٢٥/٢/١٤٣٦ --- 12/18/2014 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۷ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  240  نفر
بازدید امروز :  10502  بازدید
بازدید دیروز :  25668  بازدید
کروتون  -  CROTON
CODIAEUM VARIEGATUM : نام علمی
  EUPHORBIACEAE  - افوربیاسه : خانواده
جنوب هند ، سری لانکا ، اندونزی ، مالزی ، و جزایر غرب اقیانوس آرام : بومی منطقه
کرچک هندی ,کدیاتم,حب السلاطین, تارفل,Petra : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک جنگلی
30 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

کروتون:

اسم علمی کروتون Codiaeum variegatum ، از خانواده Euphorbiaceae میباشد. این جنس دارای ۱۵ گونه مختلف از نوع درختچه های همیشه سبز است.
گونه مورد نظر بومی مالزی می باشد. در گلدان ارتفاعآن به ۶۰ سانتی متر و گسترش آن به ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می رسند.
گونه Codiaeum variagatum یک ویژگی بسیار جالب دارد و آن اینست که در یک گونه شما میتوانید گیاهانی با ظاهر کاملاً متفاوت مشاهده نماید. بعضی از واریته های این گونه را میتوانید دراین صفحه مشاهده فرمایید.
در خارج از گلدان ارتفاع این گیاه از ۳ متر تجاوز می کند.
برگهای کروتون معمولا مخلوطی ازسبز، سفید ، زرد، قرمز، صورتی، سیاه و نارنجی می باشد. شکل برگها متنوع از خطی تا تخم مرغی است
کوچک هندی یا کروتون به رطوبت زیاد اتمسفر احتیاج دارد و اگر در منازل ، در نواحی خشک، رطوبت به اندازه کافی وجود نداشته باشد. برگها شروع به ریزش نموده و به مرور باعث از بین رفتن گیاه می شود. اسپری آب روی برگها مشکل را کاملا بر طرف نمی کند ولی تا اندازه ای در نگهداری آن موثر است.
درجه حرارت مناسب کروتون در زمستان ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد.
این گیاه به نور معمولی ، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.
می توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یک بار از فروردین تا شهریور ماه به کروتون، کود داد.
خاک جنگلی خاک مطلوب برای این گیاه می باشد.
اگر برگهای این گیاه کمرنگ باشد به معنای این است که محیط تاریک آشپزخانه و گاز نفتی می تواند لکه‌ای قهوه ای روی برگها ایجاد کرده و باعث ریزش آنها شود.
آبیاری بیش از حد نیز باعث پوسیدگی ساقه و ریزش برگها می گردد
اگر دیدید برگها درتمام اندام گیاه می ریزند، تغییرات شدید درجه حرارت در محیط داشته اید. سعی کنید درجه حرارت را ثابت کنید ریزش برگهای پایین بوته به دلیل هوای سرد و خشک است
تغذیه مصنوعی گیاه از به وجود آمدن برگهای جوان ریز و کم رشد جلوگیری می کند.
دقت داشته باشید در آفتاب مستقیم، غبار پاشی انجام ندهید زیرا لکه های قهوه ای و سوخته روی برگ ایجاد می کند.
برگهای منقبض شده کروتون نشانگر تشنگی و گرمای هوا می باشد. باید گلدان را به محل خنک تری ببرید و فورا آبیاری و غبار پاشی کنید زخمهای پنبه ای شکل در قاعده و سطح برگها را میتوان با سمپاشی توسط سموم حشره کش ، هر ۱۴ روز یکبار ، از بین می رود.
تجارت کنندگان گل وگیاه ، کروتون را در بسترهای گرم تکثیر می کنند. یعنی دمای خاک بستر رابین ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد نگه می دارند. اواخر بهار و در طول تابستان، از طریق قلمه ها ی انتهایی ساقه به اندازه های ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر، می توان عمل تکثیر را انجام داد. کروتون اغلب به صورت به صورت تک ساقه ای رشد می کند، بنابراین باید اجازه دهید تا به اندازه کافی بزرگ شده و جوانه های فرعی تولید کند. قلمه های انتهایی ساقه را ازجوانه ای فرعی بگیرید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و درگلدانهایی به قطردهامنه ۹ تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی بکارید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و نور مناسب نگاه دارید. خاک را همیشه مرطوب کنید. پس از دو ماه ریشه دهی کامل می شود.

: منابع  

تصاویر گیاه کروتون:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
سید حسن حسینی
سلام و خسته نباشید.
کروتون من احوالاتش خوبه و شادابه و برگ ریزی نداره.اما امروز دیدم یکی از جوونه های جدید و خیلی ریزش خشک شده.البته کنارش یه جوونه جدید زده.به خاطر وجود مگس های خیلی ریز دوبار به فاصله 10 روز سمپاشی کردم.اما دوباره پیدداشون شده.این خشکی به چه علته ؟ با این آفت مگس های ریز چکار کنم؟
راستی یه تار عنکبوتای ریز هم زیر برگش دیدم امروز.البته خیلی کم.اینو چه کارش کنم؟
غبار پاشی هر روز 2 مرتبه و آبیاری به دلیل گلدان پلاستیکیش هر5 روز یه بار و نور شمال شرقی پشت پرده.

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام خشکی محیط بالا بودن دما و خسارت آفات به خصوص کنه از علل احتمالی هستند.آبیاری را قبل از خشکی سطح خاک انجام دهید روزانه پشت و روی برگ ها را با آب بدون املاح اسپری کنید تا اگر کنه وجود دارد جمعیت آنها کاهش پیدا کند.دما را خنک تر کنید.سم پاشی باید 3 بار به فاصله 7 تا 10 روز تکرار شود.
سید حسام حسین شاهی
سلام یه 3 هفته ای میشه یه گیاه کروتون دم پنجه ای خریداری کردم به علت نداشتن اطلاعات کافی در مورد این گیاه همون روز اقدام به تغییر گلدان گیاه کردم و پس از گذشت چند روز شاهد ریزش برگ های جدید و برگهای پایینی ساقه شدم با مطالعه از سایت شما در مورد این گیاه قدام به ایجاد شرایط لازم برای گیاه کردم و از ریختن برگ های سر شاخه جلوگیری شد تا جایی که میشه گفت در حال رشد هست و رطوبت 70 درصد برای گیاه فراهم شد نور خروشید از 10 صبح تا زمان غروب به گیاه میرسه ولی همچنان برگ های پایینی ساقه در حال ریزش دما هم مطلوب بین 20 الی 25 درجه ممنون میشیم راهنمایی کنید کودهی هم نشده
ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل کوددهی تا رفع مشکل ریزش لازم نیست همین که علایم خوبی رو مشاهده کرده اید یعنی اینکه گیاهتان در حال سازگار شدنه هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به خانه می آورید ویا خاک گلدان را تعویض میکنید به گیاه تنش وارد میشود.مخصوصا زمانیکه انتقال از 2ابوهوای متفاوت باشد. در نتیجه برخی از برگ ها ویا گلهای آن زرد،قهوه ای بیطراوت می شوند ویا میریزند؛ انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد. .شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید.. برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. مشکلات گیاه تا چند هفته پس از جابجایی طبیعی است وبه مرور کم میگردد.
1 امتیاز
نارگیل بله طبیعیه نور خوبه ولی نور تند مضره باید گیاهتان را درمکانی با افتاب ملایم و فیلتر شده مانند افتاب پشت پرده توری قرار دهید بهترین روش تعیین زمان مناسب برای ابیاری این است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. هر چند ماه یک بارسوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان که آب اضافی ازآن به آرامی خارج گرددمطمئن شوید(اب نباید با سرعت خارج شود).از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است. جابجایی اصلا به صلاح نیست مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که شرایط ثابتی را برایش فراهم نموده واگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند.
1 امتیاز
نارگیل بله طبیعیه نور خوبه ولی نور تند مضره باید گیاهتان را درمکانی با افتاب ملایم و فیلتر شده مانند افتاب پشت پرده توری قرار دهید بهترین روش تعیین زمان مناسب برای ابیاری این است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. هر چند ماه یک بارسوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان که آب اضافی ازآن به آرامی خارج گرددمطمئن شوید(اب نباید با سرعت خارج شود).از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است. جابجایی اصلا به صلاح نیست مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که شرایط ثابتی را برایش فراهم نموده واگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند.
1 امتیاز
نارگیل در این شرایط کارچندانی نمیشه کرد فقط بایدسعی کنید شرایط ثابت وایده ال رشد رو که در بخش معرفی گیاه توضیح داده شده است رو فراهم نمایید وامیدوار به بهبود شرایط باشید
0 امتیاز
سید حسام حسین شاهی ممنون از پاسختون
برگ های سر شاخه دیگه ریزشی ندارن و در حال تغییر رنگ هستند و به نظر خودم  در حال جوانه زنی سر شاخه هست فقط نگرانی من از ریختن برگ ها در پایین ساقه هست حدودا 3 الی 4 برگ در هفته طبیعی هست ؟؟؟
الان گلدان در کنار پنجره خونه جنوبی در معرض نور خورشید فیلتر شده از پشت پنجره هست به نظرتون زیاد؟
آبیاری هم به فاصله 3 روز زیاد؟ کمتر کنم زمان آبیاری یا بشتر ؟
شب ها در داخل حمام با ایجاد رطوبت توسط بخور سرد نگهداری میکنم به نظرتون کار اشتباهی هست ؟
0 امتیاز
سید حسام حسین شاهی اگر ریشه گیاهآسیب دید چه باید کرد؟
Maryam Nemati
سلام ممنون از باسخكويي به سوال ها.من به كورتون دارم همه عوامل برايش خوب هستند نور دما أبياري اما جدار شباك ارد كونه كه تارعنكبوتي هست شده كلفروشي بهم يه سم زرد رنك داد روش اسمي نداره بودر مانند هست كفت در اب مخلوط كن أونو بهش بده رو برك هاش و محل شبشك ها أيا خوب ميشه كورت ونم از شبشك؟ممنونم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل احتمالا گیاه شما به افت کنه تارعنکبوتی دچار است.کنه‌ها موجوداتی هستند که تارهایی شبیه تار عنکوبت میبافند و شیره گیاهی را مکیده و گیاه را ضعیف میکنند با دقت زیر تارها را نگاه کنیداگرموجوداتی زیران وجود دارد باید سم پاشی کنید. باید با پارچه مرطوب سطح زیرین برگها را تمیز نموده و با هر دو هفته یکبار با سم کنه کش(مانند متاسیستوکس و...) سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد.
فریده مهدوی
قبلا نوشتم
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل آگلونما قرمز
ش ص
حدود3هفته پیش یک گیاه کروتون خریدم که چند برگ تازه جوانه زده هم داشت و بعد از چند روز این برگ های خشک شده و افتادند با بررسی متوجه شدم در خاک موجودات ریز سفید و پشه های سیاه رنگی که پرواز می کنند وجود دارد بعد از جستجو و پیدا کردن سایت شما و مرور توصیه های آن حشره کش زدم و با آب و صابون برگ ها را شستشو دادم ظاهرا دیگر پشه ای وجود ندارد در ضمن محل گلدان را به پشت پنجره جنوبی منتقل کردم الان بقیه برگ ها از قسمت بالای ساقه (برگ های بزرگ ولی هنوز زرد رنگ اند)شروع به خشک شدن از نوک برگ می کنند در ضمن بعضی وقت ها پنجره باز شده و کروتون در مسیر مستقیم هوا قرار گرفته است. لطفا مرا راهنمایی کنید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل وجود افت و کمبود رطوبت از دلایل احتمالی هست ،با توجه به اینکه گیاه را تازه خریداری کرده اید باید سعی کنید از هر گونه جابجایی و تنش به گیاه خودداری شود ،جریان هوای سرد به گیاه نرسه ،در نزدیکی منبع گرمایی قرار نگیره ،نور به صورت فیلتر شده باشد ،مکان گیاه ثابت باشه ،غبار پاشی روزانه مفیده ،اگر خشکی برگ ها بیشتر شد یک پلاستیک بزرگ و شفاف را به شکل چادر روی گیاه بکشید تا رطوبت کافی براش فراهم شود ،هر روز یک تا دو ساعت پلاستیک را بردارید تا تهویه انجام شود .
1 امتیاز
نارگیل باید بدقت پشت و روی برگها بررسی کنید وموارد مشکوک رو بیان کنید. یه قاشق چای خوری سم حشره کش مانند دیازینون رودر یه لیتر اب حل نموده وروی قسمتهای الوده وشاخ وبرگ گیاه(پشت وروی برگها) اسپره نمایید. بهتر است که اینکاردر خارج از آپارتمان و در فضای باز انجام شود و این ماده را از دسترس اطفال دور نگهدارید. در ضمن مقداری از محلول را نیز به صورت ابیاری به خاک گلدان بدهید.در مصرف محلول زیاده روی نکنید وبه مقدار کفایت استفاده نمایید.بعد از 7 روز سمپاشی تکرار شود.بهتره سمپاشی رو با دز کمتر در مورد تمام گیاهان موجود در منزلتان نیز انجام بدهید .به ازائ هر لیتر اب یه قاشق چای خوری سم مصرف شود
0 امتیاز
ش ص باتشکر از پاسخ شما.گیاه را غبار پاشی کردم و مجبور به جابجا کردن آن به صورتی که باد سرد به آن نرسد شدم. در پشت برگ ها آفتی مشاهده نکردم چگونه متوجه وجود سایر آفت ها شوم و اگر پشه ها یا موجودات سفید رنگ را در خاک دیدم چه کنم؟
M Kaaf
سلام من جند روز پیش یه گیاه کروتون هدیه گرفتم اولش برگاش خیلی خوب و محکم بود . گذاشته بودمش در ورودی خونه که پنجره هم باز بود . کمی نور میگرفت و هوای آزاد . اما برگاش حالت شل و وارفته پیدا کرده البته چند تا برگ کوچولوهم بالای اون رشد کرده . اما دیگه برگاش به محکمی و زیبایی اولش نیست . دیروز تا حالا اوردمش توی خونه جایی که گذاشتمتش مستقیم نور نمیگیره ولی خیلی خنکتر از بیرون خونه است . در ضمن خاکش جوری هست که تا آبا بهش میدم همه آب رو سریع جذب میکنه و سطح خاک هم شاید برای ساعتی مرطوب بمونه . چه کار کنم تا برگای گلم سر حال بشه ؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام گلدان را در مکان ثابتی قرار دهید نور کافی و غیر مستقیم خوب هست .دما نیز سعی شود ثابت باشد دمای 20 تا 22 بهترین درجه حرارت هست.در آبیاری زیاده روی نکنید در فاصله دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری کنید (2 تا 3 بار در هفته )جهت تامین رطوبت گیاه ،از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید طوری که کف گلدان با آب تماس پیدا نکند تا خاک نیز باتلاقی نشود.روزانه نیز روی برگ ها را با آب بدون املاح اسپری کنید ،غبار پاشی در آفتاب نباشد.
نمو
با سلام و خسته نباشيد به شما كه انقدر با حوصله به همه جواب ميديد كروتون من هيج تغييرى توى اب يا جاش اتفاق نيوفتاده اما يك هفته هست كه بركاش لكه سوخته قهوه اي ميزنه.من هر روز جندبار روش اب اسبري ميكنم و خاكشم مجيك سول هست . به نظرم ابش هم مناسب باشه واسش. ميشه راهنماييم كنيد ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : مشکل همین جاست.باید تغییر دهید .با گرم شدن هوا باید دفعات ابیاری بیشتر شود وسعی شود دمای محیط متعادل باشد وخیلی گرم نشود.دفعات اسپره کردن اب روی برگها را نیز باید بیشتر کنید
محمد سالار
با سلام و خدا قوت و تبریک سال نو یک گلدان کروتون دارم جدید خاکش عوض شده سه تا شاخه اصلی داره.یک از آن ها ارتفاعش 50 سانتی متر است. پیشنهاد شما درباره این که این شاخه کوتاه بشه چیه چون مقداری تاب پیدا کرده است؛ همچنین میشه تکه بریده شده را نگاه داشت یا نه؟ این گلدان را عیدی گرفتم کلیه اطلاعاتم درباره آن همین قدر است. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بله میتونید هرسش کنید واز شاخه هرس شده برای تکثیر گیاه استفاده نمایید انتخاب قلمه‌های جوان و کاشت در بستری از ماسه نرم و نگهداری در گلخانه گرم و مرطوب در بهار، خوابانیدن هوائی ساقه‌ها در بهار یا پائیز روش تکثیر این گیاهه
امیر بلوچ
سلام من یک هفته است که این گیاه را در آپارتمانم نگه می دارم ، از دیروز برگهای اون از حالت صاف و ایستاده ( مانند عکسهای همین صفحه) به حالتی خوابیده تر و شل تغییر حالت دادند، لطفا راهنمایی بفرمایید برای برگشتن برگها به حالت عادی اشان چکار باید بکنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل تغییر دمای گیاه ،گرم یا سرد شدن ناگهانی ،نور زیاد و مستقیم ،خشکی محیط ،نزدیکی گیاه به منبع گرمایی یا پنچره ا زعلل احتمالی هست .کروتون به خشکی محیط بسیار حساس هست ،جهت ایجاد رطوبت پایدار از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید طوری که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد ،غبار پاشی برگ ها هم توصیه میشه .در فاصله دو آبیاری سطح خاک کمی مرطوب باشه .
جواد دهنوی
سلام خسته نباشیدکروتن من مدتی ک برگاشو جمع کرده و متأسفانه برگای جدیدشم خیلی کوچیک شده و رنگش از بنفش ب سبز و زرد کشیده شده،اگه امکان داره ازتون راهنمایی میخوام ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل لوله اي شدن برگها ناشي از تغييرات درجه حرارت(سرما ویاگرمای زیاد) ونيز وجود افت وبیماری در گياهان ،نور زیاد ,،ابیاری کم ویا بیش از اندازه و نامناسب و... است.
0 امتیاز
جواد دهنوی

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص کروتون
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
افوربیا دکاری
پديلانتوس
بيدار
كرچک
انگور تاهیتی


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد