١٤/٧/١٤٣٦ --- 5/3/2015 --- ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۳ ارديبهشت امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  497  نفر
بازدید امروز :  23954  بازدید
بازدید دیروز :  36247  بازدید
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
ارمینه شیشه ساز
سلام خسته نباشید گل حنا را حدود 2 ماه پیش خریدم که بسیار پرگل وبا طراوت بود تا حدود 3 هفته قبل که شاید  بعلت ابیاری زیاد بعد از کمی خشکی یا افتاب زیاد. دچار خشکی تدریجی ساقه از محل ورود به خاک ولوله شدن برگها و در قسمت سالم نیز برگها کمرنگ شده  و رشد متوقف شده وغنچه ها باز نمیشود .چه کاری میتونم بکنم؟ در ضمن گیاه در پنجره شرقی با نور مناسب وهمیشه مرطوب وخاک گلدان وکمی کود حیوانی وکود محلول هر 2 هفته یکبار میباشد ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل توجه داشته باشید وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد میگردد، انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید... برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. باید منتظر بمانید تا گیاهتان با ایجاد شرایط مناسب رو به بهبودی برود. بهترین روش تعیین زمان مناسب برای ابیاری این است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام شود سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید ویا داخل زیر گلدانی (بین گلدان و زیر گلدانی) یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد. این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است نور زیاد وغیر مستقیم باشد
ح
سلام روی اپن اشپزخانه جای مناسبی برای این گل هست؟؟؟ کلا باید در جای سایه باشد و هیچ نور خورشیدی به ان نرسد؟؟؟ ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله میشود.این گیاه به نور متوسط یعنی نور کنار پنجره داخل خانه که افتاب روی ان نتابد نیاز دارد یا افتاب بسیار ضعیف وملایم باشد نیاز دارد..در صورتیکه مکان نورگیر ندارید از نور مصنوعی ایجاد نمایید.
آرش
سلام من 3 هفته پیش 1 گلدان گل حنا خریدم که به محض آوردن به منزل شروع به ریختن گل و برگ کرد و حالا ساقه هایش شل و قهوه ای شدندو به راحتی از خاک بیرون می آیند.لطفا من را راهنمایی کنید. ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید ویا خاک گلدان را تعویض میکنید به گیاه تنش وارد میشود ودر نتیجه برخی از برگ ها ویا گلهای آن زرد یا قهوه ای می شوند ویا میریزند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. .شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید.. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. مشکلات گیاه تا چند هفته پس از جابجایی طبیعی است وبه مرور کم میگردد.
مریم
سلام ممنون از اطلاعاتی که دادین من 20 روز پیش گل حناسفید رنگ خریدم پر از گل و غنچه بوداما از روزی که اوردمش تا حالا همه غنچه هاش و برگ هایی که اطراف غنچه ها بودن و برگ های بزرگش حشک شدن و ریختن .خیلی خالی شده .برگ ها از نوک شروع به خشک شدن می کنن . توی گلخونه نگهش داشتم و خاکش هم کوکوپیت و پرلایت هست سعی کردم که هیچ وقت خاکش خشک نباشه برای حفظ رطوبت روزی چند بار تو هوا آب اسپری می کنم اما کود ندادم علامت قارچ و حشره هم ندیدم چه کار کنم که خوب بشه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا زیاده روی در ابیاری علت بروز مشکل گیاه شماست.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.با سرد شدن هوا باید از دفعات ابیاری بکاهید.سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید
امید وحیدی
با سلام
 من چند گلدان  گل حنا دارم که به تازگی آفت کنه وشته قرمز گرفته
لطفا منو در اینباره راهنمایی کنید .
              کود ها و سموم مورد نیاز این گل را به من معرفی کنید . با تشکر
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام 1 گرم سم دیازینون را در یک لیتر آب حل کنید و پشت و روی برگ ها اسپری کنید و مقداری را هم در سطح خاک اسپری کنید.سم پاشی را در هنگام عصر انجام دهید .احتمال ریزش گلها پس از سم پاشی هست .سعی کنید گلها خیس نشوند (گلهای گل حنا به لمس نیز حساس هستند).پس از بر طرف شدن آفت روزانه روی برگ ها را با آب بدون املاح اسپری کنید تا دچار کنه نشود.2 هفته دیگر می توانید کود دهی را شروع کنید 2 گرم کود کامل 18 +18+18 را در یک لیتر آب حل کنید و به خاک دهید و هر سه هفته یکبار تکرار کنید.
مجتبی قلی پور
سلام من قبلا در مورد این گل یه بار سوال کردم سوال دوم من اینه که این گل بعد سه هفته چرا نوک برگاش زرد و می پوسه غتچه گلاش دارن می پوسن آب به صورت مداوم روزانه میدم نور غیر مستقیم به اون میتابه اما در مورد دمای اتاق مطمئن نیستم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در ابیاری زیاده روی کرده اید برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیس نبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمین شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است
1 امتیاز
نارگیل سلام نور باید کافی و غیر مستقیم باشد و در مکان نسبتا گرمی قرار گیرد ،در معرض باد کولر قرار نگیرد ،دما حدود 22 درجه باشد ،درست است که این گیاه رطوبت دوست هست ولی نباید در آبیاری زیاده روی کرد ،از باز بودن زهکش مطمئن شوید جهت جلوگیری از باتلاقی شدن خاک یک لایه سنگریزه بین گلدان و زیر گلدانی قرار دهید ،قبل از آبیاری انشگت خود را در آب فرو کنید اگر رطوبت کمی حس کردید آبیاری کنید .
1 امتیاز
نارگیل اب زیر گلدانی رو خارج نمایید وطبق دستور داده شده در مورد ابیاری عمل کنید ونیز اگه سوراخ گرفته بازش کنید
1 امتیاز
مجتبی قلی پور یعنی چند روز آب ندم
1 امتیاز
نارگیل بسته به شرایط محیطی شما دارد ،معمولا هر روز یا یک روز در میان نیاز به آبیاری دارد ،قبل از آبیاری مطمئن شوید که رطوبت خاک کم شده (خیس نباشد )
0 امتیاز
مجتبی قلی پور مرسی آره باتلاقی شده شما راست میگی حالا برای مداوا چه کار کنم
نازنین زهرا دین محمدی
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و ممنون از سایت بسیار خوبتون.من یک گل حنا دارم که به تازگی متوجه یکسری حشرات بسیار ریز سفید رنگ روی برگهای اون شدم لطفا بگید باهاشون چه کنم. ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام زیر و روی برگ ها با سم سیرینول طبق دستور سم پاشی شود .
0 امتیاز
نازنین زهرا دین محمدی
نسرین
سلام گل حنای من هفته اول خوب بود ولی الان غنچه هاش می افتن و برگ هاش پژمرده ان و روز چند تا برگ چیزی شبیه تار عنکبوت دیده میشه احساس کردم شاید نورش زیاده جابجاش کردم ولی بهترنشه چیکار کنم؟ با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : این گیاه به نور افتاب ملایم نیاز دارد.قبل از اینکه سطح خاک کاملا خشک شود ابیاری نمایید.در مورد افت ابتدا گیاهتان را بامحلول رقیق اب ولرم وصابون (یا چند قط ره مایع ظرفشویی)ویا حشره کش های خانگی سمپاشی نماید ودر صورت رفع نشدن مشکل مجددا مکاتبه نمایید تا سم مناسب تجویز شود
M Yaghma
سلام،اطلاعاتی که توی سایت دارین عالیه. چندروزی میشه که یک گیاه امپیشن خریدم.به توصیه فروشنده اونو کنار پنجره و درو از حرارت زیادقرار دادم. صبح روز بعد از خرید یکی از گل هاش پژمرده شد و تا بعد از ظهر افتاد.منم با این تصور که کنار پنجره سرده جاشو عوض کردم.ولی متاسفانه تمام برگ های درشتش پژمرده شده. فروشنده به من گفت که باید روز درمیون بهش آب بدم. منم همین کارو کردم.به نظر شما علت پژمردن گل اینه که از محیط مغازه به خونه منتقل شده و این جابجایی باعث پژمردنش شده؟ ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید. ثبت پاسخ
2 امتیاز
Nargil هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید ویا خاک گلدان را تعویض میکنید به گیاه تنش وارد میشود.مخصوصا زمانیکه انتقال از 2اب وهوای متفاوت باشد. در نتیجه برخی از برگ ها ویا گلهای آن زرد،قهوه ای بیطراوت می شوند ویا میریزند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. .شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید.. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. مشکلات گیاه تا چند هفته پس از جابجایی طبیعی است وبه مرور کم میگردد.مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که شرایط ثابتی را برایش فراهم نموده واگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند.فاصله گلدان با منابع حرارتی(مانند شوفاژ،بخاری و...)حداقل 3-2متر باشد.قاصله گلدان از پنجره باید حداقل نیم متر باشد(به علت سرمای پنجره)
خدیجه جعفری

باسلام

تازگی گل حنا خریدم فروشنده گفته روزی دو بار بهش اب بدم یکبار با کودی که خودش داده یکبار هم بدون کود ایا این روش صحیح میباشد .

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل دمارا کمی خنک تر کنید از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید گلدان را روی سنگریزه ها قرار دهید طوری که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد.زیر گلدانی بزرگ تر از گلدان باشد.پس از دو هفته علائم باید بهبود پیدا کند.توجه کنید که گیاه به تنهایی به کود آهن نیاز ندارد بهتر است کود آهن را با کود کامل مخصوص گیاه زینتی عوض کنید تا کلیه عناصر غذایی مورد نیاز گیاه فراهم شود.با بهتر شدن وضعیت گیاه کود دهی را شروع کنید.هر دو هفته یکبار 2 گرم از کود را در یک لیتر آب حل کنید و به خاک دهید.نکته مهم در رشد مطلوب گیاه فراهم بودن محیط مرطوب و خنک برای گیاه هست.
1 امتیاز
نارگیل : خیر.روزی 2بار توجیهی ندارد.اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم. در فصول گرم 405 بار ابیاری در هفته کافی است.
0 امتیاز
سیب گلاب

باسلام و تشکر از سایت جامعتون

به تازگی گل حنا گرفتم فروشنده گفته بود روزی دو بار بهش آب بدم و نورمستقیم آفتاب نمی خواهد ولی الان بعد از یک هفته گلهاش پزمرده شده  راستی خود فروشنده کلدانش رو عوض کرده میشه تا خشک نشده بهم جواب بدید چون خیلی دوستش دارم کادو هستش...

با تشکر


فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل حنا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
گل امپیشن بالزامینا
گل امپیشن هاوکری© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد