٧/١/١٤٣٦ --- 11/1/2014 --- ۱۳۹۳ شنبه ۱۰ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
السلام علیک یا اباعبدلله الحسین        
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  290  نفر
بازدید امروز :  9690  بازدید
بازدید دیروز :  22586  بازدید
سیکاس رولوتا  -  SAGO PALM
CYCAS REVOLUTA : نام علمی
  CYCADACEAE  - سیکاداسه : خانواده
جنوب ژاپن : بومی منطقه
نخل ساگو , نخل زینتی , سیکاد : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک برگ، ماسه، کمی خاک رس
15 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

سیکاس رولوتا:

سیکاس یکی از معروف ترین گونه ها جهت باغچه کاری (landscape)و استفاده در فضای داخلی منزل در جهان است، خصوصاً گونه (revolute) رولوتا. این گیاه بیشتر از همه گونه های دیگر سیکاس در جهان استفاده می گردد. همچنین میلیون ها عدد از برگ این گیاه جهت تزیین دسته گل،تاج گل و مراسم عید پاک و... در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
سیکاس از خانواده سیکاداسه (cycadaceae)می باشد. این گیاه عمدتاً بومی جنوب،جنوب شرق آسیا، استرالیا، هند، چین، تعداد کمی آفریقاوماداگاسکار می باشد.
این گیاه متعلق به دوران مزوزوییک بوده و از 200 میلیون سال تاکنون تغییرات بسیار کمی داشته است.
96 گونه از سیکاسهای مختلف تاکنون به ثبت رسیده است.
به طور عمده سیکاس ها گیاهانی پیازدار و دو پایه می باشند، یعنی دارای پایه نر و پایه ماده می باشند که هر پایه دارای گلی متفاوت از هم هستند. تشخیص نر و ماده بودن پیاز فقط به دو طریق میسر است. 1) روش آزمایشگاهی و ژنیتیکی 2) از طریق دیدن گل هر پیاز
کلمه سیکاس یک نام تیپی است و به گیاهانی از خانواده Cycadها اطلاق میشود. سیکاس مورد نظر ما و سیکاسی که بیشتر در ایران کشت شده با نام علمی Cycas revoluta و از بستگان دور پالم‌ها به شمار میرود
پایانَخل یا سیکاس یکی از ۹۵ گونه گیاهان خانواده پایانخلیان[۴] است. این گیاه یک گیاه آپارتمانی مربوط به مناطق گرم و مرطوب است، اولین بار در چین و ژاپن پیدا شده‌است و برگهایش کشیده و شبیه به نخل هستند
در گیاه سیکاس برگها به صورت دایره ای ظاهر میگردند که در ابتدا بسیار نرم و لطیف می باشند، ولی پس از یک یا دو هفته حالت سفت تر و خشبی تر به خود می گیرند.اکثر گونه ها برگ هایی مانند برگ نخل دارند،ولی براق تر، چرمی تر و نوک تیز ترند. البته نوع رولوتا که در ایران و عمدتاً در شمال ایران کشت می گردد دارای برگ های سبز پررنگی است. گونه های دیگری از سیکاس به رنگ های آبی فیروزه ای، خاکستری و... نیز وجود دارد. خود برگها دارای برگچه هایی هستند که به طور منظم در دو طرف رگ برگ اصلی قرار دارند. برگها به صورت متحد المرکزمعولا در اردیبهشت همه با هم به یکباره ظاهر می گردند و در صورت مهیا بودن شرایط از نظر رطوبت و دما در شهریور نیز برگ دهی می نمایند.
طول برگ های سیکاس می تواند از یک تا دو متر بنابه شرایط نوری که گیاه در آن قرار دارد نوسان داشته باشد. برگ، دانه، پیاز این گیاه سمی بوده، در نتیجه باید در باغها و مکان هایی که حیوانات اهلی قرار دارند دقت بیشتری نمود.
گیاه سیکاس دارای سرعت رشد بسیار کم و عمر طولانی می باشد. به عنوان مثال یک نمونه 220 ساله قدیمی در باغ گیاهشناسی (kew)کیو انگلستان وجود دارد که از جنوب آفریقا خریداری شده و ارتفاع پیاز آن چهار متر می باشد.
سیکاس Cycas، گونه ای از خانواده سیکاداسه Cycadaceae و از جنس سیکاس Cycas میباشد و درخت نواحی استوائی و نیمه استوائی محسوب می شود .
این گیاه به بلندی چند متر می رسد و بلندی گونه سیکاس Cycas medica که در ایالت کوئین لاند Queen Land واقع در شمال شرقی استرالیا وجود دارد 20 متر است .
بودائی ها درخت سیکاس Cycas را نشانه جاودانی Immorteite می دانند .که گونه های مهمی نظیر سیکاس سیرسینالیس C.Circinalis و سیکاس رولوتا C.revoluta به بلندی 10 تا 15 متر و یا تنه خیلی کوتاه مانند سیکاس رومفی C.rumphii و سیکاس توآرسی C.thouarsii دارند .
درخت سیکاس Cycas در جنوب ژاپن در جزیره ماداگاسکار در آندونزی ، در هندوستان و در سریلانکا ( سیلان) و استرالیا وجود دارد .
درخت سیکاس Cycas در هیچ جا بطور انبوه و زیاد وجود ندارد بلکه به شکل دسته های کوچک در سواحل دریا دیده می شوند .
سیکاس Cycas با نگاه اول شبیه به درختان خانواده نخلها به نظر میآید و در قدیم آن را از خانواده نخل ها میدانستند و لینه Linne گیاهشناس مشهور نام علمی آن را ابتداء لینه Linne که از نام محلی نخل کوسکا Kuscas گرفته شده تعیین کرد و سپس آن را جزو طبقه سرخس ها ( به علت شباهت برگهای فنر مانند سرخس در موقع بازشدن ) دانست .
تنه این درخت از بقایای دمبرگها تشکیل شده ، سنگین و به مقدار کمی خشبی است و قسمت نزدیک به سطح زمین آن بسیار محکم است .
در داخل تنه یا مغز آن مایع چسبنده و لزجی وجود دارد که ماده غذائی خوبی را تشکیل می دهد .
در روی تنه اصلی سیکاس Cycas گاهی انشعاباتی بخصوص در درخت نر بوجود می آیند .
سیکاس Cycas درخت دو پایه ای است ( پایه نر و پایه ماده ) و پایه نر دارای کیسه محتوی گرده گل و گیاه ماده دارای تخمدان است .
برگهای پایه نر کوتاه ، پهن و کلفت بوده و در سطح زیر آن چندین کیسه گرده وجود دارد که بوسیله یک شکاف طولی مقدار بسیار زیادی گرده گل به خارج می ریزند .
برگهای پایه ماده مسطح است و از کرکهای خرمائی رنگ پوشیده شده و در سطح بالائی آنها شرابه ای انگشت مانند یا دندانه دار می باشد .
طول برگهای سیکاس Cycas ممکن است به دو متر برسد و رنگ آنها سبز تیره می باشد .
عرض برگها نسبت به گونه سیکاس Cycas فرق می کند. به ترتیب که گونه سیکاس سی انسیالیسCiecinalis دارای پهنه برگ کم عرض و گونه سیکاس رولوتا C.revoluta دارای برگ نوک تیز یا نیزه ای میباشد .
برگهای قدیمی پس از 3 تا 5 سال ( در شرایط عادی ) زرد شده و می افتند . ( در سیکاس های زینتی باید برگهای زرد شده را قطع کرد ) برگهای پایه نر در گونه سیکاس رومفی C. rhumphlii به رنگ زرد روشن بوده و در موقع گل دادن بوی نامطبوعی پخش می کند .
دمای قابل تحمل برای سیکاس در حدود ((42+)_( 11-)) سانتیگراد می باشد. اگر دما از 11- درجه کمتر شود امکان دارد سیکاس از بین برود. ولی اگر نرم شود باز هم امکان بهبودی آن وجود دارد.بارش تگرگ سبب ایجاد لکه های زرد رنگ به صورت نقطه ای بر روی سطح برگچه ها می گردد.
میزان رطوبت خاک سیکاس باید از کمی مرطوب و تر تا خشک باشد البته خاکی که همواره خیس باشد به طوری که ریشه ها نتوانند به اصطلاح به آسانی تنفس نمایند سبب پوسیدگی ریشه ها و در نتیجه پیاز می گردد.
سیکاس در نور مستقیم خورشید رشد می کند، ولی خود را با محیط داخل اتاق نیز تطبیق می دهد به طوری که چند ساعتی از نور صبح یا غروب آفتاب به آن بتابد. همچنین زمانی که برگ های تازه و جوان سیکاس که نرم و لطیف هستند ظاهر می گردد تا دو هفته ای که به خود حالت سخت و خشبی بگیرد یکی از حساس ترین دوران برای سیکاس است. زیرا کوچک ترین ضربه به برگچه ها و همچنین فعالیت بیش از حد حشرات نیز می تواند به آن ها آسیب برساند. درطول این دوره براثر عاملی به نام نور گرایی (phototropism) اگر برگ ها در محیطی پر نور ظاهر شوند به دلیل شدید بودن نور،برگ ها کوتاه می مانند ولی در غیر این صورت برگ ها بلند با فاصله زیاد بین برگچه ها می گردد. در ضمن براساس تجربه افزایش آبیاری در دوران برگ دهی سیکاس Cycas سبب بهبود برگ دهی و رشد و نمود آن ها می شود البته به اندازه کافی!
خاک مطلوب برای سیکاس خاکی است مخلوط از خاک برگ، ماسه، کمی خاک رس. در کاشت گیاه باید در نظر داشت که گیاه را طوری کاشت کنیم که کمی از سطح خاک بالا تر باشد. پیاز سیکاس باید طوری در خاک قرار گیرد که نیمی از آن در خاک و نیم دیگر آن از خاک بیرون باشد.
آب و کود سیکاس Cycas به نیاز گیاه و مقدار نوری که به سطح خاک تابیده می شود بستگی دارد. سیکاس زیاد در مقابل کمبود آب و مواد غذایی از خود اثر نشان نمی دهد. اگر گیاه در گلدان قرار دارد ابتدا همیشه اجازه دهید که خاک گلدان کاملاً خشک شود و سپس آن را آبیاری کنید.
زمان کوددهی مناسب،یکی درطول بهار و دیگری در اواخر تابستان است. اگر از کود های ارگانیک مانند کودهای حیوانی و کود هایی که دیر جذب می شوند استفاده می کنید بهتر است از باقی ماندن این کود ها در دهانه و نوک پیاز جلوگیری کنید، زیرا این عمل امکان دارد که آرایش منظم برگهای تازه را که در آینده بیرون می آیند بهم بزنند.
موارد استفاده از سیکاس : قسمتهای مختلف گیاه سیکاس دارای سمیت کمی می باشند . ولی بومیان با علم به این موضوع به خود تلقین می کنند که سم اگر بمقدار کم مصرف شود خاصیت درمانی دارد . 1 – برگهای درخت سیکاس که گاه به عنوان مواد غذائی مورد استفاده قرار می گیرد نسبتا سمی بوده ولی در جزایر کئی Kei و ملوک Maluques برگهای جوان را می برند و بعنوان سبزی می خورند . 2 – میلیونها برگ این درخت ( گونه سیکاس رولوتا C.revoluta ) از ژاپن به کشورهای اروپائی و آمریکای شمالی صادر و فروخته می شوند و در تاج گلهای روی قبور مردگان و عید آخرین یکشنبه قبل از عید پاک مورد استفاده قرار می گیرند . 3 – بومیان از دانه و آرد حاصل از مغز بعنوان آرد ساکو Sagous ، درخت سیکاس پس از خشک کردن ، شستن و گرم کردن استفاده می کنند . 4 – از دانه های این گیاه پس از پختن به عنوان دارو استفاده می شود . 5 – بومیان جزیره ملوک در قدیم دانه های این گیاه را پس از خشک شدن آسیاب کردن و پختن به صورت سوپ در مراسم عزاداری میخوردند. 6 – ساکنین جزایر ، سلب مایع بدست آمده از پختن دانه این گیاه را به بچه های خود می خوراندند تا از شیطنت آنها که مانع فعالیت و آزادی عمل درکارشان می شوند راحت شوند . 7 – سیکاس Cycas درمناطق معتدله به عنوان گیاه زینتی در منازل و باغات و گلخانه ها پرورش داده میشود .
برگ های کهنه ممکن است به دلیل آب وکود زیاد هم زرد گردند واگر برگهای تازه دچار زرد شدگی گردند ممکن است بدلیل کود زیاد و یا فقر خاک باشد.
اگر همه برگها به یکباره زرد گردند باید گیاه از خاک و از جایی که در آن قرار دارد جابجا گردد زیرا عدم زهکشی درست خاک و راکد ماندن آب در گلدان و خاک نیز سبب چنین عارضه هایی در گیاه می گردد.
در صورت دیدن هاله ای از زردی در کلیه برگها نشان دهنده پر آبی وهمچنین نور و گرمای مستقیم خورشید بر برگها می باشد.
حشراتی که به سیکاس حمله میکنند محدودند .گاهی سبب لکه های سفید و یا قهوه ای در پوسته سیکاس می گردند،معمولا در صورت دیدن لکه های قهوه ای پر رنگ در گیاه نشان دهنده ابتلای گیاه به کنه می باشد و بر روی برگهای سالهای قدیمی تر ودر اثر آلودگی محیط ایجاد می گردند.
در صورت آلودگی خاک ورطوبت و زخمی شدن پیاز در حین فعالیتهای باغبانی که سبب پوسیدگی وقارچی شدن پیاز می گردد در این حالت پیاز حالت نرم ولحیدگی پیدا می کند که می تواند با استفاده از قارچ کشها از این مورد جلو گیری کرد.
- انتقال(Transplaning) : سیکاس را بهتر است در اوایل بهار ودر طول زمستان که در این دوران فعالیت رویش ورشد ندارند جابجا نمود . هنگامی که یک نهال سیکاس را در یک ظرف کاشتید نیاز به تعویض مجدد را می توان از بررسی حجم ریشه ها تشخیص داد. البته جابه جایی و تعویض گلدان به نسبت دیگر گیاهان با فاصله زمانی بیشتر باید صورت گیرد، زیرا هم سیکاس کند رشد تر از دیگر گیاهان است و هم تطبیق سیکاس با شرایط جدید با سرعت کمتری صورت می گیرد. سیکاس ها و نوع ریشه این گونه از خانواده ها نیاز به گلدان هایی دارند که دارای عمق بیشتری باشند در این حالت سیکاس به سرعت ریشه زایی نموده و گلدان را پر می نماید. معمولاً بهتر است از گلدانی استفاده گردد که عمق آن به اندازه یک و نیم برابر حجم ریشه خاک بگیرد. یعنی اگر ارتفاع حجم ریشه شش سانتی متر باشد باید از گلدانی که ارتفاع آن سه سانتی متر عمیق تر از حجم ریشه باشد استفاده کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه سیکاس رولوتا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
بهراد
لطفا اگر امکان دارد به بخشهای سایتتون قسمتی جهت دانلود نرم رایگان نرم افزارهای طراحی فضای سبز اضافه کنید .ممنون از سایت عالیتون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با تشکر از پیشنهاد شما.البته طراحی فضای سبز دارای اصولی است ونیاز به طی دوره اموزشی دارد.
رسول رسول
سلام اگه ممکنه منو در زمینه کاشت بذر سیکاس راهنمایی کنید تعدادای بذر دارم و نمیدانم چه موقع و به چه روشی بکارم که خوب جواب بگیرم با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام دانه ها‌ي سيکاس به تدريج در طول تابستان رشد مي نمايدند و به اندازه تقريبي يک گردو مي گردند. همچنين در طول رشدشان رنگ دانه ها از سبز به زرد و در انتها به نارنجي تند و خوشرنگي تبديل مي گردند. قسمت خارجي داراي پوسته اي نرم و نارنجي است و قسمت داخلي دانه‌ي سيکاس را پوسته‌اي سفيد رنگ و سخت مي‌پوشاند.دانه ها در دي و بهمن آماده‌ي برداشت و جداسازي از بدنه‌ي مادر هستند. دانه هايي که کاملاً رسيده و آماده باشند به راحتي جدا مي گردند. دانه هاي زيست پذير با قوه ناميه هرگز با قرار دادن بين دو انگشت شست و نشانه و اندکي فشاردادن فرو نمي ريزند. دانه هايي که لاغر و نازک و ريز باشند و همچنين بر سطح آب شناور شوند، احتمالاً به درستي گرده افشاني نشده اند. دانه هاي خوب و تازه، سنگين تر و بزرگ تر هستند.قبل از کاشت بذر سيکاس، پوست قرمز دانه هاي سيکاس را جدا نماييد و سعي کنيد دانه هايي را که مدتي از زمان چيدنشان گذشته را در آب بخيسانيد و سپس پوست آن را جدا نماييد. هيچگاه به پوسته سخت ضربه نزنيد.زيرا ترک خوردگي پوسته سخت سبب نفوذ قارچ و بيماري ها مي گردد. دانه هاي تازه چيده شده بهتر است که قبل از کاشت، يک يا دو روز در جاي خشک قرار داده شوند. براي کاشتن دانه ها بهتر است از ظرف‌هايي که 15-12 سانتيمتر عمق دارند استفاده گردد. بهترين روش کاشت، کاشت افقي دانه هاست. به طوري که دانه ها از پهلو کاشته شوند. همچنين مي توان بذر ها را تا فروردين و يا ارديبهشت در جاي سرد و خشک نگهداري کرد. بهترين خاک جهت کاشت بذر، پنجاه درصد پرليت و پنجاه درصد پيت ماس و خاک برگ(تورب)، به همراه زهکشي از پوست برنج و يا سنگ ريز بستر رودخانه است. جهت آبياري بذرهاي سيکاس بايد نه آن ها را خيس و مرطوب و نه زياد خشک نگه داريد. هر گاه خاک خشک ديده شد بايد آن ها را آب داد به طوري که مطمئن شويد که آب کاملاً به خاک نفوذکرده است. خاک بايد رطوبت پذير بوده و نبايد به سرعت خشک گردد. خاک مورد استفاده براي جوانه زني بذر سيکاس بايد به طور کلي خاکي نرم جهت ريشه زايي گياه جوان باشد. دقت گردد سيکاس به دليل نحوه ريشه زايي آن، چه از جهت بذر و چه براي گياه بالغ بايد از مجموعه خاکي استفاده گردد که تا عمق زياد، خاکِ نرم و نفوذ پذير جهت ريشه زايي وجود داشته باشد. بذرها معمولاً اول ريشه زده، سپس برگ هايشان ظاهر مي گردد.
نازنین زهرا عسگری
با سلام من حدود 15 روز پیشش از نمایشگاه گل و گیاه کرج یک سیکاس کوچیک خریدم که 4 برگ داره ظاهرا فروشنده از نوشهر گلها رو اورده بود گلدان سیکاسم کم عمق و سفالیست خاکش نسبتا سفته انگار رس یا شن داره و روی خاک با خزه پوشانده شده و مقدار خیلی کمی از ریشه بیرون خاک و زیر خزه است فروشنده گفت شرایطش خوبه تا یکسال گلدان رو عوض نکن هر وقت خاکش خشک میشه یه کم اب میدم تقریباهفته ای 3-4بار. گلدونو داخل خونه روی یک میز نزدیک پنجره گذاشتم که گاهی پنجره بازه و مستقیما نور صبح میخوره و گاهی از پشت پنجره نور میخوره متاسفنه وسط رگبرگ ها در حال زرد شدن هست و لبه بعضی هاشون فر خورده. بنظرم نوک رگبرگ ها هم خیلی کم حالت خشک و سوخته پیدا کرده مشکل چیه و راه چاره چیست؟ لطفا راهنماییم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید برخی از برگ های آن زرد یا قهوه ای می شوند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند.فعلا گیاه را از مقابل نور مستقیم آفتاب به نور غیرمستقیم منتقل کنید، و آبیاری عمیق و گهگاه را ادامه دهید تا ریشه بهتر رشد کند. از کوددهی خودداری کنید، زیرا این کار سوختگی گیاه را تشدید می کند.
امنه کهن روز
سلام ما چندتا سیکاس چندساله تو حیاطمون داریم که یکیشون امسال برگ نداده و یه چیز قهوه ای که هر روز بلندتر میشه که ما نمیدونیم چیه وایا میشه از این بذر گرفت ممنون میشم راهنماییم کنین چون واقعا نمیدونیم چیکار کنیم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام شما باید ببینید که پایه نر است یا ماده :گیاه سیکاس نر از گیاه سیکاس ماده جدا است و برای گرده افشانی نیاز به هر دو وجود دارد. سیکاس نر گلی به شکل کله قند بلند تولید میکند و سیکاس ماده گلی کروی شکل تولید میکند که توسط حشرات، باد یا انسان قابل گرده افشانی است.
مژگان گ
با سلام، 1 سال و نیم پیش یک گلدان سیکاس از شمال آوردم، نور خوب، آبیاری کافی دارد ولی تا به حال هیچ برگ جدیدی نداده و هنوز همان 5 برگ اولیه را دارد. علتش چه میتواند باشد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل رطوبت بالا از نیازهای اساسی این گیاه است ومعمولا در سایر نقاط رشد خوبی ندارد
مجید سهامی راد
با سلام و خسته نباشید به دوستان من پارسال یک سیکاس خریدم وقتی کمی بزرگ شد در مرداد گلدونشو عوض کردم از وقتی گلدونش عوض شد یکی از برگهاش قسمت بالاش برگش پیچ خورده و به صورت sinاسی شده بعد تمام برگاش سر نوکاش زرد شدن و با دست زدن میریزن هفته ای دو بار اب میدم دماشم و نورشم عالیه البته یک سیکاس کوچکتر دیگه هم دارم اونم اینطوری شده سر برگاش زرد شده ی بار کود اهنم دادم درست نشد ممنون میشم کمکم کنید تا چی کار کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اگه بعد از تعویض این مشکل ایجاد شده باشه احتمالا عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض تا حد ممکن ،خاک اطراف ریشه جدا نشود..باید توپ ریشه(ریشه وخاک اطراف ان )را به ارامی وبدون اسیب دیدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتری(یکیا دوسایز)قرار داده وفاصله بین توپ ریشه وگلدان را با خاک(ترکیب ان با توجه به نوع گیاه تعیین میگردد) جدید پر نماییدشما باید خاک اطراف ریشه را خوب بفشارید تا منافذ موجود در خاک پر شود وبلافاصله سیر ابیاری شود. البته لوله اي شدن برگها ناشي از تغييرات درجه حرارت(سرما ویاگرمای زیاد) ونيز وجود افت وبیماری در گياهان ،نور زیاد،ابیاری کم ویا بیش از اندازه و نامناسب و... است.
امیر عرفانی
با سلام 
گیاه من مدتی هست که برگهاش از پایین شروع کرده به زرد شدن.امروز که بررسی کردم دیدم روی پیاز حالت کپک زدگی داره.گلدان خیلی بزرگ هست و آب فکر میکنم به ته گلدان نمیرسه.لطفا راهنمایی کنید.با تشکر
ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل ابیاری زیاد جمع شدن اب در زیر گلدانی کمبود مواد غذایی از علل احتمالیه این عارضه است با محلول قارچکش گیاهتون رو ابیاری کنید
2 امتیاز
نارگیل در هر نوبت باید مقداری اب بدهید که مقدار کمی اب از سوراخ تهش بیرون بیاد ممکن سوراخش گرفته شده باه در ضمن خاک رویی گلدونتون رو شخم بزنید ونرمش کنید تعویض گلدان هر 2-3 سال خاک روشو عوض کنید
0 امتیاز
امیر عرفانی گلدان بزرگ است و آب به انتهای گلدان نمیرسه.باید گلدان عوض شود؟
حسین بخسکار
سلام آیا برای گیاه سیکاس استفاده از کودهای ریزمغذی مشکلی ایجاد میکند؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در صورتیکه دز مصرف به طور صحیح رعایت شود مشکلی نخواهد داشت ولی بهتره برای تقویت گیاهتون از کودهای کامل مخصوص گیاهان اپارتمانی استفاده کنید
فخرالدین
سلام ممنون از اطلاعات خوبتون. روی یکی از برگهای سیکاس من سفیدک مشاهده کردم و سمپاشی شد اما کماکان برگها کج و کوله میشوند و پیچ خورده و زرد .علیرغم این بعد از مدتها یکبرگ تازه هم در آورده!!!!بی اعتنا باشم یا باز سمپاشی کنم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.بعد از 10 روز این عمل را تکرار نمایید.سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
منا فرهمند
با سلام گياه سيكاس من ابتدا برگهاى پايين شروع به زرد شدن كرد سپس متوجه شدم كه برگهاى بالايي دارد زرد ميشود يك روز در ميان اب مىدهم و نورش هم خوب است و زه كشي مناسب است ولى از وجود لكه هاى قهو اى اگاه شدم و همچنين تار عنكبوت در زىر يكى از برگها و الان ان را با دستمال پاك كردم و قارچكش به نام سولفونه را در اب حل كرده و روى برگ ها اسپرى ميكنم اىا كارم درست هست يا نه لطفا راهنماىى بفرماييد. چون گلدانم بزرگ است و حيف است كه زرد بشود ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل این مقدار ابیاری برای فصول سرد زیاد است واحتمالا علت بروز مشکل در گیاه شما ابیاری بیش از حد باشد.فاصله بین ابیاری با توجه به شرایط محیطی(دما،نور،رطوبت محیطی،وزش باد و...) ونیزفصل سال متغیر است. در ماهای سرد ابیاری را کمتر نماییدواجازه دهيد سطح خاک گلدان در فاصله بين دو آبياري خشک و سپس آبياري نماييد، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد.از طرف دیگر علائم یاد شده نشان دهندنده این است که احتمالا گیاه شما به افت کنه تارعنکبوتی دچار است.کنه‌ها موجوداتی هستند که تارهایی شبیه تار عنکوبت میبافند و شیره گیاهی را مکیده و گیاه را ضعیف میکنند. با دقت زیر تارها را نگاه کنیداگرموجوداتی زیران وجود دارد باید سم پاشی کنید. باید با پارچه مرطوب سطح زیرین برگها را تمیز نموده و با هر دو هفته یکبار با سم کنه کش(مانند متاسیستوکس و...) سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص سیکاس رولوتا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد