١/٣/١٤٣٦ --- 12/23/2014 --- ۱۳۹۳ سه شنبه ۲ دي امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  54  نفر
بازدید امروز :  2663  بازدید
بازدید دیروز :  23656  بازدید
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
فروغ -
سلام با تشکراز سایت خوب وکارآمدتون یه گلدون حنا دارم که جلوی یه پنجره غربی هست ونور ملایمی دریافت میکنه دمای اتاق متوسطه وخاکش مخلوط خاک باغچه وکود دامی پوسیده است دو هفته ای هست که به گل نشسته والان دچار آفت شده ونمیدونم چیکارکنم روی برگادونه های سفیددیده میشه انگار یه پودری روش ریختن برگاو غنچه ها دارن خراب میشن لطفا راهنماییم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل احتمال بیماری قارچی وافت هست.یه قاشق چای خویری سم حشره کش مانند دیازینون ویک قاشق قارچکش مانندمانکوزب را در یه لیتر اب حل نموده وبه صورت اسپره وابیاری به گیاه بدهید. در مصرف محلول زیاده روی نکنید وبه مقدار کفایت پشت وروی برگها اسپره کنید.بعد از 7 روز سمپاشی رو تکرار نمایید. بهتر است سم پاشی رو در مورد تمام گیاهان سالم وبا حجم کمتر وبیمار انجام دهید روی گلها اسپره نکنید
هدی باقری
سلام من گلدان امپیشنم را عوض کردم و با خاک برگ و کمی کود پر کردم ولی بعد از مدتی برگهای گیاهم از نوک دارند خشک میشوند و قهوه ای شده اند چکار باید بکنم؟ با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض ،خاک اطراف ریشه جدا نشود..شرایط ایده ال رشد را که در قسمت معرفی گیاه عنوان شده فراهم نموده واز هرگونه تعویض خاک،کوددهی ،سمپاشی و... تا استقرار کامل گیاه وادابته شدن با شرایط جدید اجتناب کنید چون باعث بدتر شدن اوضاع میگردد.
مریم
سلام و خسته نباشید ما به تازگی گل حنا خریداری کردیم.تمام شرایط محیطی را رعایت کردیم اما گل و برگهای آن خیلی پژمرده و افتاده شده و یکی یکی میریزن چکار کنیم ممنون میشم کمکم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام در مکانی نیم سایه یا نور غیر مستقیم قرار دهید ،در فاصله دو آبیاری سطح خاک کمی مرطوب باشد (خاک کامل خشک نشود ) با توجه به اینکه گیاه تازه خریداری شده و جابجا شده بروز علائم تا 2 هفته طبیعی هست ،شرایط ایده آل را برابش فراهم کنید به مرور و با عادت کردن گیاه به شرایط جدید علائم کمتر می شود.
خدیجه جعفری

باسلام

تازگی گل حنا خریدم فروشنده گفته روزی دو بار بهش اب بدم یکبار با کودی که خودش داده یکبار هم بدون کود ایا این روش صحیح میباشد .

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل دمارا کمی خنک تر کنید از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید گلدان را روی سنگریزه ها قرار دهید طوری که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد.زیر گلدانی بزرگ تر از گلدان باشد.پس از دو هفته علائم باید بهبود پیدا کند.توجه کنید که گیاه به تنهایی به کود آهن نیاز ندارد بهتر است کود آهن را با کود کامل مخصوص گیاه زینتی عوض کنید تا کلیه عناصر غذایی مورد نیاز گیاه فراهم شود.با بهتر شدن وضعیت گیاه کود دهی را شروع کنید.هر دو هفته یکبار 2 گرم از کود را در یک لیتر آب حل کنید و به خاک دهید.نکته مهم در رشد مطلوب گیاه فراهم بودن محیط مرطوب و خنک برای گیاه هست.
1 امتیاز
نارگیل : خیر.روزی 2بار توجیهی ندارد.اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم. در فصول گرم 405 بار ابیاری در هفته کافی است.
0 امتیاز
سیب گلاب

باسلام و تشکر از سایت جامعتون

به تازگی گل حنا گرفتم فروشنده گفته بود روزی دو بار بهش آب بدم و نورمستقیم آفتاب نمی خواهد ولی الان بعد از یک هفته گلهاش پزمرده شده  راستی خود فروشنده کلدانش رو عوض کرده میشه تا خشک نشده بهم جواب بدید چون خیلی دوستش دارم کادو هستش...

با تشکر

مهراب
باسلام وخسته نباشید. من تعدادی امپیشن در گلخانه دارم که مدتیست برگاشون میریزندوروی برگها حالت زنگ زدگی گرفته جمع میشن ومیافتند حتی قلمه هایی هم که گرفتیم به همین بیماری دچارشدند.لطف کنید راه مبارزه با این بیماری رو بگید.با تشکرفراوان. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
مهین
با سلام، منظور از متن بالا مبنی بر اینکه لازم است نوک شاخه های جوان را ببندیم تا شاخه انبوه شود چیست؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : برای تحریک گیاه به پرپشت شدن باید جوانه های انتهایی(ساقه های دراز شده) را از محلی دلخواه(با توجه به زیبایی گیاه)قطع نمایید تا گیاهتان تحریک به رشد افقی شود
fateme jalalpur
سلام با تشکر از مطالب ارزشمند سایتتون.من مدت یک ماه و اندی است که گل حنایی را خریده ام امابه تازگی برگهای آن دچار پژمردگی و ریزش شدید شده است و دیگر گل دهی سابق خود را ندارد.لطفا من را راهنمایی کنید . سپاسگزارم ثبت پاسخ
1 امتیاز
elham akbari با سلام گل حنا گلی بسیار حساس است. باید در سایه نگهداری شود و با اسپری رطوبت نسبی برای ان فراهم کنید ضمنا از سرما عاجز هستند. یک روز در میان به اب کمی احتیاج دارند.
1 امتیاز
نارگیل : افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شده و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد و آفات میتواند عامل این نارسایی باشد.
واحد عطارریوف

با سلام ما گیاهی به اسم اپمیشن یا مشابه اش را داریم   ممنون

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام امپشن یا Impatiens نام یک جنس از گیاهان است که گونه ای از آن با نام علمی impatiens walleriana در فارسی با نام گل حنا شناخته میشود
ندا سعیدی
سلام خسته نباشید،بهتر این گل داخل گلدان سفالی باشه یا پلاستیکی؟لطفا راهنمایی کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام در موردجنس گلدان هرکدام داراي مزايا ومعايبي است.اگر توانايي رسيدگي هميشگي را نداريد از گلدان پلاستيکي استفاده کنيد چون رطوبت را بيشتر نگه ميدارد ولي گلدان سفالی براي گياه بهتر است وتبادلات گازي در ان بهتر انجام ميشود
مجتبی قلی پور
سلام من قبلا در مورد این گل یه بار سوال کردم سوال دوم من اینه که این گل بعد سه هفته چرا نوک برگاش زرد و می پوسه غتچه گلاش دارن می پوسن آب به صورت مداوم روزانه میدم نور غیر مستقیم به اون میتابه اما در مورد دمای اتاق مطمئن نیستم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در ابیاری زیاده روی کرده اید برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیس نبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمین شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است
1 امتیاز
نارگیل سلام نور باید کافی و غیر مستقیم باشد و در مکان نسبتا گرمی قرار گیرد ،در معرض باد کولر قرار نگیرد ،دما حدود 22 درجه باشد ،درست است که این گیاه رطوبت دوست هست ولی نباید در آبیاری زیاده روی کرد ،از باز بودن زهکش مطمئن شوید جهت جلوگیری از باتلاقی شدن خاک یک لایه سنگریزه بین گلدان و زیر گلدانی قرار دهید ،قبل از آبیاری انشگت خود را در آب فرو کنید اگر رطوبت کمی حس کردید آبیاری کنید .
1 امتیاز
نارگیل اب زیر گلدانی رو خارج نمایید وطبق دستور داده شده در مورد ابیاری عمل کنید ونیز اگه سوراخ گرفته بازش کنید
1 امتیاز
مجتبی قلی پور یعنی چند روز آب ندم
1 امتیاز
نارگیل بسته به شرایط محیطی شما دارد ،معمولا هر روز یا یک روز در میان نیاز به آبیاری دارد ،قبل از آبیاری مطمئن شوید که رطوبت خاک کم شده (خیس نباشد )
0 امتیاز
مجتبی قلی پور مرسی آره باتلاقی شده شما راست میگی حالا برای مداوا چه کار کنم

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل حنا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
گل امپیشن بالزامینا
گل امپیشن هاوکری© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد