١٥/١٠/١٤٣٦ --- 8/1/2015 --- ۱۳۹۴ شنبه ۱۰ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  274  نفر
بازدید امروز :  24359  بازدید
بازدید دیروز :  21848  بازدید
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
شهاب سلیمی
سلام با تشکر از سایت خوبتان
از گل حنا قلمه گرفتم بعد از مدتی نگهداری در ماسه بخوبی ریشه داد پس از انتقال قلمه شاداب حنا به گلدان با زه کشی مناسب و خاک پیت ونور مناسب مقدار کمی کود مایع روز به روز پژمرده تر شد و از بین رفت لطفا راهنمایی کنید

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : اجازه بدهید تا ریشه دهی کامل شود(حداقل 4-5 سانت)وسپس انرا با دقت در خاک مناسب بکارید. قلمه های تازه ریشه دار شده را در گلدان کوچکی شروع کنید و با بزرگ شدن آن تدریجا آنرا به گلدانهای بزرگ منتقل کرده. قلمه ها تا 1-2ماه نیازی به کود ندارند.
ali dadgari
با سلام و سپاس فراوان.
توضیحاتی که در رابطه با عمر گل حنا نوشته اید، یا اقداماتی که باید برای گل دهی سال بعد انجام داد، با پاسخهایی که در پایین به پرسش دوستان داده اید کاملا متفاوت است. در بالا گیاه چند ساله و در پاسخها یکساله معرفی شده است.
مثال:
* گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس نیز شناخته می شود....
* تعویض گلدان؛ مادام که حجم گلدان از ریشه پر نشود، بوته گل نخواهد داد. بنابراین هر چندسال یکبار در صورت لزوم گلدان تعویض گردد.
- پاسخ به مریم: گل حنا گیاهی یکساله است که در تابستان و پاییز گل داده و سپس عمر آن رو به اتمام است.
- پاسخ به زهرا: از لین نمی رود ولی ارزش نگهداری ندارد.
- پاسخ به موسی: این گیاه به عنوان گل فصلی در فضای سبزو باغچه استفاده میشد و عمر کتر از یکسال دارد.

 آیا با فراهم کردن شرایط مطلوب چند سال دوام می آورد، همراه با گلدهی مجدد در سال بعد یا خیر؟

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : .بستگی به کاربرد دارد.معمولا در فضای سبز به عنوان گیاهی یکساله به کار میرود.ولی از نظر عملی امکان نگه داری چند ساله ان وجود دارد ود در سالهای بعدی نیز گل خواهد داد.
آرش
سلام من 3 هفته پیش 1 گلدان گل حنا خریدم که به محض آوردن به منزل شروع به ریختن گل و برگ کرد و حالا ساقه هایش شل و قهوه ای شدندو به راحتی از خاک بیرون می آیند.لطفا من را راهنمایی کنید. ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید ویا خاک گلدان را تعویض میکنید به گیاه تنش وارد میشود ودر نتیجه برخی از برگ ها ویا گلهای آن زرد یا قهوه ای می شوند ویا میریزند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. .شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید.. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. مشکلات گیاه تا چند هفته پس از جابجایی طبیعی است وبه مرور کم میگردد.
aisana
سلام من چند ماه پیش گل امپیشن را خریدم ولی نمیدونستم و گلدونش را عوض کردم و همون خاک پیت ماس را ریختم داخل گلدون. اولش خوب بود ولی کم کم برگاش خشک شدن الان هم که داره پژمرده میشه چی کارش کنم؟ یعنی داره خشک میشه؟ چارهای هست یا نه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض ،خاک اطراف ریشه جدا نشود.
نازنین زهرا دین محمدی
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و ممنون از سایت بسیار خوبتون.من یک گل حنا دارم که به تازگی متوجه یکسری حشرات بسیار ریز سفید رنگ روی برگهای اون شدم لطفا بگید باهاشون چه کنم. ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام زیر و روی برگ ها با سم سیرینول طبق دستور سم پاشی شود .
0 امتیاز
نازنین زهرا دین محمدی
shohreh vahed
سلام من 2هتس این گیاه رو خریدم گلدونش رو هم عوض کردم نور غیر مستقیم هست و آبیاری هم هفته ای 2بار منتها گلهاداره خشک میشه و غنچه ها بدون باز شدن خشک میشه ولی برپها سبز، چی کار باید بکنم؟ ثبت پاسخ
0 امتیاز
nazgol سلام : زمان گلدهی گل حنا از خرداد تا اوایل پاییز است .گل حنا در گلخانه دارای گل بوده و برای فروش آماده میشود . بهترین زمان خرید این گل اواخر اسفند و بهر است . خاک گیاه همواره باید مرطوب باشد( خیس نباشد ) به هوای گرم و ملایم احتیاج دارد.این گل جزء گیاهان فضای باز به حساب می آید.
نرگس
سلام من در تاریخ 9 تیر یک گلدان حنا خریدم. دما و نورش مناسب است. آب هم مرتب میدم.فقط یک روز 6 ساعت دیرتر برای آب دادن رسیدم خونه که باعث شده بود برگهاش پژمرده شه و همه گلهاش بریزه.با این حال اون روز کم کم بهش آب دادم تا یه دفعه ای نشه. اما از اون روز هر روز داره پژمرده تر میشه. بهش آهن هم دادم اما اثری نداشت.یک بار دیگه هم دوتا گلدون حنا خریدم که همین طور شدن.(روز 13 تیر بود که بش دیر آب دادم) ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : گیاهان بویژه انواع گلدار به ابیاری ورسیدگی منظم احتیاج دارند.در زمانی که گیاه روی گل است بیشتر ابیاری کنید تا دچار تنش وریزش نشود.توجه داشته باشید وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد میگردد، انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد .شرایط ایده ال رشد را که در قسمت معرفی گیاه عنوان شده فراهم نموده واز هرگونه تعویض خاک،کوددهی ،سمپاشی و... تا استقرار کامل گیاه وادابته شدن با شرایط جدید اجتناب کنید چون باعث بدتر شدن اوضاع میگردد.
نجمه خسروی
باسلام من یکسری ازگیاهانوبه بجای اینکه بستراونا خاک باشه بامحلولهای هیدروپونیک درداخل اب دارم پرورش میدم مدت ماندگاری خوبی دارندنیازبه مراقبت کمتر ازطرفی افات وبیماریا نیزکمتر میباشداماهمه نوع گیاهان بااین روش سازگاری ندارندیک گل حنا خریدم برای اوین بارباشرایط خاکی هیچ مشکلی نداره خیلی خوب است من میخوام ازش قلمه بگیرم شاقه خیلی تردوشکنده ای داره میخوام بدونم بجای اینکه توی پیت ریشه دارکنم توی اب ریشه دارکنم ساقه نمیپوسه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : انواع چند ساله را میتوان از طریق قلمه افزایش داد. در مدت کوتاهی در آب و یا پیت مرطوب ریشه میدهد
سارا
با سلام وخسته نباشید. این گل را دو روز است خریده ام و گلدان را نیز تعویض کرده ام. گل مرتبط در حال پژمردن است حتی برگهایش نیز پژمرده شده است چی کار کنم؟ واقعا وضعیت نگران کننده ای دارد فکر نکنم با این روال به 2-3 هفته دیگر برسد ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض ،خاک اطراف ریشه جدا نشود. شما باید خاک اطراف ریشه را خوب بفشارید تا منافذ موجود در خاک پر شود.توجه داشته باشید وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد میگردد، انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید... برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. باید منتظر بمانید تا گیاهتان با ایجاد شرایط مناسب رو به بهبودی برود
مجتبی قلی پور
سلام من قبلا در مورد این گل یه بار سوال کردم سوال دوم من اینه که این گل بعد سه هفته چرا نوک برگاش زرد و می پوسه غتچه گلاش دارن می پوسن آب به صورت مداوم روزانه میدم نور غیر مستقیم به اون میتابه اما در مورد دمای اتاق مطمئن نیستم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در ابیاری زیاده روی کرده اید برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیس نبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمین شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است
1 امتیاز
نارگیل سلام نور باید کافی و غیر مستقیم باشد و در مکان نسبتا گرمی قرار گیرد ،در معرض باد کولر قرار نگیرد ،دما حدود 22 درجه باشد ،درست است که این گیاه رطوبت دوست هست ولی نباید در آبیاری زیاده روی کرد ،از باز بودن زهکش مطمئن شوید جهت جلوگیری از باتلاقی شدن خاک یک لایه سنگریزه بین گلدان و زیر گلدانی قرار دهید ،قبل از آبیاری انشگت خود را در آب فرو کنید اگر رطوبت کمی حس کردید آبیاری کنید .
1 امتیاز
نارگیل اب زیر گلدانی رو خارج نمایید وطبق دستور داده شده در مورد ابیاری عمل کنید ونیز اگه سوراخ گرفته بازش کنید
1 امتیاز
مجتبی قلی پور یعنی چند روز آب ندم
1 امتیاز
نارگیل بسته به شرایط محیطی شما دارد ،معمولا هر روز یا یک روز در میان نیاز به آبیاری دارد ،قبل از آبیاری مطمئن شوید که رطوبت خاک کم شده (خیس نباشد )
0 امتیاز
مجتبی قلی پور مرسی آره باتلاقی شده شما راست میگی حالا برای مداوا چه کار کنم

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل حنا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
گل امپیشن بالزامینا
گل امپیشن هاوکری© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد