(اللهم صل علی محمد وال محمد) ٢٥/٦/١٤٣٥ --- Friday, April 25, 2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۵ ارديبهشت امروز
ورود عضویت
همکاری با ما
 
 
میهمان گرامی خوش آمدید
تالار های گفتگوی نارگیل
نیازمندی های نارگیل
عناوین کلی سایت
گیاهان زینتی آپارتمانی
گیاهان زینتی فضای باز
کاکتوس های زینتی
بونسایی - درخت در گلدان
تراریوم - باغ شیشه ای
پرورش گیاهان در آب
 
پر بازدیدترین ها
 
پر طرفدارترین ها
 
تصویر روز


آمار سایت
بازدید کننده آنلاین :  593  نفر
بازدید امروز :  9506  بازدید
بازدید دیروز :  32078  بازدید
 
 
تماس با ما نقشه سایت فروشگاه خدمات پرسش و پاسخ صفحه اصلی
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
الهام ولی اله
با سلام گیاه ایمپیشن من مقابل پنجره جنوبی قرار دارد هر روز انرا ابیاری میکنم هردو هفته ای به ان کود صورتی میدهم که گلخانه معرفی کرده بودحدودایک ماه ونیم است که خریدمش وهمان جا گلدانش را عوض کردم اوایل خوب گل میداد ولی دوهفته ای است که پزمرده شده وغنچه نکرده ضمنا باید یاداوری کنم که رطوبت محیط مناسب میباشدچون کولرما ابی است .لطفا مرا راهنمایی فرمایید.
با تشکر
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود..چیدن گلهای خشک شده از دمگل باعث رشد گلهای جدید میشود.از پاشیدن اب روی گلها خودداری شود.استفاده از کود کریستالون قرمز نیز مفید خواهد بود. در زمانی که گیاه روی گل است بیشتر ابیاری کنید تا دچار تنش وریزش نشود
امید شیدایی
سلام.سال نو مبارک منهم گل حنا دارم.بحث های اعضاء رو دیدم متوجه شدم گل حنا رو به چصورت باید نهداری کرد...من یکماه پیشاین گل رو خریدم بلافاصله گل های گلدان رو چیدم و گلدان رو عوض کردم،به خاکش یه مقدار شن و یه مقدار کمپوست قارچ قاطی کردم...گلدانم رو گذاشتم تراس جای خنکی هستش یه مقدار هم نور داره...15 تا واسم قنچه داده...ممنون... پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام مکان سایه، آفتاب، خاک سبک و نسبتاً مرطوب که غرقابی نباشد را می پسندد ،در زمان گل دهی سعی کنید گلدان را جابجایی نکنید و آبیاری هم منظم انجام شود ،در فاصله دو آبیاری خاک کمی مرطوب باشد.
ماریه
منم تازه این گل رو خریدم الان میخوام بزارمش توی یک گلدون بزرگتر میتونید راهنماییم کنید پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : در هنگام تعویض خاک نکات زیر را رعایت نمایید .عدم رعایت هریک از نکات زیر موجب بروز مشکل میشود:تعویض خاک را در فصل مناسب انجام دهید(با توجه به نوع گیاه)2-3 روزقبل از جابجا نمودن به گیاه اب ندهید تا خاک خشک شده واز اطراف ریشه گیاه جدا نشود.در انتهای گلدان جدید مقداری شن بادامی بریزید (یک لایه) واز باز بودن سوراخ های انتهای گلدان مطمین شوید.توپ ریشه(ریشه وخاک اطراف ان )را به ارامی وبدون اسیب دیدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتری(یک یا دوسایز)قرار داده وفاصله بین توپ ریشه وگلدان را با خاک(ترکیب ان با توجه به نوع گیاه تعیین میگردد) جدید پر نمایید. خاک را فشار داده تا منافذ موجود از خاک پرشود.بلافاصله پس از جابجایی گلدان را ابیاری نموده به طوریکه تمام خاک را در بر بگیرد ومقدار کمی اب از سوراخ های انتهای گلدان خارج گردد.از قرار دادن گلدان تا چند روز در مقابل نور خورشید وباد و... خوداری نمایید
سوده
سلام. من دو هفته است این گل را در یک گلدان هدیه گرفته ام. البته گلدان هیچ منفذی نداشت و من یک سوراخ در آن ایجاد کردم که خیلی بزرگ نیست. هفته اول خیلی خوب بود و هرروز غنچه های جدیدی باز می شد و پرگل بود. اما الان که ده روز یا بیشتر میگذره دو سه روزی هست که غنچه های جدیدش کمی باز شده اند و لبه های اونها پژمرده شده... به من گفتند هرروز یک لیوان آب میخواد و من همین کار رو کردم.اما الان کمی شک کردم که این میزان آبیاری کافی هست یا نه؟ چون خاک اون دائما مرطوبه. ممکنه این مشکل بخاطر منفذ کوچیک گلدان باشه؟ ممنون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بله حتما باید کف گلدان چند سوراخ کوچک ایجاد کنید تا خاک باتلاقی نشود.گلدان را در مکانی با نور غیر مستقیم قرار دهید.بهتر است گیاه را کاملا سیراب کنید طوری که چند قطره آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.اگر در محیط بیرون نگهداری می کنید مکانی نیم سایه نیم آفتاب باشد از آفتاب تند ظهر نیز گیاه را محافظت کنید.آبیاری را قبل از خشک شدن سطح خاک انجام دهید یعنی اگر سطح خاک کمی رطوبت داشت آبیاری بعدی را شروع کنید و هر دو هفته یکبار نیز با کود کامل گیاه را تقویت کنید.
مجید رجایی
باسلام و خسته نباشی، حدود 2هفته پیش گل حنا خریدم.زمانی که خریدم گل داشت ولی اززمانی که گلهای قبلی خشک شده هیچ غنچه جدیدی به گل ننشست و همه غنچه ها خشک شدند.ضمناً در داخل منزل نگهداری واز کود آهن بنفشه آفرقایی جهت تقویت استفاده شده.لطفاً راهنمایی کنید.با تشکر پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : با سلام این گل بیش از هر چیز نیازمند آبیاری فراوان (روزانه) می باشد. احتمالاً میزان آبیاری شما کم بوده است.
هادی
با سلام من 4 کلدان حنا دارم . به تازگی چیزی مثل تار عنکبوت روی برگها و ساقه تشکیل شده و گیاه و برگها رو به خشکی میروند. چه کار باید بکنم. با تشکر -فوری پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا گیاه شما به افت کنه تارعنکبوتی دچار است.کنه‌ها موجوداتی هستند که تارهایی شبیه تار عنکوبت میبافند و شیره گیاهی را مکیده و گیاه را ضعیف میکنند.سم کنه کش از سم فروشیها و لوازم کشاورزیها میتوانید تهیه کنید.
ح
سلام روی اپن اشپزخانه جای مناسبی برای این گل هست؟؟؟ کلا باید در جای سایه باشد و هیچ نور خورشیدی به ان نرسد؟؟؟ ممنون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله میشود.این گیاه به نور متوسط یعنی نور کنار پنجره داخل خانه که افتاب روی ان نتابد نیاز دارد یا افتاب بسیار ضعیف وملایم باشد نیاز دارد..در صورتیکه مکان نورگیر ندارید از نور مصنوعی ایجاد نمایید.
با سلام و تشكر از سايت خوبتون. من اين گل را دارم غنچه هم زياد داره ولي متافانه غنچه ها قبل از باز شدن خشك مي شوند و مي ريزند. لطفا راهنمايي فرماييد. با تشكر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام.گیاهتان را با کود کامل هر ماه یکبار تقویت نمایید.کود رادر اب حل کرده(یک قاشق در یک لیتر اب)ودر پای گیاهتان بریزید
محبوبه بيگلري
سلام ازنظرات وپرسش وپاسخ هاي بالا خيلي استفاده كردم من گلم روتوي زيرگلداني گذاشتم كه داخلش پرازسنگريزه است گل من گل نميده برگهايش هرروز ازنوك جمع وخشك ميشه ومي ريزه خاكش هميشه مرطوب وهردوهفته يكباربصورت تغذيه محلول درآب تغذيه ميشه اماباتوجه به مطالب بالافكر مي كنم جاي گلم سرده ولي هيچ راهكار ديگه اي به نظرم نميرسه اگراحساس مي كنيد جايي روخطا ميكنم لطفا راهنماييم كنيد متشكرم دوست عزيزم موفق وسربلند باشي پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در مود ابیاری سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام شود فقط از کودهای کامل مخصوص گلدهی برای تقویت گیاه استفاده کنید احتمال وجود افت را بررسی کنید باید گیاهتان را درمکانی با افتاب ملایم و فیلتر شده مانند افتاب پشت پرده توری قرار دهید ویا گیاه را به مکانی روشنتر با نورغیر مستقیم منتقل نمایید
مریم
سلام تقریبا 3 ماه هست که گیاه ایمپیشن رو نکه میدارم،تاحالا مشکل خاصی نداشته ولی تقریبا دو هفته میشه که برگهاش در جهت پشت برگ لوله ای میشن.ضمنا باید ازچه کودی براش استفاده کنم؟ باتشکر از راهنمایی های مفیدتون. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در صورتیکه سایر شرایط محیطی مانند ابیاری ،نور و...طبق دستور نگهداری ومناسب باشداحتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل حنا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
گل امپیشن بالزامینا
گل امپیشن هاوکری
 
این صفحه را به اشتراک بگذارید
 
 
صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع بلامانع است.

  Copyright © 2010-2013  www.Nargil.ir All Rights Reserved. Designed by MNSHAHAB
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد