٧/١١/١٤٣٥ --- 9/2/2014 --- ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۱ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  27  نفر
بازدید امروز :  1819  بازدید
بازدید دیروز :  20217  بازدید
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
الهام
با درود و سپاسگزاری از سایت خوبتون چند تا سوال دارم: 1- رنگ های مختلف این گل را میشه به هم پیوند زد؟اگر میشه راهش چیه؟ 2- این گل تراریوم میشه؟اگه میشه چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله .البته این گیاه گلی فصلی وعلفی است وپیوند معمولا در مورد گیهان خشبی ونیمه خشبی انجام میگیرد.میتوانید برای تراریوم از این گیاه استفاده کنید. برای احداث تراریوم باید در بستر کاشت 3لایه در نظر بگیرید:ابتدا لایه زهکش(استفاده از پوکه معدنی یا سنگ ریزه به عرض3-4 سانت باتوجه به اندازه شیشه)که روی شیشه قرار میگرید.سپس لایه ذغال(بای این منظور از قطعات ریز ذغال حدود 1 سانت استفاده گردد،عرض این لا یه 1-2 سانت باشد)که برای جذب مواد سمی استفاده میگردد.درنهایت خاک مناسب(سه قسمت خاکبرک سرند شده +یک قسمت ماسه +یک قسمت خاک باغچه
سميه
با عرض سلام و تشكراز سايت عاليتون,اگر گل حنارو قلمه بزنيم ميتونيم براي. چندسال اونو داشته باشيم?لطفا نحوه قلمه زدن و محل برش رو بگيد,با تشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : برای تکثیر این گیاه باید اقدام به کاشت بذر نمایید
حسین
باسلام.روی برگهای گل مادچارشته های سفیدرنگ شده وبرگ گلها در حال سوختن است چگونه شته ها را ازبین ببریم .ممنون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ابتدا گیاهتان را بامحلول رقیق اب ولرم وصابون بدون عطر (یا چند قط ره مایع ظرفشویی)ویا حشره کش های خانگی با فاصله سمپاشی نماید. توجه کنید که فاصلهٔ اسپری حدود ۲۰ سانتی‌متر باشد ومقدار اسپره کم باشد.. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد. 2-3مرتبه وبا فاصله 3-4روز این کار را تکرار نماییدودر صورت رفع نشدن مشکل مجددا مکاتبه نمایید تا سم مناسب تجویز شود
farnaz niya
با سلام وخسته نباشید من مقداری بذر گل امبیشن تهیه کردم لطفا کمکم کنید که کی و در چه شرایطی بکارمش؟ با تشکر از سایت خیلی خوبتون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام زمان کاشت : بهار برای کاشت بذر از بستری سبک که به خوبی رطوبت را نگه می دارد همانند مخلوط کوکوپیت+ پرلایت و یا خاک برگ+ شن و یا هر ترکیب دیگری که سبک است استفاده می شود. ابتدا بستر کاشت را به خوبی مرطوب کنید و سپس بذرها را بر روی سطح بستر خاک پخش کنید. برای حدود 2 روز روی بذرها را نپوشانید و بعد از دو روز لایه بسیار نازکی از خاک را بر روی بذرها قرار دهید . دو روز اول برای نور دیدن بذرها و شکستن خواب آنان است(از نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. نور محیط کافی است) اما بعدا بذرها به محیطی تاریک برای جوانه زنی نیاز دارند. همچنین توجه داشته باشید اگر میزان خاکی که بر روی بذرها می ریزید زیاد باشد و یا به بیان دیگر بذرها در خاک مدفون شوند یا به خوبی جوانه نمی زنند و یا گیاهچه هایی ضعیف تولید می کنند.روی بذر ها را با پلاستیک بپوشانید در طی این مدت نباید از آبیاری بذرها غافل شد و بهتر است که به منظور جلوگیری از جابجا شدن بذرها در زمان آبیاری، از غبارپاشی آب به شکل روزانه بر روی بذرها استفاده کرد و بعد از جوانه زدن پلاستیک را بردارید و از روش معمول آبیاری استفاده کنید. دمای مورد نیاز جوانه زنی بذرها 23-21 درجه سانیتگراد است و جوانه زنی بذرها 21-14 روز طول می کشد.
داوود
سلام. مدتي پيش اقدام به قلمه گرفتن از گياه حنا كردم و بعد از ريشه دهي آن را به گلدان جديد منتقل كردم اما با آنكه نزديك سه ماه از كاشت در گلدان مي گذرد اصلا رشد نكرده است و برگ هاي جديدش هم خيلي ريز است. گلدان را در جايي با نور متوسط نگه مي دارم و دوروز يكبار هم آبياري مي شود. خاك گلدان هم خاك برگ است. لطفا راهنمايي بفرماييد پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : گیاه را به محل پرنورتر منتقل و آبیاری را کمتر کنید.در فصول سرد نیاز ابی گیاه کمتر است..سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. اگر در فواصل رشد نیز این نشانه‌ها برطرف نشدند کمبود مواد غذایی متوانند این عارضه را سبب شوند.
علی میرحاج
سلام حدود یکماه است که گل حناخریدم ابتداگل دهی آن خوب بودولی الان غنچه های آن خشک می شوندوبرگ های آن هم شروع به ریزش کرده است پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام گلدان را در مکانی با نور غیر مستقیم قرار دهید و قبل از اینکه سطح خاک خشک شود باید آبیاری کنید مثلا هر روز یا یک روز در میان ،کاملا سیراب کنید تا چند قطره آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.روی برگ ها را هم با آب بدون املاح و بدون اینکه غنچه ها خیس شوند اسپری نمایید.بررسی کنید برگ ها مبتلا به آفت کنه نشده باشد کنه ها به صورت نقاط بسیار ریزی هستند که روی برگ علائمی چون نقاط قهوه ای رنگ همراه با گرد و خاک ایجاد می کنند.اگر به گیاه کود داده اید کود دهی را متوقف کنید.زهکش گلدان را بازدید کنید و از باز بودن سوراخ انتهایی مطمئن شوید.نور دریافتی گیاه مستقیم نباشد.
سميه
با عرض سلام و تشكراز سايت عاليتون,اگر گل حنارو قلمه بزنيم ميتونيم براي. چندسال اونو داشته باشيم?لطفا نحوه قلمه زدن و محل برش رو بگيد,با تشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام گل حنا گیاهی چند ساله است و مدامی که شرایط نگهداری آن را رعایت کنید، می توانید آن را در اختیار داشته باشید. برای تکثیر و گرفتن قلمه از گیاه از یک چاقوی تیز استفاده کنید تا به بافت گوشتی و آبدار گیاه صدمه وارد نشود. قلمه های انتهایی ساقه را به طول5 تا 7 سانتی متر جدا کرده و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر و کمپوست گلدانی بکارید، سعی کنید برشی که برای گرفتن قلمه انجام می دهید به صورت اوریب باشد که در ریشه دهی مشکل کمتری داشته باشند. موفق باشید
Asal valipour
سلام. ممنون از مطالب و راهنماييهاي مفيدتون. خواستم بدونم آيا خودم ميتونم از گل حنا بذر تهيه كنم و بكارم ؟ وسط گلهاي حنا يه دونه كوچيك وجود داره. آيا بذر گل حنا همين دونه كوچيكه. ممنون. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل برای اینکه بتوانید بذر بگیرید باید شرایط ایده ال رشد را فراهم نمایید وگلها را در زمین وبا فاصله مناسب بکارید واجازه بدهید گیاه دوره رشد طبیعی خود را طی نموده و پس از تمام شدن عمر گلهاابیاری را ادامه داده تا گلها به بذر تبدیل شوند(یعنی به طور طبیعی روی گیاه خشک شوند)
خدیجه جعفری

باسلام

تازگی گل حنا خریدم فروشنده گفته روزی دو بار بهش اب بدم یکبار با کودی که خودش داده یکبار هم بدون کود ایا این روش صحیح میباشد .

پاسخ
1 امتیاز
نارگیل دمارا کمی خنک تر کنید از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید گلدان را روی سنگریزه ها قرار دهید طوری که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد.زیر گلدانی بزرگ تر از گلدان باشد.پس از دو هفته علائم باید بهبود پیدا کند.توجه کنید که گیاه به تنهایی به کود آهن نیاز ندارد بهتر است کود آهن را با کود کامل مخصوص گیاه زینتی عوض کنید تا کلیه عناصر غذایی مورد نیاز گیاه فراهم شود.با بهتر شدن وضعیت گیاه کود دهی را شروع کنید.هر دو هفته یکبار 2 گرم از کود را در یک لیتر آب حل کنید و به خاک دهید.نکته مهم در رشد مطلوب گیاه فراهم بودن محیط مرطوب و خنک برای گیاه هست.
1 امتیاز
نارگیل : خیر.روزی 2بار توجیهی ندارد.اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم. در فصول گرم 405 بار ابیاری در هفته کافی است.
0 امتیاز
سیب گلاب

باسلام و تشکر از سایت جامعتون

به تازگی گل حنا گرفتم فروشنده گفته بود روزی دو بار بهش آب بدم و نورمستقیم آفتاب نمی خواهد ولی الان بعد از یک هفته گلهاش پزمرده شده  راستی خود فروشنده کلدانش رو عوض کرده میشه تا خشک نشده بهم جواب بدید چون خیلی دوستش دارم کادو هستش...

با تشکر

مجید
با سلام و خسته نباشید من یک گل حنا دارم که بعد از 4 روز خرید از گلخانه ، گلهایش ریخت و پس از چند روز آب (روزی 1 استکان) یکی از ساقه ها شل و ول شده، فکر کردم گرمای خانه است آنرا پشت درب آپارتمان 1 شب تا صبح گذاشتم ، صبح کل ساقه ها ول شدند که مجبور شدم همه آنها را قطع کنم . حالا گلم کچل شده فقط ساقه کوچک ول دارد چکار کنم؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام: افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شدن و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد میتواند باعث این عارضه شود . این گیاه نیاز به محل سایه،گرم و مرطوب دارد(آبیاری نباید بیش از حد باشد به گونه ای که سطح گلدان کمی رطوبت داشته باشد)

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل حنا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
گل امپیشن هاوکری
گل امپیشن بالزامینا© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد