١٣/١٠/١٤٤٠ --- 6/18/2019 --- ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تلگرام نارگیل
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  138  نفر
بازدید امروز :  14568  بازدید
بازدید دیروز :  21107  بازدید
تبلیغات متفرقه
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
مهدیار
سلام میخوستم بدونم گیاه بامبو حتما باید در گلدانهای شیشه ای نگهداری بشه یا میتونیم در گلدانهای بلند سفالی یه شیشه آب بگذاریم و بامبو ها را داخلش قرار بدیم؟  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام گلدانی که بامبو را در آن نگهداری می کنید بهتر است شفاف باشد تا متوجه تغییرات از جمله تغییر رنگ آب ،تغییر رنگ ساقه و ...) شوید تا اگر مشکلی برای گیاه پیش آمد خیلی زود بتوان آن را رفع کرد .
علي اكبر x
علي اكبر x
سلام سال 88 سه شاخه بامبو خريدم هر وقت آبش كم مي شد  فقط آب مي ريختم تو گلدونش حالش خوب بود فقط سر برگاش خشك شده بود 1 ماه پيش كه با سايت شما آشنا شدم  آبشو عوض كردم و قطره براش گرفتم حالا به اين روز افتاده چيكار كنم ؟
علي اكبر x
يكي از بامبو ها  از محل پيچ سست شده ،رنگ پوست تنش سبز كم رنگ شده و به صورت افقي دراومده
ببخشید از قطره مخصوص بامبو نیز استفاده میکنم 3تا هستش هفته ای 3قطره میریزم.   پاسخ مشاهده
م.شهاب
استفاده زیاد از قطره بامبو عامل زرد شدن برگهاست.هر دوهفته یکبار استفاده نمایید
شقايق
آيا امكان دارد پيچشي كه در ساقه بامبو هست را در مكان‌هاي ديگر ساقه نيز ايجاد كرد؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
بله ولی نیاز به تجربه وتخصص داردکه در شرایط اپارتمان وافراد مبتدی بسیار مشکل است.اين گياه را به چند طريق مي توان به صورت حلقوي درآورد. در اينجا به بيان يک روش آن مي پردازيم. قالبي ساخته شده از پلاستيک روشن ناوداني شکل را که حالت فنري و ارتجاعي دارد و به شکل تقريبيS که نور به خوبي از آن عبور مي کند، به تنه گياه مادر، که قطور است، مي بنديد و سپس پاجوشي را که از کنار مادر روييده و بلند شده و هنوز جوان است و ساقه آن نرم است را از اين قالب پلاستيکي عبور دهيد و پس از گذشت مدتي پاجوش جوان درون قالب، ضمن رشد، فرم گرفته و حلقوي شکل مي شود. پس از اطمينان از فرم گرفتن و عادت نمودن شاخه جوان به اين فرم در قالب، آن را از پايه ببريد. لازم به يادآوري است که قالب مزبور حالت فنري داشته و مي توان حلقه ايجاد شده در گياه را جمع تر يا بازتر فرم داد. شما هم مي توانيد قسمت بالايي ساقه بامبو را اگر خيلي بلند شده(بيشتر از ۸ تا ۱۰ بند) به طريقي که در تصوير نشان داده شده است و برايتان توضيح مي دهيم به شکلي تازه حالت دهيد و به صورت زيگزاگ و اصطلاحا(۷و۸) با بست هايي پلاستيکي که شبيه کمربند کوچکي بوده و عملکرد آن نيز عين کمربند بوده و باز و بسته مي گردد و براي به هم بستن سيم هاي برق به کار مي رود و به نام بست هاي کمربندي، عرضه مي شود خريداري کنيد. مواظب باشيد با آزمايش سعي کنيد حدود توانايي خم شدن ساقه را در دستان خود درک و لمس کنيد تا هنگام بستن کمربند، فشار زيادي به ساقه وارد نکنيد که موجب شکستن آن شود. مقدار فشار وارده به ساقه جهت خم کردن بايستي در طول چند هفته يک بار با کشيدن يک بند از کمربند به جلو و با دقت کامل به منظور جلوگيري از شکستن ساقه و فرم دادن به آن انجام پذيرد. بديهي است پس از گذشت يکسال چنان چه ساقه فرم دلخواه شما را به خود گرفته باشد مي توانيد نسبت به باز کردن بست ها اقدام کنيد.
باران بهاری
سلام 4روزی میشه که 6شاخه بامبو خریدم که خیلی هم قطوره .موقعی که خریدم به گلدون دسترسی نداشتم و یه تیکه پنبه بزرگ رو د توی یه نایلون گذاشتم و روش آب ریختم و بامبوهامو توی اون گذاشتم و فروشنده دور ساقه های بامبو روزنامه پیچید و بامبوی من حدود 30ساعت به همین شکل موند ومن یه گلدون شیشه ای که حدود 60 سانت هست رو تمیز شستم و حدود 15سانت از ظرف رو آب جوشیده ای که به دمای محیط رسیده بود ریختم و 6قطره از مایعی که اسمش غذای گل بود ریختم و بعو بامبوهامو گذاشتم توش و گذاشتم یک متری پنجره ای که پرده داره و نور مستقیم بهش نمیخوره دمای خونه هم معمولیه و نه زیاد گرمه نه زیاد سرده ولی از لحظه ای که از روزنامه درش آوردم چند تا برگاش زرد بود و حالا بقیه برگاشم داره زرد میشه و خیلی ناراحتم ونمیدونم چیکار کنم.تورو خدا راهنمایی کنید که مشکل کجاست و چیکار کنم که خوب بشه  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
شرایط نگهداریش تقریبا مساعده .هنگامیکه گیاه رو جابجا میکنید ویا وگیاه خریداری شده را به منزل میاورید با توجه به تغعیرات شرایط محیطی گیاه دچار شک میشه ومشکلاتی(مانند ریزش برگ وگل،توقف رشدوگلدهی،زردی برگها و...) براش بوجود می اید که به مرور وبا فراهم کردن شرایط ایده ال رشد کم وکمتر خواهد شد.مهمترین نکته در نگهداری اینه که مکان مناسبی برای قرار دان گیاه با توجه به نیاز گیاه به نور و... انتخاب وبعد از جابجایی اون خودداری نمایید تا گیاهی شاداب داشته باشید.. از قراردادن گلدان در محل کوران هوای گرم یا سرد و محلهای پر ترددکه باعث صدمه به گیاه می شود ویا نزدیک به وسایل سرمایش ویا گرمایشی جدا خودداری شود
سعید - ف از شیراز
یا سلام ، ممنون از مطالب خوبتان ، من حدود 2 ماه قبل 5 شاخه بامبو خریدم ، نکات سایت را کاملا رعایت می کنم اما روی بعضی از برگ های بامبو به مرور خط هایی را مشاهده می کنم ، چگونه از این آسیب جل.گیری کنم ؟  پاسخ مشاهده
---- اخلمدی
باسلام اگر امکان داشت که توضیحات بیشتری در مورد مشکل گیاهتان ارائه کنید حل مشکل و راهنمایی راحتتر صورت می گرفت. منتظر تماسهای بعدی شما هستیم
بابک قشقایی
با سلام .من سه شاخه بامبو دارم که روی نوک بعضی از شاخه ها حالت سوختگی داره فقط نوک برگ ها از قطره بامبو هم استفاده می کنم .همچنین رشد گیاه خیلی کم شده چون هر وقت به گیاه نگاه می کنم هیچ تغیری در آن احساس نمی کنم( نسبت به گذشته) .   پاسخ مشاهده
بابک قشقایی
مهندس رامندی
سوخته شدن نوک برگها معمولا در اثر خشکی وکمبود رطوبت هوا.نور وگرمای زیادویا سرمااتفاق می‌افته. شما باید ببینید کدام اینهاست جهت تامین وافزایش رطوبت محیط از اسپره کردن اب روی برگهای گیاه غافل نشوید. در فصول گرم دفعات ابپاشی بیشتر باشد در ساعات بدون افتاب این کار را انجام دهید دقت کنید گیاهان را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ای که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند.
ندا نبوتی
با سلام بامبوهای من بیش از حد قد کشیدلطف میکنید توضیح دهید چگونه کوتاهشون کنم سپاس  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام زماني كه ساقه هاي بامبو بيش از حد بلند مي شوند نياز به كوتاه شدن دارند. هرس كردن به موقع و صحيح، به رشد و شادابي کمک می کند زماني كه مقداري از ساقه بامبو را برش مي زنيد و هرس مي كنيد برگها و در نتيجه ارتفاع بامبو بازهم ميتواند به رشد خود ادامه دهد البته بدون آنكه ساقه رشد كند. آن قسمت از ساقه كه جدا شده است را به عنوان قلمه مي توانيد در آب ريشه دار كنيد. با باقي گذاشتن يك يا دو پيچ بر ساقه بامبو ، رشد جديد گياه آغاز شده و گياه متراكم تر از زمان قبل از هرس و رشد خواهد كرد. در صورتي كه متمايل به ادامه رشد گياه هرس شده نيستند در محل برش كمي پارافين بماليد و آن را مسدود كنيد. همچنين قيچي و يا هر وسيله اي كه براي هرس به كار مي رود بايد كاملاً تميز و تيز باشد.
فاطمه
سلام برا اینکه بامبو شاخه جدید بده باید چکار کرد؟  پاسخ مشاهده
ملیحه کاشی
با سلام من 5 سال است كه سه شاخه بامبو خریدم که رشد تقربا خوبی داشته این 5 سال حدود 50 سانت رشد کرده ولی رشدش تقریبا متوقف شده در زمستان برای جلوگیری از خشکی هوا براش بخور سرد روشن میکنم ولی الان رشد خوبی نداره لطفا مرا راهنمایی کنیدخیلی برایم مهم هستند با تشکر از سایت خوبتون  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام به طور معمول رشد در فصل بهار زياد ودر ساير فصول ومخصوصادر فصول سرد(مخصوصازمستان)براي اکثر گياهان آپارتماني اين توقف يا کندي رشد عادي است. چرا که در زمستان دماي شبانه خانه‌ها ممکن است حتي از دماي روزانه خانه گرمتر باشد. اين دما باعث ميشود که گياهاني مقدار توليد انرژي که در هنگام روز و با فتوسنتز به دست مي‌آورند را شب هنگام با تنفس و تعرق از دست بدهند. و انرژي مازادي براي توليد سلولهاي جديد باقي نماند.گلدان را با فاصله از منبع گرمایی قرار دهید ،آب ظرف را هر 20 روز یکبار عوض کنید و پس از تعویض آب از قطره مخصوص بامبو استفاده کنید.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
دراسینا مارگیناتا
دراسینا ریکی
دراسینا درمنسیس
درخت اژدها
دراسینا نقره‌ای

گیاهان دیگر از همین خانواده :
سانسوریا (نیزه آفریقایی)
سانسیویریا تریفاسکیاتا
سانسیویریا ارنبرگی
برگ عبایی
سانسیویریا مهتابی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت