١١/٦/١٤٣٦ --- 4/1/2015 --- ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۲ فروردين امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  186  نفر
بازدید امروز :  7397  بازدید
بازدید دیروز :  32734  بازدید
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
مریم
با سلام من 3 هفته است که گل خریدم و با برگهای هر دو گلدون خشک شده و برگهای سبز هم سست شدند و ساقه گیاه هم شل شده، من خیلی نگران گیاه هستم لطفا منو راهنمایی کنید. متشکرم ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : گل حنا گیاهی یکساله است کهدر تابستان وپاییز گل داده وسپس عمر ان رو به اتمام است
1 امتیاز
واحد عطارریوف من مشابه این مشکل راداشتم با تعویض گلدان و اضافه کردن 4 عدد قرص آسپرین به صورت محلول تا حد زیادی مشکل حل شد
ali dadgari
با سلام و سپاس فراوان.
توضیحاتی که در رابطه با عمر گل حنا نوشته اید، یا اقداماتی که باید برای گل دهی سال بعد انجام داد، با پاسخهایی که در پایین به پرسش دوستان داده اید کاملا متفاوت است. در بالا گیاه چند ساله و در پاسخها یکساله معرفی شده است.
مثال:
* گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس نیز شناخته می شود....
* تعویض گلدان؛ مادام که حجم گلدان از ریشه پر نشود، بوته گل نخواهد داد. بنابراین هر چندسال یکبار در صورت لزوم گلدان تعویض گردد.
- پاسخ به مریم: گل حنا گیاهی یکساله است که در تابستان و پاییز گل داده و سپس عمر آن رو به اتمام است.
- پاسخ به زهرا: از لین نمی رود ولی ارزش نگهداری ندارد.
- پاسخ به موسی: این گیاه به عنوان گل فصلی در فضای سبزو باغچه استفاده میشد و عمر کتر از یکسال دارد.

 آیا با فراهم کردن شرایط مطلوب چند سال دوام می آورد، همراه با گلدهی مجدد در سال بعد یا خیر؟

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : .بستگی به کاربرد دارد.معمولا در فضای سبز به عنوان گیاهی یکساله به کار میرود.ولی از نظر عملی امکان نگه داری چند ساله ان وجود دارد ود در سالهای بعدی نیز گل خواهد داد.
خانم کاظمی
باسلام آیا تصویر زیر مربوط به گل حناست و یا گونه دیگری است؟ http://8pic.ir/images/73417528303553181326.jpg باتشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بله گونه ای از گل حنا هست .
آرش
سلام من 3 هفته پیش 1 گلدان گل حنا خریدم که به محض آوردن به منزل شروع به ریختن گل و برگ کرد و حالا ساقه هایش شل و قهوه ای شدندو به راحتی از خاک بیرون می آیند.لطفا من را راهنمایی کنید. ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید ویا خاک گلدان را تعویض میکنید به گیاه تنش وارد میشود ودر نتیجه برخی از برگ ها ویا گلهای آن زرد یا قهوه ای می شوند ویا میریزند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. .شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید.. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. مشکلات گیاه تا چند هفته پس از جابجایی طبیعی است وبه مرور کم میگردد.
جمشید گشتاسبی
یک گلدان گل حنا دارم .برخلاف اینکه شنیدم زهکشی خوبی میخواهد حدود دو ماه است که یک زیرگلدانی زیرش گذاشته ام و تا خرخره هم پرآبش میکنم و تا دوسه روز خیالم راحت است تا آب زیرگلدانی جذب گل شود .اتفاقی برایش نیفتاده و سرحال است . ودوم اینکه دوروزپیش برای تکثیر تعدادی ازسرشاخه هایش را زده داخل آب برای ریشه زنی گذاشته ام .ریشه میزند یا میپوسد ؟یا باید حتما در ماسه بادی قراردهیم ؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل به هر حال احتمال پوسیدگی ریشه هست و آب نباید بیشتر از نیم ساعت در زیر گلدانی جمع شود ،زمانی که بستر گیاه بیش از اندازه مرطوب باشد ،مستعد بیماری قارچی و پوسیدگی ریشه هست .قلمه هایی که در آب قرار می دهید ممکن است بگیرند و یا ممکن است پس از انتقال به خاک دچار مشکل شوند ،قلمه در آب روش مناسبی نیست .گل حنا زمانیکه رشد می کند نامرتب و آشفته می شود و بهتر است گیاهان جدیدی تولید و آنها را جایگزین گیاهان قدیمی ونامرتب نمود. از یک چاقوی تیز استفاده کنید تا به بافت گوشتی و آبدار گیاه صدمه وارد نشود. قلمه های انتهایی ساقه را به طول 5/7 سانتیمتر رسید، قلمه ها را بیرون آورده و در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر و کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید، مراقب باشید که به ریشه ها صدمه نزنید. می توانید قلمه ها را مستقیما در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتی متر، حاوی کمپوست گلدانی بکارید.
آلما م
سلام و خسته نباشيد حدود دو هفته است كه يك گلدان كوچك حنا دارم. در ابتدا چون گلدانش كوچك بود خود باغبان گلدان را تعويض كردند.امابه گلدان خاك اضافه نكردند.تنها چيزي كه من ديدم برگهاي خشك بود كه فكر ميكنم همان كود برگ باشه.يعني گلدان من به اندازه همان گلدان كوچك اوليه خاك داره.الان كه بهش آب ميدم بيشتر آب از ته گلدان خارج ميشه.ضمنا" يه دونه گل داشت كه اونم يك هفته بعد پژمرده شد افتاد. الان روزي 2 تا ليوان يكبار مصرف بهش آب ميدم.هر 10 روزي يك ليوان قطره آهن كه توي آب رقيق شده ميدم.از وقتي گلدونم رو آوردم خونه چندتا جوونه برگ سبز زده. فقط اينكه زير گلدونيش پر از آب ميشه انگار كه درصد كمي از آب رو جذب ميكنه. خيلي دوستش دارم.نميخوام خراب بشه.بايد چكار كنم؟ كي دوباره گل ميده؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل هنگامی که خاک گلدان را تعویض میکنید به گیاه تنش وارد میشود. در نتیجه برخی از برگ ها ویا گلهای آن زرد،قهوه ای بیطراوت می شوند ویا میریزند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. .شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید.. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. مشکلات گیاه تا چند هفته پس از جابجایی طبیعی است وبه مرور کم میگردد.از طرف دیگه باید دقت شود در هنگام تعویض تا حد ممکن ،خاک اطراف ریشه جدا نشود. .باید توپ ریشه(ریشه وخاک اطراف ان )را به ارامی وبدون اسیب دیدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتری(یک یا دوسایز)قرار داده وفاصله بین توپ ریشه وگلدان را با خاک(ترکیب ان با توجه به نوع گیاه تعیین میگردد) جدید پر نمایید شما باید خاک اطراف ریشه را خوب بفشارید تا منافذ موجود در خاک پر شود وبلافاصله سیر ابیاری شود. در مورد ابیاری باید سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام شود . از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید ویا داخل زیر گلدانی (بین گلدان و زیر گلدانی) یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد. این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است
1 امتیاز
نارگیل سلام خاک سبک برای گل حنا خوب هست ،می توانید به خاک مقداری پیت ماس اضافه کنید.به اندازه ای به گیاه آب دهید که چند قطره آب اضافی از زیر گلدان خارج شود هر سه هفته یکبار هم با یک کود ملایم گیاه را تقویت کنید.
1 امتیاز
نارگیل سلام احتمالا شپشک آرد آلود بوده ،شما باید به طور مداوم برگ ها و ساقه ها و سطح خا ک را بررسی کنید ،تخم آفات در خاک الوده هست ،بهتر است همیشه هنگام تعویض گلدان خاک را ضد عفونی کنید و یا به محض مشاهده آفت کنترل را انجام دهید و مبارزه کنید.با مشاهده شپشک ها هم با پنبه آغشته به الکل آنها را از بین ببرید یا با محلول آب و مایع ظرف شویی یا سم دیازینون روی آنها اسپری کنید. برای آپارتمان از بنفشه آفریقایی هم می توانید استفاده کنید . در صورت نگهداری مناسب از این گیاه ،همیشه شاهد گل های زیبای آن خواهید بود.
0 امتیاز
آلما م

ممنون از راهنماييتون.به نظر شما بايد به گلدانم خاك اضافه كنم كه ميزان آبي كه در زير گلداني جمع ميشه كمتر بشه؟در اصل احساس ميكنم دو سوم آبي كه به گلدان ميدم از گلدان خارج ميشه و در زير گلداني جمع ميشه.

اون توپ ريشه كه فرموديد به همان صورتي كه گفتيد تعويض شده.اما ديگه خاك اضافه نشده فقط كود برگ اضافه شد.

0 امتیاز
آلما م سلام مجدد و خسته نباشید و تشکر بابت کمکها و مطالب جالبتون
اون گلدان حنایی که داشتم برگهاش خیلی بی حال شده بودند و یک چیزای سفید شبیه تار عنکبوت فشرده بین اتصال ساقه هاش زده بود.یکیشو دراوردم و فشارش دادم یه چیزی شبیه کرم گرد از توش اومد بیرون
نمیدونم چی بود ولی بردمش پیش همون باعبونی که ازش خریدم.گفت آفت زده و باید سم پاشی بشه.اونو برداشت و یکی جدید بهم داد.
نمیدونید علت این آفت چی میتونه باشه که مواظب باشم تکرار نشه؟
و یک خواهش دیگه هم داشتم.من عاشق بوته های پر از گلم.چه گلی بهم پیشنهاد میدین بگیرم که هم بتونم توی آپارتمان نگه دارم،هم زیاد قدش بلند نشه،هم اینکه همیشه گل بده؟چنین چیزی هست؟
سوسن غفاری
سلام گل حنای من تا حدود یک ماه خیلی خوب و پرگل بود. یکبار به اون کود مایع مخصوص گیاهان گلدار که از یک باغچه گل و گیاه تهیه کرده بودم دادم. کم کم گلها و غنچه ها ریخت و برگه هم کاملا خشک شدند و ریختند. علت جه بوده و آیا الان که فقط ساقه ها مانده اند قابل بازیابی و احیا هست؟ با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اگه بلافاصله بعد از کوددیهی مشکلدار شده علتش زیاده روی در مصرف کود بوده است در این حالت باید به گیاه اب زیاد بدهید تا خاک رو شستشو دهد واب اضافیش از گلدان خارج شود در حال حاضر اگه ساقه اش سبز وانعطاف پذیر باشه دوباره رشد خواهد داشت
محمد
سلام گل حنای من برگ هاش دارن یه حالت زرد و بیرنگی پیدا میکنن علتش چیه؟ چیکار باید بکنم؟ مکانش کنار پنجره هست ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : زردی برگها علل متعددی میتواند داشته باشد.ابیاری بیش از حد.نامناسب بودن وضعیت زهکش وجمع شدن اب در زیر گلدانی،وضعیت نامناسب خاک وعدم تغذیه گیاه،ابیاری با اب حاوی کلر وفلوراید،وجود افت،افتاب تند وشدید ویا نورکم و...شما باید علت را بیابید
ارمینه شیشه ساز
سلام روی برگهای گل حنا ویاس رازقی من پراز نقاط سفید رنگ به اندازه سر سوزن شده یکی دو بار با محلول مایع ظرفشویی شستشو دادم ولی همچنان هست چه کاری باید انجام بدهم؟با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری (حدودا2-3گرم)سم افت کش( ماننددیازینون)+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب یا بنومیل)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید(به مقداری که تمام شاخ وبرگ به محلول سم اغشته شود.زیاده روی نکنید).این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
ح
سلام روی اپن اشپزخانه جای مناسبی برای این گل هست؟؟؟ کلا باید در جای سایه باشد و هیچ نور خورشیدی به ان نرسد؟؟؟ ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله میشود.این گیاه به نور متوسط یعنی نور کنار پنجره داخل خانه که افتاب روی ان نتابد نیاز دارد یا افتاب بسیار ضعیف وملایم باشد نیاز دارد..در صورتیکه مکان نورگیر ندارید از نور مصنوعی ایجاد نمایید.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل حنا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
گل امپیشن هاوکری
گل امپیشن بالزامینا© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد