٢٨/١٢/١٤٣٥ --- 10/23/2014 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۱ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  254  نفر
بازدید امروز :  8369  بازدید
بازدید دیروز :  23296  بازدید
پيله آ  -  ALUMINIUM PLANT
PILEA CADIEREI : نام علمی
  URTICACEAE  - اورتیکاسه , گزنه ها : خانواده
چین و ویتنام : بومی منطقه
پیلئا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه ، ماسه و تورب
32 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

پيله آ:

اسم علمی این گیاهPilea cadierei ، از خانواده urticaceae می باشد. این جنس دارای ۴۰۰ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی است
گونه مورد نظر بومی ویتنام است و ارتفاع آن به ۳۰ سانتیمترمی‌رسد
پیلئا یک گیاه چند ساله و همیشه سبز میباشد که 30 سانتی متر رشد میکند و 8 سانتی متر گستردگی دارد و حدود 2 تا 5 سال زمان نیاز است تا این گیاه به رشد کامل خود برسد.
این گیاه برگهایی متوسط به رنگ سبز تیره و بیضی شکل دارد که هر برگ شامل نقوش نقره ای رنگی می باشد و علت نامگذاری این گیاه به Aluminium plant( گیاه آلومینیومی) نیز ،همین رنگ برگها است.
گلهای پی لئا کوچک و سفید رنگ هستند و در طول تابستان بر روی شاخه ها دیده میشوند.
همانطور که در بالا نیز ذکر شد این گیاه بیشتر به خاطر برگهایش کاشته میشود و گلها جنبه زینتی ندارند.

گونه مذکورشاخه های منشعب و برگهای مستطیلی –تخم مرغی به طول ۸ سانتیمتر دارد که به طور متقابل قرار می‌گیرند.برگها سبز تیره با لکه های نقره ای در فواصل بین رگبرگها می باشند.
در گلخانه گیاهی ماندنی محسوب می شود و منظره ای انبوه و قدی در حدود 25 تا 30 سانتی متر دارد.
ارزش تزئینی آن بیشتر بخاطر برگهای بیضی شکل و نوک تیز آن است. رنگ برگ ها سبز پر رنگ است ولی در فاصله بین سه رگبرگ اصلی آنها لکه هایی به رنگ سفید نقره ای دیده می شود.
برگها متناوب ، صاف و بدون دندانه است ، بيضوي شكل و داراي رگه هاي مشخص اغلب با خطوط برنز يا نقره اي
دارای گلها بسيار كوچك است
کود موردنیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم درلیتر، هرهفته یکبار، از فروردین تا مهر هر ماه، مصرف نمود.
نگهداری از پی لئا بسیار ساده بوده و به شرح زیر میباشد:
نور: این گیاه باید در نیمسایه و یا سایه قرار گیرد.
بهتر است در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نداشته باشد زیرا باعث خشک شدن برگها میشود .
پی لئا به 3 تا 4 ساعت نور غیر مستقیم در روز نیاز دارد. 
خاک: خاک لومی مرطوب و خوب زهکشی شده،خاک مناسب برای رشد این گیاه است.br /> دما: بین 34 تا 46 درجه مناسب است.
به طور کلی این گیاه گرما دوست است ولی تا 15 درجه را میتواند تحمل کند.
این گیاه به رطوبت احتیاج دارد، به خصوص بسیار مهم است که خاک گلدان همیشه مرطوب باشد.
این گیاه معمولا در داخل خانه نگهداری میشود .
نیازی به هرس کردن این گیاه نمیباشد.

اگر گلدان پیله‌آ را در جای سردی بگذارید ممکن است یخ بزند و کلیه اندام گیاهی حالت افتادگی پیدا کند در این صورت، خشک شدن گیاه حتمی است.
قارچ بوتری تیس در آبیاری و رطوبت زیاد فعال شده و به گیاه حمله می کند و نقاط خاکستری و زخمهایی روی برگها دیده می شود. می توانید با سم قارچ کش گلدان را سمپاشی کنید
لکه های سوخته روی برگ در اثر استفاده از مواد براق کننده شیمیایی ایجاد می شود و یا اینکه گلدان در اثر اشعه مستقیم آفتاب دچار این عارضه می گردد.
غبار پاشی در آفتاب هم لکه های سوخته روی برگ ایجادمی کند. برگها در اثر هوای خیلی سرد سیاه می شوند
در صورتی که نور محیط کم باشد، ساقه های پیله‌آ دراز و منحرف شده و فاصله بین برگهایش زیاد می گردد. اگر مشاهده کردید برگها سقوط می نمایند، گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت آب بگذارید غبار پاشی را در تابستان فراموش نکنید.
به برگهای جدید توجه کنید. اگر کوچک و ریز هستند، ریشه را بازدید کرده و در صورت متراکم بودن گلدان را تعویض کنید. در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و یا تعویض خاک سطحی گلدان در جبران این عارضه موثر خواهد بود.
بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی کند فقط بهتر است مراقب کنه عنکبوتی، لکه برگی و پوسیدگی ساقه باشید.


پیله‌آ را می توانید به آسانی تکثیر کرده و درطول چند هفته گیاهی با اندازه مناسب تولید کنید. عمل تکثیر این گیاه بهتر است از اواسط تا اواخر بهار انجام شود ابتدا با یک جاقوی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول۶ تا ۷۶ سانتیمتر جدا کنید و انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زیایی فرو ببرید، سپس هر ۵ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر بکارید. خاک را نسبتا مرطو ب کنید و دما را روی ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد، نگاهدارید. ریشه دهی یک ماه طول خواهد کشید. پس از آن تغذیه گیاه را شروع نمایید. در این مدت بهتر است کود مایع از حد طبیعی رقیق تر باشد. برای اینکه گیاهی پرپشت داشته باشد. می توانید جوانه ای جانبی را با دست بچینید.

: منابع  

تصاویر گیاه پيله آ:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
F bakhshi
سلام وقت بخیر.. من گیاه پیله ا داشتم که خیلی رشد خوبی داشت اما متاسفانه توی یکی از گلدونام افت افتاد و به بقیه هم انتقال داده شده هرزگاهی چندتا برگ پیله ا میافته امروز دقت کردم دیدم روی ساقه اش حشرات ریز مثل کنه سیاه رنگ داره برای از بین بردنشون باید چه کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام از ساقه های سالم گیاه قلمه بگیرید تا کل گیاهتان از بین نرود ،2 گرم سم دیازینون را در یک لیتر آب حل کنید مستقمیا روی آفات اسپری کنید در صورت لزوم 7 تا 10 روز دیگر مجددا سم پاشی را تکرار کنید.سم پاشی را برای سایر گلدان های آلوده هم انجام دهید.
نسرین
باسلام پیله آیی دارم که اسفندماه خریداری کرده ام بسیار سرحال است والان طولش به 30 سانت میرسدامروز متوجه شدم سربرگ های پایین شاخه ها سوخته اند این در حالی است که آفتاب از نورگیر سقف باوجود دو لایه (شیشه و طرق) به آن می تابدوخاکش مرطوب می باشد کودخاصی نمی ریزم و آبپاشی هم نمی کنملطفا مرا راهنمایی کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام: اگر حاشیه برگها سبز و فقط نوک آنها آسیب دیده‌اند هوای خشک و یا صدمه‌های مکانیکی می‌تواند عامل آن باشد و اما اگر حاشیه‌ها نیز زرد و قهوه‌ای رنگ شده‌اند عولامل زیادی مانند افراط و تفریط (بیش بود و کمبود) در آبیاری زیاد و یا کم بودن نور و درجه حرارت عامل آن هستند.اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند. که روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش میکنند. برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگهای کهنه، میبایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت) اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا میشوند احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است.
بیتا
سلام و خسته نباشید. یک گیاه پیله آ دارم که هم برگهای جدیدش کوچک هستند و هم نوک بعضی برگهایش کمی سیاه شده است..به نظرم گنجایش ظرف خوب است.چگونه تغذیه اش کنم؟ سطح خاک گلدان کم شده..چه خاکی باید تهیه کنم؟ برای تهیه از فروشگاه ها دقیقا نمیدانم چه بگویم؟! غیر از خاک یا کود، چه نوع مواد مغذی میتوان برایش استفاده نمود؟؟ باتشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : از خاکبرگ برای پر کردن وتقویت گیاهتان استفاده نمایید فعلا در وصرف مواد تقویتی عجله نکنید
بهنام
باسلام گیاه پیله ا را سه ماه پیش خریداری کردم سوالی که داشتم این بود که برگ هایش شروع کرده است به ریزش وبعضی از برگ هایش سوخته است ونور مورد نیاز گلدان نه زیاد بود نه کم واز مواد شیمیایی برای تمیز کردن استفاده نکردم وزیر نور مستقیم افتاب هم نبوده است وحالا گلدان را بالکن گذاشتم هیچ فرقی نکرده لطفا هرچه زودتر راهنمایی کنید گلدانم رادارم ازدست می دهم باتشکر. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : آبياري بيش از اندازه است، اجازه دهيد سطح خاک گلدان در فاصله بين دو آبياري کمی خشک و سپس آبياري نماييد، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد.
سمیه
یک گلدان پیله آ یک هفته است خریده ام اما امروز توی خاک آن هزار پا دیدم که مجبور شدم گلدان را بالکن قرار دهم قبل از آن داخل اتاق که نور غیر مستقیم به آن می تابید قرار داشت و جایش هم گرم بود و هیچ گونه کود وسمی هم استفاده نکرده ام و یک روز در میان یک لیوان به آن آب می دادم و خاک آن هم تعویض نشده است.لطفاً برای مبارزه با هزار پا راهنمایی ام کنید؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : یک قاشق سوپ خوری سم(مالاتیون یا دیازینون) را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید.10 روز بعد این کار را تکرار نمایید.
ملیحه
من ی گیاه پیله آ دارم ک توی پاسیو بین بقیه گلدوناست، سه ماه میشه دارمش اما نزدیک دوهفتست ک یطرف گلدون سر برگاش سوخته و برگای انتهای ساقه با اینکه سبزن میریزه و یجورایی کل گلدون شادابی قبل رو نداره من هر سه چهار روزی آب میدمو همیشه موقع غروب آب اسپری میکنم ممنون میشم راهنماییم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در فصول گرم دفعات ابیاری را بیشتر نمایید به نحوی که ابیاری قبل از خشکی خاک انجام شود. در هر نوبت ابدهی گیاه را سیراب کنید.از باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. داخل زیر گلدانی (بین گلدان و زیر گلدانی) یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد. این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است.
حدیث حسین زاده
با عرض سلام و تشکر من یک گلدان پیله آ دارم که در حیاط خلوت منزل که نور خوبی دارد اما تابش مستقیم آفتاب ندارد نگهداری میکنم گیاهم رشد خوبی داشت اما مدتی است که رشدش متوقف شده و نوک برگهایش سیاه شده( بیشتر برگهای جوان ) چندی پیش یک گلدان جدید کنارش گذاشتم که داخل خاکش کرمهای ریز وجود داشت ممکن است پیله آ هم از گلدان جدید آفت گرفته باشد سپاسگذارم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل گرما،ابیاری کم ویا زیاد ونیز وجود افت از علل احتمالی هستند بهترین روش تعیین زمان مناسب برای ابیاری این است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید ویا داخل زیر گلدانی (بین گلدان و زیر گلدانی) یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد. این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است درمورد افت یک قاشق سم( دیازینون ویا سوین و یا ,…) را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید.در صورت نیاز به فاصله 7 روز بعد این کار را تا مرتبه3 تکرار نمایید. از تجمع اب در زیر گلدانی جلوگیری نمایید.گیاه الوده را از سایر گیاهان موجود جدا نمایید.
مجید
درحدود بیست روز پیش خاک گلدان را عوض کردم و تمام شرایط رو لحاظ نمودم ولی دو هفته است که گل از نوک برگ ها شروع به خشک شدن کرده و تا وسط های برک ادامه می یابد و با دست قسمت سیاه شده پودر می شود . گلدان در تراس خانه که رو به آفتاب نیست قرار دارد (قم ساکن می باشم و آب وهوای قم نیز گرم و خشک است ) ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام در هنگام تعویض گلدان خیلی باید از لحاظ ریشه ها و سالم بودن آنها مطمئن بود و 2 روز اول بعد از تعویض گلدان نباید به گیاه آب داد تا ریشه ها خودشون رو گسترش بدهند. مورد دیگه ای که باید بهش اشاره کرد اینه که دمای بالای 21 درجه در تابستان اصلا برای پیله آ مناسب نیست. حداقل با غبارپاشی در سایه این کار رو براش انجام بدید.سطح خاک رو هم همیشه مرطوب نگه دارید. موفق باشید
رضی
باسلام وتشکر فراوان ازاطلاعات بسیار مفیدتان در سایت بسیار عالیان من یک پیله آ دارم اول که خریدمش به علت نداشتن اطلاعات کافی درباره این گیاه تا مرز خشک شدن هم رفت ولی بعد با اطلاعاتی که از سایت شما گرفتم کمکش کردم و دوباره جون گرفت فقط الان برگهای جدیدش کمرنگ در میان. ولی سایز برگها خوبه . لطفا راهنمایی فرمایید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام به نطر میرسه که کمی با کمبود نور کافی مواجهه شده باشه.نور پنجره آفتاب گیر که از آفتاب ظهر در امان باشد بهترین نور برای این گیاه است. موفق باشید
فرح نیلی
با سلام گیاه پیل با سلام گیاه پیله ا برگهای ان سرش سوخته ومیریزد ارم که برگ ان سرهایش خشک شده ومیریزد ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام دلیل محتمل سوختگی برگها، هوای سرد محیط نگهداری پیله آ می باشد.گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید. موفق باشید

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص پيله آ
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
گزنه


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد