١٤/٨/١٤٣٦ --- 6/2/2015 --- ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۲ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
ولادت حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه مبارک باد       
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  253  نفر
بازدید امروز :  25381  بازدید
بازدید دیروز :  55643  بازدید
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
فاطمه براتی
سلام.ممنون از سایت خوبتون.من یک گلدان حنا دارم که حدود یکماهه که ازش نگهداری میکنم.امروز متوجه شدم که ساقه ی اصلی از محل قطع یکی از ساقه ها داره انگار عفونت می کنه!یعنی از یه جا سفت و قهوه ای شد و یه ساقه اش اقتاد.حالا از همون نقطه داره گسترش پیدا میکنه.شبیه قارچ.نمی دونم چیکارش کنم.اطفاً راهنمایی بفرمایید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا در ابیاری زیاده روی کرده اید... با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.از تجمع اب در زیر گلدانی جلوگیری نمایید. گیاه الوده را از سایر گیاهان موجود جدا نمایید. یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.بعد از 10 روز این عمل را تکرار نمایید
سعید قربانی
با سلام تازگی یک گل حنا و حسن یوسف گرفتم و چون گلدانم از مال بازار بزرگ بود گل را در وسط گلدان کذاشته و بغل ان را با خاکی که از دهاتمون اورده بودم پر کردم میخواستم بدونم احتیاج هست که گلدان را داخل یه وان تا 15 دقیقه نگه دارم تا اکسیزن خارج شود ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل این کار میتونه مفید باشه فقط بعدش باید اجازه بدید اب اضافی از سوراخ تهش خارج بشه واب زیر گلدونی رو خارج کنید
لیلا روستا
با سلام
1- برگهای جوان گل حنای من مثل زنگ زده هاست ولی قدیمیها کاملا سبز هستند. 2 روز در میان آب به آن می دهم و شب تا صبح در ترانس در دمای 16 و روز که آفتاب است آن را داخل پشت پرده در دمای 26 قرار می دهم. هر هفته کود مایع به آن می دهم. مشکل آن چیست؟
2- آیا می توان به حنا غبار پاشی کرد؟
با تشکر فراوان
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام احتمالا خسارت کنه هست ؛کنه ها به صورت نقاط بسیار ریز همراه با گرد و خاک یا تار های عنکبوت مانند هستند ،زیر و روی برگ ها را با سم پالیزین طبق دستور سم پاشی کنید .
1 امتیاز
نارگیل سلام از سم دیازینون می توانید استفاده کنید 2 سی سی از سم را در یک لیتر آب حل کنید ،به زیر و روی برگ ها اسپری کنید ،مقداری از محلول سم را هم به خاک دهید ،سم پاشی صبح زود یا عصر انجام شود ،قبل از سم پاشی یک آبیاری سطحی انجام دهید تا خاک خیلی خشک نباشد ،در صورت لزوم 10 روز بعد مجددا سم پاشی تکرار شود .سعی کنید گلدان را در مکانی نیم سایه قرار دهید ،از آفتاب بعد از ظهر هم محافظت شود .
0 امتیاز
لیلا روستا  با سلام
با توجه به اینکه سم پالیزین در بازار های گل و گیاه پیدا نمی شود، آیا امکان دارد سم دیگری را برای این کار معرفی نمایید.
با تشکر
0 امتیاز
شهره پاکدامن سلام گل حنای من هم به این روز افتاده به نظر میرسه یه چیزای کوچکی بهش حمله کردندظرف دو سه روز داره نابود میشه.
ALI REZAPOOR
سلام گلدون امپشن من برگهاش سفيدك زده وداره ميريزه چيكار كنم يكبار هم كود npk دادم و  تو سايه هم هست خاكش هم هميشه مرطوبه
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سفیدک برگها ممکن است ناشی از بیماری قارچی ،افت،ویا لکه های اب باشد.بناربراین احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.بعد از 10 روز این عمل را تکرار نمایید
مژده
با عرض سلام و خسته نباشید من 2ماه پیش از این گیاه 3تاگلدان خریدم 2تاشون رو هم گلدان و هم خاکش رو عوض کردم.هر سه گلدان از نظر شرایط نور یکسان هستند نور متوسط (کنار پنجره جنوبی)و هر روز بهشون آب دادم ولی اون 2تایی که گلدانشون روعوض کردم کم کم گل و برگهاشون ریخت و فقط ساقشون مونده ولی اون یکی فقط گلهاش ریخته الان چند وقته که برگهاش آفت زده نمی دونم باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید(تا بحال کود و سم بهش ندادم) ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام احتمالا عمل انتقال را به خوبی انجام نداده اید.اگر ریشه آسیب ندیده باشد مجددا برگ های جدید می دهد.به شرایط نگهداری ادامه دهید و در آبیاری زیاده روی نکنید.اگر روی برگ ها نقاط قهوه ای رنگ می بینید و برگ ها زرد می شوند خسارت کنه قرمز هست ،مرطوب نگه داشتن برگ ها با عث فراری دادن آنها می شود.سم پاشی با مالاتیون نیز موثر است.
1 امتیاز
نارگیل سلام این گیاه نیاز به مقدار کود و دفعات کود دهی کمتری نسبت به بقیه دارد.سعی کنید هر روز گلدان را سیراب کنید تا آب اضافه از زیر گلدان شسته شود و کود اضافی نیز شسته شود و یا اینکه گلدان را به مدت 10 دقیقه در ظرف آب بزرگتری قرار دهید تا دیگر حبابی از آن خارج شود سپس خارج کنید و اجازه دهید تا آب اضافه از زیر گلدان خارج شود.میزان کود 2 گرم در یک لیتر آب و هر سه هفته یکبار باشد.
0 امتیاز
مژده با سلام
برای اولین بار به این گیاه کود کامل کریستالون دادم  ولی روز بعد دیدم که تمام برگهاش آویزان شدن وبعضی از برگهاش هم خشک شده.
(میزان کود یک قاشق چایی خوری در یک لیتر آب) 
راضیه
من وقتی میخواستم این گل رو بخرم فروشنده گفت گلش دائمیه ولی شما میگید بعد از اینکه گلش تمام شد دیگه نگهش ندارم یعنی دیگه گل نمیده؟فقط یه سال؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : باید این توضیح را بدهم که در فضای سبزمعمولا به عنوان گل فصلی وموقت استفاده میشود ولی از نظر طول عمر جزئ گیاهان چند ساله است
مهدیه ذاکر
سلام. من 4 روز پیش یک گلدان گل حنا خریدم اما الان تمام برگهاش پژمرده و خشک شدن حتی بعضی از ساقه های آن هم حالت پلاسیدگی دارن.تنها یک شاخه از اون تقریبا سرحال بود که اونم داره پژمرده میشه. هر دو روز یکبار بهش آب میدم و گذاشتمش روی اپن آشپزخونه دمای خونه خوبه نه خیلی سرد نه خیلی گرم.لطفا راهنماییم کنید تا بتونم گیاهم رو زنده نگه دارم. با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : گل حنا یه گیاه مخصوص فضای باز میباشد و به هوای تازه و گرم و مرطوب با نور سایه آفتاب نیاز دارد . خاک گیاه باید همواره مرطوب باشه ولی مراقب غرقاب شدن خاک هم باشید . مقاومت انواع گل حنا ها هم با هم متفاوت بوده و برخی از گونه های جدید حساسیت های بالایی دارند . گیاه را به محلی با هوای تازه منتقل کنید . احتمالا میزان آبیاری شما هم زیاد میباشد .
پانیذ
با سلام من گل حنا دارم گلم مشکلی ندارد خوب گل می دهدو با طراوت است فقط آن ها پشه های سیاه وریزی دارند که خیلی خانواده ام را اذیت می کند لطفا در این خصوص راهنمایی بفرمایید در ضمن اطراف گل بامبویم هم که در خاک است هم این پشه ها هستند مرسی ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ابتدا گیاهتان را بامحلول رقیق اب ولرم وصابون (یا چند قط ره مایع ظرفشویی)ویا حشره کش های خانگی سمپاشی نماید ودر صورت رفع نشدن مشکل مجددا مکاتبه نمایید تا سم مناسب تجویز شود
عرفان عظیمی
با سلام وخسته نباشید من یه گل حنا دارم که یک هفته میشه که خریدمش در طول این یه هفته یه روز کامل اب نخورد والان غنچهاش هنوز باز نشدهضعیف شده و دارن میریزن ازتون راهنمای میخواستم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام خاک گل حنا نباید به مرز خشکی برسد ،زهکش گلدان را بازدید کنید و از باز بودن حفره های انتهایی مطمئن شوید سپس در یک ظرف بزرگ تر از گلدان (مثل تشت یا وان ) مقداری آب بریزید تا جایی که لبه گلدان با آب ظرف هم سطح باشد و به مدت 15 دقیقه گلدان را در ظرف آب قرار دهید و منتظر بمانید تا دیگر حباب اکسیژنی خارج نشود سپس گلدان را خارج کرده اجازه دهید آب اضافه از زیر گلدان خارج شود .گلدان را در مکانی سایه و نور غیر مستقیم قرار دهید و از این به بعد آبیاری را تنظیم کنید.ممکن است هر روز یا یک روز در میان احتیاج به آبیاری کامل داشته باشد.سعی کنید گلها و غنچه ها خیس نشوند.
فروهر محکمی
با سلام میخواستم بدانم این گل گلی فصلی است وخشک میشود یا اینکه گلی است که خشک نمیشود؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل نوع اپارتمانی ان دایمی است در بین گونه های نسبتا متنوع این گیاه، برخی به دلیل زیبایی گلهایشان بیش از دیگران به عنوان گیاهانی زینتی مورد توجه و کشت و کار قرار گرفته اند که گروهی از آنان گیاهانی یکساله هستند و گلهایشان را در اوایل تابستان تولید کرده و با شروع سرمای فصول پاییز و زمستان از بین می روند و گروهی دیگر چند ساله هستند که البته در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی می توانند در سراسر سال گل بدهند.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل حنا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
گل امپیشن هاوکری
گل امپیشن بالزامینا© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد