٢٨/١٢/١٤٣٥ --- 10/23/2014 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۱ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  221  نفر
بازدید امروز :  9294  بازدید
بازدید دیروز :  23296  بازدید
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
زهرا عسگری
سلام.یکی از گل های حنامو که دچار کنه شده بودرو بعد از اینکَه برگهای خشکش رو جدا کردم به فاصله ی سه روز رو و پشت برگهاش رو بایه آبپاش نیم لیتری که یک قطره مایع ظرفشویی توش حل کرده بودم از فاصله خیلی نزدیک اسپری کردم( چون میخواستم روی گلها نپاشه).دفعه دوم بیشتر اسپری کردم .صبح روز بعد چند تا از ساقه های نزدیک هم پژمرده و خم شدن،برگهاشونم پژمرده شدن. گل رو آب دادم،چند بار هم اسپری کردم ولی هرچه گذشت پژمردگی و افتادگی ساقه ها بیشتر شد.امروز دو تا ساقه دیگه کنار ساقه های قبلی به همون وضع دچار شدن چون ساقه ها دوکی شدن فکر میکنم بخاطر کنه قرمز باشه. از طرفی فکر میکنم مسموم شده. هیچ کود و سم دیگه ای استفاده نکردم.میترسم اگه گلدان رو تویه ظرف پر از آب کنم وضعش بدتر بشه.از طرفی میترسم از سم استفاده کنم و بدتر بشه.نیم دیگر گل سرحال است و نیم دیگش کاملا افتاده.از روز اول هم سطح گلدان پر از ریشه بود لازمه روی ریشه های از خاک بیرون زده خاک بریزم؟چه خاکی مناسب است؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اگر سطح برگ برنزه و خال های قهوه دارد فعالیت کنه هست .گلدان را به حمام برده با آب ولرم و به آرامی پشت و روی برگ ها را کاملا بشویید سپس در مکان ثابتی که نور ملایمی دارد ترجیحا نور از پشت پرده و با فاصله روی برگ ها بتابد یا مکانی مثل راه پله قرار دهید و دیگر تکان ندهید .زمانیکه سطح خاک در حال از دست دادن رطوبت بود آبیاری را با آب بدون املاح انجام دهید کاملا سیراب کنید تا چند قطره آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.یک یا دو روز در میان به آرامی بدون خیس شدن گلها و غنچه ها برگ ها را با اب ولرم و بدون املاح اسپری کنید.تعویض گلدان با توجه به شرایط گیاه شما توصیه نمی شود روی ریشه ها را با خاک پر کنید و کمی فشار دهید تا منافذ خاک پر شود.(ترکیب خاک باغچه +خاکبرگ )
fateme jalalpur
سلام با تشکر از مطالب ارزشمند سایتتون.من مدت یک ماه و اندی است که گل حنایی را خریده ام امابه تازگی برگهای آن دچار پژمردگی و ریزش شدید شده است و دیگر گل دهی سابق خود را ندارد.لطفا من را راهنمایی کنید . سپاسگزارم ثبت پاسخ
1 امتیاز
elham akbari با سلام گل حنا گلی بسیار حساس است. باید در سایه نگهداری شود و با اسپری رطوبت نسبی برای ان فراهم کنید ضمنا از سرما عاجز هستند. یک روز در میان به اب کمی احتیاج دارند.
1 امتیاز
نارگیل : افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شده و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد و آفات میتواند عامل این نارسایی باشد.
مهناز یزدانی
سلام یک ماه پیش من گل حنا خریدم که از روز سوم گل ها برگهایی شروع به ریختن کرد الان هم دور برگها سفید شده لطفا من را راهنمایی کنید در جای سایه گذاشتم ودر هفته دو مرتبه آب می دهم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام گلدان را در مکانی نیم سایه یا نور کافی ولی غیر مستقیم قرار دهید و هر یک ماه یکبار با کود کامل مخصوص گیاهان زینتی تقویت شود .
0 امتیاز
مهناز یزدانی
0 امتیاز
مهناز یزدانی
موسی
سلام من گیاه ایمپیشن دارم. هر روز آبیاری می کنم. نور مناسبی داره. در دمای معتدل خونه نگه داری میشه. ولی حشرات سفید رنگ ریزی روی ساقه های گیاه حرکت می کنند. از مالاتیون استفاده کردم. 3 گرم در 1 لیتر آب. روی گیاه اسپری کردم. تقریبا 3 مرتبه به فاصله های 10 روز. ولی باز دوباره رویت میشن. نمیزاره گیاه گل بده. برگاش میریزه. چیکار کنم؟؟؟؟؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در نوبت بعدی 5 گرم استفاده نمایید.در ضمن در این فصل 2بار ابیاری در هفته کافی است
شاهرخ
سلام با تشكر از شما سئوال من اين است كه گل امپشن كه همانند هنا است ايا طول عمر ان نيز مثل هنا است يا يكساله و اينكه طريقه ازدياد گل امپشن چگونه است و چه كودي نياز دارد وخاك ان بايد چگونه باشد. متشكرم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در حقیقت هر دو گیاه یکی هستند واز یک خانواده میباشند وشرایط نگه داری وتکثیرانها نیز یکی است
سعید قربانی
با سلام تازگی یک گل حنا و حسن یوسف گرفتم و چون گلدانم از مال بازار بزرگ بود گل را در وسط گلدان کذاشته و بغل ان را با خاکی که از دهاتمون اورده بودم پر کردم میخواستم بدونم احتیاج هست که گلدان را داخل یه وان تا 15 دقیقه نگه دارم تا اکسیزن خارج شود ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل این کار میتونه مفید باشه فقط بعدش باید اجازه بدید اب اضافی از سوراخ تهش خارج بشه واب زیر گلدونی رو خارج کنید
داوود
سلام. مدتي پيش اقدام به قلمه گرفتن از گياه حنا كردم و بعد از ريشه دهي آن را به گلدان جديد منتقل كردم اما با آنكه نزديك سه ماه از كاشت در گلدان مي گذرد اصلا رشد نكرده است و برگ هاي جديدش هم خيلي ريز است. گلدان را در جايي با نور متوسط نگه مي دارم و دوروز يكبار هم آبياري مي شود. خاك گلدان هم خاك برگ است. لطفا راهنمايي بفرماييد ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : گیاه را به محل پرنورتر منتقل و آبیاری را کمتر کنید.در فصول سرد نیاز ابی گیاه کمتر است..سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. اگر در فواصل رشد نیز این نشانه‌ها برطرف نشدند کمبود مواد غذایی متوانند این عارضه را سبب شوند.
زهرا عسگری

سلام.دو هفته پیش دو گلدان گل حنا خریدم .2 ساعت توی ماشین تو گرما و نور مستقیم بود بعد که به خونه آوردم به هر دو آب دادم و تو نور غیر مستقیم قرار دادم ،گل های خشک شده رو جدا کردم ولی برگهایی  که سرشون سوخته بود جدا نکردم.بعد از یک ساعت تعدادی از گل ها باز شدن ولی بعد از دو روز گل ها کم کم پژمرده و خشک شدن.و هر روز سر برگها خشک میشد ،منم که فکر میکردم به خاطر کمی آبه هر روز بقدری آب میدادم که آب تو زیر گلدونی جمع میشد.کم کم غنچه ها هم شروع به خشک شدن و ریختن کردن ،گل هایی هم که باز میشدن سست بودن و می افتادن.4روزه که گلدانها رو به آشپزخونه بردم که روشنترین بخش منزل ماست و گرم و مرطوبه،یک روز در میون آبیاری میکنم و به مقدار کم.گل ها به آرامی شروع به باز شدن کردن ودیگه سست نیستن و خشک نمیشن و زیبا و شاداب هستن ولی هنوزبعضی غنچه ها خشک میشن ،خیلی از برگها هم علاوه بر اینکه سرشون خشک شده لکه های قهوه ای هم روشون ظاهر  شده حتی حاشیه بعضی از برگهای خیلی کوچک هم سیاه و شبیه سوختگی شده .امروز متوجه موجودات ریزدر زیریکی از برگهایی شدم که دچار خال قهوه ای شده ،این  موجودات خیلی سریع حرکت میکردن کرم رنگ با یک نقطه سیاه در بدنشون(اسمشونو نمیدونم).روی دو تا از برگ های  یک ساقه هم نقطه های سفید ظاهر شده. امروز تقریبا همه ی برگهای آسیب دیده را از گیاه جدا کردم.از هیچ کودی هم تا حالا استفاده نکردم.خواهش میکنم راهنماییم کنید.

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل ابتدا مکان ثابتی برای گیاه در نظر بگیرید ،گیاهان به گاز های آشپزخانه حساس هستند.بهتر هست مکانی روشن بدون آفتاب مستقیم برای گیاه در نظر بگیرید.این گیاه به آبیاری زیاد حساس هست از طرفی مرطوب شدن برگ ها را دوست دارد.آن حشرات ریز هم کنه ها هستند ،کنه ها از رطوبت بدشان می آید پس بهتر است صبح زود روی برگ ها را به آرامی اسپری کنید طوری که پشت برگ ها هم مرطوب شود.بدر صورتیکه جمعیت آفت زیاد هست از سم مالاتیون استفاده کنید .برگ ها و گل های خشک شده را از گیاه جدا کنید.آبیاری و اسپری آب را نیز با آب بدون املاح انجام دهید.از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید طوری که کف گلدان با آب تماس پیدا نکند.قبل از آبیاری نیز انگشت خود را 2 سانت در خاک فرو کنید اگر کمی رطوبت حس کردید آبیاری بعدی را شروع کنید کاملا سیراب کنید تا چند قطره آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.توده های های سفید ساقه و برگ را با یک پنبه آغشته به الکل از گیاه جدا کنید.نکته دیگر در مورد گل ،سعی کنید زمان گل دهی اصلا به گل ها دست نزنید و اگر غبار پاشی می کنید گلها خیس نشوند .
ترگل
سلام، یک گل حنای نارنجی دارم که همه ی برگاش خشک شد و ریخت، حالا باید چیکار کنم ، چرا اینجوری شد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام گل حنا یک سری نیاز هایی داره که براتون میگم. -در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را باید فراهم کرد تا آب در ته گلدان جمع نشود. -از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده شود. -در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را باید از بقيه جدا مي کنيم -اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد -جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود. امیدوارم این شرایط رو بتونید برای گلتون فراهم کنید. موفق باشید
مینا
با سلام یک ماه است گل حنا خریده ام در ابتدا خوب بود اما کم کم غنچه های آن بسته ماند و باز نشد الان هم برگها شروع به خشک شدن کرده و از نوک برگ خشک میشود دقت کردم دیدم روی برگها شته ای راه نمی رود اما همانند کیستهای سفیدی رو و پشت برگ تشکیل می شود و برگ از اطراف آن شروع به خشک شدن میکند هنوز گلم سر حال است اما در مرحله بیماری قرار گرفته تا زود است بگویید چه کنم در ضمن جدیدا چند عدد حشره های گرد آلود (فکر کنم اسمش همینه) بعضی جا های برگ یا ساقه دیدم که له که میکنمشون مایع قرمز از داخلش در میاد لطف کنید کمکم کنید و آیا باد کولر برای گل مضره؟ آخه خونه ما خیلی گرمه ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری (حدودا2-3گرم)سم افت کش( مالاتیون)+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.باد کولر در صورتیکه باعث حرکت برگها شود مضر است ولی اگر با فاصله مناسب باشد مشکلی ندارد

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل حنا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
گل امپیشن هاوکری
گل امپیشن بالزامینا© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد