١٩/١٠/١٤٤٠ --- 6/24/2019 --- ۱۳۹۸ دوشنبه ۳ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تلگرام نارگیل
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  120  نفر
بازدید امروز :  19134  بازدید
بازدید دیروز :  20487  بازدید
تبلیغات متفرقه
پپرومیا قاشقی  -  DESERT PRIVET
PEPEROMIA MAGNOLIAEFOLIA : نام علمی
  PIPERACEAE  - فلفلی ها : خانواده
آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری : بومی منطقه
قاشقی , Peperomia, Green_ripple Plant,Baby Rubber Plant, Pepper Face, American Rubber Plant, Desert Privet : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه، خاک برگ و ماسه
27 درجه سانتیگراد
خشک
کم

پپرومیا قاشقی

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.
گیههی است هميشه سبز – ارتفاع گياه در حدود 25 سانتيمتر – برگها گوشتي و تخم مرغي شكل بوده و براق و ابلق با رنگهای سفيد – كرمي در متن سبز رنگ و پر از فرورفتگي و برجستگيها ، به رنگ سبز تيره با رگه هاي سبز روشن
سايه آپارتمان ها را به خوبي تحمل مي كند . هم به طور مجزا و هم در كاشت گروهي زيباست.
این گیاه اگرچه رشد سریعی ندارد، ولی در هر شرایطی در آپارتمان پرورش می یابد. معمولاً آنها را در تراریوم و باغ شیشه ای یا مجموعه ی گل های یک سبد پرورش می دهند.
با توجه به شکل ظاهري و نحوه ي رشد، آنها را به سه گروه تقسيم نموده اند: گروه اول: بوته اي که داراي دمبرگ هاي قرمز هستند و بعضي نيز برگ هاي گوشتي و قلبي شکل دارند . گروه دوم: داراي ساقه هاي بلند و قرمز رنگ هستند و بعضي ساقه هاي گوشتي و برگ هاي گوشتي دارند و لبه ي برگ ها ارغواني است و گاه سطح برگ با موهاي بسيار ظريفي پوشيده شده است . گروه سوم: گروه بالا رونده که به داربست يا قيم بسته مي شوند و بالا مي روند، يا اين که از اطراف گلدان آويزان مي شوند و داراي ساقه هاي قرمز و برگ هاي ظريف نقره اي و بعضي داراي برگ هاي سبز آبدار هستند و بخصوص براي گلدان هاي آويز بسيار مناسبند.
گياه پپرونيا يك ساقه گل دهنده با شاتون هاي سبز رنگ توليد مي كند كه ارزش زينتي ندارد. زماني كه اين گياه به گل مي رود كيفيت برگ ها و زيبايي گل هاي آن كمتر مي شود. با حذف ساقه هاي گل دهنده مي توان گياه را به طور مرتب به حالت رويشي و نونهالي مشاهده كرد.
حرارت : اين گياه به سرماي زياد مقاومت ندارد و حداکثر مي تواند در زمستان 15 درجه سانتيگراد را تحمل نمايد و در فصل رشد دماي 24 – 30 درجه براي آن بسيار مناسب است.
نور: مناطق پرنور يا نيمه سايه اطاق که دور از تابش مستقيم خورشيد باشد، مناسب است. اين گياه در زير اشعه ي چراغ فلورسنت پژمرده مي شود.
آبياري : اين گياه نياز چنداني به آب ندارد. هميشه مقدار زيادي آب در برگ هاي آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بين دو آبياري بايد کاملاً خشک شود، ولي نبايد آبياري آنقدر به تعويق بيفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نياز دارد و مقدار آبياري بايد خيلي کمتر باشد.
ريشه آن سطحي است و گسترش چنداني ندارد و در هواي آلوده، زرد و خشک مي شود. در صورت آب دادن زياد اطراف يقه ساقه، موجب پوسيدگي آن مي گردد.
رطوبت هوا : ميزان رطوبت لازم حدود 50 درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نمايد، لکه هايي بر روي سطح برگ ظاهر مي گردد و برگ را بي حس مي کند و برگ مي افتد.
هر دو ماه يک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهيد تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را در فضاي آزاد در محلي سايه قرار دهيد تا حالت طبيعي خود را به دست آورد.
خاک : هر اندازه قابليت نفوذ خاک بيشتر باشد، ريشه و ساقه از پوسيدگي محفوظ خواهد بود. براي تهيه خاک، يک قسمت پيت، يک قسمت ماسه و يک قسمت خاک باغچه استفاده کنيد و کف گلدان مقداري ماسه و سنگريزه بريزيد.
زمان مناسب براي تغيير گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب براي آن مخلوطي از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را بايد در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ي مستقيم آفتاب قرار داد. در اين صورت سنبله گل سفيد يا کرم رنگي توليد مي کند.
تکثير : پپرونياي ابلق يا سفيد با قلمه هاي بذر و ساقه تكثير مي¬ شود؛ پپرونياي سبز با قلمه¬ هاي برگ و ساقه تكثير مي شود. پپرونياي معمولي که گياهي است با برگ هاي چروكيده، كاملاً متفاوت با گياهان ديگر اين خانواده است و آن را به كمك برگ هاي كاملش تكثير مي كنند.
دستور کلي براي تکثير: در بهار و تابستان از قلمه ي يک ساله گياه استفاده نماييد. قلمه را به ميزان 4- 5 سانتيمتر در ماسه ي شسته فرو کنيد و در محلي که دماي آن 18 درجه باشد، در تاريکي قرار دهيد. در مورد انواع گوشتي آن، برگ را روي سطح ماسه بخوابانيد و روي آن ماسه شسته بريزيد؛ پس از مدتي از انتهاي رگبرگ ها ريشه ظاهر مي گردد.

: منابع  

تصاویر گیاه پپرومیا قاشقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
f shokooh
سلام.خسته نباشین.من یه قاشقی دارم که مدتی اشتباهی هر سه روز یه بار آبش داده ام.خاکشو هم عوض کردم دو هفته پیش....بعد از اون جوونه های سر همه شاخه هاش کم کم خشک شد و ریخت و دیگه با اینکه سبزه ولی اصلا رشدی نداره...فقط یه شاخه جوانه دار دیگه براش مونده.چکارش کنم که زیا بشه و رشد کنه؟  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام آبیاری را کمتر کنید در فاصله دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبایری کنید از باز بودن زهکش مطمئن شوید.برای اینکه گیاه خود را حفظ کنید می توانید از یکی از روشهای تکثیر استفاده کنید قلمه ساقه یا قلمه برگ و در ماسه مرطوب بکارید.پس از ریشه دار شدن در خاک مناسب بکارید و با کود کامل مایع تقویت کنید.
شیما طائب
سلام گیاه قاشقی من 25 سانتی متر است و رشد خوبی تا به حال داشته ولی یک ماهی است که جوانه هایش بعد از روییدن خشک می شود الان هم یک هفته است دیگر جوانه ی جدید نداده... ممکن است به خاطر گرمای ناگهانی باشد ؟ چون گیاه بنجامینم هم مشکل پیدا کرده البته مواردی که شما در پاسخ به پرسش قبلی فرمودید رعایت کردم . ممنون از لطف شما  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام بله گرمای زیاد ،خشک شدن محیط ،نور مستقیم ،آبیاری کم و بر عکس آبیاری زیاد و یا جریان هوای سرد (باد کولر ) از علل احتمالی هستند ،گلدان را یک متر از پنجره فاصله دهید ،نور مستقیما به گیاه نتابد ،در فاصله دو آبیاری خاک کمی رطوبت داشته باشد (خیس یا خیلی خشک نشود )
fatima safari
سلام من چند گلدان قاشق دارم به انها کم اب میدهم ودر فضای روشن قراردارد ولی نه زیر نور مستقیم افتاب مدتی است که برگهای ان سست و بی حال شده اند و میریزند لطفا من را راهنمایی کنید؟  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام گلدان را در مکانی نیم سایه نیم آفتاب و کنار پنچره قرار دهید(نور غیر مستقیم)دما 21 تا 24 باشد ،در فاصله دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود(معمولا هر 7 تا 10 روز یکبار)در هر آبیاری گیاه را کاملا سیراب کنید زهکش را بازذید تا پس از آبیاری آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.2 بار در هفته با آب ولرم روی برگ ها را غبار پاشی کنید.هر دو هفته یکبار گیاه را با کود کامل خصوص گیاهان زینتی تقویت کنید.هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم گلدان را یک اندازه بزرگ تر کنید.
Hassan khagoie
من حدودا 15 روز منزل نبودم وگلم پژمرده شده چیکارش کنم که به حالت اول برگرده ممن ن میشم زود جواب بدین   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
اگر گیاه زنده باشه با ابیاری منظم وفراهم نمودن شرایط رشد ممکنه دوباره به حالت اول برگرده یا برگهای جدید سالم بدهد.
محبوبه
سلام.یک ماه قبل یه گل قاشقی خریدم.هفته ای 2 بار آب می دم .جایی هست که آفتاب غیر مستقیم میتابه .ولی الان چه برگهایی که جوانه می زنه و برگهای قدیمیش از قسمت ته ساقه بی حال میشه و می افته.باید چیکارش کنم تا خوب بشه؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سطح خاک گلدان بین دو آبیاری باید کاملاً خشک شود، ولی نباید آبیاری آنقدر به تعویق بیفتد که برگ ها پژمرده شوند. سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید
ابوالفضل کریم
با سلام وعرض خسته نباشید یک گلدان پپرومیا دارم رشد گیاه خوب است و پشت سر هم جوانه میشود اما وقتی جوانه ها به اندازه 2 سانت میرسند سست میشوند و می افتندبرگهای بزرگ آن هم نرم شده اند در حال حاضر در اتاق نگهداری میکنم زیر نور مصنوعی است هر 5 روز یک با آب میدهم دما بین 22 تا 24 درجه است ممنون اگر راهنمایی نمایید با تشکر  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
نورکم ،ابیاری زیاد،نوسان دما وسردی هوا،از علل احتمالی هستند.گياه را به مکاني روشنتر با نورزیادغير مستقيم منتقل نماييدو با عنایت به این موضوع هر چه فاصله تا منبع نور( مثلا پنجره اتاق ) زیاد باشد شدت نور دریافتی کمتر بوده و بر کیفیت گلدان اثر می گذارد. معمولا ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر فاصله تا پنجره مناسب است.نیاز آبی گونه های زینتی در فصل پاییز و زمستان بدلیل ورود به دوره رکود و کم شدن شدت تبخیر و تعرق به ۲۵ تا ۳۰ درصد نیاز ایام دیگر سال می رسد.. فاصله بین ابیاری ونیازابی بسته به نوع گیاه،فصل،میزان رطوبت ووزش بادوسایرشرایط محیطی(نور-دماو....) متفاوته. برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیس نبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.دقت کنید خاک نباید کاملا خشک بشه وخیس هم نباشه. هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمین شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است . مهمترین نکته در نگهداری اینه که مکان مناسبی برای قرار دان گیاه با توجه به نیاز گیاه به نور و... انتخاب وبعد از جابجایی اون خودداری نمایید تا گیاهی شاداب داشته باشید.. از قراردادن گلدان در محل هوای گرم یا سرد و محلهای پر ترددکه باعث صدمه به گیاه می شود ویا نزدیک به وسایل سرمایش(کولر) ویا گرمایشی(شوفاژ .بخاری و...) جدا خودداری شود.توجه داشته باشید اگر می‌خواهید گیاهانتان از طراوت و شادابی خاصی برخوردار باشند، درجة حرارت محیط زیست آنان نباید از حدود ۲۰ تا ۲۲ درجة سانتی‌گراد کمتر باشدوسعی نمایید دمای 24 درجه رو برای اونها فراهم نمایید.در ضمن اختلاف دمای شب وروز نباید بیشتر از 4-5 درجه باشه. برخی از آنان تا ۱۰-۱۲ درجه بالاتر از صفر حتی کمتر از آن را تحمل می‌نمایند ولی افسرده و کسل می‌شوند.
مصعومه ساداتی
گیاهان گوشتی بهترین نوع گیاهان هستند برای نگهداری چون به آب زیاد احتیاج ندارند و به راحتی میتوان آنها را نگهداری کرد در این لینک ادامه مطللب را درباره گیاهان گوشتی بخوانید http://www.gerdook.com/%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%88%DA%A9/item/136-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%DA%AF%D9%88%D8%B4%D8%AA%DB%8C  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
با تشکر از اطلاع رسانی شما .گیاهان گوشتی گیاهانی هستند که دارای برگها و ساقه های ضخیم و آبدارند. از آنجایی که شباهتهای زیادی به کاکتوسها دارند، گاهی با یکدیگر اشتباه می شوند. گیاهان گوشتی مانند کاکتوسها بسیار مقاومند، زیرا اغلبشان به نواحی گرم و کم آب تعلق دارند. با توجه به اینکه این گیاهان می توانند برای مواقع کم آبی مقدار زیادی آب در برگهای خود ذخیره کنند، شرایط نگهداری آنها نیز تا حدودی با کاکتوسها مشابه است. تفاوت گیاهان گوشتی و کاکتوسها در برگهایشان است. کاکتوسها برگ مشخصی ندارند، در حالی که برگ گیاهان گوشتی تا حدودی مشخص است.
محمد شوکتی
با سلام،گیاه من خیلی سبز و خوب فقط سوالم درباره ی این که اگه میشه قلمه ی برگ بیشتر توضیح بدید.برای قاشقی سبز نوع گوشتی لازم که موقع خوابوندن روی برگ هه خراشیم ایجاد کنیم؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
برگ را روی سطح ماسه بخوابانید و روی آن ماسه شسته بریزید؛ پس از مدتی از انتهای رگبرگ ها ریشه ظاهر میگردد.
ali shahryari
سلام . من یک گل قاشقی از پدر بزرگم گرفته ام . ولی روش آبیاری آن را نمی دانم . اگر می شود برایم توضیح دهید . لطفا آبیاری آن رادر تمام فصول سال توضیح دهید . با تشکر از شما و سایتتان .  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : نیاز آبی پایینی دارد . در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود. آبیاری بسته به اقلیم و شرایط نگهداری و خاک تقریبا متفاوت میباشد ولی به طور کل در تابستان تقریبا هفته ای یکبار و در زمستان بین 15 تا 20 روز یکبار نیاز به آبیاری دارد. در شرایط آبیاری زیاد گیاه میپوسد.
قاسم اشراقی
باسلام و تشکر:ساقه های گیاه پپرومیای من بعلت رشدزیاد خم شده،لطفاٌبفرمایید آیا در فصل زمستان میتوان از قلمه این ساقه ها ریشه گرفت؟ با سپاس فراوان   پاسخ مشاهده
م.شهاب
در صورت رشد زیاد وبدشکل شدن در زمستان هم میتوانید این کار را انجام دهید ولی معمولادر بهار و تابستان از قلمه ی یک ساله گیاه استفاده نمایید. قلمه را به میزان ۴- ۵ سانتیمتر درماسه ی شسته فرو کنید و در محلی که دمای آن ۱۸ درجه باشد، در تاریکی قرار دهید. در مورد انواع گوشتی آن،برگ را روی سطح ماسه بخوابانید و روی آن ماسه شسته بریزید؛ پس از مدتی از انتهای رگبرگ ها ریشه ظاهر میگردد.
قاسم اشراقی

با عرض سلام وادبِ شاگرد نسبت به استاد :

سایت محترم نارگیل همانگونه که در صفحه اصلی، در مورد هدف از راه اندازی سایت، ذکر نموده اید، به رسالت خود عمل مینمایید، و اینجانب و ایضاً همه مراجعین به سایت، سپاسگزار و دعاگوی شما میباشند.ازپاسخ شما وهمگارانتان به سوالم،ممنون وآرزومند رسیدن به اهداف عالیه و بلندتان هستم .

در مورد انواع گوشتی پپرومیا و نحوه ی خوابانیدن برگ اشاره نموده اید، سوالاتی برایم پیش آمد که ناچاراطرح نموده و مصدّع اوقات میگردم، در صورت امکان و اقتضاِ وقت پاسخ دهید .

برگ از کدام سمت روی ماسه خوابانیده شود؟

ضخامت ماسه برروی برگ حدوداَ چقدر باشد؟

آیا مانند قلمه دردمای 18درجه و تاریکی نگهداری شود؟ منظور از تاریکی سایه ی کامل است یا تاریکی مطلق؟

میزان آبدهی بچه صورت باشد؟

به چه نحوی میتوان متوجه ایجاد ریشه شد و نحوی انتقال گیاه به جایگاه اصلی به چه صورت است؟

با عرض پوزش از اطاله مطلب؛ دوستدار شما قاسم اشراقی

 

مهندس رامندی
ضخامت ماسه حدودا1سانت باشد وتا زمان ریشه دار شدن بستر قلمه ها همیشه باید مرطوب باشد، میتوانید با کشیدن یک پلاستیک شفاف روی گلدان یا بستر قلمه شرایط گلخانه ای ایجاد نمائید.دقت کنید هرچند وقت یکبار برای تبادل هوا پلاستک را بردارید ویا اینکه چند سوراخ در پلاستیک ایجاد نماید .پس از ریشه دار شدن باید از دفعات ابیاری بتدریج کاسته شود. منظور از تاریکی نور غیر مستقیم است.برای فهمیدن ریشه زدن باید به دقت خاک را کنارزده وبررسی کنید
قاسم اشراقی

با عرض سلام و ارادت

خدمت مسئولین و کارشناسان محترم سایت نارگیل:

بدینوسیله ازپاسخهای روشن و راهگشای آن جنابان سپاسگزاری مینمایم

                                                                        قاسم اشراقی

مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
پپروميا ابلق
پپرومیا کاپراتا

گیاهان دیگر از همین خانواده :
فلفل استرالیایی / کاواکاوا
فلفل سیاه
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت