١٢/٢/١٤٤٢ --- 9/30/2020 --- ۱۳۹۹ چهارشنبه ۹ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
کاشت و پرورش درخت لیمو ترش
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  98  نفر
بازدید امروز :  3212  بازدید
بازدید دیروز :  17532  بازدید
تبلیغات متفرقه
شفلرا آربوریکلا  -  ARBORICOLA
SCHEFFLERA ARBORICOLA : نام علمی
  ARALIACEAE  - عشقه : خانواده
تایوان و استرالیا : بومی منطقه
Dwarf Umbrella Tree , Heptapleurum arboricola : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه با کمی خاک برگ
25 درجه سانتیگراد
کمی خشک
متوسط

شفلرا آربوریکلا

گياهي است زيبا از سرزمين استراليا و متعلق به خانواده «آرالياسه» برگها سبز رنگ روشن و براق و چرمي و دمبرگها بلند و در بخش انتهايي برگهاي پنجه اي شکل ابتدا با سه برگچه و سپس تعداد آنها به 8 عدد مي رسد، ارتفاع آن در سرزمين اصلي و در هواي آزاد به سه متر مي رسد، برعکس اکثر گياهان زينتي که با حذف جوانه انتهايي شاخه هاي جانبي شروع به ظهور مي نمايند در اين گياه فقط يک شاخه اصلي موجود است.
این درختچه همیشه سبز در حال رشد میتواند به 3 تا 6 متر برسد، آزاد ایستاده ، و یا چسبیده به تنه درختان دیگر است. برگ های آن دارای 7-9 برگچه میباشد، و هر برگچه 9-20 سانتی متر طول و 4-10 سانتی متر پهنا میتواند داشته باشد. دارای گل های خوشه ای کوچک تا 20 سانتی متر میباشد.
به نور غير مستقيم احتياج دارد، هر چند وقت يکبار گلدان را به آفتاب (صبح) منتقل نماييد، به سايه نسبتا" مقاوم است
در تابستان حداکثر درجه حرارت 27 و در زمستان حداقل آن 18 درجه سانتي گراد، چنانچه درجه حرارت بالاتر از حد معمول باشدبه جريان هواي ملايم نياز دارد
خاک را در هرحال مرطوب نگه داريد، در تابستان هفته اي 2-3 بار و در زمستان هفته اي يکبار آبياري کافي است
در تمام طول سال هفته اي دوبار غبار پاشي کنيد، چنانچه هوا خشک باشد افزودن آب به زير گلداني سنگريزه دار رطوبت پايدار ايجاد مي کند
گلدان را با کودهاي مايع يا جامد محلول در آب مخصوص گياهان زينتي و نصف ميزان توصيه شده از طرف سازنده هر دوهفته يکبار تغذيه نماييد
بهترين محيط رشد خاک ليموني با پيت است
گياه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتياج به تعويض گلان دارد، با افزايش سن گياه هر سال و يا هر دوسال يکبار، در صورت عدم امکان تعويض گلدان خاکهاي سطحي را با خاک نو و غني عوض نماييد، در صورتيکه ارتفاع گياه بيش از حد معمول است احتياج به قيم دارد
غبار پاشي جهت تاُمين رطوبت براي تميز نگهداشتن برگها کافي است و در صورت گردآلود بودن ميتوانيد با اسفنج يا پارچه مرطوب آنها را تميز نماييد. از مواد براق کننده شيميايي استفاده نکنيد ولي در صورت تمايل حد اکثر هر ماه يکبار توصيه مي گردد
شفلرا گاهى به هرس نياز پيدا مى‏كند. در صورتى كه جوانه‏هاى انتهايى بريده شوند ساقه‏هاى جانبى تحريك گشته و خود را به اطراف مى‏كشند.
شفلرا گياهي مقاوم به شرايط نامساعد محيطي است و به همين جهت مناسب براي راهروها و کريدورهاي ادارات است
تعداد برگچه هاي برگهاي جوان کم است: طبيعي است با رسيدن به مرحله بلوغ تعداد آنها به 7 برگچه مي رسد.
واريته هاي ابلق رنگ خود را از دست داده اند:نور کافي نيست، به محل روشن تري با نور غير مستقيم منتقل نماييد.
زخمهاي پنبه اي سفيد رنگ روي دمبرگها ظاهر شده اند: عامل آن حشره آفت است هر 2 هفته يکبار با سم حشره کش نفوذي سمپاشي نماييد تا علايم برطرف گردند.
ساقه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زياد است: هوا خيلي گرم است، گلدان را به محل خنکتر و مملو از اکسيژن منتقل نماييد،غبار پاشي نکنيد.
گياه پژمرده و برگها آويزان است: گياه تشنه است گلدان را بمدت 15 دقيقه درون تشت پر از آب قرار دهيد، غبار پاشي روزانه را فراموش نکنيد.
لکه هاي قهوه اي روي ساقه ها، دمبرگها و سطح زيرين برگها مشاهده مي گردند: سطح زيرين برگها را با سم حشره کش نفوذي سمپاشي و پس از 48 ساعت لکه ها را با برس مخصوص پاک کنيد.
برگها بدشکل و چسبناک و حشرات سبز رنگي روي آنها مشاهده مي گردند: آفات را با سم نفوذي يا جذبي هر هفته سمپاشي کنيد تا علايم برطرف گردند.
برگها زرد و سطح زيرين آنها تار عنکبوتي است: عامل آن کنه ريز قرمز است، گياه را هر 14 روز يکبار با سم کنه کش سمپاشي نماييد تا علايم برطرف گردند غبارپاشي در کاهش آفت مؤثر است.
برگها زرد مي شوند و ميريزند:آبياري بيش از اندازه است، اجازه دهيد سطح خاک گلدان در فاصله بين دو آبياري خشک و سپس آبياري نماييد، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد.
برگها رنگ پريده و زرد هستند:کمبود عناصر در خاک گلدان مشهود است، کمبود را با تغذيه مصنوعي هر 2 هفته يکبار جبران کنيد.
تکثير: ريشه دار نمودن قلمه ها و کاشت بذر در بهار
این گیاه معمولاً در خانه پس از مدتی به شکل تنک و پراکنده در می آید که این بهترین زمان برای تکثیر آن است. از اواسط تا اواخر بهار، با استفاده از قیچی باغبانی و یا سرشاخه زنی، گیاه را هرس و قلمه های ساقه ای و یا انتهایی را به طول ۱۰– ۷.۵سانت جدا کنید، برگ های اضافی و زائد قسمت پائین قلمه ها را که ممکن است در زیر فرو روند جداکرده و انتهای قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس در گلدانی متوسط حاوی ماسه قرار دهید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای ۲۱درجه، درو از تابش مستقیم آفتاب نگاه دارید، تا زمانیکه در بالای قلمه انتهایی ساقه یا زاویه بین برگ و ساقه در قلمه ساقه ای رویش جدید ظاهر شود. پس از ریشه دهی کیسه پلاستیکی را بردارید و گیاه را با کود مایع تغذیه کنید. زمانیکه شکل گیاه خوب و کامل شد آن را به آرامی از گلدان درآورده و در گلدانی بزرگتر حاوی کمپوست گلدانی بکارید

: منابع  

تصاویر گیاه شفلرا آربوریکلا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
علی محمدپور

با سلام و تشکر از سایت خوب شما

شفلرای ابلق من که دو ماه پیش خریدم هیچ مشکلی نداشته از دو هفته قبل روی بعضی برگهای ساقه های پایین آن لکه های قهوه ای (فقط روی سطح برگ نه روی ساقه) ایجاد میشه و وقتی لکه به اندازه ی یک سکه دوریالی شد برگ سست شده و می افتد تقریبا هر دوسه روز یک برگ. آفت قابل دیدن با چشم هم رو یا زیر برگ وجود ندارد. ضمنا برگ های بالایی سالم هستند و برگ ها و جوانه های جدید هم می دهد و تغییری در رشد آن ایجاد نشده است. آبیاری هر سه-چهار روز یکبار وقتی سطح خاک خشک شده است البته گاهی کمی آب اضافه در زیرگلدانی جمع می شد که مقدار آب هر آبیاری را کمتر کردم. در داخل آپارتمان پشت پنجره شمالی و دور از منابع گرما و سرما و کنار یک آگلونما و یک یوکا قرار دارد که هر دوی آنها سالم و خوب هستند. تغییر محل یا خاک هم نداشته. گلدان آن دو ماه پیش عوض شده و بزرگ است ولی در یک ماه و نیم اول بعد از خریداری و آوردن به آپارتمان مطلقا مشکلی نداشته و رشد و جوانه زنی خوبی هم داشته است. لطفا راهنمایی کنید که دلیل لکه ها و برگ ریزی چیست؟

  پاسخ مشاهده
م.شهاب
در صورتیکه شرایط محیطی مناسب باشد،لکه‌های قهوه‌ای ممکن است آلودگیهای قارچی باشند.یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید
محمد ....
با سلام
بنده هم یک گیا ه بزرگ دارم که همین مشکلو داره،روی برگ ها لکه های قهوه ای ظاهر میشه مثل عکس بالا  و بعد بایه حالت پوسیدگی برگ می ریزه.از سم هم استفاده کردم،تاثیری نداشت.کسی هست به داد گلدون قشنگم برسه.اقای محمد پور شما به نتیجه ای رسید.
مهندس رامندی
احتمالا یکی از دو بیماری زیر باشه سوختگی برگ با عامل باکتریایی بیماری است که ابتدا بر روی برگها لکه های سیاه رنگی شکل می گیرد و در نتیجه آن تعداد زیادی از برگهای گیاه می‌ریزند و گیاه به شدت ضعیف می‌شود. در این بیماری نیز پیشگیری بهتر از درمان است. شرایط مرطوب برگسار به شیوع این بیماری کمک می‌کند بنابراین سعی کنید خاک زهکش خوبی داشته باشد و برگسار نیز در زمان آبیاری مرطوب نشوند. برگهای الوده را به محض مشاهده جدا کرده و حتما آنان را از بین ببرید.اصولا وجود برگهای آلوده به بیماری در روی خاک و باقی گذاشتن آنان برای مدتی می تواند یکی از عوامل شیوع عامل بیماریزا باشد. بیماری لکه برگی قارچی ناشی از قارچهای آلترناریا، فیتوفترا و سرکوسپورا از دیگر بیماریهای شفلرا است که موجب ظهور لکه های قهوه‌ای و سایه بر روی برگ و ساقه می‌شود. لکه برگی فیتوفترا بیشتر بر روی برگهایی که در قسمت پایین گیاه و در نزدیکی سطح خاک هستند لکه ایجاد می‌کند. و لکه برگی سرکوسپورا در سطح زیرین برگ لکه‌هایی آبدار بوجود می‌اورد که بعد زرد و پژمرده می‌شوند. زخها بعدا قرمز - قهوه‌ای می‌شوند و حاشیه آنها رزد رنگ است. مرطوب شدن برگها در طی آبیاری و تراکم بیش از اندازه برگسار و جلوگیری از تهویه مناسب هوا از جمله شرایط مناسب برای شیوع بیماریهای قارچی است. اگر آلودگی به چند برگ محدود شده است آن برگها را از گیاه جدا کنید اما در صورتی که بیماری در حال گسترش و شیوع است می توانید از سموم قارچکش برای از بین بردن این بیماریها استفاده کنید.
هدا حامدی

درود

شیفلر من هم همین لکه ها را رویش زده و برگها و ساقه هایش بسیار سست است و می ریزد بیشتر در قسمت پایین است که فرمودید فیتوفترا است .همان طور که گفته بودید قارچ کش مانکوزب را یک هفته طبق دستورتون استفاده کردم ولی هیچ تغییری حاصل نشد و همچنان برگهایش میریزد حتی اگر لک هم نداشته باشد  راه حل چیست ؟

سپاس

هدی بهاری
با درورد فراوان
مدت شش سال است که یک گلدان شفلره دارم که الان نسبتا گلدان بزرگی شده، همیشه در این فصل شاهد جوانه های زیادی در گلدانم بودم ولی الان مدت یک ماه است که برگهای آن لک های زرد میزنند و دانه دانه میریزند و جوانه ای هم از برگهای جدید در آن مشاهده نمیکنم، گلدان در این مدت نگهداری جلوی پنجره جنوبی خانه قرار دارد، دمای اتاق در تابستان 28 ئرجه و در زمستان 18 الی 20 درجه می باشد، با توجه به اینکه در استان اصفهان هستم و هوای خشکی دارد فکر میکنم خانه رطوبت کمی دارد ولی نمیدانم چگونه درصد رطوبت را مشخص کنم، کود گلدان را اصئلا در فصل بهار عوض کرده و کود خاک برگ وکود گلدان خانگی از گلخانه تهیه میکنم، در ضمن در سه ماه فصل بهار همیشه هر دو هفته یکبار به گلدان کود آهن داده (یک قاشق چایخوری آهن را در یک لیتر و نیم آب حل کرده ) و آبدهی به گلدانها هر دوفته یکبار بدین صورت است. تا بحال از هیچ نوع سمی و آفت کشی برای گلدان استفاده نکردم، در زمستان هفته ای یکبار و در بهار هفتهای دوبار و در تابستان هفته ای سه بار آبدهی میکنم، در این مدت شش سال جای گلدان تغییر ندادم، نمیدانم گیاهم دچار آفت شده یا بعلت کمبود یا ازدیاد آبدهی دچار این مشکل شده، لطفا در صورت امکان راهنماییها و نکات لازم را در جهت احیاء گلدانم بهم بدهید. در ضمن عکس گلدان و برگهایی که دارای لک شده اند به پیوست ضمیمه میکنم، با تشکر
ا.س.فرود
اگر لکه‌ها موجدار و قهوه‌ای هستند مربوط به کمبود در آبیاری است. چنانچه لکه‌ها نرم و قهوه‌ای تیره هستند نتیجه پر آبی است.بهترين روش تعيين زمان مناسب براي ابياري اين است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنيد وخشکي را بررسي نماييد.. با انگشت خاک را لمس کنيد در صورتي که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنيد.سوراخ هاي زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهاي انتهايي گلدان وخروج اب اضافي از گلدان مطمئن شويد.از جمع شدن اب در زير گلداني جلوگيري کنيدويا داخل زير گلداني(بين گلدان و زير گلداني)يک لايه سنگريزه قرار دهيد به نحوي که خاک گلدان در تماس مستقيم با آب قرار نگيرد جهت ایجاد رطوبا برای گیاه می توانید مقداری آب به زیر گلدانی اضافه کنید طوری که کف گلدان با آب تماس مستقیم نداشته باشد .اين کار در جلوگيري از باتلاقي شدن خاک نیز موثر است.در مصرف کود آهن زیاده روی نکنید بهتر است ا زکود کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی هر دو هفته یکبار استفاده کنید و در صورت مشاهده علائم کمبود از کود آهن استفاده کنید یا هر یک تا دو ماه یکبار درطول بهار و تابستان با کود آهن تقویت شود .نکته دیگر که باید به آن توجه کرد ،آلوده بودن خاک هایی است که در گل فروشی ها به فروش می رسند و شما باید قبل از استفاده از خاک با حرارت دادن یا سم پاشی خاک را ضد عفونی کنید در صورتیکه پس از تعویض خاک این لکه ها روی برگ ها مشاهده شده حتما از قارچ کش و آفت کش مثل بنومیل و مانکوزب و دیازینون باید استفاده کنید .
amir khorasani
سلام من گیاه شفلرا دارم مدت یک ماه است برگ های ان قهوی و ریزش میکنن لطفا مرا راهنمای کنید \نشانه ای از افت هم در ان وجود نداره
ا.س.فرود
سلام در صورتیکه از شرایط نگهداری مطمئن هستید و کود دهی نیز انجام شده باشد ،می تواند هشدار به بیماری قارچی باشد ،یک قاشق چای خوری قارچ کش مانکوزب را در یک لیتر آب حل کنید محلول را به زیر و روی برگ ها اسپری کرده و بقیه را به صورت آبیاری به خاک دهید در صورت لزوم 10 روز بعد مجددا سم پاشی تکرار شود .
سما مرادی
با سلام. با توجه به سوالات و پاسخهای مطرح شده در صفحه می خواهم بدانم مشکل گیاه من تنها پر آبیست یا بیماری هم دارد. در طول یک هفته کاملا حالت پژمردگی و جمع شدگی پیدا کرده و برگها از ساقه یکسره قهوه ای شده اند. اما از قبل لکه های زرد و یا سبز کمرنگ روی برگها وجود داشت. در صورت عدم امکان تشخیص آیا سمپاشی احتیاطی با داروی زد قارچ مشکلی برای گیاه ایجاد می کند یا خیر؟


ا.س.فرود
احتمال آبیاری زیاد و بیماری قارچی هر دو است و در حقیقت رطوبت زیاد ،گیاه را مستعد بیماری قارچی می کند ،برگ ها و ساقه های خشک و بیمار را هرس و دور بریزید ،یک قاشق چای خوری قارچ کش مانکوزب را در یک لیتر آب حل کنید به زیر و روی برگ ها اسپری کنید و مقداری را نیز به صورت آبیاری به خاک دهید .در صورت عدم بهبود 14 روز بعد مجددا سم پاشی تکرار شود .در طی این زمان هنگام آبیاری سعی کنید برگها خیس نشوند ،آبیاری را زمانی انجام دهید که سطح خاک خشک شده باشد و از تجمع آب در زیر گلدانی نیز خودداری کنید .
ستوده سهامی
سلام و وقت بخیر
روی برگ های جوان و جوانه های گیاه شفلرای ابلق من یک سری حشره ریز قهوه ای زده و برگ های اون (مطابق عکس) با لکه های قهوه ای ریزش میکنه ...
ممنون میشم راهنمایی م کنید از چه راهی باید به نجات گیاهم کمک کنم...


ستوده سهامی
سلام و وقت بخیر
روی برگ های جوان و جوانه های گیاه من یک سری حشره ریز قهوه ای زده و برگ های اون (مطابق عکس) با لکه های قهوه ای ریزش میکنه ...
ممنون میشم راهنمایی م کنید از چه راهی باید به نجات گیاهم کمک کنم...


ا.س.فرود
ابتدا چند قطره مایع ظرف شویی را در یک لیتر آب حل کنید به زیر و روی برگ ها اسپری کنید 20 دقیقه بعد با آب ولرم برگ ها را به آرامی شستشو دهید این کار را 3 بار به فاصله 4 روز تکرار کنید اگر بهبود پیدا نکرد از سم دیازینون استفاده شود .
ستوده سهامی
این محلول رو روی تمام برگها اسپری کنم یا اینکه فقط روی برگ های بیمار؟!
و با شستشویی که فرمودید، اگر آب کف دار وارد خاک شود، مشکلی ایجاد نمیکند؟!
سپاااااااس
ا.س.فرود
تمامی برگ ها با محلول اسپری شوند ،می توانید روی خاک گلدان را با یک لایه روزنامه یا پلاستیک بپوشانید تا محلول وارد خاک نشود .
فاطمه وفا
سلام
شفلرایی خریده ام که روی برگهایش سفیدی مثل رسوب آب بود. من هم به گمان اینکه رسوب است خریدم اما بارها تمیزش کرده ام و از بین نمیرود با روغن ولک هم تمیزش کردم اما همچنان حالت سفیدی رسوب آب روی برگهایش هم پشت و هم روی برگها هست. این با شستشوی بیشتر از بین میرود یا بیماری دارد؟
ممنون.
ا.س.فرود
سلام لطفا تصویری از لکه ها ارسال شود .
عبدالله صارمی
سلام گیاه شفلرای من مدتیست که دچار لکه های قهوه ای رنگ بیشتر در زیر برگها همچنین در روی دمبرگها وکمتر در روی برگها شده همچنین بعضی از برگها چسبناک است به نظر شما دچا چه آفتی شده کلا گیاه سرحاله مرسی

ا.س.فرود
آفت سپردار قهوه ای است .برای مبارزه با این آفان بهتر است گیاهان آلوده رابا آب ولرم و صابون طبیعی توسط پارچه ای که در این محلول خیس شده است شستشو داد و سپس با استفاده از سم دیازینون (با غلظت 2 در هزار )نیز آن را سم پاشی کرد .سم پاشی در نوبت به فاصله هر 15 روز یکبار صورت می گیرد .بهتر است پس از سم پاشی و خشک شدن سم ،شاخ و برگ بوته را با آب تمیز شستشو داد.سم پاشی به هیچ وجه نبایستی در داخل آپارتمان انجام گیرد .زیرا خطر مسمومیت بسیار زیاد است .
مسعود رمضانپور
سلام
شفلرایی خریده ام که روی برگهایش سفیدی مثل رسوب آب است. من هم به گمان اینکه رسوب است خریدم اما بارها تمیزش کرده ام و از بین نمی رود. چگونه بايد تميزش کنم.
مهندس رامندی
از روغن ولک یا اسپره براق کننده مخصوص گیاهان استفاده شود
زهرا مجاهدی
سلام خسته نباشید .یه گیاه شفلر دارم که ریشه گیاه به حالت تزیین از گلدان بیرون و گلدان هم کوچک و هوا گرم برا همین هر روز گیاه و ریشه گیاه رو اسپره آب میزنم و یه مدت خوب بود با جابجا کردن گیاه به محیط در بسته و مرطوب گیاه کم کم برگاش قهوه ای پر رنگ شد و ریزش داره اول رنگ برگ ها می پره بعد خال قهوه ای میزنه و ریزش میکنه مشکل گیاه چست
زهرا مجاهدی
قبلا گیاه جوانه که میزد خشک میشد و سیاه و اصلا جوانه جدید نداشت برا همین جابجا کردم و خیلی کم آهن دادم به گیاه  چند جوانه زد بزرگ هم شد ولی دوباره قهوه ای شدن و ریختن !!!!! 
امیر عسجدی
سلام 
من یه شفلرا  6 ماه پیش خریدم و خیلی پر از برگ بوود ولی مرتبا برگهاش ریخت .. الانم توی اتاقی گذاشتم که از لحاظ نور و دما خوبه.
الان مشکلی که هست اینه که برگهاش شاداب نیستن و اویزان هست. جوانه هم زیاد میزنه ولی بعضی جوانه ههای کوچیک زوود سیاه میشن میمیرند بعضی ها هم که بزرگتر میشن زوود برگاشون میریزه.
اصلا سر حال و شاداب نیست. بنظرتون چکار کنم؟ خیلی دوست دارم که حالشو خوب کنم.
در عکس دوم عکس یه جوونه که کوچیک بوده و سیاه و خشک شد رو مشاهده کنید.زهرا مجاهدی
سلام چطوری تصویر می فرستیم؟؟؟؟؟؟؟
ا.س.فرود
نور کم و آبیاری زیاد می تواند علت باشد .گلدان را در فاصله ی نیم متری از پنجره قرار دهید نور با پرده توری فیلتر شود .آبیاری زمانی انجام شود که با لمس 2 سانتی خاک رطوبت کمی حس شد.از تجمع آب در زیر گلدانی خودداری شود.
مسعود رمضانپور
سلام
وقت به خير!
علت اين مشکل چي مي تونه باشه؟

ا.س.فرود
هر چه فاصله تا منبع نور( مثلا پنجره اتاق ) زياد باشد شدت نور دريافتي کمتر بوده و بر کيفيت گلدان اثر مي گذارد. معمولا 50 تا 60 سانتي متر فاصله تا پنجره مناسب است.نور کم و ضعيف باعث کم رنگ شدن برگها –رنگ پريدگي –کوچک شدن برگها –رشد لاغر و شلاقي برگها و در نهايت ريزش برگها مي گردد.(آستانه تحمل اکثر گونه هاي زينتي به نور کم يا تاريکي 5 تا6 روز مي باشد و بلافاصله آثار اين نقصان در گياه هويدا مي گردد).. براي داشتن نور مناسب، منبع نور بايد متشکل از حداقل دو لامپ فلورسنت باشد و توان لامپ ها بيشتر از 15 وات در نظر گرفته شود.فاصله 15 تا 30 سانتيمتر يک فاصله مناسب براي اغلب گياهان است . بديهي است با افزايش فاصله، از شدت نور قابل جذب کاسته مي شود. اگر هيچگونه نور طبيعي به گياهان فضاهاي داخلي نتابد، روزانه بين 16 تا 18 ساعت نور مصنوعي بايد به گياه تابانيده شود. اگر فضايي که گياه در آن قرار دارد در معرض نور طبيعي باشد، 12 تا 14 ساعت هم کافي است. در اين حالت نور مصنوعي را همزمان با زمان تابش نور طبيعي بکار بريد.
ویدا
با سلام و تشکر از سایت خوبتون
من یه گلدون شفلرا دارم که ۳ ماه پیش برام آوردن و از ابتدا برگاش لکه های ریز قهوه ای و خوردگی داشت اما حالش خوب بود. یه ماه پیش متوجه شدم شپشک آرد آلود داره و گیاهو تمیز کردم و از باقی گیاهام جدا کردم( از پشت پنجره برش داشتم و گذاشتم گوشه دیگه اتاق) الان چند روزه که میبینم برگها قهوه ای میشه و میریزه. چه مشکلی داره گیاهم؟

ا.س.فرود
آبیاری گیاه را کمتر کنید و تا سطح خاک خشک نشده آبیاری نکنید .احتمال بیماری قارچی در گیاه نیز هست .در هنگام آبیاری سعی کنید برگ ها خیس نشوند و جهت درمان از قارچ کش مثل مانکوزب استفاده کنید .
ویدا
ممنون از توجه شما.اگر امکانش باشه طریقه استفاده از قارچ کش هم بگید ممنون میشم.
یه سوال دیگه گیاه من از اول همونطور که تو عکس میبینید خوردگی داشت دلیلش چی بوده؟

مهندس رامندی
بهترین روش مصرف طبق دستور روی بسته است ولی حدودا باید یک قاشق چای خوری سم رادریک لیتر اب حل نموده وبه صورت ابیاری واسپره به گیاه بدهید وبعد از ده روز تکراز شود
حامد رابع
اسلام شفلرای منم برگاش سبزن اما روزی یکی میریزه از پایینم برگ جدید میده یکم بعضی برگاش دفرمه شده
parivash mba
با سلام ... منم این گل رو بهم هدیه دادن حدود یک ماهی هست خیلی سرزنده و شاداب بود ولی الان حس می کنم رشدش کم شده و یه سری لکه روی برگاش حتی برگای جوونش و پشت برگها ایجاد میشه ... فضای نگهداریش تو مغازه است و تقریبا هر چند روز یک بار پشت پنجره میذارمش که آفتاب غیر مستقیم بهش بخوره و هفته ای یک بار سیراب آبیاریش می کنم ... ممنون میشم راهنمایی م کنید...

ashraf ahmadi
با سلام گل شفلرایمن هیچ گونه حشره ای رویبرگاش مشاهده نمی شود ولی برگاش لک قهوه ای زده است آبیاری به موقع انجام می گیرد .
هفته ای دوبار وقتی خاک تا سه سانت خشک می شود.

و اگلونما کناربرگاش زرد شده آبیاری هم به موقع انجام میشود.
باتشکر

ا.س.فرود
سلام د. مورد شفلرا احتمال آبیاری زیاد و بیماری قارچی است.اگر برگ ها را غبارپاشی می کنید متوقفش کنید آبیاری را زمانی انجام دهید که سطح خاک خشک شده باشد.در صورتیکه آلودگی به چند برگ محدود شده است آن برگها را از گیاه جدا کنید اما در صورتی که بیماری در حال گسترش و شیوع است می توانید از سموم قارچکش مثل مانکوزب برای از بین بردن این بیماری استفاده کنید.
مسعود نجفی
سلام خسته نباشید
شفلرا من روی برگاش لکه های قهوه ای ظاهر شده،به نظر میرسه قارچی باشه
تیوفانات متیل داشتم خونه مقداری روی برگ های آلوده اسپری کردم
آیا از همین تیوفانات متیل استفاده کنم؟ یا قارچ کش دیگه ای تهیه کنم؟
آیا امکان آلوده شدن بقیه گیاه های کنارشم هست؟ا.س.فرود
سلام بله گلدان آلوده را دور از سایر گیاهان نگهداری کنید دو هفته پس از آخرین سم پاشی با تیوفانات متیل سم پاشی را به صورت محلول پاشی برگ و آبیاری تکرار کنید در صورتیکه موثر واقع نشد نوبت سوم ازقارچ کش مانکوزب استفاده شود.در صورتیکه برگ ها را غبارپاشی می کنید فعلا متوقف شود.برگ های آلوده را می توانید جدا کنید.
شاپور تقی زاده
با سلام حدود سه ماهه كه يك گلدان شفلرا آربوريكلا خريدم و در آذر ماه گلدانش را هم خيلي سريع عوض كردم و فوري آب دادم الان هر هفته يكبار آب مي دهم بقدري كه خاك سير ميشود ولي از گلدان بيرون نميزند(اندازه اش را بدست آورده ام نيم ليتر درست اندازه است و بيشتر بريزم از گلدان خارج ميشود) و هر دوهفته يكبار كود آهن و يك كود تقويتي صورتي رنگ يك قاشق چاي خوري در يك ليتر آب مي دهم - نور مناسب و غير مستقيم داره و دماي اتاق هم مناسبه ولي حتي يك برگ هم نداده و نگرانم كه چرا رشد نمي كنه البته زرد هم نشده و بجز 7-8 برگ چيزي ازش نيفتاده ولي رشدي هم نداره  اصلا نمي دونم اين گل چطوري رشد مي كنه و برگ جديد چطوري مي ده چون جوانه انتهايي نداره لطفا راهنمايي كنيد -الان نبايد برگ بده؟  پاسخ مشاهده
حمزه حق پرست
سلام : پس از تعویض گلدان تا مدتی به هیچ وجه از هیچ کودی استفاده نکنید . گیاه را به محل پر نور تری در این فصل منتقل کنید و هر از چند گاهی گیاه را در معرض هوای آزاد قرار دهید ( جزء در شرایط یخبندان و سرمای شدید )از آبیاری زیادی بپرهیزید تا ریشه ها به دنبال آب روند . با مشاهده اولین جوانه می توانید مجدد اقدام به کود دهی کنید . میزان مصرف کود در فصل زمستان نصف دستور باشد .
شاپور تقی زاده

با سلام برگهای شفلرا بصورت دسته ای (طبق عکس زیر) دارد می ریزد لطفا راهنمایی کنید .


ا.س.فرود
سلام با مهیا نمودن شرایط رشدی گیاه و با شروع فصل رشد گیاه به رشد خود ادامه می دهد و برگهای جدید می دهد: -نور: به نور غیر مستقیم احتیاج دارد، هر چند وقت یکبار گلدان را به آفتاب (صبح) منتقل نمایید، به سایه نسبتا" مقاوم است. -دما: در تابستان حداکثر درجه حرارت 27 و در زمستان حداقل آن 18 درجه سانتی گراد، چنانچه درجه حرارت بالاتر از حد معمول باشدبه جریان هوای ملایم نیاز دارد. -آبیاری: خاک را در هرحال مرطوب نگه دارید، در تابستان هفته ای 2-3 بار و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کافی است. -رطوبت: در تمام طول سال هفته ای دوبار غبار پاشی کنید، چنانچه هوا خشک باشد افزودن آب به زیر گلدانی سنگریزه دار رطوبت پایدار ایجاد می کند. -تغذیه: گلدان را با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر دوهفته یکبار در بهار و تابستان و هر یک ماه یک بار در فصل سرد تغذیه نمایید.کود آهن را زمانی به برگ ها می دهیم که برگ های جوان شروع به زرد شدن کرده اما رگبرگ ها سبز باقی مانده اند.در صورتیکه از کود های کامل استفاده کنید نیاز آهن گیاه هم خود به خود رفع می شود. -خاک مناسب: بهترین محیط رشد خاک لیمونی با پیت است. -تعویض گلدان: گیاه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتیاج به تعویض گلان دارد، با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دوسال یکبار، در صورت عدم امکان تعویض گلدان خاکهای سطحی را با خاک نو و غنی عوض نمایید، در صورتیکه ارتفاع گیاه بیش از حد معمول است احتیاج به قیم دارد. -تمیز نمودن برگها: غبار پاشی جهت تامین رطوبت برای تمیز نگهداشتن برگها کافی است و در صورت گردآلود بودن میتوانید با اسفنج یا پارچه مرطوب آنها را تمیز نمایید. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید ولی در صورت تمایل حد اکثر هر ماه یکبار توصیه می گردد.
سمیرا فرخی
سلام من در حدود یک ساله شفلرا م رو خریدم و خیلی هم شاداب هست تا الان یک برگش هم نیافتاده .ولی تا حالا یک برگ جدید هم نداده و هیچ رشدی نداره .ممنون میشم بگید مشکلش چیه
ا.س.فرود
سلام گیاه را به مکان پور نور تری منتقل کنید در فصول سرد هر یک ماه یکبار و در فصول گرم هر دو هفته یکبار گیاه را تقویت کنید تا رشد بهتری داشته باشد.
حسینی حسینی
حدود ۱ ماه است که یک قلمه کوچک نیم متری شفلورا با ۹-۱۰ برگ را که در بهمن ماه قلمه زده و کاشته شده بود را هدیه گرفته ام. در ابتدا گیاه بسیار شاداب بود و به سرعت نیز ۳ برگ جدید رشد کرد. اما در اواسط رشد برگ سوم رشد گیاه به کلی متوقف شد و حتی برگهای جدید به حالت رسیده نیز درنیامدند. الان گیاه شاداب است اما هیچ رشدی ندارد. من گیاه را در نور متوسط مایل به سایه نگهداری می کنم. (نور خانه شمالی و غیر مستقیم است)دمای اتاق نه خیلی سرد و نه خیلی گرم است. هفته ای یکبار هم به ان اب می دهم. به طوری که خاکش همیشه مرطوب باشد. به نظر شما مشکل کار از کجاست؟ قابل ذکر است این مشکل (یعنی توقف رشد بعد از یک مدتی) برای ۲ گلدان دیگرم “پتوس” و “پاندانوس” هم اتفاق افتاده!  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
کمبود رشد میتواند علامت کمبود در نور و مواد غذایی یا افراط در آبیاری باشد. اگر کلیه این شرایط نرمال باشد به احتمال قوی زمان تعویض گلدان فرا رسیده‌است.فاصله بین ابیاری با توجه به شرایط محیطی(دما،نور،رطوبت محیطی،وزش باد و...)نوع گیاه ونیزفصل سال متغیر است.سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام شود.باید گیاه را به مکانی روشنتر با نورغیر مستقیم منتقل نمایید.در صورتیکه مکان نورگیر ندارید از نور مصنوعی ایجاد نمایید.
خانوم حسینی
از راهنمایی شما متشکرم.
آیا به استفاده از کود برای این مورد  نیاز و موثر است؟ چون من تا به حال از کود برای گیاه استفاده نکرده ام. اگر بله، چه کودی؟
مهندس رامندی
بله.برای تقویت گیاه از کودهای کامل محلول در آب که دارای انواع مواد اصلی و میکروالمنت ها باشد هر ده روز یکباراستفاده شود. در فصول سردهر ماه یکباراستفاده گردد. (انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید ومقداری از محلول را روی برگهای گیاه اسپره کنید.
مهدی متین
سلام من یه آبان ماه یه شفرا ابلق که دو شاخه اصلی داشت ، خریدم . تا حدود یه ماه پیش گلدانشو عوض نکردم تا به شرایط خونه عادت کنه گلدانشو عوض کردم و به یه گلدان سفالی انتقال دادم . اوایلش خوب بود هر یه هفته یه بار دارم بهش آب میدم . الان یه هفته ای میشه که یکی از شاخه هاش برگاش آویزون شده و به رنگ قهوه ای تیره تبدیل میشه با خوندن اطلاعات بالا فکر کردم که گیاه تشنه است به همین خاطر یه دفعه تو تشت پر از به مدت 15 دقیقه گذاشتم ولی هنوز هم فرقی نکرده اگه ممکنه راهنمایی ام کنید   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام احتمال آسیب دیدن ریشه ها به دلیل جابجایی ،آلوده بودن خاک استفاده شده،زهکشی نا مناسب و یا آبیاری نا منظم است .قبل از آبیاری سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام شود. در هر نوبت ابدهی گیاه را سیراب کنید .مقداری به گیاه اب بدهید که تمام خاک را در بربگیرد وفقط مقدار اندکی از سوراخهای انتهایی گلدان خارج گردد(این مقدار را با تجربه میتوانید به دست اورید).و اب را از زیر گلدانی خارج نمایید . بهتر است از آبی که 24 ساعت در محیط بوده و هم دمای محیط است برای آبیاری استفاده شود، هرگز با آب سرد آبیاری نکنید .با این کار کلر وفلوراید موجود دراب که برای گیاه مضر است نیز از بین میرود. هر چند وقت یک مرتبه روی خاک را اصطلاحا سله شکنی کنید , خاک گلدان را خراش دهید(شخم سطحی) یعنی با وسیله‌ای مانند قاشق و چنگال روی خاک را خراشیده و شخم بزنید تا هوا و آب وارد خاک شود. سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید ویا داخل زیر گلدانی (بین گلدان و زیر گلدانی) یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد. این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است)
نگار خانی
با سلام و خدا قوت من چند ماهی است که یک شفلرای ابلق خریدن، پس از خرید رشد گیاه متوقف شد، پس از یکی دو ماه نیز برگها شروع به ریزش کردند. برگهایی که می افتند ظاهر سالمی دارند. نوردهی متوسط، اب دهی هفته ای دو بار، خاک برگ.لطفا راهنمایی کنید.  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام کمبود نور يکي از مهمترين عوامل ريزش برگهاست. بايد گياهتان را درمکاني با افتاب ملايم و فيلتر شده مانند افتاب پشت پرده توري قرار دهيد ويا گياه را به مکاني روشنتر با نورزيادغير مستقيم منتقل نماييدو با توجه به اين موضوع هر چه فاصله تا منبع نور( مثلا پنجره اتاق ) زياد باشد شدت نور دريافتي کمتر بوده و بر کيفيت گلدان اثر مي گذارد. معمولا 50 تا 60 سانتي متر فاصله تا پنجره مناسب است. خشکي هوا نيز موجب ريزش برگ ها مي شود.ريزش برگ هاي مسن تر که به تدريج انجام مي شود و زياد محسوس نيست،طبيعي مي باشد و با کود دهی این موضوع بر طرف می شود. آبياري زياد يا آبياري کم هم ميتونه باعث بروز اين مشکل باشه،در مورد آبياري زياد،برگ ها زرد شده وبه حالت نرم ريزش مي کنند ولي در مورد آبياري کم،برگ ها پژمرده و خشک مي شوند. تغيير درجه حرارت ناگهاني محيط زيست گياه نيز موجب ريزش برگ هاي آن مي گردد.وجود آفت در خاک نیز می تواند علت باشد .
احمد سعیدی
با سلام 
من شفلرا دارم که برگاش بعد از یک هفته از خریدش شروع به زرد شدن کردن،علتش چی میتونه باشه؟

  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
هنگامی که گیاه تازه خریداری شده را به منزل می آورید .برخي از برگ ها زرد،قهوه اي بيطراوت مي شوند ويا ميريزند؛ انتظار نداشته باشيد برگ هاي زرد يا قهوه اي ريخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنيد که محيط گياه کاملاً مناسب باشد. برگ هايي که از اين پس مي رويند مي توانند رشد و نمو خوبي داشته باشند.اين مشکلات تا چند هفته پس از جابجايي طبيعي است وبه مرور کم ميگردد.نور غير مستقيم و اجتناب از کود دهي به گياهتون کمک ميکنه .زیر برگ ها نیز از نظر وجود آفت به دقت بررسی شود اگر پس ازچند هفته روند زرد شدن و ریزش برگ ها ادامه داشت ،از قارچ کش مثل مانکوزب استفاده شود .
احمد سعیدی
ممنون دوست عزیز،البته من گلدونش هم تعویض کردم
مهندس رامندی
همانطور که اشاره شد احتمالا تنش ناشی از جابجایی گیاهه وممکنه تا بهار بعدی هم ادامه داشته باشه.هنگامیکه گیاه تازه خریداری شده رو به منزل میاورید ویاگلدانش رو جابجا یا تعویض میکنید با توجه به تغعیرات شرایط محیطی گیاه دچار شک میشه ومشکلاتی(مانند ریزش برگ وگل،توقف رشدوگلدهی،زردی برگها و...) براش بوجود می اید که به مرور وبا فراهم کردن شرایط ایده ال رشد کم وکمتر خواهد شد وممکنه چندین هفته ادامه داشته باشد
پريناز صارمي
سلام، براي تهيه خاك ليموني با پيت جهت كاشت قلمه شفلرا، آيا اين خاك با همين نام در بازار موجود هست يا بايد انواعي از خاك رو خريد و مخلوط كرد؟ اگر بايد مخلوط بشه چه خاكهايي لازم هست و به چه ميزاني بايد مخلوط بشه؟ ممنونم  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
لوم یا لیمون نوعی بافت خاک است که حد واسط بین شن و رس است.لوم همان خاک خاصلخیز و یاخاک گلدانی است و به خاک رس و شن که با گیاه پوسیده آمیخته باشد گفته میشود. (مخلوطی از شن، رس و مواد آلی (برگ پوسیده) قلمه‌ را در بستر ریشه‌زایی که بافتی سبک دارد همانند مخلوط پرلایت و پیت موس به نسبت مساوی قرار دهید و محیط اطراف آنرا با دست محکم کنید تا به خوبی در بستر کاشت مستقر شود.
ناصر عامری
سلام..ممنون از سایت بسیارعالیتون..شفلرای من شاخهاش آویزان شده.برگهاش جمع شدن..درگلدانش خاک باغچه ریخته بودم وشروع به آویزان شدن کرد..خاکشو عوض کردم وخاک برگ وککوپیت درگلدان ریختم..آیا مشکل از خاکش بوده..این خاک جدیدمناسب هست...لطفا راهنمایی کنید که چطورگلدان رادرتشت آب بگذارم..آب تشت بایدتاکجای گلدان باشد...(درصورت نیاز)متشکرم  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام ممکن است در اثر جابجایی گیاه علائم پژمردگی را از خود نشان دهد.نامناسب بودن خاک و نداشتن زهکشی و ماندگاری آب در خاک و حتی تشنه بودن گیاه منجر به از دست دادن طراوف گیاه می شود.گلدان را در مکان ثابتی قرار دهید و دیگر جابجا نکنید.اگر گیاه تشنگی دیده باشد و یا محیط بیش از اندازه گرم و خشک هست و دچار کمبود رطوبت شده باشد گلدان را به مدت 15 دقیقه در تشت آب قرار دهید طوری که آب هم سطح با لبه گلدان باشد زمانی که دیگر حباب اکسیژنی خارج نشد گلدان از آب بیرون آورده و در سایه قرار دهید تا آب اضافه از زیر گلدان خارج شود. و از این به بعد آبیاری را تنظیم کنید.
ویدا
با سلام خسته نباشید
این پژمردگی به خاطر کم آبیه؟
ویدا
ببخشید یادم رفت عکسو بفرستم

مهندس رامندی
بله,احتمالا گیاه شما دچار تنش ابی شده است,سطح خاک را شخم بزنیدومنظم ابیاری کنید
محمد نائینی
با سلام و خسته نباشید گیاه شفلرا من هفته ای بین 10 تا 20 برگ آن ابتدا لکه قهوه ای پیدا کرده و سپس این لکه در سطح برگ پخش می شود و سپس برگ می افتد و پس از اینکه برگ جدا شد کاملا قهوه ای سوخته می شود شبیه بیماری قارچی زنگ.قارچ کش های مختلفی را امتحان کردم ولی هیچکدام تاثیر چندانی نداشته ابتدا از کاربندازیم استفاده کردم که تاثیری نداشت بعد از آن با مشورت یک گیاه پزشک از قارچ کش رورال (کاربندازیم + قارچ کش دیگری که اسمش یادم نیست) استفاده کردم که با نصف مقدار توصیه شده استفاده غبار پاشی کردم و با مقدار توصیه شده به خاک هم دادم 2 دوره.مقدار آبیاری 10 روز یکبار بود که البته در زمان استفاده از رورال 7 روز یکبار سم رو استفاده کردم و آب دادم.دقیقا خاطرم نیست ولی فکر می کنم یک دوره ریدومیل ام ضد هم استفاده کردم.ولی باز هم برگریزی ادامه دارد حتی حس می کنم بعد از استفاده از رورال مقداری ریزش برگ بیشتر شد یا اینکه برگهایی که حتی کمی لکه قهوه ای هم داشت جدا شد و ریخت.نور غیر مستقیم و نسبتا دور از پنجره دارد (نور کم) ولی نور آن به اندازه ای است که آگلونما در آن نور به خوبی رشد می کند و حتی گل می دهد (یک گلدان آگلونما کنار آن است)به نظر شما مشکل چیست ؟ البته یکی از راهنمایی هایی که گیاه پزشک در مورد شفلرا به من کرد این بود که این گیاه را کم آب بدهم مثلا 10 یا 12 روز یکبار که البته با توجه به اینکه محل نگهداری آپارتمانی است و دور از پنجره تقریبا جنوب غربی برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه منطقی به نظر می رسد. لطفا با توجه به این توضیحات راهنمایی نمایید مشکل چیست و چه سمی استفاده کنم ؟  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام ممکن است سوختگي برگ با عامل باکتريايي باشد که ابتدا بر روي برگها لکه هاي سياه رنگي شکل مي گيرد و در نتيجه آن تعداد زيادي از برگهاي گياه مي‌ريزند و گياه به شدت ضعيف مي‌شود. در اين بيماري پيشگيري بهتر از درمان است. شرايط مرطوب برگسار به شيوع اين بيماري کمک مي‌کند بنابراين سعي کنيد خاک زهکش خوبي داشته باشد و برگسار نيز در زمان آبياري مرطوب نشوند. برگهاي الوده را به محض مشاهده جدا کرده و حتما آنان را از بين ببريد.اصولا وجود برگهاي آلوده به بيماري در روي خاک و باقي گذاشتن آنان براي مدتي مي تواند يکي از عوامل شيوع عامل بيماريزا باشد. بيماري لکه برگي قارچي ناشي از قارچهاي آلترناريا، فيتوفترا و سرکوسپورا از ديگر بيماريهاي شفلرا است که موجب ظهور لکه هاي قهوه‌اي و سايه بر روي برگ و ساقه مي‌شود. لکه برگي فيتوفترا بيشتر بر روي برگهايي که در قسمت پايين گياه و در نزديکي سطح خاک هستند لکه ايجاد مي‌کند. و لکه برگي سرکوسپورا در سطح زيرين برگ لکه‌هايي آبدار بوجود مي‌اورد که بعد زرد و پژمرده مي‌شوند. زخها بعدا قرمز - قهوه‌اي مي‌شوند و حاشيه آنها رزد رنگ است. مرطوب شدن برگها در طي آبياري و تراکم بيش از اندازه برگسار و جلوگيري از تهويه مناسب هوا از جمله شرايط مناسب براي شيوع بيماريهاي قارچي است. اگر آلودگي به چند برگ محدود شده است آن برگها را از گياه جدا کنيد و تا بهبود علائم سعی کنید برگ ها در حین آبیاری خیس نشوند ، اما در صورتي که بيماري در حال گسترش و شيوع است مي توانيد از سموم قارچکش که خاصیت باکتری کشی نیز دارند مثل بردوفیکس یا اکس کلرور مس براي از بين بردن اين بيماريها استفاده کنيد.
هادی ماکویی
با سلام و تشکر از سایت خوب و مطالب آمورنده تون. چند سالی است که گیاه شفلرا دارم و تا همین اواخر مشکلی نداشتم ولی مدتی هست که متوجه لکه هایی کوچک و رنگی ( درست نمیتونم رنگ لکه ها رو تشخیص بدم) در پشت برگها و گاها در ساق برگها شده ام. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. آیا تهیه قلمه ازاین گیاه بیماربرای تکثیر درست است و اینکه اگر نیاز به سمپاشی هست آیا سایر گیاهان اطراف هم نیاز به سمپاشی دارند؟
  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام احتمالا بیماری قارچی است ،شرايط مرطوب برگسار به شيوع بيماري کمک مي‌کند بنابراين سعي کنيد خاک زهکش خوبي داشته باشد و برگ ها نيز در زمان آبياري مرطوب نشوند. برگهاي الوده را به محض مشاهده جدا کرده و حتما آنان را از بين ببريد.لکه برگي با عامل سرکوسپورادر سطح زيرين برگ لکه‌هايي آبدار بوجود مي‌اورد که بعد زرد و پژمرده مي‌شوند. زخها بعدا قرمز - قهوه‌اي مي‌شوند و حاشيه آنها رزد رنگ است. مرطوب شدن برگها در طي آبياري و تراکم بيش از اندازه برگسار و جلوگيري از تهويه مناسب هوا از جمله شرايط مناسب براي شيوع بيماريهاي قارچي است. اگر آلودگي به چند برگ محدود شده است آن برگها را از گياه جدا کنيد اما در صورتي که بيماري در حال گسترش و شيوع است مي توانيد از سموم قارچکش مثل مانکوزب براي از بين بردن اين بيماريها استفاده کنيد/بر عكس اكثر گياهان زينتي كه با حذف جوانه‌هاي انتهايي شاخه‌هاي جانبي شروع به رشد مينمايد در اين گياه فقط يك شاخه اصلي وجود دارد بنابراين در هنگام قلمه گرفتن به شكل و فرم گياهتان توجه فرماييد. اين گياه معمولاً در خانه پس از مدتي به شکل تنک و پراکنده در مي آيد که اين، بهترين زمان براي تکثير آن است. از اواسط تا اواخر بهار، با استفاده از قيچي باغباني و يا سرشاخه زني، گياه را هرس و قلمه هاي ساقه اي و يا انتهايي را به طول 6 تا 10 سانت جدا کنيد، برگ هاي اضافي و زائد قسمت پائين قلمه ها را که ممکن است در زير ماسه فرو روند جداکرده و انتهاي قلمه ها را در پودر هورمون ريشه زايي فرو ببريد ،قلمه ها با قارچ کش نیز ضد عفونی شوند. سپس در گلداني متوسط حاوي ماسه قرار دهيد. قلمه ها را با کيسه پلاستيکي شفاف بپوشانيد و در دماي 22 درجه، دور از تابش مستقيم آفتاب نگاه داريد، تا زمانيکه در بالاي قلمه انتهايي ساقه يا زاويه بين برگ و ساقه در قلمه ساقه اي رويش جديد ظاهر شود.پس از ريشه دهي کيسه پلاستيکي را برداريد و گياه را با کود مايع تغذيه کنيد. زمانيکه شکل گياه خوب و کامل شد آن را به آرامي از گلدان درآورده و در گلداني بزرگتر حاوي خاك بکاريد/گلدان آلوده را دور از سایر گلدان ها نگهداری کرده و جهت احتیاط سم پاشی را با دز کمتر برای سایر گیاهان موجود در منزل نیزانحام دهید.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
شفلرا آکتینوفیلا
آرالیای دروغی

گیاهان دیگر از همین خانواده :
پاپیتال
بونسای پاپیتال
جینسنگ آمریکایی
جين سينگ کره ايی
آرالیای ژاپنی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت