١١/٤/١٤٣٦ --- 2/1/2015 --- ۱۳۹۳ يکشنبه ۱۲ بهمن امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  325  نفر
بازدید امروز :  11963  بازدید
بازدید دیروز :  28981  بازدید
پيله آ  -  ALUMINIUM PLANT
PILEA CADIEREI : نام علمی
  URTICACEAE  - اورتیکاسه , گزنه ها : خانواده
چین و ویتنام : بومی منطقه
پیلئا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه ، ماسه و تورب
32 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

پيله آ:

اسم علمی این گیاهPilea cadierei ، از خانواده urticaceae می باشد. این جنس دارای ۴۰۰ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی است
گونه مورد نظر بومی ویتنام است و ارتفاع آن به ۳۰ سانتیمترمی‌رسد
پیلئا یک گیاه چند ساله و همیشه سبز میباشد که 30 سانتی متر رشد میکند و 8 سانتی متر گستردگی دارد و حدود 2 تا 5 سال زمان نیاز است تا این گیاه به رشد کامل خود برسد.
این گیاه برگهایی متوسط به رنگ سبز تیره و بیضی شکل دارد که هر برگ شامل نقوش نقره ای رنگی می باشد و علت نامگذاری این گیاه به Aluminium plant( گیاه آلومینیومی) نیز ،همین رنگ برگها است.
گلهای پی لئا کوچک و سفید رنگ هستند و در طول تابستان بر روی شاخه ها دیده میشوند.
همانطور که در بالا نیز ذکر شد این گیاه بیشتر به خاطر برگهایش کاشته میشود و گلها جنبه زینتی ندارند.

گونه مذکورشاخه های منشعب و برگهای مستطیلی –تخم مرغی به طول ۸ سانتیمتر دارد که به طور متقابل قرار می‌گیرند.برگها سبز تیره با لکه های نقره ای در فواصل بین رگبرگها می باشند.
در گلخانه گیاهی ماندنی محسوب می شود و منظره ای انبوه و قدی در حدود 25 تا 30 سانتی متر دارد.
ارزش تزئینی آن بیشتر بخاطر برگهای بیضی شکل و نوک تیز آن است. رنگ برگ ها سبز پر رنگ است ولی در فاصله بین سه رگبرگ اصلی آنها لکه هایی به رنگ سفید نقره ای دیده می شود.
برگها متناوب ، صاف و بدون دندانه است ، بيضوي شكل و داراي رگه هاي مشخص اغلب با خطوط برنز يا نقره اي
دارای گلها بسيار كوچك است
کود موردنیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم درلیتر، هرهفته یکبار، از فروردین تا مهر هر ماه، مصرف نمود.
نگهداری از پی لئا بسیار ساده بوده و به شرح زیر میباشد:
نور: این گیاه باید در نیمسایه و یا سایه قرار گیرد.
بهتر است در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نداشته باشد زیرا باعث خشک شدن برگها میشود .
پی لئا به 3 تا 4 ساعت نور غیر مستقیم در روز نیاز دارد. 
خاک: خاک لومی مرطوب و خوب زهکشی شده،خاک مناسب برای رشد این گیاه است.br /> دما: بین 34 تا 46 درجه مناسب است.
به طور کلی این گیاه گرما دوست است ولی تا 15 درجه را میتواند تحمل کند.
این گیاه به رطوبت احتیاج دارد، به خصوص بسیار مهم است که خاک گلدان همیشه مرطوب باشد.
این گیاه معمولا در داخل خانه نگهداری میشود .
نیازی به هرس کردن این گیاه نمیباشد.

اگر گلدان پیله‌آ را در جای سردی بگذارید ممکن است یخ بزند و کلیه اندام گیاهی حالت افتادگی پیدا کند در این صورت، خشک شدن گیاه حتمی است.
قارچ بوتری تیس در آبیاری و رطوبت زیاد فعال شده و به گیاه حمله می کند و نقاط خاکستری و زخمهایی روی برگها دیده می شود. می توانید با سم قارچ کش گلدان را سمپاشی کنید
لکه های سوخته روی برگ در اثر استفاده از مواد براق کننده شیمیایی ایجاد می شود و یا اینکه گلدان در اثر اشعه مستقیم آفتاب دچار این عارضه می گردد.
غبار پاشی در آفتاب هم لکه های سوخته روی برگ ایجادمی کند. برگها در اثر هوای خیلی سرد سیاه می شوند
در صورتی که نور محیط کم باشد، ساقه های پیله‌آ دراز و منحرف شده و فاصله بین برگهایش زیاد می گردد. اگر مشاهده کردید برگها سقوط می نمایند، گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت آب بگذارید غبار پاشی را در تابستان فراموش نکنید.
به برگهای جدید توجه کنید. اگر کوچک و ریز هستند، ریشه را بازدید کرده و در صورت متراکم بودن گلدان را تعویض کنید. در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و یا تعویض خاک سطحی گلدان در جبران این عارضه موثر خواهد بود.
بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی کند فقط بهتر است مراقب کنه عنکبوتی، لکه برگی و پوسیدگی ساقه باشید.


پیله‌آ را می توانید به آسانی تکثیر کرده و درطول چند هفته گیاهی با اندازه مناسب تولید کنید. عمل تکثیر این گیاه بهتر است از اواسط تا اواخر بهار انجام شود ابتدا با یک جاقوی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول۶ تا ۷۶ سانتیمتر جدا کنید و انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زیایی فرو ببرید، سپس هر ۵ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر بکارید. خاک را نسبتا مرطو ب کنید و دما را روی ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد، نگاهدارید. ریشه دهی یک ماه طول خواهد کشید. پس از آن تغذیه گیاه را شروع نمایید. در این مدت بهتر است کود مایع از حد طبیعی رقیق تر باشد. برای اینکه گیاهی پرپشت داشته باشد. می توانید جوانه ای جانبی را با دست بچینید.

: منابع  

تصاویر گیاه پيله آ:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
الهه ازاد
باسلام و تشکر از سایت خوبتون،من یک گلدان پی لئا یک هفته پیش خریدم،همونجا گلدان و خاکش را عوض کردن،باتوجه به سرمای فصل زمستان انرا در گرمترین جای خانه و نسبتا سایه(البته روشن با نور چراغ)قرار دادم،همانروز ابیاری کردم،البته گلدانش سفالی بود و تقریبا خیس شد و سرد،روزی یکبار هم ابپاشی کردم،دوتا سه ساعت هم در فاصله 2متری پنجره از نور غیر مستقیم پنجره جنوبی استفاده میکرد،حالش خیلی خوب بود تا اینکه بعد از 5روز متوجه شدم برگهایش شل و بی حال شدن و توان ایستادن ندارن و دارن خم میشوند ،ولی سیاه نشدن،باتوحه به مطالب سایت احساس کردم شاید به خاطر کم ابی و هوای سرد باشد ،ابیاری کرده وانرا در یک متری شوفاژ قرار دادم و رویش نایلون شفاف با سوراخ قرار دادم ،در اوایل شب حالش تقریبا خوب شده بود ولی صبح فردا دیدم که دوباره همه شاخه ها شل و اویزان شدن،لطفا کمکم کنید خیلی دوسش دارم و نمیخوام از بین بره ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام نور کم. آبياري نامناسب. رطوبت ناکافي. تغذيه ناکافي. سرما يا گرماي بيش از حد و آفات و … همه و همه ميتوانند موجب برگهاي آويزان و نازک بشوند.،گياهي که تازه خريداري مي شود به دليل جابجايي و تغيير شرايط دچار تنش مي شود علائم ناشي از اين تنش به مرور کم مي شود شما بايد شرايط ايده آل براي گياه را فراهم کنيد و فرصت دهيد تا به شرايط جديدش عادت کند،موارد مشکوک مثل خشکي هوا، کمبود نور، انتقال گلدان از محلي به محل ديگر ،آبياري نا منظم ،نوسانات دمايي و ...نيز بايد بررسي شوندبراي اينکه تنش کمتر شود ،از هر گونه جابجايي و نور مستقيم خودداري شود ،در معرض جریان هوای گرم قرار نگيرند و بهتر است 2 متر با منبع گرمایی فاصله داشته باشد ،رطوبت کافي از طريق غبار پاشي براي گياهانتان فراهم کنيد و جهت ايجاد رطوبت پايدار از زير گلداني سنگريزه دار حاوي آب استفاده کنيد طوري که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد و تا بهبود علائم از کود دهي اجتناب کنيد.بهترين روش تعيين زمان مناسب براي ابياري اين است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنيد وخشکي را بررسي نماييد.. با انگشت خاک را لمس کنيد در صورتي که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنيد.سوراخ هاي زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهاي انتهايي گلدان وخروج اب اضافي از گلدان مطمئن شويد.از جمع شدن اب در زير گلداني جلوگيري کنيدويا داخل زير گلداني(بين گلدان و زير گلداني)يک لايه سنگريزه قرار دهيد به نحوي که خاک گلدان در تماس مستقيم با آب قرار نگيرد.اين کار در جلوگيري از باتلاقي شدن خاک موثر است.
1 امتیاز
نارگیل با صبر ومداومت به نتیجه مناسب خواهید رسید. وقتي بدليل نگه داري نامناسب مشکلي در گياهتان ايجاد ميگردد، انتظار نداشته باشيد برگ هاي زرد يا قهوه اي يا ريخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنيد که محيط گياه کاملاً مناسب باشد شرايط ايده ال رشد را که در قسمت مربطه توضيح داده شده فراهم نماييد... برگ هايي که از اين پس مي رويند مي توانند رشد و نمو خوبي داشته باشند. بايد منتظر بمانيد تا گياهتان با ايجاد شرايط مناسب رو به بهبودي برود. از جابجایی لحظه به لحظه گلدان جدا خودداری شود.مهمترین نکته در نگهداری اینه که مکان مناسبی برای قرار دان گیاه با توجه به نیاز گیاه به نور و... انتخاب وبعد از جابجایی اون خودداری نمایید تا گیاهی شاداب داشته باشید.. از قراردادن گلدان در محل هوای گرم یا سرد و محلهای پر ترددکه باعث صدمه به گیاه می شود ویا نزدیک به وسایل سرمایش ویا گرمایشی جدا خودداری شود
0 امتیاز
الهه ازاد ممنونم از راهنمایی کاملتون،من دیشب که منتظر راهنماییتون بودم واقعا نگران گلم شدم و دیدم با اینکه کمتز از 48 ساعت بود که بهش اب داده بودم خاکش خشک خشک بود ،برای همین ابیاریش کردم و بعداز نیم ساعت متوجه شدم حالش کمی بهتره،از همون موقع یه جای نسبتاگرم و روشن بانور طبیعی روز قرار دادم و نایلون روشم برداشتم،امروز صبح خداروشکر بیشتر شاخه هاش از حالت شلی و افتادگی دراومدن ولی یکی دوتاشون نسبتا البته نه مثل قبل شل و بیحالن،امیدوارم باتوجه به راهنماییتون بتونم شرایط خوبی براش فراهم کنم تا به جای جدیدش عادت کنه،دیگه تکونش نمیدم و همونطوری که گفتین بهش اب میدم،امیدوارم حالش خوب بشه،بازم ممنونم که زود جوابمو دادید
سحر سحرخیز
سلام...پیله آ ی من نوک اکثر برگهاش سوخته و منم اونهایی که اینطور شده بود جدا کردم..خاکش شرایط لازم رو داره و در آفتاب مستقیم هم نیست...آب هم روزی یکبار میدم و جاییکه گذاشتم هوای بازه و روشنه قبلا رشد خوبی داشت و پر پشت بود اما به تازگی گرفتار سوختگی شده و حالا تقریبا ساقه هاش لخته ! آیا سوخته ها رو جدا کنم؟ چه علتی باعث سوختگیش شده؟ چیکار کنم مثل قبل پرپشت بشه؟ چه کودی باید بهش بدم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
محمد آبتین سلام منم ی پیله دارم که چند وقت پیش همین مشکلات براش پیش اومد ولی خب الان خوب شده چند تا کارو بکنید انشالله درست میشه اول اینکه ابیاری زیاد مثلا روزی یکبار براش زیاد یک روز در میان بهش اب بدین فقطط نذارین خاکش خشک شه بعد اگه غبار پاشی میکنید زیر نور مستقیم نباشه خود گلدونم سعی کنید ی جای تقریبا رو به سایه ولی حرارت مناسب بذارید چون سرما به این گیاه اسیب میزنه من گلدونمو گذاشتم تو محیطی که نورش کافیه حرارتش تقریبا سی درجس هفته ای دو بار غبار پاشیش میکنم خاکشم هر دو ماه عوض میکنم و تا حالا هم بهش کود ندادم خیلی هم خدا رو شکر پر پشته شما هم ی تغیراتی توی مکانشو ابیاریش بدین چون گیاه سازگاریه و زیاد حساس نیست انشالله درست میشه
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا ابیاری بیش از حد ونامناسب بودن زهکش گلدان عامل بروز مشکل است.رطوبت بالای محیط، افراط در آبیاری و بسته بودن سوراخ خروجی گلدان ظهور این نشانه را سبب میشوند.اجازه دهيد سطح خاک گلدان در فاصله بين دو آبياري خشک و سپس آبياري نماييد، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد.
بابک میهن خواه
با سلام آیا قلمه ی پیله آ رو میشه در آب ریشه دار کرد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام قلمه در آب ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. ابتدا با یک جاقوی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول6 تا7 سانتیمتر جدا کنید و انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زیایی فرو ببرید، سپس هر ۵ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر بکارید. خاک را نسبتا مرطو ب کنید و دما را روی ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد، نگاهدارید. ریشه دهی یک ماه طول خواهد کشید. پس از آن تغذیه گیاه را شروع نمایید. در این مدت بهتر است کود مایع از حد طبیعی رقیق تر باشد. برای اینکه گیاهی پرپشت داشته باشد. می توانید جوانه ای جانبی را با دست بچینید.
مهین
با سلام. من دو گلدان کوچک پیله آ در اوایل بهار امسال خریدم.اوایل به آنها خیلی آب می دادم .رشدش بد نبود. اما پس از دو سه ماه یکی از آنها برگهایش از پایین شروع به خشک شدن شد.خاک آن را بررسی کردم کرمهای سفید خیلی باریک و کوچک داخل آن بود.نور محیط مناسب بود و گاهی به آن آفتاب هم می رسید.آن گل که خشک شد. گلدان دوم حالا برگهایش از پایین وته برگ شروع به خشک شدن کرده،رشدش کند است.نور محیط متوسط تا زیاد است.آبیاری آن را هم کمتر کرده ام .برای جلوگیری از خشک شدن گلم چیکار کنم؟آیا خاک آنرا باید تعویض کنم یا سم خاصی بزنم؟متشکرم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : نور باید زیاد ولی غیر مستقیم باشد(افتاب نتابد).یا افتاب بسیار ملایم وفیلتر شده باشد(مانند افتاب پشت پرده توری).درموردکرمها یک قاشق چای خوری سم(مالاتیون یا دیازینون یا سوین) را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید. به فاصله 7 روز بعد این کار را تا مرتبه3 تکرار نمایید.
حمید
من یک گیاه پیله آ دارم ومدتی است روی ساقه های آن توده های شبیه به پنبه بوجودآمده است.چکارکنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا گیاه شما دچار افت شپشک ارد الود باشد. ابتدا گیاهتان را بامحلول رقیق اب ولرم وصابون ویا حشره کش های خانگی سمپاشی نماید ودر صورت رفع نشدن مشکل مجددا مکاتبه نمایید تا سم مناسب تجویز شود
نسرین
باسلام پیله آیی دارم که اسفندماه خریداری کرده ام بسیار سرحال است والان طولش به 30 سانت میرسدامروز متوجه شدم سربرگ های پایین شاخه ها سوخته اند این در حالی است که آفتاب از نورگیر سقف باوجود دو لایه (شیشه و طرق) به آن می تابدوخاکش مرطوب می باشد کودخاصی نمی ریزم و آبپاشی هم نمی کنملطفا مرا راهنمایی کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : از تابش مستقیم افتاب به گیاه جلوگیری شود
احمد براتی
با سلام من حدود یک ماه پیش یک گلدان پیله آ خریدم گلدان را در پشت پنجره شمالی و پشت پرده قرار دادم موقعی که پای گلدان خشک میشود ابیاری میکنم هر روز هم با اسپری غبار پاشی میکنم ولی روی گلم لکه های قهوه ای زده برگ هاش میریزه و روی برگ ها سوراخ شده لطفا در مورد رفع مشکل گل مرا راهنمایی کنید ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام دمای بالا و محیط خشک ،حساسیت به کلر و فلوراید آب ،آفت یا بیماری از علل احتمالی هستند.غبار پاشی برگ ها با آب بدون املاح انجام شود و پس از غبار پاشی نور مستقیم روی برگ ها نیفتد ،پشت و روی برگ ها را به دقت بررسی کنید ممکنه آفتی مثل کنه وجود داشته باشه کنه ها به صورت نقاط ریز همراه با گرد و خاک با تار های عنکبوت مانند هستند در غیر این صورت بیماری قارچی هست ،اسپری آب روی برگ ها متوقف شود و از قارچ کش مانکوزب استفاده شود .
0 امتیاز
احمد براتی
زهرا
سلام من یک گلدان پیله آ دارم. در قسمت های ساقه و پشت برگ ها برجستگی های کوچک سفیدرنگی وجود دارد من نگران هستم که یک نوع آفت باشد. ممنون میشم راهنماییک کنید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
سمیه
یک گلدان پیله آ یک هفته است خریده ام اما امروز توی خاک آن هزار پا دیدم که مجبور شدم گلدان را بالکن قرار دهم قبل از آن داخل اتاق که نور غیر مستقیم به آن می تابید قرار داشت و جایش هم گرم بود و هیچ گونه کود وسمی هم استفاده نکرده ام و یک روز در میان یک لیوان به آن آب می دادم و خاک آن هم تعویض نشده است.لطفاً برای مبارزه با هزار پا راهنمایی ام کنید؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : یک قاشق سوپ خوری سم(مالاتیون یا دیازینون) را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید.10 روز بعد این کار را تکرار نمایید.
فاطمه عالمی

سلام و وقت بخیر .یه گلدون گیاه پیله آ دارم که قبل عید خریدمش توی اتاقمون بود و وضع مناسبی داشت هر دوسه روز یکبار آبش میدادم و اونم شاداب بود با شروع تابستون و روشن کردن کولر کم کم حالش بد شد و برگاش ریخت من فکر کردم شاید از باد کولره بنابر این جاشا عوض کردم ولی هنوز برگاش میریزه الان چندتا از شاخه هاش هم خشک شده مثل قبل آبش میدم ولی نگرانشم چکارش کنم؟

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا باید مشکل از باد باشد.بادی که برگها را به حرکت در اورد برای گیاه مضر است وفاصله با کولر باید در حدی باشد که باعث حرکت برگهای گیاه نشود.توجه داشته باشید وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد میگردد، انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید... برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. باید منتظر بمانید تا گیاهتان با ایجاد شرایط مناسب رو به بهبودی برود.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص پيله آ
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
اشک کودک
گزنه


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد