(یا قاضی الحاجات) ٢١/٦/١٤٣٥ --- Monday, April 21, 2014 --- ۱۳۹۳ دوشنبه ۱ ارديبهشت امروز
ورود عضویت
همکاری با ما
 
 
میهمان گرامی خوش آمدید
تالار های گفتگوی نارگیل
نیازمندی های نارگیل
عناوین کلی سایت
گیاهان زینتی آپارتمانی
گیاهان زینتی فضای باز
کاکتوس های زینتی
بونسایی - درخت در گلدان
تراریوم - باغ شیشه ای
پرورش گیاهان در آب
 
پر بازدیدترین ها
 
پر طرفدارترین ها
 
تصویر روز


آمار سایت
بازدید کننده آنلاین :  734  نفر
بازدید امروز :  18326  بازدید
بازدید دیروز :  36985  بازدید
 
 
تماس با ما نقشه سایت فروشگاه خدمات پرسش و پاسخ صفحه اصلی
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
محمد
سلام لطفا در مورد کاشت بذر گل حنا توضیح دهید/(چه موقی باید بکاریم وچقدر طول میکشد که سبز شود-چه نوع خاکی برای کاشت ان مفید است) پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : پس از برطرف شدن خطر سرما میتوانید اقدام به کاشت نمایید.مخلوط خاک رس با ماسه بادی ومقداری کود دامی مناسب است.فصل گلدهی تابستان است وسبز شن نیز بستگی به دما دارد.پس از کاشت مقدار بسیار کمی کود دامی روی بذر بریزید(نیم سانت)
میترا
با سلام، من یک گل حنا دارم که 4 ماه پیش خریدم دوسری گل داد ولی الان بعضی از برگهاش پژمرده شده و داره همش نابود می شه چیکارش کنم. آیا درون باغچه بکارمش یا نه؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام گل حنا یک سری نیاز هایی داره که براتون میگم. -در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را باید فراهم کرد تا آب در ته گلدان جمع نشود. -از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده شود. -در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را باید از بقيه جدا مي کنيم -اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد -جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود. امیدوارم این شرایط رو بتونید برای گلتون فراهم کنید حتی اگر داخل باغچه هم کاشته نشه. موفق باشید
سمانه حیدری
سلام من به گل حنا کود آهن دادم گلم داره خشک میشه لطفا راهنماییم کنید و منطقه خشکه چهجوری محیط را برایش مرطوب نگه دارم . ممنون میشم کمکم کنید پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : این گیاه به محل سایه - گرم - مرطوب احتیاج داره . برای ایجاد رطوبت میتونید از یک زیر گلدانی عمیق استفاده کنید و داخل اون مقداری سنگریزه بریزید و از آب پر کنید ( سطح آب از سطح سنگریزه پایینتر باشه جوری که آب به کف گلدان نرسه ) . سطح خاک باید همیشه مرطوب ( خیس نباشد ) باشد. ای گیاه به هوای ملایم نیاز دارد.
ریحانه
گل ایمپیشن من تمام برگهای درشتش پژمرده و خم شده و به راحتی از ساقه جدا می شوند.همچنین غنچه ها خیلی ریز است و قبل از اینکه باز شود خشک میشود .البته در اوایل چون خیلی به آن علاقه داشتم با آب روی آن اسپری می کردم که بعد فهمیدم درست نبوده. چه باید بکنم وعلت چیست؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ریزی غنچ ها علامت کمبود نور است.گیاه را به مکان پرنورتری منقل کنید.روی گل وغنچه ابپاشی نکنید.
aroOsak
سلام.ازکجا می فهمیم عمر گلمون تموم شده؟؟؟ وقتی عمرش تموم شد باید چیکار کنیم؟؟؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. زمانیکه رشد نامرتب و آشفته میکند، بهتر است گیاهان جدیدی تولید و آنها را جایگزین گیاهان قدیمی ونامرتب نمود.
آيدا سالاری
سلام روی بعضی از برگهای گل حنای من نقطه های زردی دیده میشه نمیدونم افت زده شده یا نه . کاری میتونم انجام بدم؟؟یا پاسخ
1 امتیاز
نارگیل ممکنه علامت وجود افت باشه با دقت پشت وروی برگها وساقه ها زا از نظر وجود افت وعلایم مشکوک بررسی نمایید
yalda soltani
salam man yek giyahe impationt (gole hana )daram vaghti kharidamesh tedade ziyadi ghonche dasht ,hala baraye edameye goldehish bayad chikar konam?dame panjareye jonobi negahesh midaram zohraham az joloye aftab baresh midaram merc
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : این گیاه را در مکانی افتاب-سایه قرار دهید ودقت نماییدجابجایی مکرر اصلا برای گیاه مناسب نیست.مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که اگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند .این گیاه فصلی بوده ومعمولا پس از پایان گلدهی عمر ان روبه اتمام میرود.
محبوبه بيگلري
سلام ازنظرات وپرسش وپاسخ هاي بالا خيلي استفاده كردم من گلم روتوي زيرگلداني گذاشتم كه داخلش پرازسنگريزه است گل من گل نميده برگهايش هرروز ازنوك جمع وخشك ميشه ومي ريزه خاكش هميشه مرطوب وهردوهفته يكباربصورت تغذيه محلول درآب تغذيه ميشه اماباتوجه به مطالب بالافكر مي كنم جاي گلم سرده ولي هيچ راهكار ديگه اي به نظرم نميرسه اگراحساس مي كنيد جايي روخطا ميكنم لطفا راهنماييم كنيد متشكرم دوست عزيزم موفق وسربلند باشي پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در مود ابیاری سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام شود فقط از کودهای کامل مخصوص گلدهی برای تقویت گیاه استفاده کنید احتمال وجود افت را بررسی کنید باید گیاهتان را درمکانی با افتاب ملایم و فیلتر شده مانند افتاب پشت پرده توری قرار دهید ویا گیاه را به مکانی روشنتر با نورغیر مستقیم منتقل نمایید
پيمان نيك پي
با سلام و خسته نباشيد. گل حنا خريداري كردم كه گل‌هاي سفيد داشت و به منزل آوردم. با استفاده از اطلاعات سايت شرايط نگهداري را رعايت كردم آبياري هر روز و به ميزان كم، دماي محيط دماي مطلوب و خنك منزل (نه خيلي سرد) نور غير مستقيم. بعد از چند روز گلها همه ريختند و بعد از آن نوبت برگها شد كه خشك شوند و بريزند. در همين حين ساقه‌هاي گياه از هم فاصله گرفتند و مثل اينكه سفتي خود را از دست بدهند. در همين هنگام آفتي مانند تار روي برخي برگها و ساقه ها ظاهر شدند. لطفا براي برطرف شدن مشكل راهنمايي بفرماييد. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام وبا تشکر از سحر عزیز که راهنمایی صحیحی داشته اند.کنه ها حشرات مکنده با قدرت تولید مثلی بالا هستند سموم کنه کش با توصیه کلینیک گیاهپزشکی و نزدیکترین فروشگاه سموم نباتی توصیه می شود اگر گیاه شما سطح مختصری دارد سعی کنید قبل از سمپاشی با انگشتان یا یک پارچه لطیف خیلی با حوصله و آرامش تارهای تشکیل شده را بزدائید تا سم به بهترین نحو ممکن به حشره آفت برسد و تاثیر کند
0 امتیاز
سحر - به گیاهتون کنه افتاده و باید بهش سم بزنید. یه سم هست به اسم آبامکتین که کنه کشه. به اندازه یه درشو باید در 3 لیتر آب حل کنید و به فاصله 10 روز با یه اسپری روی برگ های گلتون بپاشید. تا 3 بار این کارو باید بکنید.
مریم
سلام تقریبا 3 ماه هست که گیاه ایمپیشن رو نکه میدارم،تاحالا مشکل خاصی نداشته ولی تقریبا دو هفته میشه که برگهاش در جهت پشت برگ لوله ای میشن.ضمنا باید ازچه کودی براش استفاده کنم؟ باتشکر از راهنمایی های مفیدتون. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در صورتیکه سایر شرایط محیطی مانند ابیاری ،نور و...طبق دستور نگهداری ومناسب باشداحتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل حنا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
گل امپیشن هاوکری
گل امپیشن بالزامینا
 
این صفحه را به اشتراک بگذارید
 
 
صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع بلامانع است.

  Copyright © 2010-2013  www.Nargil.ir All Rights Reserved. Designed by MNSHAHAB
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد