١٣/٥/١٤٣٦ --- 3/4/2015 --- ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۳ اسفند امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  401  نفر
بازدید امروز :  10763  بازدید
بازدید دیروز :  33253  بازدید
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
سوده
سلام. من دو هفته است این گل را در یک گلدان هدیه گرفته ام. البته گلدان هیچ منفذی نداشت و من یک سوراخ در آن ایجاد کردم که خیلی بزرگ نیست. هفته اول خیلی خوب بود و هرروز غنچه های جدیدی باز می شد و پرگل بود. اما الان که ده روز یا بیشتر میگذره دو سه روزی هست که غنچه های جدیدش کمی باز شده اند و لبه های اونها پژمرده شده... به من گفتند هرروز یک لیوان آب میخواد و من همین کار رو کردم.اما الان کمی شک کردم که این میزان آبیاری کافی هست یا نه؟ چون خاک اون دائما مرطوبه. ممکنه این مشکل بخاطر منفذ کوچیک گلدان باشه؟ ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بله حتما باید کف گلدان چند سوراخ کوچک ایجاد کنید تا خاک باتلاقی نشود.گلدان را در مکانی با نور غیر مستقیم قرار دهید.بهتر است گیاه را کاملا سیراب کنید طوری که چند قطره آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.اگر در محیط بیرون نگهداری می کنید مکانی نیم سایه نیم آفتاب باشد از آفتاب تند ظهر نیز گیاه را محافظت کنید.آبیاری را قبل از خشک شدن سطح خاک انجام دهید یعنی اگر سطح خاک کمی رطوبت داشت آبیاری بعدی را شروع کنید و هر دو هفته یکبار نیز با کود کامل گیاه را تقویت کنید.
ندا سعیدی
سلام خسته نباشید،بهتر این گل گل داخل گلدان سفالی باشه یا پلاستیکی؟لطفا راهنمایی کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام در موردجنس گلدان هرکدام داراي مزايا ومعايبي است.اگر توانايي رسيدگي هميشگي را نداريد از گلدان پلاستيکي استفاده کنيد چون رطوبت را بيشتر نگه ميدارد ولي گلدان سفالی براي گياه بهتر است وتبادلات گازي در ان بهتر انجام ميشود
0 امتیاز
نارگیل سلام در موردجنس گلدان هرکدام داراي مزايا ومعايبي است.اگر توانايي رسيدگي هميشگي را نداريد از گلدان پلاستيکي استفاده کنيد چون رطوبت را بيشتر نگه ميدارد ولي گلدان سفالی براي گياه بهتر است وتبادلات گازي در ان بهتر انجام ميشود
نسرین
سلام گل حنای من هفته اول خوب بود ولی الان غنچه هاش می افتن و برگ هاش پژمرده ان و روز چند تا برگ چیزی شبیه تار عنکبوت دیده میشه احساس کردم شاید نورش زیاده جابجاش کردم ولی بهترنشه چیکار کنم؟ با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : این گیاه به نور افتاب ملایم نیاز دارد.قبل از اینکه سطح خاک کاملا خشک شود ابیاری نمایید.در مورد افت ابتدا گیاهتان را بامحلول رقیق اب ولرم وصابون (یا چند قط ره مایع ظرفشویی)ویا حشره کش های خانگی سمپاشی نماید ودر صورت رفع نشدن مشکل مجددا مکاتبه نمایید تا سم مناسب تجویز شود
ماریه
شرایط برای تعویض گلدونش رو بهم بگید لطفا میترسم خراب بشه ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل در اوایل بهار یا اواخر زمستان این کار را انجام دهید.زمانی که گلدان جوابگوی نیاز گیاه نباشدویاخاک دچار فقر مواد غذایی باشدویا ریشه از سوراخ های انتهای گلدان بیرون زده باشد باید خاک گلدان تعویض گردد.معمولا هر2-3 سال یکبار.بیرون زدن ریشه از سوراخ کف گلدان نیز علامت کوچکی گلدان است. ریشه ها را بازدید کنید. اگر متراکم شده اند زمان تعویض گلدان فرا رسیده است. در هنگام تعویض خاک نکات زیر را رعایت نمایید .عدم رعایت هریک از نکات زیر موجب بروز مشکل میشود:تعویض خاک را در فصل مناسب انجام دهید(با توجه به نوع گیاه)2-3 روزقبل از جابجا نمودن به گیاه اب ندهید تا خاک خشک شده واز اطراف ریشه گیاه جدا نشود. جهت ایجاد زهکش از باز بودن سوراخ های انتهای گلدان مطمین شوید ودر انتهای گلدان یک لایه سنگ ریزه بریزید وروی ان مقداری ماسه شسته شده ودر نهایت خاک گلدان را پرنمایید.توپ ریشه(ریشه وخاک اطراف ان )را به ارامی وبدون اسیب دیدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتری(یک یا دوسایز)قرار داده وفاصله بین توپ ریشه وگلدان را با خاک(ترکیب ان با توجه به نوع گیاه تعیین میگردد) جدید پر نمایید. خاک را فشار داده تا منافذ موجود از خاک پرشود.بلافاصله پس از جابجایی گلدان را ابیاری نموده به طوریکه تمام خاک را در بر بگیرد ومقدار کمی اب از سوراخ های انتهای گلدان خارج گردد.از قرار دادن گلدان تا چند روز در مقابل نور خورشید وباد و... خوداری نمایید
0 امتیاز
ماریه سبحانی شرایط برای تعویض گلدونش رو بهم بگید لطفا میترسم خراب بشه
نجمه
سلام خسته نباشیدقلمه های گل حنادراب هم ریشه دارمیشوند؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : قلمه دار کردن گیاه در اب روش مناسبی نیست ودر صورت ریشه دار شدن نیز بعداودر زمان انتقال به خاک به مشکل خواهید خورد
نرگس
با سلام و روز بخیر. آیا گل حنا در قسمت بیرونی پنجره که آفتاب زیادی در طول روز می تابد قابل نگهداری است یا خیر باید نیمه سایه باشد؟ سوال دوم من اینست که چرا در لیست گیاهان این سایت گیاه بگونیا نیست؟البته بگونیای برگی هست. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : مکان نیمه سایه -افتاب بهتر است.افتاب تند وشدید بویژه در طی تابستان برای گیاهان مضر است.
سميه
با عرض سلام و تشكراز سايت عاليتون,اگر گل حنارو قلمه بزنيم ميتونيم براي. چندسال اونو داشته باشيم?لطفا نحوه قلمه زدن و محل برش رو بگيد,با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : برای تکثیر این گیاه باید اقدام به کاشت بذر نمایید
مهدیه ذاکر
سلام. من 4 روز پیش یک گلدان گل حنا خریدم اما الان تمام برگهاش پژمرده و خشک شدن حتی بعضی از ساقه های آن هم حالت پلاسیدگی دارن.تنها یک شاخه از اون تقریبا سرحال بود که اونم داره پژمرده میشه. هر دو روز یکبار بهش آب میدم و گذاشتمش روی اپن آشپزخونه دمای خونه خوبه نه خیلی سرد نه خیلی گرم.لطفا راهنماییم کنید تا بتونم گیاهم رو زنده نگه دارم. با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : گل حنا یه گیاه مخصوص فضای باز میباشد و به هوای تازه و گرم و مرطوب با نور سایه آفتاب نیاز دارد . خاک گیاه باید همواره مرطوب باشه ولی مراقب غرقاب شدن خاک هم باشید . مقاومت انواع گل حنا ها هم با هم متفاوت بوده و برخی از گونه های جدید حساسیت های بالایی دارند . گیاه را به محلی با هوای تازه منتقل کنید . احتمالا میزان آبیاری شما هم زیاد میباشد .
مهین
با سلام، منظور از متن بالا مبنی بر اینکه لازم است نوک شاخه های جوان را ببندیم تا شاخه انبوه شود چیست؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : برای تحریک گیاه به پرپشت شدن باید جوانه های انتهایی(ساقه های دراز شده) را از محلی دلخواه(با توجه به زیبایی گیاه)قطع نمایید تا گیاهتان تحریک به رشد افقی شود
فاطیما تهرانی
با سلام یه گل حنا دارم .که رشدش خوبه ولی به تازگی دچار افتی شده شبیه خالهای ریز قهوه ای رنگ در پشت برگها .که منو نگران کرده میشه راهنمایی کنید چه طوری میتونم این افت رو از بین ببرم.وعلت ایجاد این افت چیه.ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل احتمال وجود افت هست با دقت باید نگاه کنید ممکنه کنه باشه
0 امتیاز
فاطیما تهرانی با سلام .گل حنا رو دارم از لحاظ رشد مشکلی نداره ولی امروز دیدم پشت برگهاش خالهای ریز قهوهای زده .علت ایجاد این افت چیه؟ وراه درمان ان چیست.ممنون
0 امتیاز
فاطیما تهرانی با سلام .گل حنا رو دارم از لحاظ رشد مشکلی نداره ولی امروز دیدم پشت برگهاش خالهای ریز قهوهای زده .علت ایجاد این افت چیه؟ وراه درمان ان چیست.ممنون

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل حنا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
گل امپیشن بالزامینا
گل امپیشن هاوکری© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد