١٧/١٠/١٤٣٦ --- 8/3/2015 --- ۱۳۹۴ دوشنبه ۱۲ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  191  نفر
بازدید امروز :  21945  بازدید
بازدید دیروز :  23128  بازدید
کاج مطبق  -  NORFOLK ISLAND PINE
ARAUCARIA HETEROPHYLLA : نام علمی
  ARAUCARIACEAE  - اشکوبیان : خانواده
جزیره نورفولک در اقیانوس آرام بین استرالیا ، نیوزیلند و کالدونیای جدید : بومی منطقه
Araucaria excelsa : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک برگ، تورب و ماسه
14 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

کاج مطبق:

اسم علمی کاج مطبق Araucaria excelsa و از خانواده Araucariaceae می باشد. این گیاه بومی جزیره نور فولک درجنوب کالدونی جدید است
انواع مختلف این گونه عبارتند از :
1 ـ كاج مطبق كوكي ئي A. cookii : اصل آن از استراليا است و شاخه هاي آن طبقه طبقه هستند و در گلدان كاشته ميشود .
2 ـ كاج مطبق هتروفيلا A. heterophylla: با برگهاي سبز روشن كه درموطن اصلي خود و در هواي آزاد به 50 متر مي رسد ولي در گلدان به 170 سانتيمتر تجاوز نمي كند و شاخه هاي آن طبقه طبقه هستند .
3 ـ كاج بلند اكسلسا A. excelsa : كه زادگاه آن جزاير نورفولك Aorfolk ميباشد .
اين كاج كه در جزاير نامبرده بيش از 50 متر قد ميكشد سبز و داراي زيبائي خاصي است .
4 ـ كاج مطبق اكس گلوكا A. ex glauca :
5 ـ كاج مطبق كونينگهام A. cunninghami : است كه بلندي آن به 30 متر مي رسد . برگهايش پهن و تيغ دار هستند .
اين اقسام را تا جوان و كوتاه هستند ميتوان درگلدان كاشته براي زينت سرسراي عمارات و سالونها از آن استفاده كرد ولي همينكه بزرگ شدند يا بايد در نارنجستان كاشت و يا در صندوقهاي بزرگ گذاشته زمستان آنها را در نارنجستانحفظ كرد .
ارتفاع آن ۱ تا ۲ متر و گسترش آن ۸۰-۹۰ سانتیمتر می باشد .
گیاهی است همیشه سبز و دارای برگ های سوزنی آروکاریا به مرور ، شاخه های تحتا نی خود را از دست می دهد
یک واریته آن دارای قد کوتاهی است که در گلدان کاشته می شود.
درتابستان میتوان گلدان آن را در هوای آزاد و نیمه سایه یعنی در سایه سایر درختان قرارداد. رشد این گیاه بسیار بطئی است.
کاج مُطَبَّق نوعی کاج سوزنی است از خانواده اشکوبیان (Araucariaceae). اشکوبیان درختان همیشه‌سبزی هستند راسته کاجیان (Pinales)، رده ناژویان (Pinopsida)، دستهٔ مَخروطیان (Coniferae یا Pinophyta). زیستگاه اصلی کاج مطبق جزیره نورفولک استرالیا است. رشد آن در محیط طبیعی زیاد ولی در آپارتمان به کندی رشد مینماید احتیاج به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی‌کند.
کاج مطبق به نور معمولی ، هوای خنک ، خاک همیشه خیس، رطوبت نسبی بین ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد .
۲ گرم در لیتر سولفات آمونیوم ، هر سه هفته یکبار از فرودین تا شهریور ماه، احتیاجات غذایی این گیاه را بر آورده می کند.
مخلوطی از دو قسمت خاک برگ، یک قسمت تورب و یک قسمت ماسه خاک مطلوب آروکاریا می باشد.
نور: اگرچه سایهٔ روشن را تحمل می‌کند ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید البته درختانی که در زمین کاشته شده اند قابلیت نگهداری در آفتاب را نیز دارند . گیاهان گلدانی که در داخل منزل پرورش یافته اند نمی توانند یکباره در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند
دما: در تابستان گرما را تا 40 درجه تقریباً تحمل می‌کند ولی در زمستان بهیچوجه تحمل یخبندان را ندارد .
آبیاری : در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان در ۷ تا ۱۰ روز یکبار آبیاری نما یید خاک را همیشه مرطوب نگهدارید. برای طراوت هرچه بیشتر این گیاه و سبز ماندن برگهای زیبای آن لازم است روزی یکبار با آب پاش برگهای گیاه بویژه برگهای فوقانی آن را مرطوب نمایید.
خاک : خاک کمپوست برای این گیاه مناسب است. خاک را سبک تهیه نمایید مخلوطی از دو قسمت ماسه و سه قسمت برگ پوسیده برای این گیاه مناسب است
برگ های کاج مطبق برگهای آویزان و نازک شده است ; نور کم. آبیاری نامناسب. رطوبت ناکافی. تغذیه ناکافی. سرما یا گرمای بیش از حد و آفات و … همه و همه میتوانند موجب برگهای آویزان و نازک بشوند
یکی از بيماريهاي کاج مطبق آنتراکنوز Anthracnose میباشد که برگهاي سوزني قسمت نوک شاخه هاي فرعي و اصلي قهوه اي مات شده و اندام بارده قارچ روي لکه هاي مسن تر ايجاد مي شود پراکندگي قارچ بيشتر در اثر باد و پاشش آب انجام مي شود. تنظيم شرايط رطوبتي محيط گلخانه در جلوگيري از گسترش بيماري مؤثر است. در صورت ابتلا، مي توان از قارچکشهاي محافظتي همانند مانکوزب و زينب به ميزان 5/1 در هزار به صورت محلولپاشي استفاده نمود.
اصولا در هر شرايطي همراه با رشد كلي گياه ، شاخه هاي پائين ريخته و تنه اصلي لخت ميگردد . براي رفع اين ايراد تنها مي توان دو يا چند گياه كوچكتر را اطراف آن طوري قرار داد تا ساقه بدون برگ كاج را بپوشاند .
اگر مورد بي توجهي قرار گيرد ممكن است نگهداري آن با اشكال مواجه شده برگها زرد و بي حالت شوند .
این گیاه را نمی توان به آسانی تکثیر کرد ولی با کمی حوصله و پیشتکار می توانید موفق شوید. کاج مطبق از طریق کشت بذر از اواسط بهار تا اوایل تابستان ، در دمای حدود ۲۰ درجه سانتیگراد تکثیر می شود. بذرها را به صورت تک یا پراکنده در سینی بذر یا ظروف کم عمق با قطر دهانه ۱۴ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید. سعی کنید میزان رطوبت را توسط پوشاندن ظرف با یک ورقه پلاستیکی شفاف یا شیشه بالا ببرید البته گاهگاهی پوشش را بردارید تا از یجاد رطوبت بیش از حد جلوگیری شود و یا اینکه فضای کوچکی را جهت تهویه در پوشش ایجاد کنید. هنگامی که بذر ها جوانه زدند و به بلندی ۵ تا ۵/۷ سانتیمتر رسیدند، می توانید نشاءها را به آرامی بیرون آورده و در گلدانی حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید.

: منابع  

تصاویر گیاه کاج مطبق:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
ایرج نصراله خانی
کاج مطبق ما سبز بود اوا یک شبه کل برگها صبح که دیدمش پژمرده شدند و کم کم خشک شد و تنها یک ساقه خشک باقی مانده و از ساقه آن یک شیره سفید رنگ خارج می شود ما یک کاج دیگر هم داریم که با همان شرایط پرورش دادیم اما الان سبز و شادابه ممکنهه علت خشک شدن گلدون آروکاریای ما رو بگید ممنون میشم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام تغییر ناگهانی در درجه حرارت و شدت نور و عدم آبیاری و خشکی دیدن گیاه و همچنین صدمه دیدن ناگهانی و فوری ریشه این عارضه را باعث میشود.ابتدا باید وضعیت آبیاری و زهکشی بررسی شود ،آبیاری زیاد و بر عکس خشکی دیدن گیاه باعث ریزش برگ ها می شود ،وجود آفت در خاک و بیماری قارچی نیز از علل صدمه دیدن ریشه و در نهایت خشک شدن گیاه است ،برای طبقات بالایی کاری نمی شود کرد ولی با ایجاد شرایط می توان امیدوار به جوانه زنی طبقات بالایی بود . بهترين روش تعيين زمان مناسب براي ابياري اين است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنيد وخشکي را بررسي نماييد.. با انگشت خاک را لمس کنيد در صورتي که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنيد.سوراخ هاي زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهاي انتهايي گلدان وخروج اب اضافي از گلدان مطمئن شويد.از جمع شدن اب در زير گلداني جلوگيري کنيدويا داخل زير گلداني(بين گلدان و زير گلداني)يک لايه سنگريزه قرار دهيد به نحوي که خاک گلدان در تماس مستقيم با آب قرار نگيرد.اين کار در جلوگيري از باتلاقي شدن خاک موثر است.جهت احتیاط نیز می توان مقداری قارچ کش مثل بنومیل به خاک داد تا جلوی عارضه احتمالی را بگیرد .(یک قاشق چای خوری از قارچ کش در یک لیتر آب حل شود به صورت آبیاری به خاک داده شود )
0 امتیاز
محمد جاوید
با  سلام برای کاج ما نیز همن اتفاق رخ داده و با عوض کردن خاک وگلدان ونیز بریدن شاخه های خشک شده  شرایط فرقی نکرده لطفا راهنمایی کنید.
parisan salar
سلام من یه دوماهی میشه که یه کاج مطبق دارم حالا یه هویی پژمرده شده وداره خشک میشه هفته ایدوبارابیاری میکردم ونور هم بهش میرسید حالا بایدچی کارش کنم که خوب شه ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام سطح خاک را کمی کنار زنید ممکن است افاتی مثل کرم ،هزار پا و ...به ریشه گیاه آسیب دیده باشند د راین صورت باید با سموم مناسب آنها را از بین ببرید (مثل دیازینون )در آبیاری زیاده روی نکنید . بهترين روش تعيين زمان مناسب براي ابياري اين است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنيد وخشکي را بررسي نماييد.. با انگشت خاک را چک کنيد در صورتي که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنيد.سوراخ هاي زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهاي انتهايي گلدان وخروج اب اضافي از گلدان مطمئن شويد.از جمع شدن اب در زير گلداني جلوگيري کنيدويا داخل زير گلداني(بين گلدان و زير گلداني)يک لايه سنگريزه قرار دهيد به نحوي که خاک گلدان در تماس مستقيم با آب قرار نگيرد.اين کار در جلوگيري از باتلاقي شدن خاک موثر است.دما 15 تا 20 درجه باشد و گلدان 2 تا 3 متر از منبع گرمایی فاصله داشته باشد.
یاس
سلام کاج من مدتی است که برگهایش از پایین تغییر رنگ داده و قهویه ایی شده و برگها قهویه ایی شده در حال ریزش است ولطافت سابق را ندارد برای گیاهم چکار کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل عوامل زیر را بررسی کنید : تابش مستقیم نور به برگ ها زیاد بودن دما ،خشکی محیط و کمبود رطوبت کمبود مواد غذایی خاک آبیاری و اسپری آب با آب دارای املاح پ بسته بودن زهکش گلدان فرا رسیدن زمان تعویض گلدان و خاک گلدان را در مکانی با نور غیر مستقیم دمای 15 تا 20 قرار دهید ،آبیاری را با آب تصفیه شده انجام دهید یک روز در میان نیز روی برگ ها رابا آب بدون املاح اسپری کنید.پس از هر آبیاری آب جمع شده در زیر گلدانی را خالی کنید و هر دو هفته یکبار 2 گرم کود سولفات آمونیوم به خاک دهید و هر 2 ماه یکبار نیز کود آهن (1 گرم در یک لیتر آب)
1 امتیاز
نارگیل : کاج مطبق طالب رطوبت بالاست رطوبت نسبی محیط را با ابپاشی روزانه روی برگها افزایش دهید
0 امتیاز
الهام نظری علت افتان شدن برگهای کاج به سمت پایین کدر شدن رنگش اون رنگ سبز براق نداره و نداشتن طراوت  و قهوه ای شدن نوک نوک سر شاخه ها( به اندازه سر سوزن) چیست؟ ابیاری :یک بار درهفته/. کودهی :هیچ./نور :با فاصله زیاد از پنجره./ رطوبت : معمولی هوای شیراز/.تعویض گلدان پس از خریداری.و استفاده فقط از خاک برگ بسته ای اماده.به توصیه فروشنده.ارتفاع 107.ریشه های سطحی با کمی کنار زدن خاک مشاهده میشه.جوانه انتهایی داره که نوکش قهو های شده و رشد نمیکنه.چون املاح اب زیاده با ابپاش نمیزنم رو برگهاش.راهنماییم کنید ممنونتون میشم.
سارا
سلام من یه کاج مطبق دارم که نزدیک پنجره است یک طبقه دارد اضافه میکند ولی طبقه های پایین یه کم حالت آویزان دارد در هفته 2 تا نصف لیوان آب میدهم آیا مشکل خواصی دارد ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا کمی رطوبت ونور کم باعث بروز مشکل در گیاه شماست.اگر بتوانید گیاهتان را درمکانی مانند گلخانه نگهداریدمشکل گیاهتان رفع خواهد شد.در هر نوبت ابدهی گیاه را سیراب کنید .مقداری به گیاه اب بدهید که تمام خاک را در بربگیرد وفقط مقدار اندکی از سوراخهای انتهایی گلدان خارج گردد(این مقدار را با تجربه میتوانید به دست اورید).و اب را از زیر گلدانی خارج نمایید .
سعید
باسلام حدود یک سال است که کاج مطبق خریداری کرده ام ازسه روز پیش برگهای آن قهوه ای نازک وآویزان شده است لطفا راهنمایی کنید.درضمن هر روز آبپاشی وهرهفته دوبار ابیاری میکنم از کود شیمیایی هم هردوهفته یکبار استفاده میکنم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : به طور کلی گیاه خریداری شده باید با شرایط اپارتمان سازگار شود.این گیاهان معمولا در ابوهوای مرطوب شمال کشور پرورش داده میشوند وچون در گلفروشی با شرایط شهر جدید ادابته نشده اند در ابتدا بسیار زیبا وشاداب بوده وبه مرور شروع به برو مشکلات اینچنینی میکنند.شرایط نگهداری شما ظاهرا مناسب است.
اروين
باسلام کاج مطبقی دارم که برگهایش از سبزی به تیرگی متمایل شده ودر استانه خشک شدن است ایا می توان برای نجاتش کاری کرد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام در مورد شرایط نگهداری گیاهتون باید کمی توضیح بدهید. در هر حال شرایط ذیل را برای کاج مطبق فراهم کنید: اگرچه سایه را تحمل می‌‌کند ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید. البته قابلیت نگهداری در آفتاب (نور غیر مستقیم) را نیز دارد که بهتر است در بهار و تابستان آن را در خارج از آپارتمان نگهداری کنید. در نور کامل بدون تابش آفتاب سبزتر میماند ولی در آفتاب بهتر رشد می‌‌کند. هر چند وقت یک بار آن را 180 درجه بچرخانید تا به طرف نور منحرف نشود. در زمستان حداقل دمای بهینه 5 درجه سانتی گراد و در تابستان 16 درجه سانتی گراد. به هیچ وجه تحمل یخبندان را ندارد. در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان در 7 تا 10 روز یکبار آبیاری نمایید. خاک را همیشه مرطوب نگهدارید . دقت کنید که دمای بالاتر بیشتر محتمل است که همچین علائمی را در گیاه شما به وجود آورد. در صورت باید گیاه را به محل خنک تر و دارای اکسیژن بیشتر منتقل کنید. موفق باشید
اكبري
باتشكر از اطلاعات ذكر شده ثبت پاسخ
آتی اصفهانی
سلام وخسته نباشید کاج مطبق 5 طبقه ای دارم که به تازگی بر گهای آن از وسط برگ شروع به خشک شدن وبعد قهوه ای مات شدن کل برگ کرده است ونیز برگهای یک طبقه از محل اتصال به ساقه سست شده است کل برگها حتی طبقه فوقانی نیز رو به پایین شده اند لطفا مرا راهنمایی کنید(روز در میان آبیاری و روزی یکبار غبار پاشی میشود پشت پنجره ی شمالی خانه است ودو بار در ماه کوددهی انجام میشود) با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام گلدان را در مکان خنکی قرار دهید .زهکش گلدان را بررسی کنید قبل از آبیاری انگشت خود را در خاک فرو کنید اگر 2 تا 3 سانتی خاک رطوبت کمی حس کردید شروع به آبیاری کنید کاملا سیراب کنید تا چند قطره آب اضافی ا ز زیر گلدان خارج شود.خاک را ببرسی کنید دچار آفت (کرم ها ،هزار پا،حلزون ها ) نشده باشد.کود دهی را هر 3 تا 4 هفته یکبار نصف مقدرا توصیه شدن انجام دهید.آب آبیاری و غبار پاشی بدون املاح باشد.نور دریافتی هم غیر مستقیم باشد.
1 امتیاز
صابر گلابی سلام دوست عزیز.به احتمال 80% خاک دچار افت شده قبل از هر اقدامی ابتدا خاک را بازدید کنید بصورت کامل.چون کرمها جای ثابتی ندارند و من دچار این مشکل شدهام و مجبور شدم برای بازدید حتی تمام خاک اطراف ریشه را نیز با احتیاط جدا کنم و بعد از ان دیدم که 2تا کرم در بالا ترین نقطه ریشه و زیر ساقه اصلی وجود دارند.
کوثر
سلام:سه سالی هست کاج مطبق دارم ولی اخیرا نوک برگها به حالت سوخته در می ایند وخشک میشود این حالت برای جوانه بالایی هم اتفاق افتاده لطفا راهنمایی کنید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل این گیاه طالب رطوبت بالا ومحیط با دمای محیط حدود 20درجه است .هوا گرم و خشک است، گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید، آبیاری و غبار پاشی را فراموش نفرمائید.به محض آوردن گلدان به داخل اتاق و روشن كردن بخاري يا شوفاژ در زمستان همين رطوبت ناچيز هم از بين ميرود. به اين جهت لازم است به نحوي براي گلهاي داخل اتاق رطوبت فراهم شود. جهت تامین وافزایش رطوبت محیط از اسپره کردن اب روی برگهای گیاه غافل نشوید. در فصول گرم دفعات ابپاشی بیشتر باشد در ساعات بدون افتاب این کار را انجام دهید. بهتر است گلدان را با خزه مرطوب احاطه کرد یا آن را در یک سینی یا زیر گلدانی محتوی آب بر روی یک لایه سنگریزه قرار داد به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.دقت کنید گیاهان را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ای که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند.
نسرين
سلام من سه سال است كاج مطبق از شهر محلات خريداري كردم كه سال اول يك طبقه به آن اضافه شد در سال دوم گلدان آن رو عوض كردم و خاك برگ ريختم كه از ان به بعد اصلا رشد نكرده و كم كم از سمت پايين زرد شد كه به خاكش نگاه كردم ديدم كرم ها قهوه اي رنگ داره و تمام ريشه گل خورده شده و از بين رفته دوباره خاكش رو عوض كرم و ماسه ريختم كه زرد شدن برگهايش متوقف شده اما هيچ رشدي نداشته لطفا راهنمايي بكنيد تا حال گلم خوب بشه و دوباره رشد بكنه.بسيار ممنونم. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض ،خاک اطراف ریشه جدا نشود.در مورد کرم ها سمپاشی روی خاک در فواصل مختلف استفاده کرد. معمولا با شروع فصل گرم باید سم پاشی صورت بگیره یک قاشق چای خوری سم سوین را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید و 5 روز بعد این عمل را تکرار نمایید. یک ماه بعد نیز دوباره باید سم پاشی انجام بشه.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص کاج مطبق
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
کاج مطبق - فضای باز© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد