٣/٢/١٤٣٦ --- 11/27/2014 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۶ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
ولادت با سعادت حضرت امام محمد باقر علیه السلام تبریک و تهنیت باد       
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  56  نفر
بازدید امروز :  2942  بازدید
بازدید دیروز :  27745  بازدید
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
ندا سعیدی
سلام خسته نباشید،بهتر این گل گل داخل گلدان سفالی باشه یا پلاستیکی؟لطفا راهنمایی کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام در موردجنس گلدان هرکدام داراي مزايا ومعايبي است.اگر توانايي رسيدگي هميشگي را نداريد از گلدان پلاستيکي استفاده کنيد چون رطوبت را بيشتر نگه ميدارد ولي گلدان سفالی براي گياه بهتر است وتبادلات گازي در ان بهتر انجام ميشود
0 امتیاز
نارگیل سلام در موردجنس گلدان هرکدام داراي مزايا ومعايبي است.اگر توانايي رسيدگي هميشگي را نداريد از گلدان پلاستيکي استفاده کنيد چون رطوبت را بيشتر نگه ميدارد ولي گلدان سفالی براي گياه بهتر است وتبادلات گازي در ان بهتر انجام ميشود
محمد
سلام لطفا در مورد کاشت بذر گل حنا توضیح دهید/(چه موقی باید بکاریم وچقدر طول میکشد که سبز شود-چه نوع خاکی برای کاشت ان مفید است) ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : پس از برطرف شدن خطر سرما میتوانید اقدام به کاشت نمایید.مخلوط خاک رس با ماسه بادی ومقداری کود دامی مناسب است.فصل گلدهی تابستان است وسبز شن نیز بستگی به دما دارد.پس از کاشت مقدار بسیار کمی کود دامی روی بذر بریزید(نیم سانت)
مینا زجاجی

سلام من گل حنایم را در پشت پنجره و با آبیاری یک روز در به میان نگه داری می کنم ولی پس از یک ماه نگهداری یکدفعه بدون تغییر در برگهایش گلهای آن شروع به ریزش کرد

از راهنماییتون متشکرم

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : گرمای زیاد وابیاری کم میتواند باعث بروز این مشکل باشد.خشکی هوا، کمبود نور، انتقال گلدان از محلی به محل دیگر ، و حمله شته‌ها یا آفات دیگر به غنچه‌ها ممکن است عوامل دیگراین عارضه باشند.
سمانه اقلیمی
سلام و خسته نباشید خدمت شما گل حنای من خیلی سرحال بود و خیلی گل داشت ولی دو روز بهش آب ندادم و دیدم برگاش پژمرده شده ان با آب دادن درست شد ولی گلاش ریخت الان فوق العاده سرحال و کلی برگ داره در میاره ولی از گل خبری نیست باید چیکارش کنم ؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام گیاه دچار تنش شده است به شرایط نگهداری ادامه دهید قبل از اینکه خاک رطوبتش را از دست شروع به آبیاری کنید و هر دو هفته یکبار نیز 2 گرم کود کریستالون صورتی یا قرنز را در یک لیتر آب حل کنید و به صورت ابیاری به گیاه دهید.نور نیز کافی و غیر مستقیم باشد تا گلها ظاهر شوند.
farnaz niya
با سلام وخسته نباشید من مقداری بذر گل امبیشن تهیه کردم لطفا کمکم کنید که کی و در چه شرایطی بکارمش؟ با تشکر از سایت خیلی خوبتون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام زمان کاشت : بهار برای کاشت بذر از بستری سبک که به خوبی رطوبت را نگه می دارد همانند مخلوط کوکوپیت+ پرلایت و یا خاک برگ+ شن و یا هر ترکیب دیگری که سبک است استفاده می شود. ابتدا بستر کاشت را به خوبی مرطوب کنید و سپس بذرها را بر روی سطح بستر خاک پخش کنید. برای حدود 2 روز روی بذرها را نپوشانید و بعد از دو روز لایه بسیار نازکی از خاک را بر روی بذرها قرار دهید . دو روز اول برای نور دیدن بذرها و شکستن خواب آنان است(از نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. نور محیط کافی است) اما بعدا بذرها به محیطی تاریک برای جوانه زنی نیاز دارند. همچنین توجه داشته باشید اگر میزان خاکی که بر روی بذرها می ریزید زیاد باشد و یا به بیان دیگر بذرها در خاک مدفون شوند یا به خوبی جوانه نمی زنند و یا گیاهچه هایی ضعیف تولید می کنند.روی بذر ها را با پلاستیک بپوشانید در طی این مدت نباید از آبیاری بذرها غافل شد و بهتر است که به منظور جلوگیری از جابجا شدن بذرها در زمان آبیاری، از غبارپاشی آب به شکل روزانه بر روی بذرها استفاده کرد و بعد از جوانه زدن پلاستیک را بردارید و از روش معمول آبیاری استفاده کنید. دمای مورد نیاز جوانه زنی بذرها 23-21 درجه سانیتگراد است و جوانه زنی بذرها 21-14 روز طول می کشد.
زهرا ساجدی
با سلام این گل را به تازگی خریده ام بهنظر شاداب می ایند اما گلهای آن درحالیکه غنچه هستند و یا کمی باز شده اند خشک شده و میریزد و تقریبا دیگه غنچه ای ندارد باید چیکار کنم ؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام وارد شدن تنش به گياه پس از خرید به دلیل جابجايي وانتقال ،نور زیاد و مستقیم و رطوبت کم و .....تا حدي طبيعي است وبه صورت ريزش برگها و گلها،عدم طراوت ورشدو... بروز ميکند وبه مرور وبا عادت کردن گياه به شرايط محيطي جديد کمتر شده واز بين ميرود. بهتر است مراقبت کنيد که محيط گياه کاملاً مناسب باشد. .شرايط ايده ال رشد را که در قسمت مربطه توضيح داده شده فراهم نماييد.
فاطمه براتی
سلام.ممنون از سایت خوبتون.من یک گلدان حنا دارم که حدود یکماهه که ازش نگهداری میکنم.امروز متوجه شدم که ساقه ی اصلی از محل قطع یکی از ساقه ها داره انگار عفونت می کنه!یعنی از یه جا سفت و قهوه ای شد و یه ساقه اش اقتاد.حالا از همون نقطه داره گسترش پیدا میکنه.شبیه قارچ.نمی دونم چیکارش کنم.اطفاً راهنمایی بفرمایید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا در ابیاری زیاده روی کرده اید... با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.از تجمع اب در زیر گلدانی جلوگیری نمایید. گیاه الوده را از سایر گیاهان موجود جدا نمایید. یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.بعد از 10 روز این عمل را تکرار نمایید
زهرا
با سلام. گونه جديدي از گل حنارا خريداري كرده ام كه در تمام طول سال گلدهي دارد.نسبت به ميزان آبدهي به شدت حساس است .آيا با مخلوط كردن خاك ژله اي در گلدان حفظ رطوبت بهتر مي شود؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.میتوانید خاک ژله ای برای این کار استفاده نمایید.البته سوپر جاذب هایی بنام استاکوزوب وجود دارد که مخصوص اینکار است ونیجه بهتری میدهد
حیدری
سلام ممنونم از سایت خوبتون من به گل حنا کود آهن دادم الان پژمرده شده داره خشک میشه به نظرتون باید چیکار کنم؟منطقه ما آب و هواش خشکه یزده، چه جوری محیط را برایش مرطوب نگه دارم؟هر روز هم بهش آب میدم گلدونشم عوض نکردم!خواهش میکنم هر چه سریعتر راهناییم بفرمائید.ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در دادن مواد شیمیایی باید دقت شود که زیاده روی نشود.در صورت زیاده روی در مصرف کود وسموم شیمیایی باعث ایجاد مسمومیت در گیاه میشوید. مقدار صحیح مصرف حدودا یک قاشق چای خوری کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری هر 2 هفته یکبار به گیاه بدهید برای رفع اثرات مسمومیت گلدان را به حمام برده وگلدان را در ظرف بزرگتری حاوی اب (مانند وان)قرار دهید تا کل سطح خاک را در بر بگبرد وبه طور کامل از اب اشباع شود ودیگر حباب اکسیژنی از ان خارج نشود(حدودا 20 دقیقه)سپس گلدان را خارج کنید تا اب اضافی از سوراخ های انتهایی خارج گردد. بااین عمل فقط جلوی گسترش عارضه را میگیرید
پيمان
سلام و خسته نباشيد. چند روز بعد از اينكه گل حنا رو به منزل آوردم و تمام شرايط از جمله آبياري منظم و با شرايط گفنه شده و نور و دما رو رعايت كردم گلها ريزش كرد و بعد توبت برگها شد كه خشك بشن و بريزن و اخيرا روي برگ‌ها آفتي مثب تار بسته. لطفا راهنمايي كنيد. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در صورتیکه سایر شرابط مساعد باشد احتمالا گیاه شما به افت کنه تارعنکبوتی دچار است.کنه‌ها موجوداتی هستند که تارهایی شبیه تار عنکوبت میبافند و شیره گیاهی را مکیده و گیاه را ضعیف میکنند با دقت زیر تارها را نگاه کنیداگرموجوداتی زیران وجود دارد باید سم پاشی کنید. سم کنه کش از سم فروشیها و لوازم کشاورزیها میتوانید تهیه کنید.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل حنا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
گل امپیشن بالزامینا
گل امپیشن هاوکری© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد