١/١/١٤٣٦ --- 10/26/2014 --- ۱۳۹۳ يکشنبه ۴ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
السلام علیک یا اباعبدلله الحسین        
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  35  نفر
بازدید امروز :  2118  بازدید
بازدید دیروز :  29115  بازدید
پيله آ  -  ALUMINIUM PLANT
PILEA CADIEREI : نام علمی
  URTICACEAE  - اورتیکاسه , گزنه ها : خانواده
چین و ویتنام : بومی منطقه
پیلئا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه ، ماسه و تورب
32 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

پيله آ:

اسم علمی این گیاهPilea cadierei ، از خانواده urticaceae می باشد. این جنس دارای ۴۰۰ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی است
گونه مورد نظر بومی ویتنام است و ارتفاع آن به ۳۰ سانتیمترمی‌رسد
پیلئا یک گیاه چند ساله و همیشه سبز میباشد که 30 سانتی متر رشد میکند و 8 سانتی متر گستردگی دارد و حدود 2 تا 5 سال زمان نیاز است تا این گیاه به رشد کامل خود برسد.
این گیاه برگهایی متوسط به رنگ سبز تیره و بیضی شکل دارد که هر برگ شامل نقوش نقره ای رنگی می باشد و علت نامگذاری این گیاه به Aluminium plant( گیاه آلومینیومی) نیز ،همین رنگ برگها است.
گلهای پی لئا کوچک و سفید رنگ هستند و در طول تابستان بر روی شاخه ها دیده میشوند.
همانطور که در بالا نیز ذکر شد این گیاه بیشتر به خاطر برگهایش کاشته میشود و گلها جنبه زینتی ندارند.

گونه مذکورشاخه های منشعب و برگهای مستطیلی –تخم مرغی به طول ۸ سانتیمتر دارد که به طور متقابل قرار می‌گیرند.برگها سبز تیره با لکه های نقره ای در فواصل بین رگبرگها می باشند.
در گلخانه گیاهی ماندنی محسوب می شود و منظره ای انبوه و قدی در حدود 25 تا 30 سانتی متر دارد.
ارزش تزئینی آن بیشتر بخاطر برگهای بیضی شکل و نوک تیز آن است. رنگ برگ ها سبز پر رنگ است ولی در فاصله بین سه رگبرگ اصلی آنها لکه هایی به رنگ سفید نقره ای دیده می شود.
برگها متناوب ، صاف و بدون دندانه است ، بيضوي شكل و داراي رگه هاي مشخص اغلب با خطوط برنز يا نقره اي
دارای گلها بسيار كوچك است
کود موردنیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم درلیتر، هرهفته یکبار، از فروردین تا مهر هر ماه، مصرف نمود.
نگهداری از پی لئا بسیار ساده بوده و به شرح زیر میباشد:
نور: این گیاه باید در نیمسایه و یا سایه قرار گیرد.
بهتر است در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نداشته باشد زیرا باعث خشک شدن برگها میشود .
پی لئا به 3 تا 4 ساعت نور غیر مستقیم در روز نیاز دارد. 
خاک: خاک لومی مرطوب و خوب زهکشی شده،خاک مناسب برای رشد این گیاه است.br /> دما: بین 34 تا 46 درجه مناسب است.
به طور کلی این گیاه گرما دوست است ولی تا 15 درجه را میتواند تحمل کند.
این گیاه به رطوبت احتیاج دارد، به خصوص بسیار مهم است که خاک گلدان همیشه مرطوب باشد.
این گیاه معمولا در داخل خانه نگهداری میشود .
نیازی به هرس کردن این گیاه نمیباشد.

اگر گلدان پیله‌آ را در جای سردی بگذارید ممکن است یخ بزند و کلیه اندام گیاهی حالت افتادگی پیدا کند در این صورت، خشک شدن گیاه حتمی است.
قارچ بوتری تیس در آبیاری و رطوبت زیاد فعال شده و به گیاه حمله می کند و نقاط خاکستری و زخمهایی روی برگها دیده می شود. می توانید با سم قارچ کش گلدان را سمپاشی کنید
لکه های سوخته روی برگ در اثر استفاده از مواد براق کننده شیمیایی ایجاد می شود و یا اینکه گلدان در اثر اشعه مستقیم آفتاب دچار این عارضه می گردد.
غبار پاشی در آفتاب هم لکه های سوخته روی برگ ایجادمی کند. برگها در اثر هوای خیلی سرد سیاه می شوند
در صورتی که نور محیط کم باشد، ساقه های پیله‌آ دراز و منحرف شده و فاصله بین برگهایش زیاد می گردد. اگر مشاهده کردید برگها سقوط می نمایند، گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت آب بگذارید غبار پاشی را در تابستان فراموش نکنید.
به برگهای جدید توجه کنید. اگر کوچک و ریز هستند، ریشه را بازدید کرده و در صورت متراکم بودن گلدان را تعویض کنید. در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و یا تعویض خاک سطحی گلدان در جبران این عارضه موثر خواهد بود.
بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی کند فقط بهتر است مراقب کنه عنکبوتی، لکه برگی و پوسیدگی ساقه باشید.


پیله‌آ را می توانید به آسانی تکثیر کرده و درطول چند هفته گیاهی با اندازه مناسب تولید کنید. عمل تکثیر این گیاه بهتر است از اواسط تا اواخر بهار انجام شود ابتدا با یک جاقوی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول۶ تا ۷۶ سانتیمتر جدا کنید و انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زیایی فرو ببرید، سپس هر ۵ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر بکارید. خاک را نسبتا مرطو ب کنید و دما را روی ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد، نگاهدارید. ریشه دهی یک ماه طول خواهد کشید. پس از آن تغذیه گیاه را شروع نمایید. در این مدت بهتر است کود مایع از حد طبیعی رقیق تر باشد. برای اینکه گیاهی پرپشت داشته باشد. می توانید جوانه ای جانبی را با دست بچینید.

: منابع  

تصاویر گیاه پيله آ:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
مینا
سلام.بازم تشکر به خاطر سایت خوبتون.من حدود یک ماه پیش یه گلدان پیله خریدم.ساقه های اون خیلی دراز بودن بخاطر همین جوانه هاشو زدم که کمی توپر بشه.ولی از هیچ قسمت ساقه جوانه جدید نزده.چندتا از برگاش هم از نوک سوخته.هفته دوبار آبیاری میکنم.کودمخصوص گیاهان آپارتمانی 2 هفته یکبار.و تقریبا هر روز آب افشانی.در زیرگلدانی سنگ ریزه ریختم.نور آپارتمان خوبه.چون سه تا پنجره غربی داره.گلدانش رو چون پلاستیکی بود عوض کردم و از گلدان سفالی استفاده کردم.ولی هیچ جوانه جدیدی نزده.یه گلدان دیگه هم خریدم که گلفروش بنام پیله آ به من داد ولی برگهای اون رنگیه.میخواستم بدونم آیا پیله آ با برگهای رنگی هم هست؟لطفا من رو راهنمائی بفرمائید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در تابستان دفعات ابیاری را بیشتر کنید به طوری که همیشه خاک نمدار باشد.در صورتی که نور محیط کم باشد، ساقه های پیل هآ دراز و منحرف میشود
سرور
سلام قبل از عید یک پیله آ زیبا خریدم اوایل خوب بود هفته ای دو بار آبیاری کردم ولی یه شب شاخها کج شد و داشت میافتاد که وقتی آب فراوان دادم صبح درست شد الان دقیقا پشت پنجره است به سمت جنوب نور مستقیم نمی خوره ولی تو سایه ی آفتابه. الان کمی برگهای پایینش زرد شده همچنین برگهایی که الان داره رشد میکنه کوچیکه میشه بگین مشکلش چیه؟؟؟ ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : نوسان حرارت باعث بروز مشکل گیاه شما بوده.چون این گیاه به حرارت زیاد نیازدارد.دمای حدود 25-30برای رشدگیاهتان مناسب است.از تابش افتاب به گیاهتان جلوگیری نماییدونور در یافتی باید غیر مستقیم باشد.ابیاری را به مرور افزایش داده وسطح خاک گلدانتان همیشه باید کمی مرطوب باشد.در هر نوبت ابدهی گیاه را سیراب کنید .مقداری به گیاه اب بدهید که تمام خاک را در بربگیرد وفقط مقدار اندکی از سوراخهای انتهایی گلدان خارج گردد(این مقدار را با تجربه میتوانید به دست اورید). . بهتر است از آبی تصفیه شده که 24 ساعت در محیط بوده و هم دمای محیط است برای آبیاری استفاده شود، هرگز با آب سرد آبیاری نکنید .با این کار کلر وفلوراید موجود دراب که برای گیاه مضر است نیز از بین میرود
فاطیما
میشه واسه جلوگیری از سرما زدگی گلدونو با یه کیسه نایلونی شفاف پوشوند؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.کیسه مورد استفاده روشن باشدو وچند سوراخ در ان برای تبادل هوا ایجاد نمایید
بیتا
سلام و خسته نباشید. یک گیاه پیله آ دارم که هم برگهای جدیدش کوچک هستند و هم نوک بعضی برگهایش کمی سیاه شده است..به نظرم گنجایش ظرف خوب است.چگونه تغذیه اش کنم؟ سطح خاک گلدان کم شده..چه خاکی باید تهیه کنم؟ برای تهیه از فروشگاه ها دقیقا نمیدانم چه بگویم؟! غیر از خاک یا کود، چه نوع مواد مغذی میتوان برایش استفاده نمود؟؟ باتشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : از خاکبرگ برای پر کردن وتقویت گیاهتان استفاده نمایید فعلا در وصرف مواد تقویتی عجله نکنید
علی
سلام! این گیاهو میشه تکثیر کرد؟چه طوری؟ خسته نباشید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : پیلهآ را می توانید به آسانی تکثیر کرده و درطول چند هفته گیاهی با اندازه مناسب تولید کنید. عمل تکثیر این گیاه بهتر است از اواسط تا اواخر بهار انجام شود ابتدا با یک جاقوی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول۶ تا ۷۶ سانتیمتر جدا کنید و انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زیایی فرو ببرید، سپس هر ۵ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر بکارید. خاک را نسبتا مرطو ب کنید و دما را روی ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد، نگاهدارید. ریشه دهی یک ماه طول خواهد کشید. پس از آن تغذیه گیاه را شروع نمایید. در این مدت بهتر است کود مایع از حد طبیعی رقیق تر باشد.
وجیهه الف
با سلام من حدود یک ماه پیش دو گیاه پیله آ رو خریدم و توی یک گلدان مستطیلی کنار هم کاشتم و هفته ای دو مرتبه بهش آب دادم. از اواسط این هفته یکی از این گلها پژمرده شد و به حالت خمیده روی گلدون افتاده. مکان نگهداریش نزدیک پنجره بود. این دوتا گل که توی یه گلدون هستن و با میزان آبیاری برابر؛ میخوام ببینم دلیل افتادگی و پژمردگی یکی از اینا چیه؟ اگه همونطور که توی توضیحات گفتید بخاطر سرماست چرا اون یکی پژمرده نشده؟ ممنون میشم راهنمائیم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل درسته اگه از سرما باشه اد در مورد گیاه مجاورش هم اتفاق بیفته ما راهنمای میکنیم وشما باید علت را بیابید افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شده و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد ویاخیلی کم و آفات وهمچنین فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان ویا تعویض خاک نادرست میتواند عامل این نارسایی باشد. در ماهای سرد(در فصل پاییز که هوا رو به سردی می‌رود و به خصوص در فصل زمستان،) رشد گیاه هم کمتر شده و ممکن است به طور کلی متوقف گردیده باشد. در این فصل که هنگام استراحت گیاه است، تبخیر آب داخل خاک گلدان نیز کمتر می‌گردد. پس باید از میزان آبیاری آن کاسته و فواصل آن را زیادتر و از افراط در آبیاری آن خودداری نمود. مجدداً در فصل بهار و تابستان میزان آبیاری را بسته به نیاز گیاه افزایش دهید. بهترین روش تعیین زمان مناسب برای ابیاری این است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. هر چند ماه یک بارسوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان که آب اضافیازآن به آرامی خارج گرددمطمئن شوید(اب نباید با سرعت خارج شود).از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است.
1 امتیاز
نارگیل خارج نشدن اب از ته گلدان نشانه نامناسب بودن زهکشه ویا سرعت زیاد در خروج اب از گلدان علامت سله بستن خاکه منظور از زهکش ایجاد شرایط مناسب در خاک برای خروج اب اضافی است.به این منظور در ته گلدان یک یاچند سوراخ ایجاد میکنندواز شن استفاده میشود.شنویا سنگریزه ای که در ته گلدان برای زهکش استفاده میشود باید از نوع بادامی باشد.یامیتوانید از تیکه ای گدان شکسته با قطری در حدود سکه های کوچک استفاده نمایید.یک لایه1-2سانتی در ته گلدان بریزید تا اب اضافی به راحتی خارج شده وخاک لجن نشود توجه داشته باشید وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد میگردد، انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید... برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. باید منتظر بمانید تا گیاهتان با ایجاد شرایط مناسب رو به بهبودی برود.
1 امتیاز
نارگیل خارج نشدن اب از ته گلدان نشانه نامناسب بودن زهکشه ویا سرعت زیاد در خروج اب از گلدان علامت سله بستن خاکه منظور از زهکش ایجاد شرایط مناسب در خاک برای خروج اب اضافی است.به این منظور در ته گلدان یک یاچند سوراخ ایجاد میکنندواز شن استفاده میشود.شنویا سنگریزه ای که در ته گلدان برای زهکش استفاده میشود باید از نوع بادامی باشد.یامیتوانید از تیکه ای گدان شکسته با قطری در حدود سکه های کوچک استفاده نمایید.یک لایه1-2سانتی در ته گلدان بریزید تا اب اضافی به راحتی خارج شده وخاک لجن نشود توجه داشته باشید وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد میگردد، انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید... برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. باید منتظر بمانید تا گیاهتان با ایجاد شرایط مناسب رو به بهبودی برود.
1 امتیاز
نارگیل خارج نشدن اب از ته گلدان نشانه نامناسب بودن زهکشه ویا سرعت زیاد در خروج اب از گلدان علامت سله بستن خاکه منظور از زهکش ایجاد شرایط مناسب در خاک برای خروج اب اضافی است.به این منظور در ته گلدان یک یاچند سوراخ ایجاد میکنندواز شن استفاده میشود.شنویا سنگریزه ای که در ته گلدان برای زهکش استفاده میشود باید از نوع بادامی باشد.یامیتوانید از تیکه ای گدان شکسته با قطری در حدود سکه های کوچک استفاده نمایید.یک لایه1-2سانتی در ته گلدان بریزید تا اب اضافی به راحتی خارج شده وخاک لجن نشود توجه داشته باشید وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد میگردد، انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید... برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. باید منتظر بمانید تا گیاهتان با ایجاد شرایط مناسب رو به بهبودی برود.
0 امتیاز
وجیهه الف با تشکر از جواب کامل شما
من مطمئنم بخاطر سرما، نور و حرارت زیاد یا خیلی کم نیست. اما چطوری میتونم متوجه بشم بخاطر آبیاری کم یا زیاده یا بخاطر وضعیت زهکشی؟
اصلا امکان بهبود گیاه هست؟
ممنونم
bita
ba salam va tashakkore faravan...matalebe besyar khub va amuzandei dashtid..kheili be man komak kard..mamnun..shad o salamat bashid... ثبت پاسخ
elham
ba salam galameheye pilea ro dar ab gozashtam rishe dade chetor tu goldan bezaram ke kharab nashan ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در صورتی که ریشه ها به اندازه کافی رشد کرده اند(حداقل 4-5سانت) میتوانید انرا در مخلوطی از ماسه،خاک باغچه،وتورب بکارید .دقت کنید ریشه ها از گیاه جدا نشود وخاک را خوب بفشارید.بعد از جابجایی گیاه را ابیاری نمایید ودر محلی مناسب قرار دهید.تا چند روز پژمردگی برگه طبیعی است
آناناس
سلام.باتشکر از ارایه اطلاعات خوبتون. گیاه پیله آ ی من شاخه های بلندی دارن و لب برگهاش خشک شده باید برای شاداب شدن و رفع این خشگی چکار کنم و چطور قلمه بزنم. با سپاس ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : وروزانه اب اسپره شود.نوک سوختگی به دلیل دمای زیاد،خشگی محیط ورطوبت کم ونور زیاد بروز میکند.در صورتی که نور محیط کم باشد، ساقه های پیلهآ دراز و منحرف شده و فاصله بین برگهایش زیاد می گردد.عمل تکثیر این گیاه بهتر است از اواسط تا اواخر بهار انجام شود ابتدا با یک جاقوی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول۶ تا ۷۶ سانتیمتر جدا کنید و انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زیایی فرو ببرید، سپس هر ۵ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر بکارید. خاک را نسبتا مرطو ب کنید و دما را روی ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد، نگاهدارید. ریشه دهی یک ماه طول خواهد کشید.
مينو
با سلام به خاطراطلاعات مفيد سايتتون متشکر.گلدان پيله آدارم که دچار آفت شپشک شدهوبرگهاي زيرين آن مي ريزد چندين بار با محلول آب وصابون اسپري کردم ولي نتيجه نداشت درضمن به گلهاي ديگر هم اين آفت سرايت کرده لطفا مرا راهنمايي کنيد متشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : یک قاشق چای خوری سم مالاتیون یا دیازینون را در یک لیتر اب حل نموده وروی قسمت های الوده اسپره نمایید .مقداری را هم بعد از ابیاری به خاک بدهید.سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد. 2-3مرتبه وبا فاصله 3-4روز این کار را تکرار نمایید.در ضمن بهتر است از سموم سیستمیک ضد آفات مکنده مانند متاسیستوکس و کنفیدور و...استفاده شود.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص پيله آ
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
گزنه


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد