٧/١/١٤٣٦ --- 11/1/2014 --- ۱۳۹۳ شنبه ۱۰ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
السلام علیک یا اباعبدلله الحسین        
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  221  نفر
بازدید امروز :  5048  بازدید
بازدید دیروز :  22586  بازدید
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
سمانه حیدری
سلام من به گل حنا کود آهن دادم گلم داره خشک میشه لطفا راهنماییم کنید و منطقه خشکه چهجوری محیط را برایش مرطوب نگه دارم . ممنون میشم کمکم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : این گیاه در محل سایه - گرم و مرطوب به خوبی رشد میکنه . برای ایجاد رطوبت در گیاه میتونید از یه زیر گلدانی عمیق که توش سنگریزه باشه استفاده کنید به این صورت که مقداری آب توی زیر گلدانی بریزید به صورتی که آب از سطح سنگریزه بالاتر نباشه و به کف گلدون نرسه. با تبخیر آب تا حدی رطوبت گیاه تامین میشه.
زهرا عسگری
سلام.یکی از گل های حنامو که دچار کنه شده بودرو بعد از اینکَه برگهای خشکش رو جدا کردم به فاصله ی سه روز رو و پشت برگهاش رو بایه آبپاش نیم لیتری که یک قطره مایع ظرفشویی توش حل کرده بودم از فاصله خیلی نزدیک اسپری کردم( چون میخواستم روی گلها نپاشه).دفعه دوم بیشتر اسپری کردم .صبح روز بعد چند تا از ساقه های نزدیک هم پژمرده و خم شدن،برگهاشونم پژمرده شدن. گل رو آب دادم،چند بار هم اسپری کردم ولی هرچه گذشت پژمردگی و افتادگی ساقه ها بیشتر شد.امروز دو تا ساقه دیگه کنار ساقه های قبلی به همون وضع دچار شدن چون ساقه ها دوکی شدن فکر میکنم بخاطر کنه قرمز باشه. از طرفی فکر میکنم مسموم شده. هیچ کود و سم دیگه ای استفاده نکردم.میترسم اگه گلدان رو تویه ظرف پر از آب کنم وضعش بدتر بشه.از طرفی میترسم از سم استفاده کنم و بدتر بشه.نیم دیگر گل سرحال است و نیم دیگش کاملا افتاده.از روز اول هم سطح گلدان پر از ریشه بود لازمه روی ریشه های از خاک بیرون زده خاک بریزم؟چه خاکی مناسب است؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اگر سطح برگ برنزه و خال های قهوه دارد فعالیت کنه هست .گلدان را به حمام برده با آب ولرم و به آرامی پشت و روی برگ ها را کاملا بشویید سپس در مکان ثابتی که نور ملایمی دارد ترجیحا نور از پشت پرده و با فاصله روی برگ ها بتابد یا مکانی مثل راه پله قرار دهید و دیگر تکان ندهید .زمانیکه سطح خاک در حال از دست دادن رطوبت بود آبیاری را با آب بدون املاح انجام دهید کاملا سیراب کنید تا چند قطره آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.یک یا دو روز در میان به آرامی بدون خیس شدن گلها و غنچه ها برگ ها را با اب ولرم و بدون املاح اسپری کنید.تعویض گلدان با توجه به شرایط گیاه شما توصیه نمی شود روی ریشه ها را با خاک پر کنید و کمی فشار دهید تا منافذ خاک پر شود.(ترکیب خاک باغچه +خاکبرگ )
فروغ -
سلام با تشکراز سایت خوب وکارآمدتون یه گلدون حنا دارم که جلوی یه پنجره غربی هست ونور ملایمی دریافت میکنه دمای اتاق متوسطه وخاکش مخلوط خاک باغچه وکود دامی پوسیده است دو هفته ای هست که به گل نشسته والان دچار آفت شده ونمیدونم چیکارکنم روی برگادونه های سفیددیده میشه انگار یه پودری روش ریختن برگاو غنچه ها دارن خراب میشن لطفا راهنماییم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل احتمال بیماری قارچی وافت هست.یه قاشق چای خویری سم حشره کش مانند دیازینون ویک قاشق قارچکش مانندمانکوزب را در یه لیتر اب حل نموده وبه صورت اسپره وابیاری به گیاه بدهید. در مصرف محلول زیاده روی نکنید وبه مقدار کفایت پشت وروی برگها اسپره کنید.بعد از 7 روز سمپاشی رو تکرار نمایید. بهتر است سم پاشی رو در مورد تمام گیاهان سالم وبا حجم کمتر وبیمار انجام دهید روی گلها اسپره نکنید
خدیجه جعفری

باسلام

تازگی گل حنا خریدم فروشنده گفته روزی دو بار بهش اب بدم یکبار با کودی که خودش داده یکبار هم بدون کود ایا این روش صحیح میباشد .

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل دمارا کمی خنک تر کنید از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید گلدان را روی سنگریزه ها قرار دهید طوری که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد.زیر گلدانی بزرگ تر از گلدان باشد.پس از دو هفته علائم باید بهبود پیدا کند.توجه کنید که گیاه به تنهایی به کود آهن نیاز ندارد بهتر است کود آهن را با کود کامل مخصوص گیاه زینتی عوض کنید تا کلیه عناصر غذایی مورد نیاز گیاه فراهم شود.با بهتر شدن وضعیت گیاه کود دهی را شروع کنید.هر دو هفته یکبار 2 گرم از کود را در یک لیتر آب حل کنید و به خاک دهید.نکته مهم در رشد مطلوب گیاه فراهم بودن محیط مرطوب و خنک برای گیاه هست.
1 امتیاز
نارگیل : خیر.روزی 2بار توجیهی ندارد.اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم. در فصول گرم 405 بار ابیاری در هفته کافی است.
0 امتیاز
سیب گلاب

باسلام و تشکر از سایت جامعتون

به تازگی گل حنا گرفتم فروشنده گفته بود روزی دو بار بهش آب بدم و نورمستقیم آفتاب نمی خواهد ولی الان بعد از یک هفته گلهاش پزمرده شده  راستی خود فروشنده کلدانش رو عوض کرده میشه تا خشک نشده بهم جواب بدید چون خیلی دوستش دارم کادو هستش...

با تشکر

پيمان
سلام و خسته نباشيد. چند روز بعد از اينكه گل حنا رو به منزل آوردم و تمام شرايط از جمله آبياري منظم و با شرايط گفنه شده و نور و دما رو رعايت كردم گلها ريزش كرد و بعد توبت برگها شد كه خشك بشن و بريزن و اخيرا روي برگ‌ها آفتي مثب تار بسته. لطفا راهنمايي كنيد. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در صورتیکه سایر شرابط مساعد باشد احتمالا گیاه شما به افت کنه تارعنکبوتی دچار است.کنه‌ها موجوداتی هستند که تارهایی شبیه تار عنکوبت میبافند و شیره گیاهی را مکیده و گیاه را ضعیف میکنند با دقت زیر تارها را نگاه کنیداگرموجوداتی زیران وجود دارد باید سم پاشی کنید. سم کنه کش از سم فروشیها و لوازم کشاورزیها میتوانید تهیه کنید.
عرفان عظیمی
با سلام وخسته نباشید من یه گل حنا دارم که یک هفته میشه که خریدمش در طول این یه هفته یه روز کامل اب نخورد والان غنچهاش هنوز باز نشدهضعیف شده و دارن میریزن ازتون راهنمای میخواستم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام خاک گل حنا نباید به مرز خشکی برسد ،زهکش گلدان را بازدید کنید و از باز بودن حفره های انتهایی مطمئن شوید سپس در یک ظرف بزرگ تر از گلدان (مثل تشت یا وان ) مقداری آب بریزید تا جایی که لبه گلدان با آب ظرف هم سطح باشد و به مدت 15 دقیقه گلدان را در ظرف آب قرار دهید و منتظر بمانید تا دیگر حباب اکسیژنی خارج نشود سپس گلدان را خارج کرده اجازه دهید آب اضافه از زیر گلدان خارج شود .گلدان را در مکانی سایه و نور غیر مستقیم قرار دهید و از این به بعد آبیاری را تنظیم کنید.ممکن است هر روز یا یک روز در میان احتیاج به آبیاری کامل داشته باشد.سعی کنید گلها و غنچه ها خیس نشوند.
مهدیه احمدیان
سلام..گل حنایی خریدم حدود یک ماه اولشش گل های شادب و زیادی داشت...بعد از این که کود آهن بهش دادم گلهاش ریخت و چند تا گلی که مونده بود رنگشش عوض شد...الان یکی دوتا غنچه داره و برگهاشم سبز مشکلی نداره فقط گل نمیده باید چیکار کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در دادن مواد شیمیایی باید دقت شود که زیاده روی نشود.در صورت زیاده روی در مصرف کود وسموم شیمیایی باعث ایجاد مسمومیت در گیاه میشوید. مقدار صحیح مصرف حدودا یک قاشق(2-3گرم) چای خوری را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری هر 2 هفته یکبار به گیاه بدهید.باید اب زیاد به گیاه بدهید تا مواد شیمیایی را بشوید
نجمه خسروی
باسلام من یکسری ازگیاهانوبه بجای اینکه بستراونا خاک باشه بامحلولهای هیدروپونیک درداخل اب دارم پرورش میدم مدت ماندگاری خوبی دارندنیازبه مراقبت کمتر ازطرفی افات وبیماریا نیزکمتر میباشداماهمه نوع گیاهان بااین روش سازگاری ندارندیک گل حنا خریدم برای اوین بارباشرایط خاکی هیچ مشکلی نداره خیلی خوب است من میخوام ازش قلمه بگیرم شاقه خیلی تردوشکنده ای داره میخوام بدونم بجای اینکه توی پیت ریشه دارکنم توی اب ریشه دارکنم ساقه نمیپوسه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : انواع چند ساله را میتوان از طریق قلمه افزایش داد. در مدت کوتاهی در آب و یا پیت مرطوب ریشه میدهد
...
سلام من گلی خریدم که گفتن اسمش امپیشن هست و از گونه سامپیشن یا همون حناست میشه راجع بهش اطلاعات بذارید ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بخش معرفی گل حنا را مطالعه بفرمایید.
شهاب سلیمی
سلام با تشکر از سایت خوبتان
از گل حنا قلمه گرفتم بعد از مدتی نگهداری در ماسه بخوبی ریشه داد پس از انتقال قلمه شاداب حنا به گلدان با زه کشی مناسب و خاک پیت ونور مناسب مقدار کمی کود مایع روز به روز پژمرده تر شد و از بین رفت لطفا راهنمایی کنید

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : اجازه بدهید تا ریشه دهی کامل شود(حداقل 4-5 سانت)وسپس انرا با دقت در خاک مناسب بکارید. قلمه های تازه ریشه دار شده را در گلدان کوچکی شروع کنید و با بزرگ شدن آن تدریجا آنرا به گلدانهای بزرگ منتقل کرده. قلمه ها تا 1-2ماه نیازی به کود ندارند.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل حنا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
گل امپیشن هاوکری
گل امپیشن بالزامینا© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد