٥/١٠/١٤٣٥ --- 8/2/2014 --- ۱۳۹۳ شنبه ۱۱ مرداد امروز
 
   
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  209  نفر
بازدید امروز :  5891  بازدید
بازدید دیروز :  18039  بازدید
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
سلام 2روزه که گلم را گرفتم و اب دادم ولی برگهاش پژمرده شده.علتش چی میتونه باشه؟
پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : پژمردگی پس از جابجایی تادو هفته طبیعی است
yalda soltani
salam man yek giyahe impationt (gole hana )daram vaghti kharidamesh tedade ziyadi ghonche dasht ,hala baraye edameye goldehish bayad chikar konam?dame panjareye jonobi negahesh midaram zohraham az joloye aftab baresh midaram merc
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : این گیاه را در مکانی افتاب-سایه قرار دهید ودقت نماییدجابجایی مکرر اصلا برای گیاه مناسب نیست.مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که اگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند .این گیاه فصلی بوده ومعمولا پس از پایان گلدهی عمر ان روبه اتمام میرود.
مژده
با عرض سلام و خسته نباشید من 2ماه پیش از این گیاه 3تاگلدان خریدم 2تاشون رو هم گلدان و هم خاکش رو عوض کردم.هر سه گلدان از نظر شرایط نور یکسان هستند نور متوسط (کنار پنجره جنوبی)و هر روز بهشون آب دادم ولی اون 2تایی که گلدانشون روعوض کردم کم کم گل و برگهاشون ریخت و فقط ساقشون مونده ولی اون یکی فقط گلهاش ریخته الان چند وقته که برگهاش آفت زده نمی دونم باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید(تا بحال کود و سم بهش ندادم) پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام احتمالا عمل انتقال را به خوبی انجام نداده اید.اگر ریشه آسیب ندیده باشد مجددا برگ های جدید می دهد.به شرایط نگهداری ادامه دهید و در آبیاری زیاده روی نکنید.اگر روی برگ ها نقاط قهوه ای رنگ می بینید و برگ ها زرد می شوند خسارت کنه قرمز هست ،مرطوب نگه داشتن برگ ها با عث فراری دادن آنها می شود.سم پاشی با مالاتیون نیز موثر است.
1 امتیاز
نارگیل سلام این گیاه نیاز به مقدار کود و دفعات کود دهی کمتری نسبت به بقیه دارد.سعی کنید هر روز گلدان را سیراب کنید تا آب اضافه از زیر گلدان شسته شود و کود اضافی نیز شسته شود و یا اینکه گلدان را به مدت 10 دقیقه در ظرف آب بزرگتری قرار دهید تا دیگر حبابی از آن خارج شود سپس خارج کنید و اجازه دهید تا آب اضافه از زیر گلدان خارج شود.میزان کود 2 گرم در یک لیتر آب و هر سه هفته یکبار باشد.
0 امتیاز
مژده با سلام
برای اولین بار به این گیاه کود کامل کریستالون دادم  ولی روز بعد دیدم که تمام برگهاش آویزان شدن وبعضی از برگهاش هم خشک شده.
(میزان کود یک قاشق چایی خوری در یک لیتر آب) 
نجمه خسروی
باسلام ایاامکان ریشه دارکردن قلمه های حنا دراب وجود دارد شبیه حسن یوسف؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است.استفاده از اب روش استانداردی نیست وگیاهان یا تولید ریشه نمیکنند ویاپس از انتقال گیاه به خاک دچار مشکل خواهد شد. از یک چاقوی تیز استفاده کنید تا به بافت گوشتی و آبدار گیاه صدمه وارد نشود. قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۵/۷ سانتیمتر رسید، قلمه ها را بیرون آورده و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر و کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید، مراقب باشید که به ریشه ها صدمه نزنید. می توانید قلمه ها را مستقیما در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتی متر، حاوی کمپوست گلدانی بکارید
معصومه شکری
باسلام گل ام پی شن را تازه خریداری نموده و در اولین آباری چیزی مانند کرم یا حلزون دارای بدنی لزج مشاهده نمودم. مشکل کجاست و راه حل چیست با تشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل احتمالا رواب باشه بید یا با دست جمعشون کنید ویا از طعمه حلزون کش استفاده نمایید
1 امتیاز
نارگیل احتمالا رواب باشه بید یا با دست جمعشون کنید ویا از طعمه حلزون کش استفاده نمایید
مریم علامتی
سلام من هفته پیش یک گلدان گل حنا خریدم این گیاه را پشت پنجره ی آفتاب گیر گذاشتم روزی یک بار هم آب میدم ولی چند روزه که غنچه ها و برگهاش یکی یکی خشک میشوند و میریزند،نمیدونم چی کار کنم لطفا راهنماییم کنید.
با تشکر
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام دما را کمی خنک تر ونور را فیلتر کنید آفتاب غیر مستقیم از پشت پرده باشد.قبل از اینکه سطح خاک خشک شود آبیاری را شروع کنید کاملا سیراب کنید تا چند قطره آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.صبح زود نیز روی برگ ها را با آب ولرم اسپری کنید سعی کنید غنچه ها خیس نشود.برگ ها و گل های خشک شده را جدا کنید.
شكيبا
سلام من اين گياه رو دو هفته اي مي‌شه كه خريدم فروشنده سطح خاك گلدان رو با سنگهاي زينتي برام پركرده مي‌خوام بدونم مشكلي براش پيش نمياد؟ ضمناً برگهاي جديدش كه دراومده درعين حال كه شادابه ولي به صورت لوله‌اي شده و كامل باز نشده علتش چيه؟ و الان دو سه تا غنچه داره؟ منظورتون از كود كامل چيه؟ با سپاس فراوان پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خیر.لوله اي شدن برگها ناشي از تغييرات درجه حرارت(سرما ویا گرمای زیاد) ونيز وجود افت وبیماری در گياهان ،نور زیاد،ابیاری کم و نامناسب و... است.گیاهان از عناصر مختلفی تغذیه میکنند. همانطور که میدانید عناصر: نیتروژن (با علامت اختصاصی N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) استفاده بیشتری در چرخه تغذیه و زندگی گیاهان دارند.به کودهایی که دارای هر سه عنصر N , P , K باشند کودهای کامل گفته میشود. این کودها اغلب با فرمولهای پیچیده‌تری تولید میشوند و حاوی تعداد بیشتری عنصر (در ترکیبهای شیمایی مختلف) هستند و سعی میکنند از تمام تقریبا ۱۶ عنصر شناخته شده موثر در تغذیه گیاهان در ترکیب خودشان داشته باشند.(انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند)
سلام.ممنون از مطالب خوبتون.در این فصل این گیاه را کجا باید نگه داری کرد؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام درصورت امکان در گلخانه وگرنه در شرایط گرم و مرطوب پاسیو و اتاق با نور متوسط و زیاد
هانيه عليمحمدي
من تا بحال چند تا سوال پرسیدم ولی جوابی دریافت نکردم . میشه به سوالام جواب بدید
من یه گل حنا خریداری کردم که توی راه پله آفتابگیر نگه داری میشه . هر روز بهش آب میدم . اما گیاه برگاش شروع به خشک شدن کرده و دیگه گل نمیده . فکر کردم علتش شاید گرما باشه منتقلش کردم از امروز به بالکن .
چکار کنم تا دوباره گل بده

پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : علل متعددی ممکن باعث بروز این مشکل باشد.ابیاری بیش از حد.با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام شود .ابیاری در دفعات بیشتر ومقدار کمتر داده شود.جابجایی مکرر اصلا برای گیاه مناسب نیست.مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که اگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند.
الهه
سلام، ممنون از مطالب مفیدتون . گل من همه ی برگ هاش خشک و پژمرده شده و خیلی خراب شده ، چیکار کنم که دوباره حالش خوب بشه ؟ برگ هاشو بچینم دوباره برگ درمیاره ؟! پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : بر گهای خشک وزرد را بکنید وشرایط مناسب گفته شده(از نظر ابیاری ونور ودما و...) را به دقت رعایت نمایید تا برگهای جدید ظاهر شوند.

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل حنا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
گل امپیشن بالزامینا
گل امپیشن هاوکری


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد