii دارند .
درخت سیکاس Cycas در جنوب ژاپن در جزیره ماداگاسکار در آندونزی ، در هندوستان و در سریلانکا ( سیلان) و استرالیا وجود دارد .
درخت سیکاس Cycas در هیچ جا بطور انبوه و زیاد وجود ندارد بلکه به شکل دسته های کوچک در سواحل دریا دیده می شوند .
سیکاس Cycas با نگاه اول شبیه به درختان خانواده نخلها به نظر میآید و در قدیم آن را از خانواده نخل ها میدانستند و لینه Linne گیاهشناس مشهور نام علمی آن را ابتداء لینه Linne که از نام محلی نخل کوسکا Kuscas گرفته شده تعیین کرد و سپس آن را جزو طبقه سرخس ها ( به علت شباهت برگهای فنر مانند سرخس در موقع بازشدن ) دانست .
تنه این درخت از بقایای دمبرگها تشکیل شده ، سنگین و به مقدار کمی خشبی است و قسمت نزدیک به سطح زمین آن بسیار محکم است .
در داخل تنه یا مغز آن مایع چسبنده و لزجی وجود دارد که ماده غذائی خوبی را تشکیل می دهد .
در روی تنه اصلی سیکاس Cycas گاهی انشعاباتی بخصوص در درخت نر بوجود می آیند .
سیکاس Cycas درخت دو پایه ای است ( پایه نر و پایه ماده ) و پایه نر دارای کیسه محتوی گرده گل و گیاه ماده دارای تخمدان است .
برگهای پایه نر کوتاه ، پهن و کلفت بوده و در سطح زیر آن چندین کیسه گرده وجود دارد که بوسیله یک شکاف طولی مقدار بسیار زیادی گرده گل به خارج می ریزند .
برگهای پایه ماده مسطح است و از کرکهای خرمائی رنگ پوشیده شده و در سطح بالائی آنها شرابه ای انگشت مانند یا دندانه دار می باشد .
طول برگهای سیکاس Cycas ممکن است به دو متر برسد و رنگ آنها سبز تیره می باشد .
عرض برگها نسبت به گونه سیکاس Cycas فرق می کند. به ترتیب که گونه سیکاس سی انسیالیسCiecinalis دارای پهنه برگ کم عرض و گونه سیکاس رولوتا C.revoluta دارای برگ نوک تیز یا نیزه ای میباشد .
برگهای قدیمی پس از 3 تا 5 سال ( در شرایط عادی ) زرد شده و می افتند . ( در سیکاس های زینتی باید برگهای زرد شده را قطع کرد ) برگهای پایه نر در گونه سیکاس رومفی C. rhumphlii به رنگ زرد روشن بوده و در موقع گل دادن بوی نامطبوعی پخش می کند .
دمای قابل تحمل برای سیکاس در حدود ((42+)_( 11-)) سانتیگراد می باشد. اگر دما از 11- درجه کمتر شود امکان دارد سیکاس از بین برود. ولی اگر نرم شود باز هم امکان بهبودی آن وجود دارد.بارش تگرگ سبب ایجاد لکه های زرد رنگ به صورت نقطه ای بر روی سطح برگچه ها می گردد.
میزان رطوبت خاک سیکاس باید از کمی مرطوب و تر تا خشک باشد البته خاکی که همواره خیس باشد به طوری که ریشه ها نتوانند به اصطلاح به آسانی تنفس نمایند سبب پوسیدگی ریشه ها و در نتیجه پیاز می گردد.
سیکاس در نور مستقیم خورشید رشد می کند، ولی خود را با محیط داخل اتاق نیز تطبیق می دهد به طوری که چند ساعتی از نور صبح یا غروب آفتاب به آن بتابد. همچنین زمانی که برگ های تازه و جوان سیکاس که نرم و لطیف هستند ظاهر می گردد تا دو هفته ای که به خود حالت سخت و خشبی بگیرد یکی از حساس ترین دوران برای سیکاس است. زیرا کوچک ترین ضربه به برگچه ها و همچنین فعالیت بیش از حد حشرات نیز می تواند به آن ها آسیب برساند. درطول این دوره براثر عاملی به نام نور گرایی (phototropism) اگر برگ ها در محیطی پر نور ظاهر شوند به دلیل شدید بودن نور،برگ ها کوتاه می مانند ولی در غیر این صورت برگ ها بلند با فاصله زیاد بین برگچه ها می گردد. در ضمن براساس تجربه افزایش آبیاری در دوران برگ دهی سیکاس Cycas سبب بهبود برگ دهی و رشد و نمود آن ها می شود البته به اندازه کافی!
خاک مطلوب برای سیکاس خاکی است مخلوط از خاک برگ، ماسه، کمی خاک رس. در کاشت گیاه باید در نظر داشت که گیاه را طوری کاشت کنیم که کمی از سطح خاک بالا تر باشد. پیاز سیکاس باید طوری در خاک قرار گیرد که نیمی از آن در خاک و نیم دیگر آن از خاک بیرون باشد.
آب و کود سیکاس Cycas به نیاز گیاه و مقدار نوری که به سطح خاک تابیده می شود بستگی دارد. سیکاس زیاد در مقابل کمبود آب و مواد غذایی از خود اثر نشان نمی دهد. اگر گیاه در گلدان قرار دارد ابتدا همیشه اجازه دهید که خاک گلدان کاملاً خشک شود و سپس آن را آبیاری کنید.
زمان کوددهی مناسب،یکی درطول بهار و دیگری در اواخر تابستان است. اگر از کود های ارگانیک مانند کودهای حیوانی و کود هایی که دیر جذب می شوند استفاده می کنید بهتر است از باقی ماندن این کود ها در دهانه و نوک پیاز جلوگیری کنید، زیرا این عمل امکان دارد که آرایش منظم برگهای تازه را که در آینده بیرون می آیند بهم بزنند.
موارد استفاده از سیکاس : قسمتهای مختلف گیاه سیکاس دارای سمیت کمی می باشند . ولی بومیان با علم به این موضوع به خود تلقین می کنند که سم اگر بمقدار کم مصرف شود خاصیت درمانی دارد . 1 – برگهای درخت سیکاس که گاه به عنوان مواد غذائی مورد استفاده قرار می گیرد نسبتا سمی بوده ولی در جزایر کئی Kei و ملوک Maluques برگهای جوان را می برند و بعنوان سبزی می خورند . 2 – میلیونها برگ این درخت ( گونه سیکاس رولوتا C.revoluta ) از ژاپن به کشورهای اروپائی و آمریکای شمالی صادر و فروخته می شوند و در تاج گلهای روی قبور مردگان و عید آخرین یکشنبه قبل از عید پاک مورد استفاده قرار می گیرند . 3 – بومیان از دانه و آرد حاصل از مغز بعنوان آرد ساکو Sagous ، درخت سیکاس پس از خشک کردن ، شستن و گرم کردن استفاده می کنند . 4 – از دانه های این گیاه پس از پختن به عنوان دارو استفاده می شود . 5 – بومیان جزیره ملوک در قدیم دانه های این گیاه را پس از خشک شدن آسیاب کردن و پختن به صورت سوپ در مراسم عزاداری میخوردند. 6 – ساکنین جزایر ، سلب مایع بدست آمده از پختن دانه این گیاه را به بچه های خود می خوراندند تا از شیطنت آنها که مانع فعالیت و آزادی عمل درکارشان می شوند راحت شوند . 7 – سیکاس Cycas درمناطق معتدله به عنوان گیاه زینتی در منازل و باغات و گلخانه ها پرورش داده میشود .
برگ های کهنه ممکن است به دلیل آب وکود زیاد هم زرد گردند واگر برگهای تازه دچار زرد شدگی گردند ممکن است بدلیل کود زیاد و یا فقر خاک باشد.
اگر همه برگها به یکباره زرد گردند باید گیاه از خاک و از جایی که در آن قرار دارد جابجا گردد زیرا عدم زهکشی درست خاک و راکد ماندن آب در گلدان و خاک نیز سبب چنین عارضه هایی در گیاه می گردد.
در صورت دیدن هاله ای از زردی در کلیه برگها نشان دهنده پر آبی وهمچنین نور و گرمای مستقیم خورشید بر برگها می باشد.
حشراتی که به سیکاس حمله میکنند محدودند .گاهی سبب لکه های سفید و یا قهوه ای در پوسته سیکاس می گردند،معمولا در صورت دیدن لکه های قهوه ای پر رنگ در گیاه نشان دهنده ابتلای گیاه به کنه می باشد و بر روی برگهای سالهای قدیمی تر ودر اثر آلودگی محیط ایجاد می گردند.
در صورت آلودگی خاک ورطوبت و زخمی شدن پیاز در حین فعالیتهای باغبانی که سبب پوسیدگی وقارچی شدن پیاز می گردد در این حالت پیاز حالت نرم ولحیدگی پیدا می کند که می تواند با استفاده از قارچ کشها از این مورد جلو گیری کرد.
- انتقال(Transplaning) : سیکاس را بهتر است در اوایل بهار ودر طول زمستان که در این دوران فعالیت رویش ورشد ندارند جابجا نمود . هنگامی که یک نهال سیکاس را در یک ظرف کاشتید نیاز به تعویض مجدد را می توان از بررسی حجم ریشه ها تشخیص داد. البته جابه جایی و تعویض گلدان به نسبت دیگر گیاهان با فاصله زمانی بیشتر باید صورت گیرد، زیرا هم سیکاس کند رشد تر از دیگر گیاهان است و هم تطبیق سیکاس با شرایط جدید با سرعت کمتری صورت می گیرد. سیکاس ها و نوع ریشه این گونه از خانواده ها نیاز به گلدان هایی دارند که دارای عمق بیشتری باشند در این حالت سیکاس به سرعت ریشه زایی نموده و گلدان را پر می نماید. معمولاً بهتر است از گلدانی استفاده گردد که عمق آن به اندازه یک و نیم برابر حجم ریشه خاک بگیرد. یعنی اگر ارتفاع حجم ریشه شش سانتی متر باشد باید از گلدانی که ارتفاع آن سه سانتی متر عمیق تر از حجم ریشه باشد استفاده کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه سیکاس رولوتا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
وحیده کوشش
سلام به کارشناس عزیز حدود سه ماه هست که من یک سیکاس به نسبت کوچک دارم ... در اتاق،کنار پنجرهواز نور غیر مستقیم برخورداره. دارای 4 برگ بود الان نزدیک به ده روز هست که برگهای جدید به تعداد 5 عدد دارن در میان.. نگرانی من از این بابت هست که ساقه های جدید بسیار بزرگ هستند ساقه های اولیه حدود 25 تا 30 سانت هستند وساقه های جدید تا امروز صبح به نیم متر (50 سانت رسیده) روزنه های برگ های روی ساقه از هم فاصله دارند و دایره شکل اند و باز نشدند. نگرانی من از بابت رشد ساقه هاست ..آیا این میزان رشد غیر طبیعی نیست؟ای کاش اینجا قابلیت گذاشتن عکس رو داشت تاشرح حال سیکاسم گویا تر می بود ... ثبت پاسخ
1 امتیاز
وحیده کوشش گران
بفرمایئد این هم عکسش
تاکید می کنم کنار پنجره اتاق هست چون گفته بودید ممکنه از نور کم باشه ... من نگرانم که خشک بشه و تغذیه کافی به سر ساقه ها نرسه ...

1 امتیاز
نارگیل از آنجا که سیکاسها نور زیادی لازم دارند در آپارتمان و خانه یا پاسیو میباست در محل روشن با حداکثر نور ممکن قرار داشته باشند.مارپیج شدن برگ های جوان طبیعی هست ولی اگر رشد آنها چند برابر برگ های اولیه باشد نشان دهنده کافی نبودن نور هست .در شرایط کم نوری سیکاس اقدام به پرتاب برگهاش میکند تا شاید بتواند نور کافی دریافت بکند محل نگهداری پرنورتری برای سیکاستان تهیه کنید.
0 امتیاز
وحیده کوشش کارشناس عزیز منتظر راهنمایی تون هستم ... دوستان دیگه اگر تجربه ای دارند کمک کنند لطفا
مهدی
با سلام ممنون از سایت خوبتون گیاه سیکاس به تازگی خریدم اما جایی که سیکاس رو قرار دادم اصلا آفتاب نداره و همیشه سایه هست با توجه به گیاه به نور زیاد احتیاج داره آیا در چنین محیطی گیاه از بین نمیره و صلاح میدونید روزی 2 ساعت گلدان رو تو آفتاب بذارم و دوباره سرجاش برگردونم ؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که شرایط ثابتی را برایش فراهم نموده واگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند. سیکاس در نور مستقیم خورشید رشد می کند، ولی خود را با محیط داخل اتاق نیز تطبیق می دهد به طوری که چند ساعتی از نور صبح یا غروب آفتاب به آن بتابد.نور افتاب باید ملایم باشد وتند نباشد
مریم
علت کپک و زرد شدن پیاز سیکاس چیست؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام با توجه به شرایط محیطی شما، دلایل مختلفی می تونه داشته باشه. یکی از دلایل می تونه راکد ماندن آب در گلدان آن باشد. زیرا این گیاه به آبیاری منظم احتیاج دارد و بنابر این باید زهکش های گلدان باز باشند تا به خوبی آب را عبور دهند. همچنین در زمستان نباید در زیر گلدان این گیاه سینی یا تشتک قرار داد. از دلایل دیگر سنگین بودن خاک می باشد زیرا این گیاه به خاکی که در عمق زیاد نرم باشد احتیاج دارد و بهترین خاک مخلوطی از ماسه و رُس و خاک برگ پوسیده است. برخی بیماری ها و به خصوص بیماری های قارچی نیز یکی دیگر از دلایل این عارضه می باشد. موفق باشید
شهلا ياور
سلام و عرض خسته نباشيد من در باغچه خانه ام يك سيكاس دارم كه تا پارسال خوب رشد ميكرد ولي از امسال برگهاي آن يك خط در ميان شروع به زرد شدن كرد من به ان خاك برگ هم اضافه كردم اما نشد برگهاي تازه هم كه داد دوباره دارد به مين صورت ميشود مشكل از چيست بايد از سم خاصي استفاده كنم اگر اينطور است نحوه سمپاشي به چه صورت بايد باشد و دوم اينكه سيكاس از بغل به قول معرف زاد و ولد ميكند يعني از كنار بوته اصلي اينها را چگونه جدا كنم كه هم بشود تكثير كرد و هم اينكه به بدن صدمه نزد سوم : نحوه مبارزه با حلزون با صدوف و بدون صدف بصورت ارگانيك چگونه ميشود انجام داد كلا اگر نخواهيم از سموم زيادي استفاده كنيم چه راه حلي دارد با تشكر از راهنمائي شما ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام 1- مشکل از ریشه گیاهتان و خاک گلدان است گلدان را تعویض کرده و خاک تازه استفاده کنید قبل از کاشت ریشه ها را ضدعفونی کنید 2- خاک را به آرامی کنار بزنید با یک چاقوی تیز به دقت پاجوش و ریشه های مربوط به آن را از گیاه گیاه اصلی جدا کرده و در گلدان جدید بکارید 3- معمولا تا وقتی حلزونها به تعداد زیاد نباشند مبارزه شیمیایی صورت نمی گیرد در صورت لزوم جمع آوری با دست توصیه می شود.
mojtaba roshan
سلام خسته نباشین من دو هفته پیش چند تا از پا جوش های سیکاس رو به شهر مون اوردم(نیشابور) اونا رو کاشتم و گزاشتم کنار پنجره و صبح ها بهشون افتاب میخوره میخواستم بگم واسه سیکاس های جدید چه شرایطی رو فراهم کنم؟ اب زیاد مانع زرد شدن برگ ها نمیشه؟ ایا جاشون رو عوض کنم تا افتاب ظهر بهشون بخوره؟ میشه این سوالا رو جواب بدین منتظر تون هستم ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام سیکاس به نور زیادی احتیاج دارد چند ساعتی آفتاب صبح و بعد از ظهر برای آن کافیست هر چندوقت یک بار گلدان را بچرخانید تا نور به همه قسمت ها برسد.آب آبیار ی ولرم و 24 ساعت مانده باشد و زمانی به گیاه آب دهید که خاک کمی مرطوب و با نسبتا خشک باشد.
پریا
با سلام آیا سیکاس در شهرستان ایذه<استان خوزستان>رشد می کند.لطفا راهنمایی کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : درخت سیکاس Cycas آب و هوای استوائی و نیمه استوائی را دوست دارد واب وهوای گرم وخشک برایش مناسب نیست.از طرف دیگر رویش آن در مناطق معتدله با زمستانهای سرد باید در محلهای نسبتا گرم و گلخانه انجام شود . با توجه به عدم اشنایی اینجانب با شرایط اقلیمی ایذه توصیه میکنم از راهنمایی کارشناسان شهرتان استفاده نمایید
محمد مسعود
سلام باتشکر از سایت خوبتون مدتی که یه سیکاس هدیه گرفتم داخل اپارتمان نگهداری میکنم*حدود یک ماه* . هفته ای یکبار اب دادم و دوبار هم غبارپاشی کردم و پشت پرده رو به افتاب نگه داری میکنم . کود میکرو هم دادم. اما مدتیه متوجه شدم تک برگ این سیکاس یکسال ونیمه دو رنگ شده و قسمتی از این برگ کمرنگتر شده . این گیاه در گیلان رشدکرده شده و در حیاط نگه داری شده است در سرمای بالای صفر درجه . با توجه به اینکه در زمستان هستیم و نور کمی دریافت میکنیم این حالت از کم نوریه یا علت دیگه ای داره ؟ میخوام گلدان این گیاه به جهت زیبایی عوض کنم چه زمان برای این کار مناسب است ؟ ایا این گیاه ریشه زیادی ایجاد میکنه و به گلدان بزرگ احتیاج داره ؟ ضمنا خاک این گلدان خاک معمولی باغچه است. زمان برگدهی این گیاه چه فصلی از ساله ؟ با تشکر - محمد نهران 92 ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام نور کم و دمای پایین باعث کم رنگ شدن برگ ها می شود.سیکاس را بهتر است در اوایل بهار ودر طول زمستان که در این دوران فعالیت رویش ورشد ندارند جابجا نمود . هنگامی که یک نهال سیکاس را در یک ظرف کاشتید نیاز به تعویض مجدد را می توان از بررسی حجم ریشه ها تشخیص داد سیکاس نیاز به گلدان هایی دارد که دارای عمق بیشتری باشد در این حالت سیکاس به سرعت ریشه زایی نموده و گلدان را پر می نماید. معمولاً بهتر است از گلدانی استفاده گردد که عمق آن به اندازه یک و نیم برابر حجم ریشه خاک بگیرد. یعنی اگر ارتفاع حجم ریشه شش سانتی متر باشد باید از گلدانی که ارتفاع آن سه سانتی متر عمیق تر از حجم ریشه باشد استفاده کرد ترکیبی از خاک برگ +خاک رس +ماسه برای سیکاس مناسب است.زمان برگ دهی از اردیبهشت تا شهریور است (ماه های گرم سال)
نسیم
با سلام . اگه الان (مرداد) بخوام گلدون سیکاسو عوض کنم مشکلی داره ؟ این سیکاس تو گلدون و در حیاط و دور از نور مستقیم آفتاب بوده.من آوردمش تهران و برای نگهداریش توآپارتمان تصمیم دارم گلدونش رو عوض کنم .لطفا راهنماییم کنید . ثبت پاسخ
1 امتیاز
حمزه حق پرست سیکاس مخصوص مناطق آب و هوایی معتدل ( شمال )هست و تعویض گلدان تو این فصل میتونه مشکل ساز بشه اما اگه بتونی جوری که ریشش هوا نخوره و خشک نشه گلدونشو عوض کنی احتمالا مشکلی پیش نمیاد( من تو رشت زندگی میکنم و یک ماه پیش یه سیکاس بزرگ رو تعویض گلدان کردیم ولی تو تهران ... )خاک سیکاس هم خاک مخصوص خودش رو داره
1 امتیاز
نارگیل : بهتر است در حال حاضر وبا توجه به تنش ناشی از جابجایی وتغعیر اب وهوا از این کار خووداری نمایید.چون تعویض گلدان خودش یک تنش زیادی به گیاه وارد میکند.بهتر است اینکار را قبل از شروع بهار اینده انجام دهید.این گیاه به خاک قوی که در عمق زیاد نرم باشد احتیاج دارد و بهترین خاک مخلوطی از ماسه و رُس و خاک برگ پوسیده است .. باید دقت شود در هنگام تعویض ،خاک اطراف ریشه جدا نشود. شما باید خاک اطراف ریشه را خوب بفشارید تا منافذ موجود در خاک پر شود
ائلمان صمدی
با سلام و احترام من خاك سيكاسم را يك سال قبل عوض كردم مخلوطي از خاك برگ و خاك باغچه و ماسه استفاده كردم در اين مدت از كود اوره نيز استفاده نمودم اما سيكاس من اصلا رشدي ندارد تازگي ها متوجه شده ام كه گياه من مورده حمله شپشكها قرار گرفته برگهايش نيز كم كم دارن زرد ميشن البته قبلا نوك برگهاش خشك شده بود.نور به صورت غير مستقيم بهش ميرسه و دماي اتاق هم معموليه خواهش ميكنم مشاوره بديد.متشكرم. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل باید تا بهار اینده هم منتظر بمانید به طور معمول رشد در فصل بهار زیاد ودر سایر فصول ومخصوصادر فصول سرد(مخصوصازمستان)برای اکثر گیاهان آپارتمانی ویا پس از خرید،جابجایی وتعویض گلدان این توقف یا کندی رشد عادی است. چرا که در زمستان دمایشبانه خانه‌ها ممکن است حتی از دمای روزانه خانه گرمتر باشد. این دما باعث میشود که گیاهانی مقدار تولید انرژی که در هنگام روز و با فتوسنتز به دست می‌آورند را شب هنگام با تنفس و تعرق از دست بدهند. و انرژی مازادی برای تولید سلولهای جدید باقی نماند. در حالی که در طبیعت همیشه دمای شبانه از دمای روزانه چند درجه‌ای کمتر است و این اختلاف دما به گیاه اجازه میدهد که انرژی مازاد را صرف رشد کند اما درفصول گرم کمبود رشد میتواند علامت کمبود در نور ویانور شدید وگرمای زیادونیز کمبود مواد غذایی یا افراط در آبیاری ویاوجود افت وبیماری باشد. اگر کلیه این شرایط نرمال باشد به احتمال قوی زمان تعویض گلدان فرارسیده‌است.
ندا هاشمی

با سلام.نحوه تکثیر سیکاس چیست؟

 

ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : زیاد کردن سیکاس Cycas به دو روش کاشتن بذر و یا قلمه زدن امکان پذیر است

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص سیکاس رولوتا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد